SkyscraperCity Forum banner

[Bielsko-Biala] Centrum Sfera 2

290077 Views 671 Replies 127 Participants Last post by  karawana
W Bielsku od kilku tyg. w samym centrum miasta sa wyburzane stare hale fabryczne. Na ich miejscu powstanie centrum handlowo - biznesowe. Nie ma niestety jeszcze wizualizacji nowego obiektu, za to centrum miasta w tym momencie przypomina krajobraz ksiezycowy :)

Dziś wiadomo, że na gruzach fabryki powstanie nowoczesne, wielopoziomowe centrum. Znajdą się w nim nie tylko sklepy, ale także sale konferencyjne, a nawet lokale mieszkalne oraz część hotelowa. W planach jest wielopoziomowy parking oraz wybudowanie szklanej przewiązki łączącej obie Sfery. Według nieoficjalnych informacji prace mają rozpocząć się jeszcze przed końcem roku i zakończyć za dwa lata.
1 - 20 of 672 Posts
fotki

tak bylo jeszcze miesiac temu


a tak jest dzisiaj
Gazeta Wyborcza:

W miejscu Fineksu ma powstać nowoczesne, wielopoziomowe centrum zwane roboczo Sferą II. Według koncepcji przedstawionej w ratuszu mają tu być: zadaszony deptak ze sklepami, punktami usługowymi i gastronomicznymi, biura, hotel, apartamenty mieszkalne z widokiem na ogrody, które powstaną na części dachów. Cały obiekt ma zostać połączony specjalną, biegnącą nad ulicą przewiązką, z istniejącą Sferą. - Według umowy inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć w ciągu dwóch lat - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku.

Najstarsze XIX-wieczne hale miały zostać zachowane i zagospodarowane. Jednak przed rozpoczęciem rozbiórki kompleksu pojawił się wniosek, żeby je wyburzyć. - Skierowałem sprawę do Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków. Stwierdziła, że hale nie przedstawiają żadnej wartości i można je wyburzyć, odtwarzając elewacje od strony rzeki w momencie budowy planowanego centrum - mówi Jacek Konior, kierownik bielskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Tłumaczy, że w ciągu kilku lat, gdy kompleks był opustoszały, hale uległy ogromnemu zniszczeniu. Argumentem za ich rozbiórką było też wymagane przez miasto zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Mają one powstać m.in. na parkingu podziemnym, którego budowa nie jest możliwa bez wyburzeń. - Wydając pozwolenie na rozbiórkę, nakazałem w jej trakcie pozyskać maksymalną ilość materiału historycznego, czyli cegieł, zworników i kamieni, żeby wykorzystać je do odtworzenia elewacji hal - zaznacza Konior.


Pozostaje czekac na wizualizacje - miala byc na poczatku maja...
Prowadzilismy juz dyskusje na ten temat w innym watku, ale gdzies go wcielo - niestety niewiele osob na tym forum chce dyskutowac o BB ;-)

Wczoraj ostatecznie padl ostatni z budynkow. Zostal juz tylko Wokulski, czyli jedyna zagospodarowana pofinexowa hala. Miejmy nadzieje, ze jakos uda sie ja zburzyc i tym samym rozciagnac nowy obiekt az do ul. 11 Listopada - dzieki czemu wrociloby na nia zycie.

Mamy wiec olbrzymie pobojowiskow centrum miasta - mozna tam teraz krecic remake 4 pancernych ;-) Wizualizacji niestety jeszcze nie przedstawiono - ale spoko - zaraz jak sie gdzies pojawi, to ja tu pokaze :)
Czego mozemy sie spodziewac?

W nowym obiekcie ma powstać w sumie 52 700 m2 powierzchni użytkowej - na handel jest przeznaczone 14 500 m2, na usługi 3 000 m2, 6 500 m2 zajmą mieszkania, 24 000 m2 parkingi, 4 000 m2 - szlaki komunikacji wewnętrznej.

