SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 3208 Posts

· Astral tourist
Joined
·
3,897 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Myslím, že Bratislavský Hrad si zaslúži vlastný thread, a Staré Mesto ostane čisto pod hradom.

Bratislavský hrad v období Veľkej Moravy 8.-9. storocie - Veľkomoravské hradisko Brezalauspurc (Braslavov Hrad), ktoré vyrástlo na troskách rímskej pevnosti Pisonium.


Na Bratislavskom Hrade môžete nájsť obrysy Veľkomoravskej Baziliky


tu je jej rekonštrukcia
Od konca 8. storočia je Bratislava súčasťou Nitrianskeho kniežatstva, ktorého spojením s Moravským kniežatstvom roku 833 vzniká štát Veľká Morava.Pravdepodobne na konci 8. storočia (určite nie neskôr ako okolo roku 900), v čase Nitrianskeho kniežatstva, sa na hradnom kopci nachádzalo rozsiahle hradisko (5,5 ha) chránené mohutným dreveným valom. V druhej polovici 9. storočia, v čase Veľkej Moravy, pribudol kamenný palác (12 × 5 m), obkolesený jednoduchými obydliami a trojloďová bazilika na východnej strane kopca, pri stavbe ktorej sa použil aj rímsky stavebný materiál. Bazilika je najväčšou veľkomoravskou bazilikou zo Slovenska a celý areál hradiska je asi taký istý ako areál Mikulčíc (t.j. mesto Morava). Bratislavský hrad bol vtedy cirkevno-administratívnym centrom a jedným zo stredísk kultúry, osvety a vzdelanosti.

Bratislavský hrad v 16. - 17. storoci
 

· Sakura san na hrad ((-:
Joined
·
1,664 Posts
Je to veľká historická cena pre mesto, hrad má mimoriadne vhodnú aj dobrú polohu. Je hneď vedľa historického centra (ajtakrajta so Staromestskou) a je nádherne vidieť od niektorých východných častí, pekný pohlad sa naskytne z Petržálky alebo s Hodžovho je náhodou krásne vidieť v noci, taktiež je ho vidieť aj z Obchodnej. :cheers: Obávam sa, že ho v budúcnosti môžu zatieniť výškové budovy. Dúfam, že sa v budúcnosti v centre žiadne stavať nebudú.

Videl som aj nejaké fotky kde bol úplne zdevastovaný, je to pravda? Ak áno môhli by ste sem do kontrastu nejaké pridať?
 

· Prešpurák
Joined
·
9,042 Posts
 
  • Like
Reactions: Henrich37

· The Man from Earth
Joined
·
1,528 Posts
Pri poslednej veľkej prestavbe v 2. pol. 18. st. sa stal hrad reprezentačným sídlom habsburského cisárskeho dvora. Po smrti Márie Terézie tu umiestnil cisár Jozef II. generálny seminár, ktorý neskôr vystriedalo vojsko. V r.1811 hrad vyhorel a napriek viacerým pokusom sa rekonštrukcia začala až v r.1953. Dnes sú na hrade reprezentačné a expozičné priestory. Hrad s areálom bol vyhlásený v roku 1961 za Národnú kultúrnu pamiatku.

Piffl a Alexy to su tie mena...

Odporucam do pozornosti tento clanok, znovuzdrodenie hradu.

http://www.tyzden.sk/sk/kriticka_priloha/kriticka34_02.php
 

· Sakura san na hrad ((-:
Joined
·
1,664 Posts
Nie preto ze je bratislavsky ale Bratislavsky, ale ze to mohol byt thread o oboch hradoch, pretoze Devin je v urcitom smere vynimocnejsi ako stary hrad.
No mame tu mesto, ktore ma 2 hrady, niesme svetovy unikat? Ehm Presov ma tusim 3 :lol: :cheers:

Inac je areal hradu volne pristupny?
 

· Prešpurák
Joined
·
9,042 Posts
No mame tu mesto, ktore ma 2 hrady, niesme svetovy unikat? Ehm Presov ma tusim 3 :lol: :cheers:

Inac je areal hradu volne pristupny?
Aké 3 hrady má Prešov? :nuts:
 

· Sakura san na hrad ((-:
Joined
·
1,664 Posts
Sarissky, Kapusiansky, Zbojnicky. Sice ani jeden neptra do mesta Presov, ale su v jej tesnej blizkosti :cheers:^^ da sa povedat ze su jeho sucastou
 
1 - 20 of 3208 Posts
Top