SkyscraperCity Forum banner

[Bielsko-Biala] Centrum Sfera 2

290077 Views 671 Replies 127 Participants Last post by  karawana
W Bielsku od kilku tyg. w samym centrum miasta sa wyburzane stare hale fabryczne. Na ich miejscu powstanie centrum handlowo - biznesowe. Nie ma niestety jeszcze wizualizacji nowego obiektu, za to centrum miasta w tym momencie przypomina krajobraz ksiezycowy :)

Dziś wiadomo, że na gruzach fabryki powstanie nowoczesne, wielopoziomowe centrum. Znajdą się w nim nie tylko sklepy, ale także sale konferencyjne, a nawet lokale mieszkalne oraz część hotelowa. W planach jest wielopoziomowy parking oraz wybudowanie szklanej przewiązki łączącej obie Sfery. Według nieoficjalnych informacji prace mają rozpocząć się jeszcze przed końcem roku i zakończyć za dwa lata.
21 - 40 of 672 Posts
nowe fotki

zrodlo: http://www.bespress.pl/art.php?id=1359#

Do tej pory bielszczanie tylko mogli snuć domysły jak będzie wyglądała Sfera 2. Dzisiaj wiadomo już wszystko. Po zakończeniu inwestycji wszystko się zmieni... na lepsze.

Właściciele Bielsko Business Center, spółki będącej właścicielem Sfery długo trzymali mieszkańców miasta w niepewności. Do tej pory nieliczni szczęściarze mieli możliwość zobaczyć komputerowe wizualizacje przedstawiające ogólną koncepcję zagospodarowania terenów po Fineksie. Od czwartku plany są ogólnie dostępne. Prezentowane projekty dają wyobrażenie co powstanie w miejscu dawno zamkniętej, zdemolowanej i opustoszałej fabryki włókienniczej.

Sfera 2 dysponować będzie całkowitą powierzchnią handlową liczącą około 24 tysięcy metrów kwadratowych, co pozwoli na lokalizację mniej więcej 120 sklepów, kawiarni, restauracji i innych punktów usługowych, od niewielkich 40-metrowych po całkiem spore zajmujące nawet do 2 tysięcy metrów.

Nowością w budowanym centrum handlowym będzie obecność 2 lub 3-gwiazdkowego hotelu oraz części mieszkalnej, gdzie znajdzie miejsce około 100 nowoczesnych apartamentów. Zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków bryła nowego centrum zostanie zintegrowana z fasadą starej narożnej kamienicy u wylotu ul. Cechowej.

Nowa jakość powstanie również wzdłuż Białej. Tam projekt zakłada powstanie nadbrzeżnej spacerowej promenady z kawiarnianymi ogródkami. Z centrum rozciągającym się nad rzeką komunikacja będzie zachowana przez przerzucone nad Białą mosty.

- Po zakończeniu inwestycji zmieni się również całkowicie otoczenie obu Sfer. Przede wszystkim zostaną one połączone przeszkloną promenadą na wysokości pierwszego piętra, a w dole między bryłami obu kompleksów powstanie zupełnie nowy w Bielsku-Białej plac - opowiada Ireneusz Hendel, członek zarządu BBC i projektant Sfery 2. - Ulegnie również przebudowie układ komunikacyjny, zapewniając naszym klientom dobry dojazd. Oprócz parkingów na prawie 1500 aut, przebudowane będą również niewydolne w tej chwili skrzyżowania. Zamiast nich powstaną dwa kompaktowe ronda.

Obecnie inwestycja jest w fazie uzyskiwania wszystkich pozwoleń formalno-prawnych. Pierwsze prace budowlane powinny się rozpocząć na przełomie 2006 i 2007 roku. Otwarcie Sfery 2 jest przewidywane na koniec drugiego kwartału 2008 roku. Całość włącznie z pracami wykończeniowymi lokali wstępnie szacowana jest na 200 milionów złotych.

Jak zaznaczył Ireneusz Hendel Sfera 2 będzie miała wybitnie charakter handlowy. Już prowadzone są rozmowy z renomowanymi markami do tej pory nieobecnymi w Bielsku-Białej. Nie należy jednak się spodziewać kolejnych rozrywek podobnych do Kinoplexu czy Klimatu. Z informacji sprawdzonych wiadomo jedynie, że w nowej Sferze będzie działał klub muzyczny.


kilka nowych wizualizacji: http://www.bespress.pl/phv.php?i=1359#
źródło: Gazeta wyborcza Bielsko-Biała

Piątek, 7 lipca 2006

Rozbudowana Sfera zmieni śródmieście Bielska-Białej

Potężna inwestycja to nie tylko kryta szklanym dachem ulica ze 120 sklepami i knajpkami, hotel, apartamenty i parking dla ponad 1,4 tys. samochodów. To też przebudowa dróg, nowe mostki nad Białą i deptak wzdłuż rzeki pod odtworzonymi fabrycznymi elewacjami.

