SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 52 Posts

·
Registered
Joined
·
2,033 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Postanowiłem założyć nowy wątek w którym będą pojawiały się nowe informacje nt. projektu "Bielski Park Techniki Lotniczej" - czyli nowe lotnisko na terenach byłej kopalni Czechowice-Dziedzice. Z tego co wiem prace budowlane mają ruszyć na dniach :cheers:

Oto informacje z strony http://www.parklotniczy.pl

O projekcie
W dniu 12 czerwca 2006 r. w Bielsku-Białej zawarte zostało Porozumienie w sprawie utworzenia i rozpoczęcia działalności Parku Technologicznego Przemysłu Lotniczego (PTPL) pomiędzy:

1. Bielskim Parkiem Techniki Lotniczej w Bielsku Białej Sp. z o.o. (BPTL),
2. Górnośląską Agencją Przekształceń Przedsiębiorstw S.A. w Katowicach (GAPP),
3. Powiatem Bielskim,
4. Gminą Czechowice-Dziedzice,
5. Gminą Bestwina,
6. AIR Bussines Sp. z o.o. w Goleszowie,
7. Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej (ATH)
8. Stowarzyszeniem Firm Lotniczych w Bielsku Białej.


Spółka zawarła w dniu 30 października 2006 roku z Agencją Rozwoju Przemysłu Spółką Akcyjną w Warszawie umowę nr WKP_1/1.3/1/2006/26/156/U o dofinansowanie projektu Park Technologiczny Przemysłu Lotniczego - innowacja, kooperacja, rozwój realizowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004 * 2006, Priorytet 1: Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu, Działanie 1.3 Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm, na mocy której ARP S.A. jako Instytucja Wdrażająca zobowiązała się udzielić Spółce jako Beneficjentowi dofinansowania projektu. Realizacja Projektu ma nastąpić w okresie od września 2006 do kwietnia 2008 roku. Projekt Park Technologiczny Przemysłu Lotniczego jest jednym z najciekawszych przedsięwzięć realizowanych z środków Unii Europejskiej Przy udziale środków wsparcia powstanie baza produkcyjna dla firm lotniczych, których 15 funkcjonuje w złych warunkach lokalnych w powiecie bielskim oraz pas startowy dla prób produkowanych lekkich samolotów.
W ramach projektu w I etapie:

* 7500 m2 hal produkcyjnych,
* 2500 m2 hangarów,
* stacja paliw,
* budynek kontroli lotów,
* pas startowy dla prób samolotów (700 m długości, 22 m szerokości).


W halach przy lotnisku zadomowią się beskidzkie firmy lotnicze, a w przyszłości także laboratoria badawcze. Park Technologiczny Przemysłu Lotniczego będzie się rozwijał, a przemysł lotniczy chce współpracować z uczelniami technicznymi naszego regionu. Firmy lotnicze zrzeszone w Stowarzyszeniu Federacji Firm Lotniczych w latach 2002 * 2005 wyprodukowały 350 szybowców i ultralekkich samolotów. Projektem innowacyjnym jest prototyp samolotu dyspozycyjnego ORKA EM-11C, którego certyfikacja winna być zakończona do miesiąca maja 2007 roku. Dwusilnikowy czteromiejscowy samolot posiada na dzisiaj w swojej ofercie produkcyjnej firma Dreamliner. ORKA w tej grupie jest drugim samolotem. Na bazie tego samolotu produkowana ma być cała rodzina samolotów specjalistycznych dla potrzeb nadzoru obszarów leśnych, pomiaru geodezyjnego kraju czy wreszcie w współpracy z Instytutem Telekomunikacji samolot z zainstalowaną głowicą Radaru X do celów kontroli granic, obszarów leśnych czy patrolowania miast. Posiadamy także nowatorską w świecie koncepcję szkolenia i treningu pilotów wojskowych opartą o samolot - latający symulator. Prototyp tego samolotu jest po pierwszych próbach w locie. W Parku produkowane będą dwumiejscowe samoloty oferowane w kategoriach Specjal, UL i VLA przeznaczone do zastosowań profesjonalnych i latania amatorskiego. Dofinansowanie projektu to 87,5% kosztów kwalifikowanych projektu. Kwotę 12,5% uiścili partnerzy: Starostwo Powiatowe aportem rzeczowym teren o powierzchni blisko 16 ha, pozostali partnerzy gotówkę na konto spółki zarządzającej. Zadanie winno być zakończone i rozliczone do czerwca 2008 roku. Zainteresowanie projektem jest bardzo duże. Firmy z Podbeskidzia zapotrzebowały 20.000 m2 przy budowanej na tym etapie 7500m2. Mamy zapytania o lokalizację firm z terenu Polski oraz firm europejskich. Usytuowana na terenie obiektu stacja paliw poza obsługą własnych samolotów będzie świadczyć usługi na zewnątrz. Będzie ona ostatnim punktem tankowania dla małych samolotów lecących na południe Europy. Uruchamiać będziemy usługę powietrznego taxi dla podmiotów gospodarczych i osób fizycznych.
Podstawowe parametry:

* Droga startowa o nawierzchni utwardzonej, długości 700 m i szer. 22 m;
* Pas drogi startowej 2 x 45 m od skraju drogi startowej. Pas drogi startowej zadarniony na szerokości 30 m z każdej strony drogi;
* Droga kołowania o nawierzchni z mieszanki asfaltowej, szerokości 7,5 m;
* Hale produkcyjne: łącznie 7.452 m2 pow. zabudowy;
* Hangary * łącznie 2.304 m2;
* Budynek kontroli lotów * pow. użytkowa 390 m2;
* Punkt dystrybucji paliwa * 2 dystrybutory + zbiornik podziemny dwupłaszczowy dzielony. V = 30 000 l;
* Place utwardzone o łącznej powierzchni 26.290 m2. Odwodnione, oświetlone, wyposażone w hydranty p-poż. Zrzut wody deszczowej do rzeki poprzez separator substancji ropopochodnych;
* Zatoka parkingowa dla samochodów osobowych o pow. 528 m2;
* Tereny zielone * trawniki, nasadzenia o łącznej powierzchni 9.500 m2;
* Ogrodzenie * długości 976 m;
* Bramy przesuwne samonośne z napędem;
* Droga dojazdowa (od południa) * o nawierzchni z mieszanki asfaltobetonowej, długości 450 m, szer. 5 m.
Wizualizacje


To tyle, będę się starał na bieżąco umieszczać tutaj informacje nt. tej inwestycji :)

Liczę że inwestycja na wpłynie w jakiś sposób na firmę Embraer i lokalizacji fabryki w tym regionie lub koło lotniska Katowice-Pyrzowice i współprace z firmami z Bielskiego Parku Techniki Lotniczej :)
 

·
Registered
Joined
·
2,033 Posts
Discussion Starter · #5 ·
pod Rzeszowiem powstaje Areopolis , park bedzie miał w sumie 400ha .

pierwszy inwestor juz znany , niemiecki - MTU .
400ha to obszar SSE, a nie parku lotniczego :) Więc nie porównuj go do BPTL bo to całkiem co innego ;)

W Rzeszowie będą tylko składane silniki, a w BPTL będą budowane samoloty od podstaw, projektowane, składane i testowane.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
jakie samoloty ? antki i tej wielkosci wagowej?.
w rzeszowie MTU otworzy nie tylko sama fabryke ale tez centrum badan itp. ale to dopiero pierwsze fabryka , nie konieczniie musza same silniki składac.
 

·
Registered
Joined
·
2,033 Posts
Discussion Starter · #7 ·
jakie samoloty ? antki i tej wielkosci wagowej?.
w rzeszowie MTU otworzy nie tylko sama fabryke ale tez centrum badan itp. ale to dopiero pierwsze fabryka , nie konieczniie musza same silniki składac.
Samolotów AN już się nie produkuje.

W BPTL projektowane i budowane będą samoloty klasy GA i ULM. M.in słynna na całą Europe http://www.marganski.com.pl/html/A-POL/samoloty/em11/em11sprzedaz.htm

"Projektem innowacyjnym jest prototyp samolotu dyspozycyjnego ORKA EM-11C, którego certyfikacja winna być zakończona do miesiąca maja 2007 roku. Dwusilnikowy czteromiejscowy samolot posiada na dzisiaj w swojej ofercie produkcyjnej firma Dreamliner. ORKA w tej grupie jest drugim samolotem. Na bazie tego samolotu produkowana ma być cała rodzina samolotów specjalistycznych dla potrzeb nadzoru obszarów leśnych, pomiaru geodezyjnego kraju czy wreszcie w współpracy z Instytutem Telekomunikacji samolot z zainstalowaną głowicą Radaru X do celów kontroli granic, obszarów leśnych czy patrolowania miast"

Widzę że nie wiesz, ale w Bielsku-Białej działa już kilkadziesiąt firm które zajmują się opracowywaniem prototypów nowych samolotów i ich budową, ale mają ograniczone pole działania ze względu na brak miejsca i odpowiedniej infrastruktury. Dzięki BPTL wszystko będą mieć na miejscu. Obecnie zbudowana zostanie hala produkcyjna o powierzchni 7500 m^2, a firmy z Polski i Europy zachodniej już chcą mieć ok 30000 m^2 :) Będzie również działała szkoła pilotażu :) Może się uda Embraera dzięki temu ściągnąc... :)
 

·
Registered
Joined
·
73 Posts
Dzięki za informacje i materiały BN. Postaram się w najbliższym czasie wrzucić trochę świeżych zdjęć z budowy Parku Lotniczego. Od początku obserwuję postępy w tej inwestycji i zastanawia mnie czy na tak dużej ilosci gruntu nasypowego jakim jest rozdrobniona skała płonna bez jakiegoś sczególnego programu zagęszczania podłoża planowana inwestycja jest trafnym rozwiązaniem?
 

