SkyscraperCity banner

221 - 240 of 308 Posts

·
Registered
Joined
·
1,994 Posts

Dobrá súťaž, naozaj zaujímavé návrhy, ten víťazný efektne a premyslene rozdelil každý z tých dvoch objektov na štyri "akože" domčeky. Nevýhodou je samozrejme to, že sa realizujú dva objekty a ekonomika je horšia, ale inak to práve tým členením veľmi dobre zapadá do zástavby tejto lokality.

Aj druhý návrh (TheBüro) je veľmi dobrý, pripomína klasické funkcionalistické pavilóny, toto by veľmi dobre zapadlo do bratislavského kontextu. Títo sú naozaj šikovní.

Osobne sa mi páči minimalistický návrh BKPŠ - asi najviac vystihuje o čom má byť stavba v réžii mesta, maximum funkcie vyťaženej z minima nákladov.
 

·
dialnice.info ::..
Joined
·
16,342 Posts
v tomto paradoxne sa mne tie navrhy ala BKPS (a to mam voci nim subjektivnu afinitu), alebro büro pripadaju naopak ozaj ako low cost. ano je to funkcne, ale takuto architekturu mozu robit niekde pri letisku.

ked uz idu sprasit priestor pri kastieli, nech to aspon vyzera zaujimavo.
 

·
Registered
Joined
·
1,994 Posts
Iste, vizuálne ten prvý návrh najlepšie zapadá do tejto lokality (asi aj preto vyhral), ale ani tie ďalšie by tam nepôsobili rušivo, zo všetkých strán ich kryjú existujúce stromy, ktoré by mali byť zachované. V tej súťaži je veľa dobrých nápadov a je výborné že zverejňujú všetky návrhy.
 

·
dialnice.info ::..
Joined
·
16,342 Posts
dalsia pikoska projektu najomeho byvania na parkovej .. mesto tam planuje na 32 bytov len 16 parkovacich miest a bude si voci sebe uplatnovat vynimku. lebo vsak to nie su najomne byty, ale je to pre seniorov.

takto si nedovolil ohybat zakony a normy ani Nesrovnal.

hlavne ze tu vallo saskuje s apartmanmy, ale pri svojom projekte porusuje snad vsetky ciary. od zasadenia bytovky medzi rodinne domy, radovo menej parkovacich miest ako by bolo treba podla normy.

developeri sa musia rehotat a budu to vallovi aspon riadne otrepavat o gebulu. hlavne, ze sa progresivci zavzdusnuju nad Matelkom. pricom na komunalnej urovni rovnako ohybaju zakony a normy ako im vyhovuje.

do prdele, ked z nasej rodiny robili len prerabku domu, tak chcel stavebny urad tri parkovacie miesta.
 

·
Registered
Joined
·
1,428 Posts
Čerstvá zmena v oblasti mestského nájomného bývania:

Lucia Štasselová sa vzdala funkcie viceprimátorky Bratislavy

Lucia Štasselová sa vzdala funkcie viceprimátorky Bratislavy. Na poste ju nahradí Lenka Antalová Plavuchová, ktorá prichádza z pozície zástupkyne starostu v Rači. Štasselová zastrešovala v tejto pozícii agendu sociálnych vecí, venovala sa najmä rozvoju mestského nájomného bývania. (tasr, n)
 

·
Registered
Joined
·
107 Posts
Malý výber zo Štasselovej odpočtu na FB po odstúpení:
mesto získalo po prvýkrát dva zásadné nástroje pre rozvoj mestského nájomného bývania: vlastnú politiku bývania a exekutívnu zložku, ktorá ju bude napĺňať:
  • strategický dokument Koncepcia mestskej bytovej politiky 2020-2030, ktorej cieľom je vytvorenie základného rámca pre činnosť samosprávy v Bratislave v oblasti nájomného bývania
  • nová Sekciu sociálnych vecí

Z konkrétnych projektov, ktoré sú najďalej: Ide o domy na Zámockých schodoch, Kozej, Velehradskej ulici a Pri Habánskom mlyne...Rekonštrukciou týchto objektov mesto získa viac ako 60 bytov.

...bytový fond navýšený o 25 bytov, ktoré sme získali rekonštrukciou alebo kúpou, na ktoré sme úspešne podpísali zmluvy na čerpanie financií so Štátneho fondu rozvoja bývania.

