SkyscraperCity Forum banner

[Bratislava] Bratislavský hrad | Bratislava Castle

1021242 Views 3248 Replies 281 Participants Last post by  hornadolna
Myslím, že Bratislavský Hrad si zaslúži vlastný thread, a Staré Mesto ostane čisto pod hradom.

Bratislavský hrad v období Veľkej Moravy 8.-9. storocie - Veľkomoravské hradisko Brezalauspurc (Braslavov Hrad), ktoré vyrástlo na troskách rímskej pevnosti Pisonium.


Na Bratislavskom Hrade môžete nájsť obrysy Veľkomoravskej Baziliky


tu je jej rekonštrukcia
Od konca 8. storočia je Bratislava súčasťou Nitrianskeho kniežatstva, ktorého spojením s Moravským kniežatstvom roku 833 vzniká štát Veľká Morava.Pravdepodobne na konci 8. storočia (určite nie neskôr ako okolo roku 900), v čase Nitrianskeho kniežatstva, sa na hradnom kopci nachádzalo rozsiahle hradisko (5,5 ha) chránené mohutným dreveným valom. V druhej polovici 9. storočia, v čase Veľkej Moravy, pribudol kamenný palác (12 × 5 m), obkolesený jednoduchými obydliami a trojloďová bazilika na východnej strane kopca, pri stavbe ktorej sa použil aj rímsky stavebný materiál. Bazilika je najväčšou veľkomoravskou bazilikou zo Slovenska a celý areál hradiska je asi taký istý ako areál Mikulčíc (t.j. mesto Morava). Bratislavský hrad bol vtedy cirkevno-administratívnym centrom a jedným zo stredísk kultúry, osvety a vzdelanosti.

Bratislavský hrad v 16. - 17. storoci
See less See more
5
  • Like
Reactions: 1
1 - 20 of 3249 Posts
Zaujímavé čítanie. Viete o tom, že sa Bratislavský Hrad zachránil len tak tak???
Komunisti ho tušim chceli zbúrať.

Škoda, že nová Vydrica ho zničí asi viac, než Napoleon.
Apropo si rypnem, toto nie je jediny hrad co v Bratislave mame ;)
Ešte je v Bratislave aj Devín, ale toto je thread o Bratislavskom hrade, nie bratislavskom hrade. A Bratislavský je v Bratislave len jeden. Devín je síce bratislavský, ale nie Bratislavský. :nuts:

Ale jeden obrázok možno neuškodí:):
See less See more
Nie preto ze je bratislavsky ale Bratislavsky, ale ze to mohol byt thread o oboch hradoch, pretoze Devin je v urcitom smere vynimocnejsi ako stary hrad.
Mohol, ale nie je. Oba hrady sú niečim výnimočné.
Zaujímavý obrázok. Má nečo do seba, ale dúfam, že Eurovea bude lepšia. Tá navrhnutá výškovka je s tou anténou teda poriadne vysoká.;) Už len treba niečo urobiť so zimným prístavom. Kľuden by to mohlo slúžiť aj ďalej ako prístav, len by to chcelo trochu skultúrniť.
ak sa mi neskôr podarí, rád vložím niekoľko nepublikovaných fotografií Hradu spred a počas rekonštrukcie v 50 a 60 tych rokoch
To by bolo skvelé.;)
O haven't known it was damaged so much. I thought at least all outside walls survived.:eek:hno:
^^ v práci mám starší počítač, ktorý nie je naklonený spolupráci...i po zmenšení obrázkov:) takže som to plánoval až doma editovať
do budúcna niečo pridám...
Len pridávaj, ale radšej teda až doma.
^^^^
s výstavbou Tereziána sa perspektívne ráta...bližšie o jeho využití neviem, najprv sa však zrekonštruuje samotny palác a následne záhrada, ostatok je ešte len vo víziách
Západna terasa (dnes sú tam poslanecké kancelárie) nie je gotická stavba, postavili ju v 18.storočí pre služobníctvo, hospodárske využitie a stajne
Myslím, že tie stajne tam aj zostali.:lol:

BTW, s tou vysokou strechou by to vyzeralo naozaj zvláštne. Tie veže by tak nevynikli. Dúfam, že ju ponechajú tak, ako je. Inak, už aby to bolo zrekonštruované, celý hradný areál. A keď vidím, čo urobili s týmto hradom, kľudne by mohli zrekonštruovať aj Devín.
See less See more
  • Like
Reactions: 1
No, Mečiar v posledných pezidentských voľbách hovoril, že by chcel presťahovať úrad prezidenta na hrad. Takže ako chcete prezidenta na hrade, tak voľte Mečiara.:)

