SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2330 Posts

·
Chrumky lover
950 Posts
Discussion Starter #1
THE PORT – je novou mestskou štvrťou Bratislavy, ktorej developerom je Penta Investments. V prvej fáze projektu vyrastie na 110 ha nákupná zóna so supermarketmi, hobby marketmi, veľkopredajňami. Na jar 2010 sa očakáva otvorenie najväčšieho nákupno-zábavného centra Port Mall, v ktorom svoje miesto nájde aj vodný park, technické múzeum, kino a mnoho ďalších zaužívaných aj nových druhov služieb a atrakcií. Prvá fáza projektu prinesie celkové investície vo výške 280 mil. EUR.

THE PORT - is a new district of Bratislava developed by Penta Investments. In the first phase the shopping zone with supermarkets and hobbymarkets will be built. In spring 2010 the biggest shopping center Port Mall will be opened. You can also find there water park, technical museum, cinemas and many others. Total investments in the first phase are 280 mil. EUR.

Website: The Port

·
Moderator
13,602 Posts
When D4 will be finnished this will be strategic location with very good transport conditions. I think Penta made a good decision.

·
Registered
143 Posts
and this is going to be build soon or is it some of these ugly studdies?!i must say wauuu :cheers2::cheers2::dance::dance::dance:

·
Moderator
13,602 Posts
and this is going to be build soon or is it some of these ugly studdies?!i must say wauuu :cheers2::cheers2::dance::dance::dance:
It's concept. It would be built partialy in long time, but when? Who knows... First should be The Port Mall. It could be built relatively soon. But the rest noone knows.

·
Chrumky lover
950 Posts
Discussion Starter #5
The Port – New District of Bratislava – Na území ohraničenom diaľnicou D1 a cestou do Devínskej Novej Vsi vznikne nová štvrť Bratislavy s nákupnou zónou, zábavou, administratívou a bývaním. Začiatok výstavby prvej fázy je štvrtý kvartál 2007. Predpokladaný objem investícií v prvej fáze by mal dosiahnuť 280 mil. EUR.

It is not a concept. According to Penta's webpage, they are going to start very soon. I like the project. It makes Bratislava bigger.

·
coffee fascist
1,044 Posts
wow, great! they could leave out the shopping center though, we already have more shopping centers than Vienna:eek:hno:

·
Registered
2,444 Posts
pekny projektik...som siel okolo Blavy a prave som si pomyslel ze tento kus pody by bol dobry na development....kdesi tu je aj post na nejaky projekt ale ten sa ma kompletizovat v niekolkych fazach az do roku 2013/15...Bratislava development 1 alebo 2jka!

skusim googlovat pre viac info...

·
The Man from Earth
1,627 Posts
Od znameho z Penty mam informaciu ze by tam mal byt najvacsi zabavny park v Bratislave, najprv obchody az potom byty.

·
Theards Starter
1,392 Posts
WOW, konečne niečo velké, čo bude od Devínskej Novej Vsi naskok, Už teraz sa teším ked to otvoria, lebo potom nastane obrovský stavebný boom v tejto lokalite, a na tých niekolkých hektároch kde je teraz len pole sa dá postavať moderná štvrť s celomestkým významom .
:rofl::dance::dance::dj::righton:

·
Moderator
13,602 Posts
I don't miss highrises there. It's rather perifery but some central square with a bit higher buildings would be great.

Yes, Bratislava has plenty of Shopping centers. But, it still misses some outlet store.

This location definitely deserves development. I hope the construction will start soon. It's enormous project so it will take some time till it'd be finished. I hope also D4 will be finnished soon so whole this part of Bratislava and Záhorie will have very good traffic acces.

·
Registered
6,524 Posts
ja by som si vedel predstavit tu ustrednu ciernu budovu na namesti (co vyzera ako utate slovany) aspon 2x vyssiu. vytvorilo by to aspon centralny bod viditelny z celeho komplexu. cez 100m by som to ale asi netahal, taky osamoteny pahyl by tam velmi dobre neposobil.

·
Perpetual Bohemian
3,561 Posts
Yeah, I'm curious about this name too. Would fit for the Winter harbour better :) Some may think it will be near Danube, when it's called "Port"
Yes very misleading name. When I opened this thread I was hoping it was something on the Danube River! All I see in the photo is green fields. Maybe after global warming it will be a port!

·
Registered
77 Posts
Yes very misleading name. When I opened this thread I was hoping it was something on the Danube River! All I see in the photo is green fields. Maybe after global warming it will be a port!
It´s a port in other sense (i ´m sorry 4 my english). It´s GATE. Like in Spanish LA PUERTA, EL PORTAL or portuguese A PORTA, O PORTAL. THE PORT=LA PUERTA=A PORTA. Now U C what I mean?

1 - 20 of 2330 Posts