SkyscraperCity banner

1 - 20 of 151 Posts

·
Urban flâneur
🏳️‍🌈
Joined
·
3,827 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
689131

Originally opened in 1895, the Grössling City Bath used to be one of the most popular places in Bratislava to gather, meet other people and relax. At the time of its closure in 1994, Grössling barely served this purpose - it was in poor technical condition and mostly used for sport lessons or events. The current project contains a renovation of the whole complex as well as construction of a new building that will infill an empty lot on Kúpeľná st. Beside restoring the function of city bath, a new department of the Bratislava City Library including a café will be created there too.

Location:

- Streets: Kúpeľná, Medená, Vajanského nábrežie

- Neighborhood: Južné predmestie

- Borough: Staré Mesto

- Map: Google

Project facts:

- Duration of works: 2021/2022 - 2025

- Investor: The city of Bratislava

- Architects: OPPS architettura

- Type: mixed use / leisure (city spa, library, café, residences)

- Total floorspace: 9,275 sqm

Renders:
696096

696098

696109

696101

696102

696104

696105

Additional info:

- Project websites:
 

·
Registered
Joined
·
1 Posts
Dobrý deň, som z Metropolitného inštitútu Bratislavy, prosíme vás o zmazanie týchto vizualizácií. je za tým dvojročná práca, tento týždeň to uverejníme ale dovtedy to prosím zmažte. Majte tolko slušnosti. Nejde o finálne vizualizácie, preto tieto obrázky nie sú ani reprezentatívne.
 

·
Registered
Joined
·
3,934 Posts
Dobrý deň, som z Metropolitného inštitútu Bratislavy, prosíme vás o zmazanie týchto vizualizácií. je za tým dvojročná práca, tento týždeň to uverejníme ale dovtedy to prosím zmažte. Majte tolko slušnosti. Nejde o finálne vizualizácie, preto tieto obrázky nie sú ani reprezentatívne.
To je v poriadku pani Dzurdzikova, ked budu finalne, my ich updatneme :) , to sa nemusite bat.
 

·
Registered
Joined
·
213 Posts
článok z Denníka N (link nižšie):
Bazény, knižnica, park. Ako budú vyzerať obnovené bratislavské kúpele Grössling

Silno obsadenú architektonickú súťaž vyhral tím z talianskej Florencie.

Dvadsaťpäť rokov boli mestské kúpele Grössling zavreté a chátrali. Významné miesto na historickej i spoločenskej mape Bratislavy teraz zažilo prvý významný krok k svojmu obnoveniu. Poznáme budúcu novú podobu kúpeľov, ktorá vzišla z medzinárodnej architektonickej súťaže.

Návrat Grösslingu nebude znamenať len prinavrátenie možnosti relaxácie a športu v centre mesta. Celý areál bude prístupný verejnosti a má sa stať miestom spoločenského života. Podľa plánu by sa tak malo stať do roku 2025.

Vytvoriť miesto

Ponoriť sa – taká bola hlavná myšlienka iniciatívy Mesta Bratislava a Metropolitného inštitútu Bratislava (MIB) pri pláne oživenia dôležitej mestskej lokality. Išlo o návrat k možnosti ponoriť sa do kúpeľnej atmosféry, no tiež o ponorenie sa do sveta kníh.

Už od začiatku sa totiž počítalo s tým, že priestor vynovených kúpeľov bude prepojený z presunutou časťou bratislavskej Mestskej knižnice. Myšlienkou pritom nebolo len súznenie starostlivosti o telo a ducha, ale predovšetkým oživenie spoločenskej funkcie objektu kúpeľov, ako miesta stretávania sa obyvateľov a návštevníkov.

Okrem vodného sveta a knižnice má pribudnúť aj kaviareň a revitalizácia priľahlých verejných priestorov. Nové funkcie majú zabezpečiť, aby sa z areálu kúpeľov stala živá lokalita v centre mesta.

Jednoznačne najlepší

Atraktívne zadanie vyvolalo veľký záujem o účasť v architektonickej súťaži, do ktorej prišlo až 77 návrhov od ateliérov zo 17 krajín. V dvojkolovom tendri nakoniec zvíťazil architektonický tím z Florencie OPPS Architettura.

