SkyscraperCity banner

2181 - 2200 of 2206 Posts

·
Registered
105 Posts
Zil som roky v 1.5m meste s hustotou 3k/m2 s jednou linkou metra pretinajucou mesto.
Ak si nebyval v blizkosti tak to,ze tam nejake metro je si ani nevedel.
Toto je veľmi zvláštna dedukcia. Ak by tam to metro nebolo, pravdepodobne by si to veľmi rýchlo pocítil na celkovom stave dopravy v meste. Kamarát mal v Prahe prácu tak, že jediné cestovanie dávalo zmysel autom, lebo metro by mu nijak nepomohlo a to má Praha tri linky. Tvojou dedukciou teda vlastne žiadne metro v Prahe nie je potrebné?

Klepeto má pravdu v tom, že je potrebné budovať odpovedajúcu infraštruktúru. A v BA sa zatiaľ ťaží z toho, že komunisti mali dosť rozumu na to, aby predpokladali veľký nárast áut aj obyvateľov a prispôsobili tomu infraštruktúru - Prístavný most je najlepší dôkaz. Dnes by nejaký inštitút hodnoty za peniaze skonštatoval, že taký most nemá "spoločensky návratnú hodnotu" a postavil by sa tam nejaký paškvil.
Ak sa čím skôr nezačne pracovať na ucelenejšom pláne infraštruktúry v BA, tak o 15 - 20 rokov tu bývať bude peklo na zemi.

·
Registered
784 Posts
Toto je veľmi zvláštna dedukcia. Ak by tam to metro nebolo, pravdepodobne by si to veľmi rýchlo pocítil na celkovom stave dopravy v meste. Kamarát mal v Prahe prácu tak, že jediné cestovanie dávalo zmysel autom, lebo metro by mu nijak nepomohlo a to má Praha tri linky. Tvojou dedukciou teda vlastne žiadne metro v Prahe nie je potrebné?
To som nenaznacoval ale ked uz sa chceme o tom bavit tak urcite by to dokazal vyjadrit nejaky koeficient poctu jazd metrom vs ostatnymi prostriedkami. Ono zasa postavit novu linku v meste kde uz stoji vela budov nie je len tak preto sa to robi zriedka.

Skor som mal namysli to,ze jedna linka mesto nespasi ked uz vcera bolo neskoro. Prestat kvoli tomu zahustovat mesto lebo nemas naprojektovanu dopravu je nezmysel. To je ten chicken egg problem. Nemas kvalitnu MHD lebo nemas adekvatnu hustotu. Nemas adekvatnu hustotu lebo nemas kvalitnu MHD.

Aby ti to vsetko organicky rastlo je sice idealny stav ale malokedy uskutocnitelny.

·
Registered
105 Posts
Skor som mal namysli to,ze jedna linka mesto nespasi ked uz vcera bolo neskoro. Prestat kvoli tomu zahustovat mesto lebo nemas naprojektovanu dopravu je nezmysel. To je ten chicken egg problem. Nemas kvalitnu MHD lebo nemas adekvatnu hustotu. Nemas adekvatnu hustotu lebo nemas kvalitnu MHD.

Aby ti to vsetko organicky rastlo je sice idealny stav ale malokedy uskutocnitelny.
Lenže BA sa zahusťuje a ešte sa ďalej zahusťovať bude. Hromadná doprava je akútny problém a ja nevidím zatiaľ žiadnu snahu o koncepčné a funkčné riešenie. Ako píšeš, včera bolo neskoro a preto by o to viac malo vedenie mesta ale aj župy jednať a hľadať zdroje, nie hľadať výhovorky, že je to drahé, a že sa to neoplatí. Keby sa aj dnes rozhodlo o budovaní metra, prvej jazdy sa dočkáme možno o 10 rokov. Ako bude vyzerať počet obyvateľov a hustota Bratislavy o 10 rokov?

·
Registered
784 Posts
A si si isty,ze sa Bratislava zahustuje dostatocne? Lebo ceny a mnozstvo volnych bytov tomu vobec nenasvedcuju.

Mne sa zda,ze to zahustovanie sa presunulo cisto na predmestia do ktorych sa nahrnulo 10tisice ludi. Co je teda ovela horsia varianta ako zahustovanie.

Za zahustovanie by som povazoval SkyPark, Urban Residence, Nuppu a to su podla mna projekty, ktore svojou lokalitou vplyvaju ovela menej na dopravu v meste ako nejaka Rajka alebo Hamuliakovo.
Teda nepredpokladam,ze priemerny obyvatel Nuppu alebo SkyParku by mal dovod prechadzat cez mesto kazdy den.

Za zahustovanie nepovazujem take Slnecnice alebo Bory skor za rozsirovanie. Ano je tam vela ludi a ma to vplyv na dopravu ale to su projekty postavene na okraji.
Tam je aj prilezitost decentralizovat mesto.

Zda sa vsak,ze to o com hovoris moze vyriesit len trh.
Bud investor natiahne dopravne prostriedky k svojim projektom alebo to vyriesi NIMBYzmus kedy sa nebude stavat nic. Ceny raketovo vystrelia este vyssie ako teraz a v meste ubudne mnozstvo investicii a pracovnych prilezitosti.