Nowa Sfera powstanie w samym sercu miasta, na terenie dawnych Zakładów Przemysłu Wełnianego "Finex". Fabryka mieściła się między ulicami 11 Listopada a Cechową, Wałową i Mostową. To, co zostało z fabryki, w zeszłym roku miasto sprzedało spółce Bielsko Business Center 2, powiązanej z inwestorem, który przed kilkoma laty wybudował stojące tuż obok Centrum Handlowo-Rozrywkowe "Sfera". Zarobiło na tym 8,1 mln zł.

W czwartek inwestorzy zaprezentowali swoje plany. - Chcemy zmienić centrum miasta i wpisać nowy obiekt w istniejącą strukturę - mówi Ireneusz Hendel, członek zarządu BBC 2 i zarazem projektant rozbudowy Sfery.

Kilkupiętrowy obiekt będzie miał prawie 100 tys. m kw. powierzchni. Jego główną osią stanie się przykryta szklanym dachem długa ulica, będąca przedłużeniem deptaka w istniejącej już Sferze. W pasażu handlowym na klientów będzie czekało około 120 sklepów różnej wielkości oraz kawiarnie i restauracje. Ludzie będą spacerowali obok zieleni, fontann i latarni.

Część nowej Sfery zajmie hotel ze 120 pokojami oraz salami konferencyjnymi. Nie powinno być problemów z zaparkowaniem samochodu. Na podziemnym parkingu będzie czekało ponad 1,4 tys. miejsc. W podziemiach znajdzie się również klub muzyczny. Od trzeciego piętra będzie sto mieszkań i apartamentów.

Nowa Sfera z już istniejącą będzie połączona szklanym łącznikiem, biegnącym nad ulicą. Wzdłuż rzeki Białej odtworzone zostaną historyczne elewacje dawnych hal fabrycznych.

Podczas prac w miejscach obecnych skrzyżowań ul. Wałowej pojawią się dwa ronda. Przed głównym wejściem do nowej Sfery (od ul. Mostowej) powstanie plac z ławeczkami i fontanną. Niewątpliwą atrakcją będzie spacerowy deptak wzdłuż nabrzeża Białej. Nad wodą będą nowe mostki oraz tarasy, gdzie będzie można odpocząć.

Inwestycja ma kosztować ponad 100 mln zł, a prace zaczną się pod koniec roku. - Będą prowadzone bardzo dynamicznie, nawet przez 24 godziny na dobę. Od wbicia pierwszej łopaty do otwarcia minie 16-18 miesięcy - zapowiada Bogdan Deręgowski, koordynator inwestycji.
Nareszcie jakies informacje. Ciekawe kiedy dowiemy się jakie sklepy znajdą się w tym cudzie. No i po co kolejny hotel?


Sfera razy dwa
Data: 2006-07-17
Za około półtora roku obok bielskiej Galerii Sfera powstanie jej druga - jeszcze okazalsza niż pierwsza - część

W drugiej części Sfery, która ma powstać na terenie dawnych Zakładów Przemysłu Wełnianego Finex, na powierzchni ok. 100 tys. mkw., ma funkcjonować ponad sto nowych sklepów, dwupoziomowy parking podziemny, hotel ze 120 pokojami, apartamentami i salami konferencyjnymi. Obok budynku powstanie parking na 1,5 tysiąca samochodów. Istniejąca i nowa część galerii połączy szklane nadziemne przejście. Jak informuje Ireneusz Hendel - autor projektu - inwestycja została tak pomyślana, żeby nie zmieniać krajobrazu nabrzeża rzeki, z którym sąsiaduje obiekt i udostępnić go mieszkańcom Bielska. Na nabrzeżu Białej pojawią się kawiarenki, w których będzie można odpocząć. Inwestycja będzie kosztowała ponad 100 mln zł, ma rozpocząć się na przełomie tego roku i potrwać ok. 17 miesięcy. (jor) Wizualizacja: Bielska Sfera będzie dwa razy większa
Wiadomo, ze podobnie jak w gemini park, w sferze 2 powstanie h&m - mozna sie o tym dowiedziec np. na wikipedii.
Podbijam watek. Wie cos ktos. Ja slyszalem, ze podobno na wzor SCC ma tam byc kaplica!
czy kaplica bedzie czy nie
ja bym wolal zeby w Kato powstalo cos takiego jak ta strefa a nie to co jest obecnie pod nazwa silesia sc :eek:hno:
Na http://www.bielsko.biala.pl/130,reportaze są nowe zdjęcia.
Znalazłem też tam dokładne dane.

