SkyscraperCity banner

1 - 20 of 550 Posts

·
dialnice.info ::..
14,323 Posts
Discussion Starter #1
vzhladom k tomu, ze sa da predpokladat (dufam), ze bude v bratislavskom uzle kopu stavieb a snad sa to ozaj rozhybe, dovolil som si vytvorit samostatne vlakno pre Bratislavsky zeleznicny uzol

nejake schemy zo studie realizovatelnosti uzla bratislava, tu su cca rozdelene jednotlive stavby

Zoznam navrhovaných stavieb:
STAVBA č. 1 - Devínska Nová Ves - Ba hl. stanica (mimo)
STAVBA č. 2 - Odb. Vinohrady, Odb. Močiar - Bratislava Pradmestie - Bratislava filiálka
STAVBA č. 3 - Bratislava hlavná stanica
STAVBA č. 4 - Bratislava hlavná stanica - Bratislava Nové Mesto, Bratislava hlavná stanica - Bratislava Rača (mimo)
STAVBA č. 5 - Devínske Jazero - Stupava – Lozorno
STAVBA č. 6 - Bratislava Vajnory
STAVBA č. 7 - Bratislava Nové Mesto (mimo) - Podunajské Biskupice
STAVBA č. 8 - Centrum riadenia dopravy
STAVBA č. 9 - Bratislava ÚNS - Bratislava Rusovce - št. hranica
STAVBA č. 10 - Bratislava východ, zriaďovacia stanica
STAVBA č. 11 - nové trate cez letisko a Vajnory - Pezinok

medzicasom sa uz studia temer sfinalizovala a upravili sa aj finalne varianty.
odporuca sa rozhodovat medzi alternativou 2 a 4
osobne sa mi pozdava viac alternativa 2, s tym, ale ze nech dotiahnu vlak aj cez letisko.

Alternativa 1

Alternativa 2

Alternativa 3

Alternativa 4

prikladam este povodny je maximalisticky variant PK7
ktory sa mne osobne najviac pozdava, az na tu filialku, ktoru by som vyhodil
skor ma mrzi, ze sa nepocita s odbockou a tratou z letiska smer Nove mesto.

na https://dialnice.info/viewtopic.php?p=213846#p213846 som pridal aj ostatne varianty. uvidime co vyberu .. a co sa realne bude osakavat a realizovat

Zdroj: ŽSR, dopravný uzol Bratislava – štúdia realizovateľnosti

·
14,323 Posts
Discussion Starter #3
starsie navrhy, kde je otazne ci su platne .
osobne ma najviac stve, ze sa nepocita s prepojenim na letisko

Podjazd Cernockeho

Vetva cez Mladu Gardu, kde by mala byt po novom aj zastavka

alternativne riesenie TIOP Ruzinov s kruhacom

alternativne riesenie podjazdu Ivanska, este s TIOP Trnavka, ktory sa ale nebude realizovat

·
Urban flâneur
🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈
2,829 Posts

To nové nástupište západne od budovy v takejto podobe osobne považujem za nešťastné riešenie. Je veľká škoda, že štúdia sa nezaoberala aj možnosťou integrácie priestoru múzea dopravy (ktoré by sa prípadne mohlo presťahovať) - práve tam je celkom slušný priestor na rozšírenie stanice. Kľudne by som si (aj) tam dokázal predstaviť nové odbavovacie priestory pre cetujúcich, spolu s krytými nástupišťami pre viedenské REXy a S20.

·
Registered
564 Posts
To nové nástupište západne od budovy v takejto podobe osobne považujem za nešťastné riešenie. Je veľká škoda, že štúdia sa nezaoberala aj možnosťou integrácie priestoru múzea dopravy (ktoré by sa prípadne mohlo presťahovať) - práve tam je celkom slušný priestor na rozšírenie stanice. Kľudne by som si (aj) tam dokázal predstaviť nové odbavovacie priestory pre cetujúcich, spolu s krytými nástupišťami pre viedenské REXy a S20.

