SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2863 Posts

·
Astral tourist
3,682 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Priatelia, všetci vieme rozdiel medzi cyklistickou dopravou v Bratislave a napr. vo Viedni. Vo Viedni takmer všade existuje vyhradený priestor pre byciklistu, takže sa dá jednoducho chodiť na bycikli po celej Viedni. Nie ako v Bratislave. Pred týždňom som začal znova byciklovať, no a bolo to o život. Jednak rozbité cesty, a navyše, keď je cesta úzka, tak sa musí byciklista dať úplne na kraj, kde je tankodróm, a niekedy je auto (autobus, teréňak ...) naozaj len pár centimetrov od riadítok. V ten deň vyhral prvé miesto veľký "pán" v terénnom aute. Keď čakal na vedlajšej, a ja som šiel po hlavnej a ukázal som smer, že idem stále po hlavnej, ..., tak chlapík vyhodnotil, že to stihne, pri najhoršom sa uhnem jeho tanku. Vyštartoval (aj keď som mal prednosť) a vyrazil. Pekne som musel pribrzdniť, zabočiť, ...., aby ma nezabil. Nuž čo, postkomunistická krajina má ešte "pár " svojich ťárch. :nuts:

Každopádne, potom som hladal informácie o cyklistických trasách, a je to dosť bieda. Navyše viem, že v Bratislave je iba pár ciest vyslovene vytvorených pre cyklistiku, pričom (okrem hrádze) majú dosť krátku dĺžku. :hahano:

Takže myslím, že by sme mohli začať sledovať aj túto dopravu, pretože v Bratislave je to strašne pozadu. Aj nedávno som bol napr. v Salzburgu, tam sa dá popri a ponad rieku perfektne jazdiť, a to ani nehovorím, čo sa dá robiť bycikom v Taliansku.

Inak do tohto vlákna by som chcel zahrnúť oblasť nielen Bratislavy, ale aj celého Centrope. Akiste tu môžu byť zaujímavé (inšpiratívne) cyklotrasy vo Viedni. :cheers:

Čo sa týka Bratislavy, zatiaľ som našiel len veľmi nejasné informácie. Nenašiel som nikde dobre spracovanú mapu (s názvami) cyklotrás.

Tranzitné a regionálne trasy

Dunajská cyklistická cesta
Medzinárodná trasa vedie z Nemecka, cez Rakúsko a Slovensko do Maďarska, na našom území vedie od hraničného priechodu Berg (Rakúsko) po pravobrežnej hrádzi Dunaja celým územím Petržalky po priehradné dielo v Gabčíkove. Druhá vetva trasy začína na Prístavnom moste, cez ktorý je prevedená na ľavú stranu Dunaja a pokračuje po hrádzi súbežne s tokom Dunaja až po Štúrovo.

Karpatská cyklistická cesta
Prepája medzinárodnú Dunajskú cyklistickú cestu s Malými Karpatami. Vedie cez most Lafranconi a Mlynskú dolinu do dopravne ukľudnených priestorov Železnej studničky,

Moravská cyklistická cesta
Začína na ľavobrežnej strane Dunaja pod Novým mostom a pokračuje nábrežím (proti toku rieky) popri Karloveskej zátoke a Devínskej ceste do Devína, odkiaľ pokračuje pozdĺž rieky Moravy do Devínskej Novej Vsi a ďalej smerom na Záhorie.

Vajnorská cyklistická cesta
Začína na nábreží pod Starým mostom a prepája centrum so severovýchodným okrajom mesta popri vnútornom dopravnom okruhu.
Záhorská cyklomagistrála
Regionálna trasa začína pod hradom Devín, ďalej pokračuje severne do Malaciek, Holíča a končí v Senici.

Hlavné mestské trasy

Dúbravská cyklistická radiála
Vedie od mosta Lafranconi Líščím údolím v Karlovej Vsi do Dúbravky a Devínskej Novej Vsi,
Lamačská cyklistická radiála
Vedie od Karpatskej cyklotrasy (Červený most) cez Lamač do Záhorskej Bystrice,

Okružná trasa Slovnaft
Priečne prepája cyklotrasy od Račianskej po Malý Dunaj,
Popri Chorvátskom ramene (vetva Chorvátske rameno + vetva Starohájska)
Vedie od Starého mosta popri Chorvátskom ramene, s vetvou na Starohájskej a napojením na Dunajskú cyklistickú cestu.

Popri Malom Dunaji
Vedie od Dunajskej cyklistickej cesty (Pálenisko) po hrádzi Malého Dunaja

Račianska radiála

Vedie od Vajnorskej cyklotrasy smerom na Krasňany a Raču,

Ružinovská radiála
Vedie cez Páričkovu, Trenčiansku, Ružinovskú po začiatok Vrakune

·
Mornar bez mora
8,012 Posts
Čo to zas ten Futuros vytvoril?