Charakterystyczne dane techniczne:
----------------------Galeria Sfera dziś------Galeria Sfera jutro
--------------------------(Sfera 1)---------(Sfera 1 + Sfera 2)
Powierzchnia użytkowa:---38.000 m2-----------132.000 m2
Powierzchnia handlowa:---17.600 m2------------41.700 m2
Powierzchnia rozrywki:-----7.400 m2-------------8.200 m2
Powierzchnia biur:---------3.800 m2--------------3.800 m2
Mieszkania:----------------------------------100 apartamentów
Hotel:------------------------------------------Ok. 100 pokoi
Parkingi:------------------800 miejsc------------2.200 miejsc
Hej. Czy ktoś wie może kiedy rozpocznie się budowa Sfery2.
Na razie na placu budowy nic się nie dzieje.
Szkoda że rozebrali te stare budynki...
Władze miasta od początku będą musiały przygotować tzw. warunki zabudowy dla Sfery 2. Czy nie opóźni to wartej 100 mln zł inwestycji? Sfera na miejscu byłej fabryki włókienniczej Finex chce postawić drugą część swojej galerii i ponad ul. Mostową połączyć ze sobą obie galerie szklanym przejściem. Druga Sfera ma być warta ok. 100 mln zł, ma tu powstać część hotelowa ze 120 pokojami, ponad sto sklepów, galerie, dwupoziomowy parking, a nad Białką podcienie z kawiarniami i restauracjami.Ambitne plany z początku lata zakładały, że budowa po uzyskaniu wszystkich niezbędnych formalności ruszy jeszcze na przełomie 2006 i 2007 r., a cała inwestycja potrwa najwyżej trochę ponad półtora roku.

Jednak już pierwsze uzgodnienia zostały zaskarżone do Samorządowego Kolegium Odwoławczego przez sąsiadów przyszłej Sfery 2, kupców z centrum Wokulski. Uznali oni, że inwestycja zagraża dojazdowi do ich centrum. Przy okazji podkreślili, że wydział architektury urzędu miejskiego, wydający decyzję o warunkach zabudowy, nie zawiadomił w sposób prawidłowy wszystkich osób i instytucji żywotnie zainteresowanych powstającą w sąsiedztwie galerią.

SKO uznało racje kupców z Wokulskiego, unieważniając warunki zabudowy i przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Urząd Miejski. Kolegium podkreśliło, że Ratusz nawet nie sporządził listy osób, którym należy zapewnić możliwość wypowiedzenia się na temat nowej inwestycji.

Według SKO nie dokonano także wyczerpującej analizy zagospodarowania terenu, bo ograniczono się tylko do granic działki, na której ma zostać wybudowana Sfera 2. Przepisy zaś mówią, że analizą trzeba objąć obszar, którego granice przebiegają w odległości "nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki". Innymi słowy analiza powinna objąć spory fragment śródmieścia Bielska.

Decyzja SKO dotyczy uchylenia warunków zabudowy, czyli dopiero wstępnych ustaleń, co w danym miejscu można stawiać, a co nie. I dopiero po jej uprawomocnieniu można wydać zezwolenie na budowę. Teraz, gdy warunki zabudowy trzeba przygotować od początku, moment wbicia pierwszej łopaty z ważnym zezwoleniem trzeba będzie przesunąć w czasie.

O ile? Według Ireneusza Hendla, wiceprezesa firmy budującej drugą część Sfery, decyzja SKO niewiele zmieni w przebiegu inwestycji. - To Urząd Miejski prowadzi sprawę. Nie sądzę jednak, aby były jakieś opóźnienia inwestycji z powodu skierowania do ponownego rozpatrzenia decyzji o warunkach zabudowy. Każdy inwestor w Polsce ma podobne problemy. Wzięliśmy pod uwagę, że mogą się one pojawić - wyjaśnia Hendel.

