SkyscraperCity banner

1 - 20 of 118 Posts

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #1
Jesienią zeszłego roku odbyłem podróż do Laosu, Tajlandii (właściwie to tylko Bangkoku) i Birmy. Ostatni i najdłuższy etap mojej podróży, był jednocześnie najciekawszym. Ze względu na długą izolację kraju, Birma przez lata uchodziła za trudno dostępną. Jednak w ostatnich latach polityczna odwilż i otwarcie na turystów sprawiły, że coraz więcej ludzi odwiedza ten kraj. Postanowiłem skorzystać z okazji, aby zobaczyć Myanmar (oficjalna nazwa Birmy), zanim masowa turystka, znana między innymi z Tajlandii, zagości tam na dobre.

Wizę do Birmy można otrzymać m.in. w konsulacie w Berlinie lub Bangkoku. Ta druga opcja wydawała mi się najwygodniejsza, bo do Birmy planowałem dotrzeć samolotem ze stolicy Tajlandii. Jednak informacje o długich kolejkach do konsulatu i ryzyko nieotrzymania wizy w terminie (byłem w Bangkoku raptem kilka dni), przekonały mnie do wyrobienia wizy przez internet. Koszt znacznie droższy, bo wynoszący 50$, ale promesę otrzymałem na maila już następnego dnia rano.

Lot do dawnej stolicy Birmy odbyłem na pokładzie linii Thai Smile. Ich samoloty latają z głównego lotniska Bangkoku, w cenie zawarty jest koszt bagażu, możliwość wyboru miejsca i zimny posiłek (makaron, jakaś ryba i sałata, do tego deser, sok, woda i ciepły napój). Generalnie całkiem przyjemnie, choć samolot praktycznie pusty. Po wylądowaniu w Rangunie i zebraniu pieczątki wjazdowej postanowiłem poszukać kierowcy z hostelu, który miał mnie odebrać z lotniska (mieli to w cenie pokoju). Tutaj po raz pierwszy o mnie zapomniano i musiałem brać taksówkę. Do centrum czekała mnie godzina jazdy w koszmarnym korku.

Rangun

Widok z okna hostelu w samym centrum Rangunu:

1.

Całe centrum Rangunu to siatka ulic przypominająca tą na Manhattanie

2.

3.

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #2
W centrum miasta ostało się wiele kolonialnych budowli z czasów Imperium Brytyjskiego. Niestety stan większości jest tragiczny:

4.

5.

6.

·
'less is more'
5,538 Posts

·
'less is more'
5,538 Posts

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #7
Park powoli się zapełnia, wraz z pojawiającym się cieniem:

19.

Jedno z wejść do Pagody Sule, położonej w centralnej części miasta. Jednak żeby się do niej dostać, trzeba przejść przez kładkę:

20.

21.

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #8
Widoki z kładki prowadzącej do pagody:

22.

23.

Po zostawieniu obuwia i uiszczeniu opłaty (tylko obcokrajowcy), zostaję wpuszczony na dziedziniec:
24.

·
Uliczny świrus
2,538 Posts
Mój brat był tam 2 tygodnie ostatnio. Z tego co opowiadał, to genialne miejsce, jeszcze nie tak oblegane przez turystów jak np. Tajlandia.

·
Moderator
18,132 Posts
Akurat wczoraj na travell channel byli poszukiwacze domów i odcinek z Birmy. ;)
Ciekawy wątek się robi :)
Kraj się otwiera na świat i kwestią czasu jest, aż zostanie zadeptany turystami, choć mam nadzieję, że taką drugą Tajlandią się nigdy nie stanie

·
'less is more'
5,538 Posts

·
'less is more'
5,538 Posts

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #16
Mam nadzieję, że globalizacja nie wyprze tradycyjnego birmańskiego ubioru, a faceci nie porzucą "spódnic" na rzecz rurek:

37.

38.

Strach przejść:

39.

CDN

·
Registered
7,672 Posts
Super! Też mam nadzieję na fotki z prowincji, a przede wszystkim naturę. Moja siostra ze szwagrem byli tam jakieś 10 lat temu. Wtedy to był dopiero dziewiczy kraj, podobnie jak sąsiedni Laos!

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #19
^^
Teraz na głównych szlakach trochę jest turystów, zarówno w Birmie jak i w Laosie. Choć trzeba przyznać, że Laos był całkiem przyjemny. Może dlatego, że jeszcze mało wycieczek zorganizowanych.

Jakie klimaty będą? Same miasta czy natura też?
Rangun - Bagan - Jezioro Inle - Mandalaj. Tak mniej więcej przedstawia się moja trasa. Birma na tle swoich sąsiadów nie wyróżnia się jakąś bardzo atrakcyjną przyrodą, a raczej unikalną kulturą i dużą ilością pagód. Jeśli wystarczy czasu, to wrzucę też zdjęcia z krótkiego pobytu w Laosie, tam troszkę natury będzie :)
Kolejny wyjazd (kwiecień/maj) to będzie w 90% natura, jeśli oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z planem. Oczywiście będzie relacja.

1 - 20 of 118 Posts