SkyscraperCity banner
1 - 20 of 86 Posts

·
Moderator
8,181 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Architectural Commentary Report

The Peterson Kiosk under preservation of the Directorate General of Cultural and Natural Heritage is situated on the East of settlement area. The kiosk’s garden covered eastern side completely and it would be a neighbour of the opera house designed. It was an important effect on structuring data, and its existence also affected the project dramatically.

In this place having historical dimension, neighbouring of the Peterson Kiosk with the opera and cultural building brought history and culture close together.

A new cultural centre would have been gained by coherence with the Peterson Kiosk and the opera building which has, somehow, not been able to be realized in Izmir having many outstanding places. Historical dimension of the kiosk was reflected on the structure. The structure with its glassy surfaces performing wiggly motions of a ballerina and its eaves met the kiosk. Different appearances of the kiosk were reflected on glassy surfaces creating motions of fluctuation. Thus, various reflections of the kiosk which has been changed during various periods of history were watched, and presented to the medium. Incompletion of structure obtained these motions of fluctuation was accomplishd by the Peterson Kiosk.

The structure was formed, shaped, and designed through its inwardness. The structure was the place where culture survives, people produces, and production is displayed. It was a place where light, sound, play, and architects of leading role exist. It was a place where audiences watched the art and artists presented same, and briefly, the structure was the place where art awakened and become green. Thoughts were stabilized, and energy in the halls where thousand of people behaved like one person presented itself to environment through becoming green. The place where labour was created, and presented to audiences becomes a crystal vase held carefully between two hands. Senses of audiences germinated in each moment by becoming integrated with such vase. Sofitin with her physical dimension, her real support in the play existed while the halls were occupying a position they have deserved in the structure. The object which accommodates wiggly dancing of ballerina on the stage, distress of an artist on the backstage, rhythm of instruments being played in the orchestra pit, and excitement of audiences watching the play, it would have reflected all of them.

The conductor’s stick must touch to the structure while he was touching to the wind instruments on the one hand and the string instruments on the other and the structure accommodating values of applauses must deserve them.

The impressions of each product where art and artists endeavoured and produced would have left in the localities exhibited.’ (By Yakup HAZAN)

·
Moderator
8,181 Posts
Discussion Starter · #2 ·
It was on hold because of the lack of funding, thanks to ministry of culture and tourism :| Construction has resumed again according to wow

2006 - 2008 - 2010

source - enginkrmn

·
Registered
1,500 Posts
Bence de içi güzel dışı pek tatmin edici değil.Ama renderlar yukarıdan gösteriyor alttan bakınca daha hoş durabilir.

·
Registered
4,077 Posts
Adnan Saygun Concert Hall
Zübeyde Hanım Opera

and now this...

:eek:kay:

·
re re re ra ra ra
4,745 Posts
^^ Yeah Izmir is full of new cultural centres :) Unfortunately this one doesn't look very good, bad design IMO :(

·
Moderator
31,311 Posts
neyse en azından bu kadar süre geçtiği için renderdaki kadar demode ve zevksiz bir şey çıkmaz ortaya.

·
of life
4,653 Posts
hay amk, ben de gelip geçerken bu ne ya, kim yapıyo bunu diyodum. Tabela mabela da görünmüyor. Meğeresem bu projeymiş. Kapalı pazar yeri zannediyodum ben.
Bir ara hızlı yükseldi ama şimdi gene duruyor gibi, ben sık geçiyorum ordan, foto atayım.

·
Moderator
31,311 Posts
belediyeye mi ait?

·
*GALATASARAY*
608 Posts
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na. Zaten belediyenin olsa Yeni Asır her ay haber yapardı.
ben bu seçimden önce bitirirler tayyip gelip ballandıra ballandıra anlatır diye umuyordum, tüh tutmadı:)

·
ProjeIzmir
2,464 Posts
Burası Konak.