Tento raz určite nie. Futuros, velmi milo si ma prekvapil, len dúfam že popribúdajú rôzne fotky, mapky, informácie a že sa zameráme aj na rakúsku časť bratislavskej algomerácie.

Vivat nuevo thread! :cheers:

:lol:

·
Registered
9,874 Posts
opat raz rozpacite dojmy z noveho thredu.Sorry,ale toto nesuvisi uz ani len s vystavbou,nieto este s nejakou vyskovou budovou.A pochybujem ze by cyklotrasy nejak vyznamne ovplyvnovali vystavbu.:)

·
Astral tourist
3,682 Posts
Discussion Starter #4
^^^^

Skúsil som sa byclikovať v Bratislave, ale zatiaľ to beriem ako dosť adrenalínový šport. A kedže keď mám tie rád, tak by som chcel zistiť pár údajov, a myslím, že tu by to šlo. Navyše ma zaujíma aj reálne budovanie cyklistických trás, prechodov cez cestu, semafóry, ..., možnosti zamykania byciklov, ..., atď.
:cheers:

Zatiaľ veľmi zvažujem, kam sa mám z byciklom vybrať, resp. kde si mám urobiť pravidelnú večernú trasu. :dunno: Vidím to zatiaľ na Ružinovskú radiálu (kedže bývam pri Avione), ktorú sa budem snažiť zdokumentovať.

·
Prešpurák
6,610 Posts
Priznám sa, že napríklad tú dúbravskú radiálu vôbec nepoznám (alebo sa mi to nikdy nezdalo ako cyklistická trasa :)) ale včera som bol v Rakúsku, pozrieť sa na bicykli do Parndorfu a divil som sa, koľko ciest pre cyklistov im tam vedie cez polia, hoci som často mal pocit, že zablúdim, nie vždy je tam vyznačená každá odbočka, konkrétne som išiel cez Kittsee, Gattendorf a Neudorf, naspäť som prešiel aj Potzneusiedl a Deutsch Haslau, no tiež to bol adrenalín, pri pocite, že ostanem trčať niekde na slepej ceste v strede poľa, pritom budem mať výhľad na hrad a budem sa musieť vracať. Zišla by sa nejaká mapa cyklistických tratí v rakúskom okolí (dá sa zakúpiť papierová verzia)

edit: samozrejme, v Bratislave je to adrenalín, preto je lepšie chodiť po chodníku ako po ceste, ale kto chodí často, už to pozná a veľmi to už nerieši :)

·
Astral tourist
3,682 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
opat raz rozpacite dojmy z noveho thredu.Sorry,ale toto nesuvisi uz ani len s vystavbou,nieto este s nejakou vyskovou budovou.A pochybujem ze by cyklotrasy nejak vyznamne ovplyvnovali vystavbu.:)
Toto je nezmysel, a neviem prečo nom tak lipneš.

1. Keby si bral toto fórum skritkne ako len mrakodrapy, tak by vlastne nemohlo existovať žiadne vlákno o slovensku, pretože žiadna budova nemá viac ako 150m.

2. "In urbanity we trust". Za významový vektor si na tomto fóre niekto kľudne môže zobrať latinské slovo urbane (mestský), urbanitas (veľkomestský život). K tomu vybudované cyklistické trasy akiste patria. Asi nejazdíš na bycikly po Bratislave, a v pohode z poza PC si rozmýšlaš, čo by na tomto fóre malo byť. Podľa mňa by sme nemali byť taký zošnurovaní. :angel:

·
Astral tourist
3,682 Posts
Discussion Starter #8
Priznám sa, že napríklad tú dúbravskú radiálu vôbec nepoznám (alebo sa mi to nikdy nezdalo ako cyklistická trasa :)) ale včera som bol v Rakúsku, pozrieť sa na bicykli do Parndorfu a divil som sa, koľko ciest pre cyklistov im tam vedie cez polia, hoci som často mal pocit, že zablúdim, nie vždy je tam vyznačená každá odbočka, konkrétne som išiel cez Kittsee, Gattendorf a Neudorf, naspäť som prešiel aj Potzneusiedl a Deutsch Haslau, no tiež to bol adrenalín, pri pocite, že ostanem trčať niekde na slepej ceste v strede poľa, pritom budem mať výhľad na hrad a budem sa musieť vracať. Zišla by sa nejaká mapa cyklistických tratí v rakúskom okolí (dá sa zakúpiť papierová verzia)

edit: samozrejme, v Bratislave je to adrenalín, preto je lepšie chodiť po chodníku ako po ceste, ale kto chodí často, už to pozná a veľmi to už nerieši :)
No do Rakúska sa chcem určite pozrieť. Kamarát tam bol (doviezol si bycikle) a povedal, že to bola krása. Byciklovanie cez vinice, všetko skvelé označené, proste super. Odkedy som bol lyžovať v Rakúsku (a teda som minimalizoval Slovensko len na pár srdcoviek) určite chcem ísť aj byciklovať do Rakúska. Ak nejakú trasu máš, prípadne máš fotky, tak ich pošli.