·
Registered
Joined
·
21,545 Posts


Park dla bielskich skrzydeł

W Czechowicach-Dziedzicach kończą się prace związane z budową Bielskiego Parku Technologii Lotniczej


Dzięki współpracy bielskich firm z sektora lotniczego w miejscu po hałdach kopalni Silesia, powstaje nowoczesny Park Technologiczny. W jego skład wchodzą: pas startowy o długości 700 m i szerokości 22 m, 2.500 m kw hangarów, 7.500 m kw hal produkcyjnych, budynek kontroli lotów, stacja paliw i pas do kołowania samolotów. - Trwają ostatnie prace budowlane. Otwarcie parku planujemy na koniec czerwca, nastąpi to po ostatecznym zamknięciu projektu, i rozliczeniu go. Wtedy też nasza działalność ruszy pełną parą - mówi Dariusz Piecuch prezes Bielskiego Parku Technologii Lotniczej sp. z o.o.

W Parku zatrudnienie znajdzie 700 osób. Inwestycja finansowana jest z funduszy unijnych. Jej koszt szacowany jest na 30 mln zł. Wiadomo już jednak, że Park będzie rozbudowywany. BPTL przyznano kolejne 11 mln euro, dzięki którym powstanie w tym miejscu Śląskie Centrum Szkoleniowe. Lotnisko na hałdzie Miejsca na przyszłe lotnisko i park technologiczny bielscy lotnicy upatrzyli sobie już dawno. Podczas lotów widzieli niezagospodarowany teren po kopalniany, który idealnie nadawał się do tego celu. - Rzeczywiście, można powiedzieć, że miejsce dla przyszłego lotniska i parku przemysłowego zostało dojrzane z góry. Jak się okazuje z przestrzeni czasem można dojrzeć rzeczy ważne - mówi Piecuch. Lotnisko znajduje się na charakterystycznym, dobrze widocznym z wysokiej odległości kilkunastokilometrowym płaskowyżu, wyższym o kilkanaście metrów od otaczającej go, płaskiej rzeźby terenu.

Pierwsze nieoficjalne lądowanie na nowym pasie startowym miało miejsce w listopadzie 2007 roku. Lotnisko ma służyć samolotom dyspozycyjnym przez cała dobę i być bazą dla kilkunastu firm lotniczych, które swoją siedzibę mają w Bielsku-Białej i ościennych miejscowościach. Może także stać się zapleczem badawczo-rozwojowym dla firm z regionu i całej Polski. Przedsiębiorstwa wchodzące w skład parku mogą także wyspecjalizować się w świadczeniu różnego rodzaju usług lotniczych: od badań technicznych w trakcie lotów, przez szkolenia w powietrzu i na ziemi, po realizację specjalnych życzeń, które zawsze u klientów mogą się pojawić.

- Ideą parku jest uruchamianie mechanizmów produkcyjnych i badawczych, a także możliwości prób badawczych w naszej bazie. Jeżeli jednak poszczególne podmioty działające na terenie parku będą miały w swoim zakresie działalność nastawiona na wykonywanie specjalnych życzeń klientów, i posiadać będą wszystkie potrzebne do tego koncesje, to nie będziemy mieli nic przeciwko temu - stwierdza Piecuch. Bielskie tygrysy lotnictwa Bielsko od wielu lat znane jest jako miejsce działalności kilkudziesięciu firm z branży lotniczej. Głównym zakresem ich działalności jest produkcja samolotów lekkich i ultralekkich. Zacieśniają on współprace tworząc klaster lotniczy. Wśród firm bielskiego klastra lotniczego znajdują się m.in. Avio Polska sp. z o.o. i Margański & Mysłowski. Pierwsza z nich w swoim laboratorium badawczo-rozwojowym zatrudnia 70 inżynierów.

Ich ostatnim osiągnięciem jest wygranie pod koniec lutego przetargu na opracowanie i produkcję modułu silnika lotniczego, który stanie się częścią wyposażenia Boeninga 787. Robocza nazwa tego samolotu przyszłości brzmi "Dreamliner". Udział Avio Polska w tym projekcie przynieść może firmie dochody szacowane na 500 mln zł w ciągu 10 lat. Druga z bielskich firm rozpoczęła działalność w 1986 roku od przeprowadzania remontów szybowców i motoszybowców. Z czasem zaczęła projektować i produkować samoloty własnej produkcji. Na "Foxie" wyprodukowanym w Bielsku Jerzy Makula zdobył pierwsze miejsce w Szybowcowych Mistrzostwa Świata w Austrii w 1999 roku. W BPTL Margański & Mysłowski produkować będzie samolot Orka. Jego projekt zdobył nagrodę ministra gospodarki Wzór Roku 2006, dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę.

Lotnicze firmy z Bielska-Białej , musza sprostać konkurencji z prężnie rozwijającym się klastrem lotniczym w Rzeszowie, a także z powracającym na lotniczy rynek Mielcem. Dariusz Piecuch informuje, że bielski Park chce stworzyć warunki do rozwoju firm z naszego regionu. Na zakłady z Rzeszowa i Mielca nie będzie jednak patrzymł przez pryzmat konkurencji.
 
1 - 20 of 52 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top