Nástupište by mi samo osebe nevadilo, ale obávam sa, či neskomplikuje alebo rovno neznemožní napojenie predstaničného námestia na Pražskú. Takéto prepojenie (stačilo by pre MHD, ale s výhľadom pre predĺženie el.trate na Pražskú) by umožnilo presmerovať všetky linky v oblasti cez Hlavnú stanicu, spolu s ich adekvátnou optimalizáciou. Dnes sú dopravné toky v oblasti zbytočne rozbité...

·
Registered
564 Posts
K S1: Tretiu koľaj rozhodne realizovať až po ŽST Dev.Nová ves. Aj s ohľadom na finálne riešenie TIOP Bory. Ďalej ešte raz prehodnotiť možnosť vybudovania zast. DNV-sídlisko v čo najvýhodnejšej polohe. Práve pre najvzdialenejšie mestské časti je benefit využitia železničnej dopravy na cesty do mesta najvýraznejší, aj za cenu dlhšej dochádzky k železnici či potreby prestupovať na BUS.

K S5: Zapojenie do ŽST DNV mi nedáva zmysel - 1. je to zachádzka, 2. v úseky DNV-Lamač zbytočne odčerpá kapacitu trate, 3. pochybujem, že medzi Stupavou a DNV existuje významný dopravný dopyt. Trať by som s ohľadom na vyššiuvedené trasoval východne od D2 cez Záhorskú Bystricu so zapojením do ŽST Lamač. Taktor trasovaná železnica by obslúžila nové územia, bola by kratšia a priamejšia.

·
Registered
1,606 Posts
Bratislavský železničný uzol by bolo naozaj dobre dobudovať tak, aby bol využiteľný pre lepšie využitie koľajovej dopravy v meste. Založenie tohto vlákna, venovanému bratislavskému železničnému uzlu bol dobrý nápad.

·
Registered
564 Posts
Ďalšie námety za málo peňazí k úseku S9:
1. Využiť vlečku z ÚNS do prístavu na zriadenie S-linky do centra, napr. predĺženie S55 Trnava-Nové mesto. Stačilo by ponechať jednokoľajku a zriadiť koncovú zastávku pri Prístavnej. O nedostatočné využitie vzhľadom na vznikajúci downtown obavy naozaj nemám. :)

2. Zriadenie zastávky Einsteinova v mieste križovania s električkovou traťou. Linka S65 by nabrala na význame pre dochádzajúcich do Digital Parku, Auparku a ďalších vznikajúcich office centier. V prípade dobudovania zastávky električky aj výborný prestupový uzol do centra. Pri zabezpečení adekvátnych nadväzných liniek aj atraktívne prepojenie Ovsišťa (Ekon. univerzita) či Lida.

3. Zriadenie zastávky Janíkov dvor. Stačí vybudovať 1 nástupište. Na základe vznikajúcej novej štvrte + existujúcej časti južnej Petržalky by mal dopyt značne rásť. Linka S65 by tak mohla byť predĺžená až do Rajky. Plus prestup na električku, aj keď vinou riešenia obratiska menej efektívny. Ďalej (po miernej úprave) možnosť prestupu na bus linky smer Slnečnice-Viladomy, Jarovce, ...

·
Registered
1,928 Posts
spolu s krytými nástupišťami pre viedenské REXy a S20.
Hlavové nástupištia by mohli mať zmysel pre smer, z ktorého je viac vlakov (teda na východ), nie pre ten slabší.

S20 ako linku z hl.st. na Záhorie treba nahradiť linkou zo Záhoria, cez hlavnú stanicu ďalej na východ (Trnava alebo Galanta). Viedenské REXy by mohli pokračovať cez Nové Mesto, ÚNS a Petržalku cez Kittsee späť do Rakúska.

Najviac ma však na návrhu hlavnej stanice trápi, že nástupištia sa síce predlžujú ale zrejme nerozširujú. Dnešné sú veľmi úzke a napríklad doplnenie eskalátorov nehrozí.