...podpísali Memorandum o zámene medzi partnermi BSK a MČ Záhorská Bystrica, Mesto zámenou získa ďalších 62 bytových jednotiek.
 

·
Registered
Joined
·
107 Posts
Tuším zase musím robiť advokáta štátu. Ani ma to až tak nebaví, ale keď už sa kritizuje, malo by to byť objektívne a zargumentované.

Napr. tu treba pripomenúť úplne samozrejmý až banálny fakt, že "mesto ako developer" to bude mať vždy ťažšie než bežný developer. Pokiaľ bežný developer, firma si zabezpečí financovanie z banky a zadá zvyčajne zákazku svojim spriazneným architektom a stavebníkom, tak mesto musí podstúpiť celú byrokratickú tortúru. Vynechám z obrazu fázu stavebného konania s tým, že obaja majú rovnakú pozíciu (aj keď aj tu by som si tipol, že to štát ma paradoxne ťažšie kvôli politike). Takže len stručne, čo musí absolvovať "mesto ako developer" navyše oproti firme:
  • presadiť ideový zámer "politicky"
  • vyjednávať s občanmi, ktorí nechcú stavbu (a už tobôž nie nájomné bývanie, lebo to im asociuje socky)
  • zabezpečiť politickú podporu a schválenie krytia prostriedkov v rozpočte
  • transparentne vysúťažiť arch. návrh
  • transparente vysúťažiť projektovku a zhotoviteľa stavby
  • komunikácia a vyjednávanie s inými subjektami štátnej správy, kt. sa to týka
  • atď a podobne (určite tých úkonov je viac).
Zhrnuté: Je naivné myslieť si, že mesto dá projekt "nájomného bývania" za 4 roky. Rovnako ťažko by sme tu na fóre hľadali ukážkové cca 100 bytové projekty súkromných developerov, ktoré boli realizované za 4 roky (od idey po kolaudačku).

Nájomné bývanie je asi extrém, ale tých príkladov, kedy by sme nemali mesto posudzovať kritériami súkromného podnikania je oveľa viacej. Či sa to týka ciest, chodníkov, námestí... vždy je v hre neskutočne veľa vplyvov a prepojení, ktoré bežný občan nevidí. Mesto to má ťažšie než firma. Byrokracia nepustí.
 

·
Registered
Joined
·
82 Posts
Súhlasím, že to má ťažšie najmä kvôli tomu, že to musí prejsť verejným obstarávaním, ktoré má tvrdo stanovené lehoty na jednotlivé úkony + rôznymi odvolaniami zväčša neúspešných uchádzačov sa môže ešte viac natiahnuť, toto však môže "dobehnúť" v rýchlosti získavaní povolení, na ktoré súkromníci okrem vyvolených čakajú roky. Nemalo by to tak byť, ale tu by na neprekvapilo, keby minimálne UR a SP získa mesto za dobu, o ktorej sa súkromníkovi môže len snívať.
 

·
Registered
Joined
·
100 Posts
Skusim presunut odpoved z Nuppu/Najomne byvanie sem.

Tiež je fascinujúce čítať niektoré komentáre. Jasné neriešme problém dostupnosti bývania pre mestských a štátnych zamestnancov, a potom sa tvárme prekvapene keď začnú personálne kolabovat školy a ďalšie služby. Stavím sa že dotyční mudrlanti budú prví vo fronte čo by kritizovali mesto že nič nepodniklo.

Keďže žijeme na Slovensku, tak určite sa vyskytne rodinkárstvo a korupcia, ale keď aspoň časť tých bytov splní svoj účel a poskytne ubytovanie pre učiteľov, hasičov, atď, tak sa to oplatilo.
Nevidim ziadny dovod, preco by statni/mestski zamestnanci mali byt nejakym sposobom zvyhodnovani pri pridelovani mestskych bytov. Za svoju pracu dostavaju peniaze. Relativne nizsia uroven platov je vyvazena socialnymi istotami, dlhsou dovolenkou, vysluhovym dochodkom v pripade hasicov/policajtov atd atd. Typicky zamestnanec verejnej spravy ma o 160 hodin [1 mesiac] viac volneho casu ako zamestnanec komercnej sfery. Ako s tym casom nalozi to uz je jeho vec.