Hrad určite potrebuje rekonštrukciu, neviem ale, či by presťahovanie prezidenta na hrad nenarušilo jeho (najmä budúce) turistické využitie. Áno, na Pražskom hrade je milión turistov aj prezident, ale ten je väčší. Ale možno by prezident mohol sídliť v nejakej budove v areáli hradu. No na druhej strane, čo je zlé na Grassalkovičovom paláci?
See less See more
  • Like
Reactions: 1
aspon vo vode je ho vidno :cheers: hrozné, takto bez hradu, vyzera to uplne naprd.
Tak to už radšej takto:lol::
See less See more
len niekolko drobnosti - nadvorie paláca prejde vizuálnou zmenou, nadobudne pôvodný barkový vzhľad
zmení sa interiér
obnoví sa veľká francúzska záhrada na severe
obnovia sa objekty Oranžérie a Zimnej jazdiarne
Very good news, although we already know it, now we can be sure. Bratislava castle will be rebuilt into baroque style. Now we must wait when the reconstrution will finally begin.
See less See more
no ja si neviem predstaviť hrad úplne novo omietnutý bez jeho charakteristickej patiny :)
S kyslými dažďami a smogom tam tá patina bude čo nevidieť. Napríklad v Trnave pred pár mesiacmi obnovili medenú strechu na jednej veži dómu a teraz dokončujú druhú. Tá druhá je ešte stále lesklá a červená, no tá prvá je už zájdená akoby tam bola aspoň 20 rokov. Viem, že meď a nejaký náter z Baumaxu je trochu rozdiel, ale pri dnešnej kvalite ovzdušia sa všetko rýchlo zanáša. Ale nie je to zlé, tým zatepleným panelákom by som doprial nie kyslé dažde, ale kyslé prietrže mračien.:D
See less See more
  • Like
Reactions: 1
qwertiku, medena strecha oxiduje na vzduchu automaticky :) prave preto sa aplikovala ako ozdobny prvok. Apropo, pocula som aj o tom, ze ktosi robotnikom prikazoval cikat na strechu, aby bola cim skor zelena.
Zuzanka, ja o tom samozrejme viem, architektúru som síce neštudoval, ale aj ja som mal na gymply chémiu.:) No ide o to, že sa mi to zdá nejaké rýchle a že mám pocit, že na to má vplyv súčasné ovzdušie. To je ale veľa "že" v jednej vete, že?:lol:
See less See more
na tom leseni ziadna reklama nebude
no a vobec, nieco vacsie tam dat, tak to je ohrozenie stability samotnej konstrukcie lesenia - ak by si zadul poriadny vietor (ci sa stava velmi casto)
tie informacie, co su na plote, to je vsetko, co sa da spravit za takych podmienok
V Košiciach s tým nemajú problémy, pamiatka nepamiatka:

See less See more
NO a je to tam :bash:

Nejak si neuhádol alexander.27 už tam je reklama, ako som išiel po poste ex SNP tak ju bolo pekne vidieť cez slušnú časť lešenia na južnej fasáde reklama je na na 160 rokov SNR ak som si to počas šoférovania dobre všimol.

:nuts:
Toto je ešte ten lepší prípad. Asi by som neprežil, keby tam vycapili reklamu na iPhone.:nuts:
See less See more
Experti chcú súťaž na Hrad. No, skoro sa ozvali...:eek:hno::nuts:

Vyberám:

„Opravy, ktoré sa tu teraz robia, sú nutné, ale máme možnosť vtlačiť Hradu aj niečo z tejto doby, hovoriť o jeho novej náplni,“ hovorí Milučký. „Hrad ročne navštívi milión ľudí.“
Hradu už vtlačili niečo z vtedajšej doby v 60-tych rokoch. Teraz sa tie skvosty myslím odstraňujú...
See less See more
to zatial asi nie, budu mat prace viac nez dost v palaci (myslim, ze k nejakym zasadnym objavom uz nedojde) a predovsetkym na severe
vychodnu terasu preskumaju len scasti pri prerabani muru priekopy pod juznou fasadou...bude tam aj vstup do pivnic pod vychodnym, severnym a scasti zapadnym kridlom pre (pripravovanu) expoziciu o dejinach hradu
hadam sa podari objavit nejake zvysky rimskej architektury, ktora by tam teoreticky (a vychdza to, ze aj logicky) bola
vacsi vyskum vsak nastane, ked sa bude prezentovat podorys Tereziana...tak, ci tak vychodna terasa je inak vyrazne preskumana
ak by si mal zaujem o nejake info, tak prosim sukromne
Ako mám chápať to: "Keď sa bude prezentovať pôdorys Tereziána?":)
See less See more
No, zachovane zaklady su pod zemou, takze je varianta ich odkryt...a hadam, ked raz budu peniaze navyse v statnom rozpocte a nejaka funkcna napln pre tuto "budovu", tak sa postavi.:)
Presne to som chcel počuť. Dúfam, že raz budú aj tie peniaze, funkčná náplň sa potom už ľahko nájde.
1 - 20 of 3249 Posts
Top