·
14,323 Posts
Discussion Starter #11
neviem si realne predstavit, ze by viedenske REXy jazdili tour de bratislava. vsak ked este takto jazdili, tak trvala cesta z petrzalky na hlavnu stanicu vyse 40 minut ..

S20 by mali urcite predlzit do trnavy a galanty o tom zadna.

tak ako jazdia vlaky na "hlavovu" cast do petrzalky, tak by jazdili vlaky z VIE na hlavovu castu do bratislavy. v tom by som nevidel problem.

skor mi tam este chyba aspon jednokolajovy tunel pred nakladnu dopravu.

·
Registered
3,028 Posts
Urcite by som REXy z Viedne netocil spat do Rakuska cez Petrzalku, to je dost sotousovina, ale suhlasim s tym ze vsetko zo zapadu by na Hlavnej stanici malo byt sprejazdovane.

Nieco taketo:

• S1 Kuty - Malacky - Bratislava - Trnava - Leopoldov
  • S2 Wien Hbf - Marchegg - Bratislava - Senec - Galanta (- Nove Zamky)
  • S3 Bratislava - Dunajska Streda - Komarno, v spickach event. predlzena do Zahorskej Vsi
Nic zlozite.

Aj ked bohvie kolko vlastne este budu existovat REXy z Viedne cez Marchegg. OBB ma ambiciu po zdvojkolajneni a elektrifikacii Marcheggu riesit Bratislavu pretiahnutim dialkovych vlakov, s tym ze koncept bol myslim dva vlaky za hodinu, pricom jeden by bola rakusky (railjet Bratislava - Vieden - nieco v Rakusku) a jeden slovensky (Vieden - Bratislava - asiKosice). Ten rakusky by sa kvoli priepustnosti stanice mohol potiahnut niekam do Race, alebo ak chceme byt velki sotousi tak na Vychodne :nuts:

·
14,323 Posts
Discussion Starter #13
To nové nástupište západne od budovy v takejto podobe osobne považujem za nešťastné riešenie. Je veľká škoda, že štúdia sa nezaoberala aj možnosťou integrácie priestoru múzea dopravy (ktoré by sa prípadne mohlo presťahovať) - práve tam je celkom slušný priestor na rozšírenie stanice.
to je absolutna pravda. svojim sposobom je ultra luxus, ze muzeum dopravy je takto temer v absolutnom centre.

vobec nic by sa nestalo, keby bolo ci uz na vychodnom

·
Registered
1,928 Posts
neviem si realne predstavit, ze by viedenske REXy jazdili tour de bratislava. vsak ked este takto jazdili, tak trvala cesta z petrzalky na hlavnu stanicu vyse 40 minut ..
To netreba brať ako spoj z hl.st. do Petržalky. V MHD to linke 88 z AS pod Most SNP cez Petržalku trvá 24 minút, pričom priamo je to cca 5. Napriek tomu má zmysel.
Viedenské Rexy by mali zmysel v tom, že od Marcheggu by sa dalo dostať priamo aj na Nové Mesto či do Ružinova a od Kittsee tiež do týchto staníc. A to by bolo časovo už zaujímavé.
Samozrejme je to len jedna z možností. :) Ale akékoľvek pokračovanie Rexov od Marcheggu je lepšie ako ich ukončovanie na hl.st.

·
14,323 Posts
Discussion Starter #15
ano, akekolvek pokracovanie je lepsie ako zakonecnie na hlavnej, to je motto, ktorym by sa najprv mohli riadit nase Ska. lebo to je inak blobst.

keby tam bol aspon aky taky takt a bola by tam napr aj zastavka petrzalka einsteinova s presupom na elektricky, mozno by to aj malo zmysel.

·
Veteran of the meme war
2,293 Posts
Na druhú stranu je pohodlnejšie využiť jediný dopravný prostriedok, aj keď časovo to výde horšie ako prestup na iný a ľudia celkovo neradi prestupujú na iné. Ono to vytvára aj zbytočné problémy s nadväznosťou a treba tieto dva prostriedky dobre koordinovať. Všetko však má svoje limity.