Ako píšeš, včera bolo neskoro a preto by o to viac malo vedenie mesta ale aj župy jednať a hľadať zdroje, nie hľadať výhovorky, že je to drahé, a že sa to neoplatí. Keby sa aj dnes rozhodlo o budovaní metra, prvej jazdy sa dočkáme možno o 10 rokov. Ako bude vyzerať počet obyvateľov a hustota Bratislavy o 10 rokov?
Ale toto je dizajnovy problem.Verejny sektor nedokaze plnit ani tie najzakladnejsie funkcie takze nikdy nebude mat dlhodobe vizie a ciele. A aj ked ich bude mat je obmedzeny tym "popularity contestom" na 4 roky.
Cize niekedy nieco vobec urobit aj ked to nie je dokonale, nie je za tym studia a mesiace meetingov je lepsie ako neurobit nic.

·
Registered
805 Posts
V tomto suhlasim s Ludovitom, nech sa nam to akokolvek nepaci, ale Bratislava zahustovanie nepozna. To co sa teraz deje je sem tam nejaka bytovecka, ale urcite nie zahustovanie v pravom slova zmysle. Praha svojho casu rozsirovala mesto o suburby - nesla do vysky ale do sirky a doteraz na to doplaca a este aj dlho bude. A to ma metro s relativne pohodlnymi P+R na Zlicine, Cernom Moste, Holesoviciach, Radotine... A aj tak im to nestaci a maju problem.

·
Registered
10,229 Posts
Sú ľudia, ktorí budú preferovať iba dom. A keďže ceny pozemkova na IBV sú v BA neskutočne vysoké a je ich veľmi málo, tak im neostávalo nič iné ako suburb. To, že v Prahe, ale aj u nás suburb neskutočne narástol je hlavne kvôli cenovo nedostupnému bývaniu v, respektíve nevhodnej ponuke (absencia nájomných bytov). Ale toto sú už otrepané skutočnosti, ktoré sa pretriasajú s nejakou pravidelnosťou snáď v každom druhom vlákne o výstavbe.

·
Registered
784 Posts
Mestska zastavba a sluzby neboli doteraz dostatocne a preto "vyhody" domu prevysovali pre niektorych ludi zivot v meste.

A samozrejme relativna cena za lokalitu je nieco co nie je tak v popredi ako v inych mestach.
Cena niecoho takeho ako Skyparku v CBD lokalite sa u mna pohybuje na urovni 1.5 - 2m $. Cize ani pre strednu triedu nedosiahnutelne.

·
Registered
1,534 Posts
  • Like
Reactions: Velominati

·
Registered
805 Posts
Tak z niečoho aj amrafael musi zit takze nejak extra by som to nekritizoval, je to štandardná vec na roznych portaloch ci blogoch. Za mna plus ze je to oznacene, lebo to uz nebýva štandard.

Ale prekvapenie to pre mna je, to priznavam.

·
YIM.BA
8,803 Posts
Poviem to úprimne, nemám ten luxus, že by za mnou stálo nejaké vydavateľstvo, sponzor, rodičia alebo ktokoľvek, kto ma pravidelne platí. Musím sa obracať, aby som ten web (a seba) uživil. Na druhej strane, tiež nespravím všetko. Nikdy by som nenapísal sponzorovaný príspevok, s ktorým sa neviem stotožniť, a to bol aj tento prípad. Robiť autorský PR článok som odmietol, hoci som sa tým pripravil o ďaleko vyššiu sumu.

·
Registered
93 Posts
Je to prvy PR clanok?
Pozoruhodne,ze ide prave o Finep.
Tipujem, ze iba prvy, ktory Amrafel odmietol robit ako autorsky clanok :) Predpokladam, ze aj ine su financne ohodnotene developermi, akurat ze je ochotny sa pod dane texty aj podpisat (a pise ich sam). Aj ked by ma celkom zaujimalo, ako to naozaj je...

·
Registered
1,534 Posts
Poviem to úprimne, nemám ten luxus, že by za mnou stálo nejaké vydavateľstvo, sponzor, rodičia alebo ktokoľvek, kto ma pravidelne platí. Musím sa obracať, aby som ten web (a seba) uživil. Na druhej strane, tiež nespravím všetko. Nikdy by som nenapísal sponzorovaný príspevok, s ktorým sa neviem stotožniť, a to bol aj tento prípad. Robiť autorský PR článok som odmietol, hoci som sa tým pripravil o ďaleko vyššiu sumu.
Ja sa normalne s Amrafelovymi clankami na yimbe viem stotoznit, len toto mi pripadalo ako reklama na duhovy pride na postoji. alebo reklama na postoj na stranke duhoveho prajdu.

·
YIM.BA
8,803 Posts
Tipujem, ze iba prvy, ktory Amrafel odmietol robit ako autorsky clanok :) Predpokladam, ze aj ine su financne ohodnotene developermi, akurat ze je ochotny sa pod dane texty aj podpisat (a pise ich sam). Aj ked by ma celkom zaujimalo, ako to naozaj je...
Všetko sponozorované je označené.

2181 - 2200 of 2206 Posts