A hlavne aj z cesty, v akom je stave, mapka, ..., cyklistické značky, "smerovače" ... :cheers:

·
Registered
9,874 Posts
Toto je nezmysel, a neviem prečo nom tak lipneš.

1. Keby si bral toto fórum skritkne ako len mrakodrapy, tak by vlastne nemohlo existovať žiadne vlákno o slovensku, pretože žiadna budova nemá viac ako 150m.

2. "In urbanity we trust". Za významový vektor si na tomto fóre niekto kľudne môže zobrať latinské slovo urbane (mestský), urbanitas (veľkomestský život). K tomu vybudované cyklistické trasy akiste patria. Asi nejazdíš na bycikly po Bratislave, a v pohode z poza PC si rozmýšlaš, čo by na tomto fóre malo byť. Podľa mňa by sme nemali byť taký zošnurovaní. :angel:
1:prosim,nezachadzajme do extremov
2:prosim,nezachadzajme do extremov

:)

·
Prešpurák
6,610 Posts
No do Rakúska sa chcem určite pozrieť. Kamarát tam bol (doviezol si bycikle) a povedal, že to bola krása. Byciklovanie cez vinice, všetko skvelé označené, proste super. Odkedy som bol lyžovať v Rakúsku (a teda som minimalizoval Slovensko len na pár srdcoviek) určite chcem ísť aj byciklovať do Rakúska. Ak nejakú trasu máš, prípadne máš fotky, tak ich pošli.

A hlavne aj z cesty, v akom je stave, mapka, ..., cyklistické značky, "smerovače" ... :cheers:
fotky samotnej cesty nemám, ale mám obrázky samotných obcí, napríklad v Neudorfe sú aj chorvátske nápisy na budovách, keďže tam žije početná menšina

Gattendorf

Neudorf

Parndorf

Parndorf Designer Outlet :)

Potzneusiedl

Deutsch Haslau

Toto je fotka trochu staršia, ale takto nejako vyzerajú tie rakúske cestičky, konkrétne toto je medzi obcami Wolfsthal a Berg.

A toto je tiež staršia fotka, z vrchu Konigswarte, je vidno mapku a smerovače

·
Astral tourist
3,682 Posts
Discussion Starter #12
Tu som našiel mapu, dokonca rovnako nazvanú ako toto vlákno [Bratislava a okolie].

Konečne vyšla dlho očakávaná publikácia pre širokú verejnosť: Výlety na bicykli - Bratislava a okolie. Vyšla v spolupráci so známou kartografickou firmou SHOCart Vizovice a naväzuje na ďalšie podobné publikácie, ktoré vyšli v tejto edícii.

V tejto zaujímavej publikácii sú popísané zaujímavé výlety v širšom okolí Bratislavy. Je tu popísaných celkom 29 cyklovýletov, každá trasa má svoju mapku, výškový profil, obrázky, vytipovaná vhodnosť bicykla, obtiažnosť, dĺžka výletu a prevýšenie.
Výlety nás zavedú napríklad k Neziderskému jazeru, k rímskym vykopávkam či zámkom pri Dunaji, pre menej zdatných cyklistov sú tu výlety popri rieke Morave a po Záhorskej nížine, či popri rieke Dunaj a vodnej nádrži Čunovo.
Zdatnejší cyklisti si nájdu zaujímave trasy v Malých Karpatoch, okrem iných sú v publikácii popísané i dva cyklomaratóny: Green bike Tour a Stupavský maratón.
ROZMERY: brožúrka, mäkká väzba, má 90 strán
CENA 7,00 EUR 210,88 SK

·
Prešpurák
6,610 Posts
vidíš, ten element som ešte nestihol otestovať, cez víkend sa tam určite pozriem :)

·
Sakura san na hrad ((-:
1,727 Posts
ja poznam nejake ciklisticke tiez, moj oblubeny sport je jazdit po meste po polnoci ked uz auta nejazdia, Futuros to by si mal raz vyskusat, ten klud ked ides po prazdnej Prazskej, cez opustenu Patronky a tak dalej, v tedy sa to najviac da vychutnat :cheers:

akurat ked som robil nocne fotky tak som bol na bajku, chytil ma policajt lebo mi nesvietili svetla, dobre ze mi nedal fukat, lebo by som skoncil niekde uplne inde :) :lol:

·
Petržalský rypák
245 Posts
Toto je fotka trochu staršia, ale takto nejako vyzerajú tie rakúske cestičky, konkrétne toto je medzi obcami Wolfsthal a Berg.