·
Registered
980 Posts
Studia za miliony, na ktorej vysledok sme cakali 3 roky a je z toho odporucanie medzi alternativami 2 a 4? To nevymyslis.

Zastavka na Garde nie je ani v 2, ani v 4, ale mala by sa napriek tomu stavat?
Trochu od veci mi tam pride ten cestny prepoj cez Zatisie. To budu peticie od tych, co tam byvaju, kedze z ukludnenej ulice, kadial prejde raz za cas nejake auto, sa ma stat taky mensi bulvar.

Zastavka na Einsteinovej s prestupom na elektricku jednoznacne musi byt. Divoke "zachytne" parkovisko pod Starym mostom dokladuje, ze ta zastavka by mala masivne vyuzitie. No, ale panom projektantom to akosi nevyslo. Ktovie, ako vselijako museli poohybat casopriestor, aby to nevyslo.

Co taka Devinska Nova Ves zastavka? Ani to nevyslo? Konecne by mohlo existovat normalne spojenie bez nutnosti vyuzit jednu z uzkych cesticiek, ktore do Devinskej vedu, tak pre istotu ani to vo vysledu nebude?

Ten nadchod Vinohrady-Predmestie dufam bude. Je to na mape, kde je zakreslena aj Garda (rovnakou farbou), tak mam pochybnosti.

Ale teda na to, ze sa mierne upravia existujuce stanice, pridaju podjazdy a nadchody / podchody, cim sa do dost velkej miery zasa zlepsi situacia hlavne pre IAD, ale pribudnu "az" dva nove TIOPy (Ruzinov a Bory - dohromady 3, ak pocitam aj Gardu), sme naozaj nemuseli vyhodit miliony a cakat 3 roky na studiu (najma, ked podobne veci navrhovalo X dokumentov predtym).

·
Registered
980 Posts
Tak ta odbocka na Nove Mesto od letiska v starsom navrhu je pase minimalne v takto nakreslenej polohe, pretoze to by musela ist krizom cez Pharos / Bauhaus, resp. po novom ich minimalne dookola obist.
Tam je vsak este otazka, ci uz pozemky nie su predane a v dohladnej dobe sa neplanuje s vystavbou, kedze su tam uz nachystane kruhace a cesty.

Tam si to vzhladom na sucasne pomery zrejme vyziada bud zapustene alebo nadzemne riesenie.

·
14,323 Posts
Discussion Starter #19
este aj zeleznu studienku :) ktora je podla mna zbytocna, lebo je daleko aj ku kramarom, aj ku razsochom. by ma zaujimalo, ako zrovna zelezna im vysla

·
Registered
3,028 Posts
Zastavka na Einsteinovej s prestupom na elektricku jednoznacne musi byt. Divoke "zachytne" parkovisko pod Starym mostom dokladuje, ze ta zastavka by mala masivne vyuzitie. No, ale panom projektantom to akosi nevyslo. Ktovie, ako vselijako museli poohybat casopriestor, aby to nevyslo.
Problem s Einsteinovou je prave ten prestup na elektricku. Bohuzial sa totiz pri jej vystavbe nerozmyslalo a tak tam nie len ze nie je zastavka elektricky, ale ani priprava na nu. Neviem si celkom predstavit ako ju tam dorobit, ked hned vedla jednej z kolaji je cesta - kde tam spravis nastupiste? Lebo prestupny uzol by to bol skvely (hlavne ak by sa tam potiahli vlaky z Viedne - to by bolo do mesta este blizsie ako Hlavna stanica), len na prestupny uzol netreba len zastavku vlaku, ale aj zastavku elektricky.

Inak ta studia obsahuje aj nejaky koncept obsluhy? Ci je to zas taky typicky slovensky dokument kde sa hrajkame s infrastrukturou a potom ked ju postavime zacneme rozmyslat co tam vlastne bude jazdit aby davala zmysel?

1 - 20 of 550 Posts