Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 60 Posts

·
dialnice.info ::..
Joined
·
20,058 Posts
Discussion Starter · #1 ·


Kaštieľ tvorí dvojposchodová dvojkrídlová budova postavená do tvaru písmena U s čestným nádvorím. Fasáda je členená množstvom okien a balkónov. Priečelie je otočené na juh do predzámockej záhrady. Areál zo strany ulice ohraničuje nízky tehlový múr, pozemok za kaštieľom prechádza do voľnej prírody. Po typologickej stránke predstavuje rusovský kaštieľ typ vidieckeho sídla vyššej šľachty.

Vo vnútornom usporiadaní dominovala ústredná schodisková hala a k nej pripojená veľká sála prvého poschodia. Všetky tri krídla boli prepojené chodbovou komunikáciou pozdÍž nádvoria, za ktorou boli za sebou radené priechodné miestnosti. Poschodie bolo prístupné hlavným schodiskom a točitými schodiskami vo vežiach. Neogotickému poňatiu stavby zodpovedali aj interiéry. V umeleckoremeselných súčastiach architektúry, vo vstupoch a oknách dominovali neogotické prvky, neogotický ornament so znakom rodu Zichyovcov, tudorovské oblúky a kružbové motívy. Za osobitnú pozornosť stojí dôsledne uplatňovaná vitráž. O podobe jednotlivých interiérových priestorov nemáme jasnejšiu predstavu. Zichyovské interiéry sú zrejmé len vo veľkej sále prvého poschodia s priľahlou miestnosťou (pravdepodobne jedáleň), obe veľkoryso poňaté v zmysle dekoratívneho stvárnenia stien a stropov.

V období panstva Henckelovcov prišlo k pomerne rozsiahlej prestavbe, v rámci ktorej boli dobudované dve postranné veže. V interiéri vznikli dve nové schodiská a upravila sa v duchu doby i kaplnka v severnom krídle.
Manželka majiteľa, Laura, dala v parku kaštieľa oproti kostolu sv. Víta v roku 1884 postaviť kaplnku slúžiacu ako mauzóleum rodiny. Je to obdĺžniková stavba neogotického charakteru. O jej pôvodných majiteľoch svedčí rodový erb, umiestnený nad vstupom. Noví majitelia, Lónyayovci, dali kaplnku rozobrať a opäť postaviť na miestnom cintoríne, kde dodnes slúži ako dom smútku.

Poslední majitelia objekt kaštieľa upravovali už iba minimálne a zamerali sa hlavne na zmeny jeho vybavenia v duchu vtedajšej doby. Interiérovo kaštieľ v tých časoch pripomínal sídla vidieckej šľachty v Anglicku. Ústrednou časťou prízemia bola rozsiahla vstupná hala s reprezentačným schodiskom, ktorým sa vystupovalo na prvé poschodie. Na prízemí sa z haly vstupovalo do salónu alebo do knižnice. Ďalšími miestnosťami tu boli biliardový salón a turecký salón. Po schodisku sa návštevy dostali na prvé poschodie kde najväčšími miestnosťami boli veľká jedáleň a rytierska sála (tzv. Červený salón). Tu sa prijímali návštevy, ktoré boli ubytovávané v hosťovských izbách v severnom krídle. Južné krídlo bolo vyhradené pre bývanie majiteľov.

Kaštieľ sa nachádza na južnom okraji parku s rozlohou 13,2 ha, ktorý voľne prechádza do okolitej krajiny.

zdroj: wikitato stavba si svojim vyznamom zasluzi vlastne vlakno, kedze uz to vyzera ,ze sa zacne konecne s realizaciou rekonstrukcie.
 

·
dialnice.info ::..
Joined
·
20,058 Posts
Discussion Starter · #2 ·

·
Prešpurák
Joined
·
7,770 Posts
Veľa ľudí ani nevie, že je to v Bratislave.
 

·
Urban flâneur
🏳️‍🌈 ☭
Joined
·
4,268 Posts
Súťažou na arboristické úpravy sa začína obnova kaštieľa v Rusovciach

Práce by mali trvať 12 mesiacov od sprístupnenia objektu zhotoviteľovi. Podklady na verejné obstarávanie rozsiahlej stavebnej rekonštrukcie ÚV pripravuje.


Po administratívno-projektovej príprave komplexnej rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky (NKP), kaštieľa v Rusovciach, vstupuje proces do realizačnej fázy. Úrad vlády (ÚV) SR v pondelok vyhlásil verejné obstarávanie na arboristickú revitalizáciu parku a areálu kaštieľa.

Predmetom zákazky s odhadovanou cenou 908.568,62 eura bez DPH je poskytnutie arboristických služieb v parku a záhrade NKP, zabezpečenie prevádzkovej bezpečnosti stromov, ich funkčnosti a dobrého zdravotného stavu. "Podrobný rozsah prác je daný projektovou dokumentáciou, ktorá je súčasťou súťažných podkladov," spresnil ÚV. "Súčasťou súťažných podmienok je dôraz na odbornosť a profesionálnu prax arboristov a tiež na fakt, aby úpravy parku, respektíve záhrady NKP Rusovce, boli v súlade so záväznými stanoviskami Krajského pamiatkového úradu v Bratislave," dodali z tlačového oddelenia ÚV SR.

Práce by mali trvať 12 mesiacov od sprístupnenia objektu zhotoviteľovi. Podklady na verejné obstarávanie rozsiahlej stavebnej rekonštrukcie ÚV pripravuje.

Zámer pokračovať v obnove NKP schválil vládny kabinet v auguste 2012. Rekonštrukcia by mala podľa odhadov stáť viac ako 75 miliónov eur bez DPH. Náklady by mali pokryť peniaze zo štátneho rozpočtu doplnené v prípade možnosti o prostriedky Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu. Návrh zabezpečenia financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého areálu v júli 2018 schválila vláda.

