SkyscraperCity banner

1 - 20 of 101 Posts

·
Registered
1,848 Posts
Discussion Starter #1
Kedze sa v nasom meste opat zacina po dlhom utlme rozbiebat aj najomne byvanie, zakladam tento thread, v ktorom by sme mohli riesit dalsie chystane sutaze (maju ich byt vraj "desiatky"), fotky a construction updaty alebo aj diskusiu ohladom najomneho byvania celkovo.

Vysledky prvej sutaze na najomnu bytovku vo volebnom obdobi 2018-2022:

Nájomný mestský bytový dom Terchovská ul., Trnávka

Články a ďalšie info:
https://bratislava.sk/sk/vysledky-sutaze-bytoveho-suboru-na-terchovskej-ulici
https://www.archinfo.sk/sutaze/vyhodnotene-archiv/bytovy-subor-terchovska-vsetky-sutazne-navrhy.html

Vizualizácie:

·
Registered
61 Posts
Ak sa to v takejto architektura naozaj postavi tak sa mi to velmi paci. Ak to dobre vidim tak vonkajsok je iba holy beton, ze?

·
Registered
2,713 Posts
Je fajn, že mesto sa konečne k niečomu rozhýbalo, aj že urobilo súťaž s pomerne vysokou účasťou, ale ak má toto byť tá špičková a inšpiratívna architektonická úroveň, o ktorej písal Amrafel pri článku k Slnecniciam, tak to potom latka pre súkromné developerské projekty nie je nastavená príliš vysoko. Vlastne je nastavená tak neinvenčne, že ju v tomto ohľade súkromný sektor uz dávno prekonal.

Ale tak ok. Nejak sa začať musí a pri nájomných bytoch postavených na periférii mesta v zasade ani neočakávam "špičkovú architektúru". Po tom teasingu na YIMBA som bol ale zvedavý na finálny výsledok, ktorý podľa mna dosť zaostáva za tými veľkými nádejamí, ktoré doňho boli vkladané v danom článku. Dnes sú však často vrcholom dizajnu steny z pohľadového betónu, drevené palety položené na pneumatikách namiesto stolov, k tomu visiaca žiarovka a zopár strohých kovovych stoličiek, takže mozno u viacerych vzbudí nadšenie aj toto...

Osobne, ak by som si mal vybrať, tak návrh z druhého miesta sa mi páči viac, hoci to tiež nie je nič svetoborné, čo by malo spôsobiť nejaký kreatívny prievan v bratislavskom developmente.

·
YIM.BA
8,727 Posts
Lenže toto má vyjsť za 1,3k za štvorcový meter. To je viac než dobré na danú cenovku, to je takmer celé ufinancovateľné zo ŠFRB. Developer ti ale povie, že príspevok zo ŠFRB by mu stačil tak spolovice.

·
Registered
573 Posts
Ja tiez zasnem nad tymi negativnymi reakciami niektorych diskutujucich (aj v inych vlaknach). Kto tu hovori o spickovej architektonickej urovni?? Ved to je doslova a dopismena lowcost - a na nic ine sa to ani nehra - a stale to vyzera lepsie ako 80 % projektov, co v BA vidim. Keby takto vyzerali ulice celeho mesta tak sme vsetci non-stop vysmiati od ucha k uchu, ako prijemne by sa nam zilo. Az je skoda, ze to je v takej malej mierke, kludne by som bral toto namiesto Boryng byvania.

·
Moderator
8,125 Posts
Ja osobne to vnimam tak, ze konkretny vitazny projekt je v porovnani s ostatnymi nevitaznymi projektami asi najlepsi aj co sa tyka architektonickeho prevedenia. Otazka by skor stala, ci je hlavne mesto v takej situacii, ze za takmer 10 milionov eur postavi 82 bytov, ked potrebuje najst ubytovanie pre 500 ludi po zrestituovanych bytoch, ci by prve projekty nemali byt skor viacpodlazne v lokalitach, kde to je umoznene :?

·
Registered
1,021 Posts
Iste, efektívnosť tohto riešenia je otázna (a vlastne nevieme, kto a za akých podmienok tam bude bývať), ale beriem to ako prvý projekt, takže asi chceli niečo bude slušne vyzerať. Aj komerčný developer, ktorý by musel ten pozemok kúpiť, by ho asi chcel využiť viac, nedával by tam toľko lodžií, možno by to vyzeralo viac ako tá 2. cena - Superateliér.