Mestske najomne byty by mali mat jasne kriteria pridelovania, primarne socialne, bez ohladu na zamestnavatela. Za mna - dieta z detskeho domova, vdova s 2 detmi je tym, kto to skutocne potrebuje. U nas panuje taky fetis "mladi ucitelia", ako by to boli vzacne orchidey, ktore treba chranit zakonom.

Je inac velmi typicke pre "elity" mat absolutny blindspot na ludi, ktory su mimo ich mentalnej bubliny. Socialne utrapy "mladeho ucitela" s nastupnym platom 900 eur si dokazu predstavit a hlboko ich dojimaju. Ale ludia, co sa skutocne rozhoduju medzi jedlom pre seba a svoje deti, a casto bez vlastnej viny, su pre nich neviditelni. Myslim, ze prvych 5.000 najomnych bytov by sa dalo v Bratislave zaplnit tymi, ktorym by tych 200 euro rozdielu oproti komercnemu najomnemu pomohlo vyrazne viacej, ako "mladym ucitelom".

Chcem vidieť toho učiteľa, čo zarobí 700 až 800 eur😀 reálne cca 75% ľudí na Slovensku/v Bratislave zarába pod 700 eur
Toto jednoducho nie je pravda a staci cca 10 sekund, aby si si to overil. Realita je, ze v Bratislave ma 75% ludi mzdu vyssiu ako 900 euro [2019], uvidime, co s tym spravila v 2020 korona. Toto je celkovo taka sucast slovenskeho folkloru. Krajina s najnizsou nerovnostou v EU, kde si 90% ludi mysli, ze nerovnost je privelka [vsetko hard data]. No a samozrejme, 70% ludi tu zije s pocitom, ze zaraba menej ako si zasluzi.

 

·
Registered
Joined
·
1,994 Posts
Inak, za stavu, keď tu mesto stále musí preplácať nájomné za stovky bytov v reštituovaných domoch, možno by malo zmysel aby do takéhoto projektu odkúpenia bytov v novom projekte išlo práve mesto (nie mestská časť), keďže efektivita takéhoto riešenia sa dá vopred spočítať a zafixovať. Vlastná výstavba je síce efektívnejšia, ale časová realizácia sa môže výrazne oddaľovať a náklady môžu prekročiť rozpočet, takže nakoniec to môže byť aj horší variant. Ucelený blok bytov vo väčšom projekte by sa tiež lepšie spravoval ako rozdrobené malé projekty zatiaľ prezentované mestom. Nebol by to síce žiaden oceňovaný architektonický majsterštyk, ale vyriešilo by to časť problému a mesto by sa mohlo venovať svojim prioritným funkciám.
 

·
dialnice.info ::..
Joined
·
16,342 Posts
ale tak ked oni su elitari a radsej sa budu drbat s miniprojektikami ako na Parkovej, kde je celkovy prinost mozno az negativny kvoli naladeniu ludi.

a ako som pisal, nech to riesi mesto. MC nech to neriesia a nech hlavne cim skor zaniknu.

kazdopadne keby mesto odkupilo aj cely ten garni v Nuppu za normalnu cenu, tak by to nebolo zle. je to relativne blizko centra. ano je to mozno trosku hlucnejsie, ale o nic viac ako take koloseo na tomasikovej. bratislava skratka nema sancu mat do 2025 ani jeden vlastny byt.

dalsi problem je, ze mesto ten tebou spominany problem s restitucnym byvanim vlastne ani riesit nechce.

bud su to byty pre umelcov v Grösslingu, alebo VIP byty pre dochodcov v Prievoze. medzi tym je mozno Terchovska, ale tych bytov je tam malo a podla mna je skor velmi premarnena sanca, ze sa tam nestavaju aspon 4 poschodove bytovky.
 

·
Registered
Joined
·
107 Posts
Tiež sa mi zdá jednoduchšie kúpiť rovno od developera byty (napr. by sa im poskytli mestské pozemky a zazmluvnilo by sa to vopred výmenou za byty).
Čo ale treba oceniť, že v prvej fáze sa zamysleli nad zchátranými budovami, ktoré mesto vlastní a dajú sa teda relatívne rýchlo zrekonštruovať. Tým pádom riešia nielen nájomné bývanie, ale aj zlý stav budov v majetku mesta. Tie projekty, ktoré sú už rozbehnuté, sú dobrým príkladom (na Zámockých schodoch, Kozej.. ale aj nepriamo Grossling, Salvator...) To je hanba, že v širšom centre mesta bolo doteraz veľa budov, ktoré vlastní mesto, a boli v dezolátnom stave. Aký obraz to vytvára o meste ako majiteľovi, manažérovi? či bolo by jednoduchšie ich predať? kto by mal záujem? koľko by to trvalo?...
 