Kaštieľ bude po rekonštrukcii slúžiť na reprezentatívne účely na najvyššej úrovni, čeľadník i park budú k dispozícii verejnosti, pre ktorú bude tak sprístupnených 81 percent obnoveného areálu s celkovou rozlohou 16 hektárov. V budove čeľadníka má byť i sobášna sieň, prízemie objektu poskytne priestor na múzeum, komunitné centrum a reštauráciu. Historické záhrady sa majú vrátiť do podoby, akú mali na začiatku 20. storočia. V plánoch je obnoviť zachovanú časť terasovej záhrady aj s fontánou, terasy vo východnej i v južnej časti kaštieľa, dva altánky i polkruhovú kamennú lavicu so stolom. Pribudnú i nová zeleň, osvetlenie a mobiliár.
http://www.teraz.sk/regiony/sutazou-na-arboristicke-upravy-sa-z/396472-clanok.html
 

·
Moderator
Joined
·
11,674 Posts
V Rusovciach sa začali arboristické práce

V parku a záhradách kaštieľa v bratislavských Rusovciach sa tento týždeň začali realizovať arboristické práce. Sú súčasťou celkovej rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky a ukončené majú byť do 12 mesiacov.
"Po úspešnom verejnom obstarávaní začal v pondelok jeho víťaz A.I.I. Technické služby s odbornými arboristickými zásahmi. Všetky zdravotné, redukčné, presvetľovacie a ďalšie orezy či úkony budú vykonávané pod dohľadom skúsených arboristov," deklaruje Úrád vlády.

Foto: TASR
 

·
dialnice.info ::..
Joined
·
20,058 Posts
Discussion Starter · #14 ·
tak tie kurwy smeracky vypisali sutaz na "rekonstrukciu" na nejakej nastenke 23.12. za 80 mio bez dane (t.j .navysenie). no a uz v januari ma byt znamy vitaz, kto to zrekonstruuje podla tej nechutnej zbabranej sutaze co je na uvode vlakna..

bolo to len tak medzi recou spomenute a neviem tu "nastenku" najst, ale SMERaci su toho schopny .. co uz zodpovedna zmena. cakam ked to potvrdi trend reality alebo niekto podobny ..
 

·
Urban flâneur
🏳️‍🌈 ☭
Joined
·
4,268 Posts
Tu je link na podklady: https://portal.e-lena.sk/#/public/order/5dfc742ee626fa75ce5af720
Predpokladané náklady sú 71 351 790 € (ešte rok a pol dozadu to bolo 75,7 milióna), stavebné práce majú trvať 4,5 roka. Lehota na predkladanie ponúk je do 31. januára.

Inak napriek tomu, že riešenie interiérov nie je predmetom tejto zákazky, medzi dokumentami sú aj nové vizualizácie (ktoré su na omnoho vyššej úrovni než pôvodne prezentované "cigánske baroko", aj keď stále to nie je žiadna sláva):

 

·
Registered
Joined
·
2,328 Posts
tak tie kurwy smeracky vypisali sutaz na "rekonstrukciu" na nejakej nastenke 23.12. za 80 mio bez dane (t.j .navysenie). no a uz v januari ma byt znamy vitaz, kto to zrekonstruuje podla tej nechutnej zbabranej sutaze co je na uvode vlakna..

bolo to len tak medzi recou spomenute a neviem tu "nastenku" najst, ale SMERaci su toho schopny .. co uz zodpovedna zmena. cakam ked to potvrdi trend reality alebo niekto podobny ..
tu vidno ako sa lahko hoaxuje na slovensku
nie som ziaden smer fanusik, prave naopak, ale islo to cez tu hlavnu oficialnu statnu nastenku, ktorou je vestnik verejneho obstaravania
konkretne tu
https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/430194
lahko dohladatelne, stacilo hladat slovo rusovce
vyhlasenie 27.12 je dost divne a mesiac na ponuky nie je zas az tak divny cas, kedze ukoncenie predkladania ponuk je 31.1., nie ako sutaze, ktore maju 5 dni na predlozenie ponuk
 

·
dialnice.info ::..
Joined
·
20,058 Posts
Discussion Starter · #17 ·
vdaka za upozornenie. priznam sa, ze UVO mi nejde a ked mi to dalo par krat time out, tak som to vzdal. elenu som nepoznal, ale aspon tie vizualizacie vyzeraju na uplne iny level.
ako som povedal, ze bola to info zo silvestra a tak sa nieco mohlo stratit v prekade. nicmenej je to divne ako pozeram, ze zrovna od 23 az 27 zverejnovali postupne dokumenty. a mesiac mi pride pri takej zakazke docela malo casu, najma ked si zoberieme, ze realne sa zacina robit az 7meho ..

ale tie vizualizacie su ozaj uplne iny level ako my first drawing ..
 

·
✈
Joined
·
443 Posts
a co taky kastiel v cunove co je schatrany, kolko ludi tusi ze aj tam je jeden, aj ked nie takejto velkosti
Tak uz aj zabudnuty Cunovsky kastiel sa docka obnovy :)

„Renovácia má priniesť funkčné využitie objektu ako nevýrobnej nebytovej stavby, slúžiacej ako environmentálne edukačné centrum“

Predpokladaná hodnota zákazky rekonštrukcie kaštieľa je stanovená na 2 210 364 eur bez DPH, suma 619 527 eur je odhadovaná čiastka na revitalizáciu záhrady.

https://reality.etrend.sk/komercne-...tovitela-rekonstrukcie-kastiela-v-cunove.html
 
1 - 20 of 60 Posts
Top