·
Registered
369 Posts
mne sa tento projekt velmi paci...az sa divim ze je statny. Podla mna je citlivy a prave takato low density zastavba je kvalitnejsia takto skoro na konci mesta ako ten masaker co je nedaleko pri Lidli

·
Registered
66 Posts
hmm, myslim si ze vizualizacie znesu vela lubivej a krasnej stylovej estetiky, ale vsetci dobre vieme ze v realite sa casto upusta od presnej vizualnej interpretacii, coho vysledkom su casto konecne riesenia nekorespondujuce s vizualnou predlohou, kde su detaily casto nahradzovane lacnejsimi rieseniami v amaterskom style urob si sam, len aby sa usetrilo, mimochodom najomne byty nie su ziadna ziskova zalezitost, z ktorej budu plynut obrovske zisky do mestkeho rozpoctu, pôjde skôr o dalsiu zataz mestkeho rozpoctu, najomne ledva pokryje prevadzkove naklady na spravu takychto objektov

·
Registered
3,501 Posts
Lenže toto má vyjsť za 1,3k za štvorcový meter. To je viac než dobré na danú cenovku, to je takmer celé ufinancovateľné zo ŠFRB. Developer ti ale povie, že príspevok zo ŠFRB by mu stačil tak spolovice.
Qwert pamatas si nasu diskusiu? Tak mame tu prvy odhadovany naklad 1,3K /m2 a v tom nie je este zaratana cena pozemku, cize to potvrdzuje to co som pisal. A pritom za 1300€/m2 idu stavat pavlacovy dom, co je najlacnejsie riesenie a predpokladam, ze dane domy nebudu mat ani vytah.

Som zvedavy na finalnu cenu, co z toho bude.

·
toto som objavil v diskusii
... Zástupcovia MIB, ako aj pani viceprimátorka Lucia Štasselová, či starosta Ružinova pán Chren sa správali veľmi normálne a ústretovo. Dalo sa s nimi hovoriť oficiálne aj mimo oficiálny program.
Naozaj každého si osobne vypočuli ľudia z MIB, priamo nad mapou dotknutého územia, poznámky občanov si starostlivo zapísali. Ak im tento elán vydrží, tak to môže byť solídny projekt, a vyťažia z neho aj susedné ulice, nateraz aspoň máme prísľub, že spolu s výstavbou sa vyriešia aj naše problémy, ktoré sa za ostatné roky tam nahromadili a neriešili.

Už to ma prekvapilo, aj som za to starostu Chrena pochválil, že naše októbrové poznámky, podnety neskončili v koši. Boli starostlivo zaevidované, a teraz samotné MIB tie veci opäť otváralo, nabádalo nás, aby sme o tom hovorili podrobnejšie.

Jediný človek je permanentne proti projektu, istá pani, ktorá sa bojí o to, že do jej rodinného domu, z cca 20-30 metrovej vzdialenosti by po novom mohol niekto čumieť, a to rovno do jej izby.
...

Pýtal som sa Štasselovú ja, aj ostatní. Nuž zatiaľ vedia to, že by tam mali dostať byty osoby, ktoré mesto pre svoje fungovanie potrebuje. Teda mestskí policajti, učitelia, vodiči MHD, hasiči a podobne. Mohlo by to byť kvalitné bývanie, ale byty moc veľké nebudú, budú asi tak veľké/malé, ako za socíku tie panelákové.

Nájomné bude dosť blízko k trhovému, ale ešte nič nie je stanovené. Taktiež nie je nateraz jasné ani to, komu presne a ako sa byty pridelia, aké budú pravidlá prenájmu, kto bude dom spravovať a riešiť problémových nájomníkov. Tieto pravidlá vraj ešte nie sú hotové.

Pani Štasselová sa dušovala, že byty budú tak kvalitné a s tak vysokým nájmom, že to nebude pre asociálov, bezdomovcov a pod, je tam predpoklad bývania slušných ľudí zamestnaných v mestských podnikoch a organizáciách.

Na tých plánovaných 81 bytov pripustila maximálne jednu problémovú rodinu. ...

Zdroj: bratislava.sme.sk

·
Moderator
8,125 Posts
Na tých plánovaných 81 bytov pripustila maximálne jednu problémovú rodinu.
Toto sa este robi? Vsak toto sa robilo za socializmu, ze sa davali romske rodiny do panelakov na prevychovu a osvojenie kulturnych a socialnych navykov :nuts:

·
Registered
3,501 Posts
Pýtal som sa Štasselovú ja, aj ostatní. Nuž zatiaľ vedia to, že by tam mali dostať byty osoby, ktoré mesto pre svoje fungovanie potrebuje. Teda mestskí policajti, učitelia, vodiči MHD, hasiči a podobne.
A problem nahradnych bytov pre ludi z restituovanych domov je uz vyrieseny?