·
Moderator
Joined
·
9,423 Posts
Ucelený blok bytov vo väčšom projekte by sa tiež lepšie spravoval ako rozdrobené malé projekty zatiaľ prezentované mestom. Nebol by to síce žiaden oceňovaný architektonický majsterštyk, ale vyriešilo by to časť problému a mesto by sa mohlo venovať svojim prioritným funkciám.
A presne to je ta chyba, ze sa zacalo uplne nepochopitelne malymi dizajnovymi projektami namiesto toho, aby sa islo prioritne do velkych projektov - Bosakova, ci Baltska. Maju aj v zastupitelstve podporu, mohli si bez problemov schvalit zmenu uzemneho planu.
 

·
Registered
Joined
·
131 Posts
Nevidim ziadny dovod, preco by statni/mestski zamestnanci mali byt nejakym sposobom zvyhodnovani pri pridelovani mestskych bytov. Za svoju pracu dostavaju peniaze. Relativne nizsia uroven platov je vyvazena socialnymi istotami, dlhsou dovolenkou, vysluhovym dochodkom v pripade hasicov/policajtov atd atd. Typicky zamestnanec verejnej spravy ma o 160 hodin [1 mesiac] viac volneho casu ako zamestnanec komercnej sfery. Ako s tym casom nalozi to uz je jeho vec.
Čo sa týka učiteľov, termíny dovoleniek sú fixné a určuje ich štát. Na rozdiel od prakticky každej inej profesie, učiteľ si nemôže zobrať hoci len deň dovolenky len tak, lebo to potrebuje.

Mestske najomne byty by mali mat jasne kriteria pridelovania, primarne socialne, bez ohladu na zamestnavatela. Za mna - dieta z detskeho domova, vdova s 2 detmi je tym, kto to skutocne potrebuje. U nas panuje taky fetis "mladi ucitelia", ako by to boli vzacne orchidey, ktore treba chranit zakonom.
V Bratislave mladí učitelia prakticky neexistujú. Tipujem že nemáš deti, inak by si ten problém chápal. Tým nechcem povedať že by mali mať monopol na nájomné byty. Ale fetiš to nie je.
 

·
Registered
Joined
·
1,994 Posts
Čo ale treba oceniť, že v prvej fáze sa zamysleli nad zchátranými budovami, ktoré mesto vlastní a dajú sa teda relatívne rýchlo zrekonštruovať. Tým pádom riešia nielen nájomné bývanie, ale aj zlý stav budov v majetku mesta. Tie projekty, ktoré sú už rozbehnuté, sú dobrým príkladom (na Zámockých schodoch, Kozej.. ale aj nepriamo Grossling, Salvator...) To je hanba, že v širšom centre mesta bolo doteraz veľa budov, ktoré vlastní mesto, a boli v dezolátnom stave. Aký obraz to vytvára o meste ako majiteľovi, manažérovi? či bolo by jednoduchšie ich predať? kto by mal záujem? koľko by to trvalo?...
Pasportizácia a správa mestského majetku je separátna záležitosť bežiaca nezávisle od riešenia nájomného bývania. Tých pár atypických bytov ktoré sa uvoľnia nebude riešením pre vysoký dopyt. Ak mesto potrebuje 500 a viac bytov, musí ich postaviť alebo kúpiť, a ak by ich chceli stavať, potom je naozaj lepším riešením realizovať malý počet typových projektov dosť veľkých na to, aby mohli mať trvalo na mieste vlastného správcu a architektonické súťaže na malé projekty si nechať na neskôr.
 

·
Registered
Joined
·
135 Posts
Som jediny komu sa zda najomne byvanie ako zvratena myslienka?
V state kde je najvacsi problem rodinkarstvo a korupcia ideme zasa vytvarat skupiny ludi, ktore su odkazane na dobru volu politikov a uradnikov?
Nikto tu nevidi problem,ze sa stale udrziava rovnostarstvo a neexistuje sposob ako ohodnotit kvalitnych ludi aby neboli odkazani na milodary?
 
221 - 240 of 308 Posts
Top