„Víťazný návrh jednoznačne najlepšie splnil zadanie,“ uviedol člen poroty a vedúci odboru súťaží MIB Peter Lényi. Pri extrémne zložitom zadaní v komplikovanom existujúcom prostredí s danými možnosťami i obmedzeniami sa podľa neho víťazom najlepšie podarilo zvládnuť prevádzkové nároky kúpeľov. „A dali tomu výraz, ktorý sa drží ducha pôvodného objektu, no v detailoch zároveň cítiť 21. storočie“.

Podľa stanoviska poroty víťazný návrh v plnej miere využíva existujúce priestory a obsahuje najmenej deštrukčných zásahov, čím zvýrazňuje hodnotu 125 ročnej budovy.

Okrem Petra Lényiho boli členmi poroty architekt a predseda Slovenskej komory architektov Iľja Skoček, teoretička architektúry Henrieta Moravčíková, český architekt Adam Halíř a bývalý zástupca riaditeľa budapeštianskych kúpeľov Lászlo Kovács.

Dôležitým bodom víťazného návrhu je prinavrátenie vstupu do kúpeľov na pokojnejšie nárožie Medenej a Kúpeľnej ulice. Počíta sa zároveň s obnovou najstaršieho bazéna z roku 1895, ktorý bol v jednej z fáz prestavieb zasypaný. Obnovia sa tri sedacie bazény a pribudne k nim parná sauna. Fínska sauna bude napojená na plavecký bazén. Návrh prináša aj samostatnú saunovú zónu, miesta na masáže a kúpeľné služby, či vonkajší bazén.

Fürdő, Bad, kúpele

Bratislavské kúpele Grössling, s dobovým názvom „Pozsony fürdő“, po nemecky nazývaný aj „Bad Pozsony“, otvorili v máji 1895. Budovu navrhol v roku 1893 viedenský architekt Adalbert Swoboda, ktorý bol aj autorom kúpeľov Zentralbad vo Viedni.

Okrem hygienických potrieb ponúkali hosťom aj rôzne vodoliečebné služby. Keď ich kapacita prestala postačovať, pribudlo v roku 1914 nové krídlo od architekta a staviteľa Lajosa Grátzla. Kúpele sa tak rozšírili o tri nové bazény, parnú a teplovzdušnú komorou. Novinkou bol veľký plavecký bazén s dĺžkou takmer 25 metrov.

Posledné rozšírenie kúpeľov z rokov 1929 a 1930 od architektov Friedricha Weinwurma a Ignáca Vécseia prinieslo funkcionalistickú dostavbu so šatňami a novým vstupom z Vajanského nábrežia.

Po sto rokoch sa teraz ku kúpeľom vrátili architekti opäť.

Kedy sa okúpeme

Predpokladaná realizácia obnovy kúpeľov by mala byť hotová do roku 2025. Ako vysvetlil koordinátor projektu Gábor Bindics, práce budú rozdelené do štyroch etáp, ktoré budú prebiehať súčasne.

V roku 2022 by sa malo začať s revitalizáciou vonkajšieho areálu a parčíku pred kúpeľmi. Ďalší rok bude deadline pre dokončenie knižničnej časti budovy. A v rokoch 2024 a 2025 budú finišovať etapy kúpeľov, pričom skorší termín majú pôvodné časti a ako posledné sa dokončia nové časti.

Realizačné náklady na obnovu kúpeľov sa odhadujú na 14 miliónov eur. Primátor Matúš Vallo uviedol, že mesto založí akciovú spoločnosť, ktorá sa bude venovať financovaniu projektu. K financovaniu by mal prispieť štátny Slovenský finančný holding. Mesto si zároveň zoberie úver.

Ekonomické fungovanie kúpeľov by malo byť nastavené tak, aby boli jednak udržateľné a zároveň boli schopné pokrývať úverové prostriedky. Ako zdôraznil primátor, pri kúpeľoch však nemá ísť o žiadny luxusný podnik, majú byť dostupné pre všetkých.

Súťaží sa ďalej

Súťaž návrhov na obnovu kúpeľov Grössling je súčasťou balíka architektonických tendrov, ktoré sa rozbehli v rámci pôsobenia Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Vyhodnotené už boli súťaže na Komenského parčík, na predĺženie promenády na Železnej studničke a na bytový súbor Terchovská. Najčerstvejšie bola vyhlásená súťaž na ďalší bytový súbor Parková. Veľké očakávania sa spájajú s najkomplexnejšou prebiehajúcou súťažou – revitalizáciou Námestia SNP a Kamenného námestia.
 
1 - 20 of 151 Posts
Top