Obiekt będzie miał siedem kondygnacji - pod ziemią zaplanowano m.in. parkingi i klub muzyczny, klub fitness, przychodnię zdrowia, na parterze będzie pasaż z zielenią, fontannami, recepcja hotelu, wejścia do mieszkań, na pierwszym piętrze galeria handlowa i sala targowa, wyżej - usługi, lokale gastronomiczne, biura, wyżej mieszkania, hotel oraz ogrody na dachu

W Sferze 2 zmieści się ok. 100 sklepów i hala targowa. Obiekt powstanie między ulicami: Wałową, Mostową, Cechową i rzeką Biała.

Pojawily sie pierwsze niesmiale wizualizacje, ale na razie nie mam dostepu do wersji elektronicznej :-(
Gemini

Czy ktos ma informacje czy zapowiadane na tym forum na wiosne centrum Gemini z Geantem i Multikinem w rolach glownych (na Leszczynskiej) to byl fakt czy pobozne zyczenie?
nowe fotki

zrodlo: http://www.bespress.pl/art.php?id=1359#

Do tej pory bielszczanie tylko mogli snuć domysły jak będzie wyglądała Sfera 2. Dzisiaj wiadomo już wszystko. Po zakończeniu inwestycji wszystko się zmieni... na lepsze.

Właściciele Bielsko Business Center, spółki będącej właścicielem Sfery długo trzymali mieszkańców miasta w niepewności. Do tej pory nieliczni szczęściarze mieli możliwość zobaczyć komputerowe wizualizacje przedstawiające ogólną koncepcję zagospodarowania terenów po Fineksie. Od czwartku plany są ogólnie dostępne. Prezentowane projekty dają wyobrażenie co powstanie w miejscu dawno zamkniętej, zdemolowanej i opustoszałej fabryki włókienniczej.

Sfera 2 dysponować będzie całkowitą powierzchnią handlową liczącą około 24 tysięcy metrów kwadratowych, co pozwoli na lokalizację mniej więcej 120 sklepów, kawiarni, restauracji i innych punktów usługowych, od niewielkich 40-metrowych po całkiem spore zajmujące nawet do 2 tysięcy metrów.

Nowością w budowanym centrum handlowym będzie obecność 2 lub 3-gwiazdkowego hotelu oraz części mieszkalnej, gdzie znajdzie miejsce około 100 nowoczesnych apartamentów. Zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków bryła nowego centrum zostanie zintegrowana z fasadą starej narożnej kamienicy u wylotu ul. Cechowej.

Nowa jakość powstanie również wzdłuż Białej. Tam projekt zakłada powstanie nadbrzeżnej spacerowej promenady z kawiarnianymi ogródkami. Z centrum rozciągającym się nad rzeką komunikacja będzie zachowana przez przerzucone nad Białą mosty.

- Po zakończeniu inwestycji zmieni się również całkowicie otoczenie obu Sfer. Przede wszystkim zostaną one połączone przeszkloną promenadą na wysokości pierwszego piętra, a w dole między bryłami obu kompleksów powstanie zupełnie nowy w Bielsku-Białej plac - opowiada Ireneusz Hendel, członek zarządu BBC i projektant Sfery 2. - Ulegnie również przebudowie układ komunikacyjny, zapewniając naszym klientom dobry dojazd. Oprócz parkingów na prawie 1500 aut, przebudowane będą również niewydolne w tej chwili skrzyżowania. Zamiast nich powstaną dwa kompaktowe ronda.

Obecnie inwestycja jest w fazie uzyskiwania wszystkich pozwoleń formalno-prawnych. Pierwsze prace budowlane powinny się rozpocząć na przełomie 2006 i 2007 roku. Otwarcie Sfery 2 jest przewidywane na koniec drugiego kwartału 2008 roku. Całość włącznie z pracami wykończeniowymi lokali wstępnie szacowana jest na 200 milionów złotych.

