SkyscraperCity Forum banner

[Bielsko-Biala] Centrum Sfera 2

290077 Views 671 Replies 127 Participants Last post by  karawana
W Bielsku od kilku tyg. w samym centrum miasta sa wyburzane stare hale fabryczne. Na ich miejscu powstanie centrum handlowo - biznesowe. Nie ma niestety jeszcze wizualizacji nowego obiektu, za to centrum miasta w tym momencie przypomina krajobraz ksiezycowy :)

Dziś wiadomo, że na gruzach fabryki powstanie nowoczesne, wielopoziomowe centrum. Znajdą się w nim nie tylko sklepy, ale także sale konferencyjne, a nawet lokale mieszkalne oraz część hotelowa. W planach jest wielopoziomowy parking oraz wybudowanie szklanej przewiązki łączącej obie Sfery. Według nieoficjalnych informacji prace mają rozpocząć się jeszcze przed końcem roku i zakończyć za dwa lata.
1 - 9 of 672 Posts
dzieki Zeldan za relacje. Juz dawno miałem cos napisac o tej inwestycji ale zawsze brakuje mi czasu... Moze w najblizszym czasie uda mi sie przejsc i zrobic kilka fotek. POzdrawiam
Miejscy radni zastanawiają się czy prace rozbiórkowe w Fineksie są zgodne z prawem. Miasto długo szukało chętnego do kupna budynków i terenów po byłej fabryce. Zdaniem radnego Józefa Heczki, zainteresowanie było średnie, bo konserwator zabytków postawił rygorystyczne warunki. - Czy teraz nagle uległy zmianie? - pytał.

Prace rozbiórkowe między ulicami Cechową, Mostową i domem handlowym Klimczok przebiegają pełną parą. Kiedy robotnicy równają z ziemią kolejne budynki, miejscy radni obudzili się z letargu i na ostatniej sesji zaczęli głośno zastanawiać się czy prace przebiegają zgodnie z prawem. Najgłośniej wyjaśnienia zamieszania z rozbiórką domagał się Józef Heczko. Radny podkreślił, że cieszy się z postępujących prac. Jest jednak kilka "ale".

Wcześniej nie udawało się znaleźć gospodarza z jednego zasadniczego powodu. Bardzo rygorystycznych warunków stawianych przez konserwatora zabytków. Opinie konserwatorskie były jednoznaczne i mówiły, że budynki bezwzględnie należy zachować. Był to jeden z warunków przetargu. Teraz obiekty wyburzono i jednocześnie złożono wniosek w UM o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, gdzie powierzchnia handlowa przekracza łącznie 24 tys. m kw. W ofercie przetargowej, która została wybrana przez miasto, inwestor deklarował plany mówiące o powierzchni handlowej 14,5 tys. m. kw. Rodzi się pytanie: Jeśli w ogłoszeniu przetargowym było zastrzeżenie, że nie należy burzyć budynków, a zostały one wyburzone, to czy inwestor nie złamał warunku przetargowego. Również w przypadku różnych powierzchni. Czy mamy do czynienia z niekompetencją urzędników w sposobie przygotowania przetargu, czy też z innym zjawiskiem? - pytał na sesji radny.

Zapędy radnego próbował studzić prezydent BielskaBiałej, Jacek Krywult, który mówił, że z posiadanych przez niego informacji wynika, że wszystko dzieje się zgodnie z obowiązującymi przepisami i jest uzgodnione z konserwatorem wojewódzkim.

I rzeczywiście, Jacek Konior, szef bielskiej delegatury Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach potwierdził, że inwestor nie łamie prawa wyburzając budynki na terenie Fineksu.

Kiedy miasto kilka lat temu zdecydowało się na sprzedaż Fineksu konserwatorzy wykonali opracowanie, w którym wyszczególnili obiekty mogące ulec wyburzeniu oraz te, które powinny zostać na swoim miejscu. Nie miało jednak wiążącej mocy prawnej. Na wszelki jednak wypadek, kiedy spółka Bielsko Businnes Center II wygrała przetarg na kupno terenu z budynkami, temat został przedstawiony w Katowicach.

- Problem Fineksu został poruszony podczas Wojewódzkiej Komisji Ochrony Zabytków. Kilkuosobowa komisja uznała, że budynki nie przedstawiają żadnej wartości i można je wyburzyć. Inwestor zobowiązał się, że w miejsce obiektów stojących nad rzeką, wybuduje coś bardzo podobnego. Dziwię się radnym, że teraz przypomnieli sobie o Fineksie - powiedział DZ Jacek Konior.