Polis Merkezimiz Emniyet Müdürlüğüne ait olup, 2007 yılında yapılan prefabrik binada hizmet vermektedir. Hizmet verdiğimiz bölgenin yüzölçümü 950 dönümdür. Sorumluluk bölgemizin nüfusu 200.000 bin civarındadır.

http://www.izmir.pol.tr/Sayfalar/konak_ilce_emn.aspx
Hükumetin İzmir'e verdiği değer budur. Kimse daha fazlasını beklemesin bunlardan.

·
Registered
2,351 Posts

CHP Bornova Belediye Başkan Aday Adayı Enver Dündar, başbakan Erdoğan’ın CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik kongre merkezi çıkışına yanıt verdi. Dündar, başbakana Bornova’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı kültür merkezini hatırlatarak “Siz önce İzmirlilere yıllardır Bornova’nın en işlek caddesinde inşaat halinde beklettiğiniz kültür merkezinin hesabını verin.” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın İzmir toplantısında CHP’ye yönelik kongre merkezi çıkışına yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Bornova Belediye Başkan Aday Adayı Enver Dündar, Erdoğan’a Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bornova’da yıllardır inşaat halinde beklettiği kültür merkezini hatırlatarak şunları söyledi:
“Başbakan Erdoğan, Büyükşehir Belediyemizi kongre merkezi üzerinden eleştiriyor. Soruyorum başbakana, Bornova’da 11 yıllık hükümetinizin yapmaya çalıştığı kültür merkezini ne zaman bitireceksiniz? Mustafa Kemal Caddesi üzerinde yıllardır büyük bir alan kaba inşaat halinde sizi bekliyor? Siz orayı çürütürken, İzmir Büyükşehir Belediyesi hükümetten destek almadan kentimize Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi de dâhil olmak üzere çok sayıda kültür merkezi ve toplantı salonu kazandırdı. Yine hükümetten destek almadan Karşıyaka’da büyük opera binasını ve şu anki fuar alanında da 12 bin kişilik Türkiye’nin en büyük kongre merkezini oluşturacağız. Bizim Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıklarımız ortadadır. Başbakan önce İzmirlilere yıllardır beklettiği Bornova’daki inşaatın hesabını vermeli. Hükümet Bornovalılara ne hizmet vermiş onu anlatmalı.”

‘Halkın Belediyesi’ adını verdiği belediyecilik anlayışını “İnsan Odaklı, Katılımcı, Dürüst, Çağdaş ve Halktan Yana” sözcükleri ile özetleyen Enver Dündar “Belediyeler ranta karşı halkın çıkarını savunmak zorundadır. Belediyecilikte sorunlara kamucu bir anlayış ile yaklaşılmalıdır. AKP belediyeciliği halkın parasını doğru kullanamıyor. Üstelik bunu büyük kent suçları işleyerek, halkı görmeden ve doğayı katlederek yapıyorlar.” diye konuştu.

Son olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın adaylığını değerlendiren tecrübeli siyasetçi Enver Dündar Yıldırım’a şu sözlerle göndermede bulundu:
“Başbakan kabinesinden bir isme görev verdi. Binali Yıldırım'ın İzmir'e adaylığını açıkladı. Kendisi şehrimizde yeni biri, fakat kendisine ‘İzmir'e hoş geldin’ dememizin pek bir anlamı olmayacak sanırım. Kısa bir vakti var İzmir’de. Geldiği gibi gideceği bir seçim süreci yaşayacağına eminiz.
Binali Bey hızlı gelir, hızlı gider. Şuna inanıyorum, biz kentimizi Binali Bey'e emanet edip bir hızlı tren kazasına uğratmayız.”

Egedesonsöz

·
Registered
827 Posts
Sonunda bitmiş yahu. Şu peterson köşküne el atsalar da balici kardeşlerimiz kendine yeni mekanlar baksalar artık.

1 - 20 of 86 Posts