Jak zaznaczył Ireneusz Hendel Sfera 2 będzie miała wybitnie charakter handlowy. Już prowadzone są rozmowy z renomowanymi markami do tej pory nieobecnymi w Bielsku-Białej. Nie należy jednak się spodziewać kolejnych rozrywek podobnych do Kinoplexu czy Klimatu. Z informacji sprawdzonych wiadomo jedynie, że w nowej Sferze będzie działał klub muzyczny.


kilka nowych wizualizacji: http://www.bespress.pl/phv.php?i=1359#
Druga szansa na budowe

Za kilka dni Urząd Miejski w Bielsku-Białej powinien wydać decyzję o warunkach zabudowy dla Sfery II. Po kilku miesiącach bezczynności na gruzach Fineksu rozpoczęcie prac budowlanych wydaje się być coraz bardziej realne. Dodajmy, że plotką okazała się informacja, jakoby inwestorzy wycofali się z pomysłu rozbudowy Sfery.


Bielszczanie pytają, co z planowaną rozbudową Sfery. Koncepcja rozbudowy została przedstawiona w ubiegłe wakacje, a prace jeszcze się nie rozpoczęły. Sprawa utknęła na poziomie administracyjnym.

Inwestor spełnia warunki

Wydana przez miasto pierwotna decyzja o warunkach zabudowy została oprotestowana przez osoby związane z centrum handlowym Wokulski.
– Na dniach można spodziewać się kolejnej decyzji o warunkach rozbudowy. Po zaskarżeniu decyzji przez Wokulskiego, Samorządowe Kolegium Odwoławcze przedstawiło zalecenia, które ma spełnić inwestor. Wszystkie zostały wykonane. Także tę decyzję oraz kolejne, druga strona może oprotestować. Będzie się tak działo dopóki argumenty nie będą miały żadnego uzasadnienia i nie będą stanowiły podstawy do uchylenia decyzji. Pamiętajmy jednak, że inwestor już spełnił szereg wymogów określonych przez SKO – mówi „Super-Nowej” Stanisław Rostkowski, naczelnik wydziału urbanistyki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Nie wiadomo, jaki krok wykona w najbliższym czasie Wokulski. Zbigniew Wawak, mecenas reprezentujący interesy tej placówki, jest obecnie na wakacjach za granicą.

To tylko plotka

Tymczasem w ostatnich dniach w Bielsku-Białej pojawiała się informacja jakoby inwestor wycofał się z pomysłu rozbudowy Sfery. Przypomnijmy, że na terenach dawnej fabryki włókienniczej ma powstać obiekt o łącznej powierzchni około 24 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie się składał z części handlowo-usługowej oraz mieszkalnej.
– To bzdura. Architekci pracują dalej nad całością. Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Jak będziemy wbijać pierwszą łopatę w ziemię, na pewno o tym państwa poinformujemy – słyszymy w Sferze.
Także Stanisław Rostkowski nie wierzy w tę wersję.
– Nie tracąc czasu już przygotowują projekt budowlany, żeby w przypadku uprawomocnienia się decyzji o warunkach zabudowy, od razu starać się o pozwolenie budowlane – dodaje naczelnik.

www.super-nowa.pl
cos ruszylo

Po miesiacach ciszy dzisiaj zaczelo sie cos dziac: ogradzaja jedyny pozostaly fragment przyszlego placu budowy czyli dawna stacje CPN, wylaczony jest tez plac parkingowy za nia. Wlasnie wycinaja drzewa rosnace w dawnej granicy miedzy Finexem a parkingiem. Czyzby zapowiedz rychlego rozpoczecia prac? Fingers crossed :)
Drzew juz nie ma, zaczynaja wyburzac stary CPN...:nocrook:
Yes, yes, yes :banana:
Sa juz kopary, dzwig, ciezarowki i panowie w kaskach biegajacy po placu budowy. No i zawisla zolta tablica informacyjna (podejde ASAP przeczytac jej tresc i dam znac :) )
...no ale moze jakas kopara przy okazji budowy sfery moglaby tak zupelnie "przypadkowo" zahaczyc o naroznik wokulskiego i uwolnic nas wszystkich od tych odpustowych kramikow... :cheer:
rusza?