Hej, tie cesty su super a najlepsie na nich je, ze o nich zatial vie malo Bratislavcanov. Skoda, ze si to tu takto spropagoval, bojim sa, ze za chvilu tam bude ludi jak na hradzi. Vyborne je, ze ak je clovek z Petrzalky (ako ja), tak ked si o nejakej siestej poobede chcem vybehnut na nejaky kopcek, tak sa nemusim trepat do Karpat, ale v menej ako polovicnej vzdialenosti mam Konigswarte a vlastne cele Hundsheimer Berge a nemusim sa trepat cez debilne centrum Bratislavy.
Najlahsie sa da do Rakuska dostat po Kopcianskej, staci pokracovat za dopravny inspektorat stale rovno a 500 metrov za hranicou ste v Kittsee. Uz tam si mozete vyberat trasu. Dalsi vyber mate hned potom v Bergu.
Btw. ta fotka je asi medzi Bergom a Edelstalom, urcite nie medzi Bergom a Wolfsthalom. Mozno este medzi Edelstalom a Prellenkirchenom, i ked tam je cast cesty iba spevnena, neni tam asfalt.

·
Prešpurák
6,610 Posts
^^ Myslím že to bude medzi Bergom a Wolfsthalom, mám to tak označené.

Ale nemyslím si že moje spropagovanie bude mať nejaký veľký efekt, stále tu existuje istá psychologická bariéra, hlavne kvôli jazyku a kvôli tomu, že nie každý má "odvahu" ísť sa bicyklovať do Rakúska. A keby aj, miesta je tam dosť, cestičky sú tam všade a ľudí veľmi málo.

Nevedel by si mi ale poradiť, či existuje nejaká rozumná cyklistická cesta z Kittsee do Gattendorfu, keď nechcem ísť po hlavnej komunikácii? Totiž na Eisenstadter strasse sa tá cestička nejako stráca, vedie k nejakým skladom a odtiaľ už zrejme nič, alebo to tam pokračuje? A tiež som mal trochu problém dostať sa z Neudorfu do Parndorfu, cesty sú síce označené, ale potom vedú do poľa, kde na križovatkách nie sú smerovníky.

·
Petržalský rypák
245 Posts
^^ V tomto Ti bohuzial neviem poradit, lebo ja chodim opacnym smerom, z Kittsee idem vzdy na Berg a potom smerom Edelstal a bud Hundsheim cez kopec alebo Prellenkirchen a po poliach tiez do Hundsheimu (mozno cez tie polia sa tam nejako da). Smerom na juhovychod nechodim, je tam rovina, to ma nebavi. Ale planujem preskumat okolie Neusiedlersee, takze za nejaky cas Ta mozem o nejakych trasach poinformovat.
Chod sa niekedy pozret do Petronell-Carnuntumu, na bicykli je to super, az vdaka bicyklu som vlastne objavil, ake fajn kupele su Bad Deutsch-Altenburg, je tam paradne. Odtial sa mozes pohodovo dostat spat cez Hainburg a pre tych, co maju problemy s nemcinou, tak asi polovica obsluhujuceho personalu su Slovaci, takze tiez nie je problem.

·
Prešpurák
6,610 Posts
^^ V tomto Ti bohuzial neviem poradit, lebo ja chodim opacnym smerom, z Kittsee idem vzdy na Berg a potom smerom Edelstal a bud Hundsheim cez kopec alebo Prellenkirchen a po poliach tiez do Hundsheimu (mozno cez tie polia sa tam nejako da). Smerom na juhovychod nechodim, je tam rovina, to ma nebavi. Ale planujem preskumat okolie Neusiedlersee, takze za nejaky cas Ta mozem o nejakych trasach poinformovat.
Chod sa niekedy pozret do Petronell-Carnuntumu, na bicykli je to super, az vdaka bicyklu som vlastne objavil, ake fajn kupele su Bad Deutsch-Altenburg, je tam paradne. Odtial sa mozes pohodovo dostat spat cez Hainburg a pre tych, co maju problemy s nemcinou, tak asi polovica obsluhujuceho personalu su Slovaci, takze tiez nie je problem.
Okej, len jeden malý detail, nie je to celkom opačný smer, je to možno rozdiel 45 stupňov, a nie je to juhovýchod, ale juhozápad, zrejme si sa len sekol, to len aby ostatní vedeli, o čom sa bavíme :) Tie kúpele môžu byť fajn, ja som zatiaľ chodieval len po Hainburg a potom až Viedeň, a Petronell-Carnuntum môže byť tiež dobrá voľba, ale hlavne to Neziderské jazero (nevieš, či sa tam dá kúpať? :))

1 - 20 of 2863 Posts