·
Registered
9,826 Posts
Tiež nechápem tejto myšlienke. Nájomné byty potrebuje mesto hlavne na uspokojenie potrieb pracovníkov, ktorý pre mesto robia alebo zabezpečujú iné pre mesto nepriame služby ako bolo spomenuté, kto má byť nájomníkom týchto bytov. Potom riešiť nájomníkov z reštitúcií a následne stavať nájomné byty pre ľudí, ktorý chcú slušne bývať, ale nemajú chuť ani záujem sa zadĺžiť hypotékov na vlastné bývanie. Neplatiči a neprispôsobivý by nájomné byty vôbec nemali okupovať. Na to nech slúžia ubytovne.

·
Registered
1,021 Posts
A pritom za 1300€/m2 idu stavat pavlacovy dom, co je najlacnejsie riesenie a predpokladam, ze dane domy nebudu mat ani vytah.
Výťahy tam technicky nemusia byť, ale ten dlhý bytový dom má zakreslené 2 výťahy a podľa všetkého aj 4 z tých 6 malých domov (vždy 2 domy zdieľajú jednu rampu s výťahom). Keď sa na to pozerám, je to fakt zaujímavo navrhnutý projekt, vyhral celkom zaslúžene.

Pavlačové riešenie je účelné a dajú sa s ním robiť pekné veci, tu sú napríklad zaujímavé nízkonákladové domy z ČR:

https://www.burian-krivinka.cz/projekty/23-bytove-domy-znojmo-–-primetice.html

http://www.bydleni-iq.cz/architektura-a-design/bytove-domy/bytove-domy-litomysl/

·
YIM.BA
8,727 Posts
Toto sa este robi? Vsak toto sa robilo za socializmu, ze sa davali romske rodiny do panelakov na prevychovu a osvojenie kulturnych a socialnych navykov :nuts:
Samozrejme, že sa to robí. Presne na to majú tie domy aj slúžiť. Čo máme po meste zriaďovať namiesto toho getá?

Existuje falošná predstava, že takíto ľudia dostanú byt, nebudú platiť a nikto ich nebude riešiť. Ale nie, tak to nebude. Budú platiť nájom, pravidelne ich bude navštevovať sociálny pracovník a bude sa sledovať ich zapájanie do spoločnosti. Ak nevyhovejú a nebudú sa snažiť, byt pôjde niekomu inému.

·
Registered
1,848 Posts
Discussion Starter #18
Samozrejme, že sa to robí. Presne na to majú tie domy aj slúžiť. Čo máme po meste zriaďovať namiesto toho getá?
Staci jedno geto. Povolit ten Kmotrikov projekt na Vajnorskej, pripadne ho prebrat a postavit v rezii statu, v parteri urobit policajnu stanicu a prestahovat tam fetakov z Pentagonu a Kopcianskej. V kazdom meste su "geta" a ked my budeme mat len jedno, pod stalym dohladom, tak mame vyhrate.

·
Registered
9,826 Posts
Existuje falošná predstava, že takíto ľudia dostanú byt, nebudú platiť a nikto ich nebude riešiť. Ale nie, tak to nebude. Budú platiť nájom, pravidelne ich bude navštevovať sociálny pracovník a bude sa sledovať ich zapájanie do spoločnosti. Ak nevyhovejú a nebudú sa snažiť, byt pôjde niekomu inému.
No ako zástanca tej falošnej predstavy, nedá sa celý tento cyklus preskočiť. Však, keď nebudú platiť tak aj odtiaľ pôjdu preč. Tak prečo sa vôbec snažiť tam dávať jeden byt neplatičom a dúfať, že príde k náprave. Chápem, že sú aj prípady, že rodina príde o byt v exekúcii, lebo zo svojej finančnej negramotnosti si napožičiavali viac ako zvládli splácať. Tam vidím dať im druhú šancu v tejto forme nájomného bývania. Preto treba veľmi prísne selektovať, kto tam dostane z takejto skupiny byt. No určite by som tam nedával neplatiča a v nejakej naivnej predstave dúfať, že sa tam zmení na platiča.

1 - 20 of 101 Posts