Na innych forach pojawily sie niepotwierdzone informacje, ze inwestor Sfery 2 w koncu dostal prawomocne pozwolenie na budowe a na placu Gemini Parku jezdzi samotny spychacz. Ciekawe czy to koniec wielomiesiecznego oczekiwania na poczatek obu inwestycji czy tylko ciag dalszy zaklinania rzeczywistosci przez forumowiczow.... :dunno:
Rzucam na nich okiem codziennie - koparek dzisiaj bylo 5, do tego spychacz, ciezarowki, dzwigi, to dziwne urzadzenie o ktorym pisze moj poprzednik, plus kafar uzupelniajacy uszczelnienie brzegu bialki obok wokulskiego. Nie ma goraczki, ale prace sie tocza i na to czekalismy od 1,5 roku :)
Sfera odmieni centrum Bielska-Białej

Kryta szklanym dachem galeria handlowa z wodospadem i oranżerią śródziemnomorską, knajpki, hotel, apartamenty, mostki nad Białą i deptak z podcieniami wzdłuż rzeki. Rozpoczęła się rozbudowa galerii Sfera, która ma odmienić śródmieście Bielska-Białej
Obiekt ma mieć 98 tys. m kw. powierzchni. Jego główną częścią będzie trzypiętrowa galeria handlowa z dwustumetrową ulicą przykrytą szklanym dachem. Będzie przedłużeniem deptaka w istniejącej Sferze. Galeria pomieści około stu sklepów. Będą tam również knajpki zlokalizowane m.in. na trzeciej kondygnacji w oranżerii ze śródziemnomorską roślinnością. W galerii znajdą się fontanny, panoramiczne windy, a w holu dziewięciometrowy wodospad, gdzie woda będzie spływać po szklanej tafli.
Nowa część Sfery zostanie połączona z istniejącą przeszklonym korytarzem biegnącym nad ulicą. Na klientów będzie czekać 1,4 tys. miejsc parkingowych, zlokalizowanych przede wszystkim na podziemnym dwupoziomowym parkingu.
Od strony ul. Wałowej stanie hotel ze 120 pokojami, czterema salami konferencyjnymi i restauracją. Powyżej trzeciego piętra powstanie 101 apartamentów z widokiem na góry.
Przed głównym wejściem do nowej Sfery od ul. Mostowej powstanie plac, a wzdłuż rzeki Białej inwestor odtworzy historyczne ceglane elewacje dawnych hal fabrycznych. Cegła oraz detale architektoniczne z dawnej fabryki będą też zdobić wnętrze obiektu. Wzdłuż nabrzeża powstanie deptak prowadzący podcieniami, a nad wodą zostaną przerzucone nowe mostki. Dzięki temu do nowego obiektu będzie można łatwo dotrzeć z każdej strony.

Źródło: www.bielsko.biala.pl i Gazeta Wyborcza
Skrajna kamienica zostanie odrestaurowana i wlaczona do kompleksu. AFAIK bedzie w niej hotel.
Tak, od strony Wokulskiego zaczeli wylewac beton na dnie wykopu i posuwaja sie w strone starej Sfery.
Od 3 dni rozladowuja kolejne samochody ze stala. Na dole rosnie fura katownikow itp...
Pierwszy zuraw juz gotowy - jezdzi po torowisku i pracuje. Skladaja kolejny. A od strony Wokulskiego montuja juz szalunki pod kolejny strop. Tempo jest naprawde godne uznania :)
Z nowej tablicy reklamowej stojacej obok Bialki wynika, ze w Sferze 2 bedzie hotel sieci Qubus.
1 - 20 of 672 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top