Jak nam powiedział Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego, decyzja SKO dopiero dotarła do wydziału architektury, trudno więc jeszcze się ustosunkować do jej uzasadnienia. - Oczywiście, zgodnie z przepisami procedura wydania decyzji o warunkach zabudowy musi zostać przeprowadzona raz jeszcze. Jednak dużo prościej i szybciej przebiega uzupełnianie gotowej już sprawy, niż rozpoczynanie wszystkiego od początku, od zapoznawania się z dokumentacją. Nie powinno to więc znacząco przedłużyć całości procedury - wyjaśnia Ficoń.
Źródło: DZ

A miało być tak pięknie. Budowa miała się rozpocząć już w tym roku, a tu jak zwykle w Polsce zawsze musi być ktoś niezadowolony. Oby nie było następnych protestów.
Druga szansa na budowe

Za kilka dni Urząd Miejski w Bielsku-Białej powinien wydać decyzję o warunkach zabudowy dla Sfery II. Po kilku miesiącach bezczynności na gruzach Fineksu rozpoczęcie prac budowlanych wydaje się być coraz bardziej realne. Dodajmy, że plotką okazała się informacja, jakoby inwestorzy wycofali się z pomysłu rozbudowy Sfery.


Bielszczanie pytają, co z planowaną rozbudową Sfery. Koncepcja rozbudowy została przedstawiona w ubiegłe wakacje, a prace jeszcze się nie rozpoczęły. Sprawa utknęła na poziomie administracyjnym.

Inwestor spełnia warunki

Wydana przez miasto pierwotna decyzja o warunkach zabudowy została oprotestowana przez osoby związane z centrum handlowym Wokulski.
– Na dniach można spodziewać się kolejnej decyzji o warunkach rozbudowy. Po zaskarżeniu decyzji przez Wokulskiego, Samorządowe Kolegium Odwoławcze przedstawiło zalecenia, które ma spełnić inwestor. Wszystkie zostały wykonane. Także tę decyzję oraz kolejne, druga strona może oprotestować. Będzie się tak działo dopóki argumenty nie będą miały żadnego uzasadnienia i nie będą stanowiły podstawy do uchylenia decyzji. Pamiętajmy jednak, że inwestor już spełnił szereg wymogów określonych przez SKO – mówi „Super-Nowej” Stanisław Rostkowski, naczelnik wydziału urbanistyki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Nie wiadomo, jaki krok wykona w najbliższym czasie Wokulski. Zbigniew Wawak, mecenas reprezentujący interesy tej placówki, jest obecnie na wakacjach za granicą.

To tylko plotka

Tymczasem w ostatnich dniach w Bielsku-Białej pojawiała się informacja jakoby inwestor wycofał się z pomysłu rozbudowy Sfery. Przypomnijmy, że na terenach dawnej fabryki włókienniczej ma powstać obiekt o łącznej powierzchni około 24 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie się składał z części handlowo-usługowej oraz mieszkalnej.
– To bzdura. Architekci pracują dalej nad całością. Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Jak będziemy wbijać pierwszą łopatę w ziemię, na pewno o tym państwa poinformujemy – słyszymy w Sferze.
Także Stanisław Rostkowski nie wierzy w tę wersję.
– Nie tracąc czasu już przygotowują projekt budowlany, żeby w przypadku uprawomocnienia się decyzji o warunkach zabudowy, od razu starać się o pozwolenie budowlane – dodaje naczelnik.

www.super-nowa.pl
W takim razie przypomnijmy sobie stan obecny tych terenów (zdjęcia z 7 kwietnia).

W tym miejscu powinno być widać Sferę II w całej okazałości (jak już powstanie) ;)Jeden ze starych budynków, który nie został zburzony i zostanie wkompnowany w centrum.Obraz jak po wojnie:cos ruszylo

Po miesiacach ciszy dzisiaj zaczelo sie cos dziac: ogradzaja jedyny pozostaly fragment przyszlego placu budowy czyli dawna stacje CPN, wylaczony jest tez plac parkingowy za nia. Wlasnie wycinaja drzewa rosnace w dawnej granicy miedzy Finexem a parkingiem. Czyzby zapowiedz rychlego rozpoczecia prac? Fingers crossed :)
Oby to nie wyglądało tak jak przy budowie gemini park, gdzie miesiąc temu wzieli sie za wycinke drzew a teraz nastała cisza! Jedynie pan w budce wytrwale ochranie blaszane ogrodzenie
Drzew juz nie ma, zaczynaja wyburzac stary CPN...:nocrook:
czy moze ktos wrzucic fotki
21 - 40 of 672 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top