W Sferze nikt nie chciał komentować ostatniego zainteresowania radnych budynkami po byłych zakładach włókienniczych. Ireneusz Hendel, członek zarządu Bielsko Business Centre, które zainwestowało w budowę Sfery, już kilka tygodni temu obiecał nam ujawnienie szczegółów dotyczących projektu pod nazwą "Sfera B" lub "Sfera II". Do tej pory tego nie zrobił. Nieoficjalnie wiadomo, że nowy właściciel terenu zwleka z podaniem szczegółów do czasu rozstrzygnięcia przetargu na plac między Sferą i Fineksem. Ma to się stać faktem pod koniec miesiąca. Później zwoła konferencję prasową, na której przedstawi, jak wyglądać będzie w przyszłości Sfera II. Dziś wiadomo tylko, że obie Sfery mają być połączone przeszklonym łącznikiem. Na gruzach Fineksu ma powstać gigantyczne centrum handlowousługowo-mieszkalno-hotelowo-rozrywkowe.
Znalazłem tylko coś takiego potwierdzającego,ze jednak cos powstanie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Centrum_handlowo-rozrywkowe_Gemini_Park
źródło: Gazeta wyborcza Bielsko-Biała

Piątek, 7 lipca 2006

Rozbudowana Sfera zmieni śródmieście Bielska-Białej

Potężna inwestycja to nie tylko kryta szklanym dachem ulica ze 120 sklepami i knajpkami, hotel, apartamenty i parking dla ponad 1,4 tys. samochodów. To też przebudowa dróg, nowe mostki nad Białą i deptak wzdłuż rzeki pod odtworzonymi fabrycznymi elewacjami.

Nowa Sfera powstanie w samym sercu miasta, na terenie dawnych Zakładów Przemysłu Wełnianego "Finex". Fabryka mieściła się między ulicami 11 Listopada a Cechową, Wałową i Mostową. To, co zostało z fabryki, w zeszłym roku miasto sprzedało spółce Bielsko Business Center 2, powiązanej z inwestorem, który przed kilkoma laty wybudował stojące tuż obok Centrum Handlowo-Rozrywkowe "Sfera". Zarobiło na tym 8,1 mln zł.

W czwartek inwestorzy zaprezentowali swoje plany. - Chcemy zmienić centrum miasta i wpisać nowy obiekt w istniejącą strukturę - mówi Ireneusz Hendel, członek zarządu BBC 2 i zarazem projektant rozbudowy Sfery.

Kilkupiętrowy obiekt będzie miał prawie 100 tys. m kw. powierzchni. Jego główną osią stanie się przykryta szklanym dachem długa ulica, będąca przedłużeniem deptaka w istniejącej już Sferze. W pasażu handlowym na klientów będzie czekało około 120 sklepów różnej wielkości oraz kawiarnie i restauracje. Ludzie będą spacerowali obok zieleni, fontann i latarni.

Część nowej Sfery zajmie hotel ze 120 pokojami oraz salami konferencyjnymi. Nie powinno być problemów z zaparkowaniem samochodu. Na podziemnym parkingu będzie czekało ponad 1,4 tys. miejsc. W podziemiach znajdzie się również klub muzyczny. Od trzeciego piętra będzie sto mieszkań i apartamentów.

Nowa Sfera z już istniejącą będzie połączona szklanym łącznikiem, biegnącym nad ulicą. Wzdłuż rzeki Białej odtworzone zostaną historyczne elewacje dawnych hal fabrycznych.

Podczas prac w miejscach obecnych skrzyżowań ul. Wałowej pojawią się dwa ronda. Przed głównym wejściem do nowej Sfery (od ul. Mostowej) powstanie plac z ławeczkami i fontanną. Niewątpliwą atrakcją będzie spacerowy deptak wzdłuż nabrzeża Białej. Nad wodą będą nowe mostki oraz tarasy, gdzie będzie można odpocząć.

Inwestycja ma kosztować ponad 100 mln zł, a prace zaczną się pod koniec roku. - Będą prowadzone bardzo dynamicznie, nawet przez 24 godziny na dobę. Od wbicia pierwszej łopaty do otwarcia minie 16-18 miesięcy - zapowiada Bogdan Deręgowski, koordynator inwestycji.
Oby to nie wyglądało tak jak przy budowie gemini park, gdzie miesiąc temu wzieli sie za wycinke drzew a teraz nastała cisza! Jedynie pan w budce wytrwale ochranie blaszane ogrodzenie
Świetna wiadomość!!! To teraz tylko czekac jak bedą rosły mury:) Mam nadzieje ,ze nowa sfera ozywi troche 11 listopada z racji bliskiego połozenia. Czekam na jakies fotki...Pozdrawiam
1 - 9 of 672 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top