SkyscraperCity banner

281 - 300 of 322 Posts

·
Registered
3,136 Posts
Discussion Starter #281
A keď Bratislava a Košice prečo nie aj Prešov? Banská Bystrica? Žilina?
Lebo nemaju nad 100tisic obyvatelov, teda nemaju postavenie velkomesta, hore som to napisal, nevies citat?

Ja neviem Blava má 500k obyvateľov a 50k do nech dochádza... Prešov má 100k a dochádza do nej 10k (predpokládam, že také štatistiky nie sú...)
Presov 100k nikdy nemal, nema a v najblizsich 2 desatrociach (a podla mojho osobneho nazoru ani nikdy v budocnosti tohto sveta) ani mat nebude. Podla posledneho scitania z 2019 ma 88 464 a to pocet obyv. klesol asi o 3,5 tisica od scitania z 2011. Cize aj keby 10k do neho dochadzalo, stale ho to nerobi velkomestom, a to ho vlastne nerobi vobec lebo aglomeracia sa u nas neberie pri statistikach do uvahy. Cize poprosim ta tu nezavadzat klamlivymi udajmi.

Začal by som úsporami vrámci mesta (hlavne v KE), nie je normálne, aby mali mestá mestských častí s poslancami a pod., GIB,MIB, achitektku a každá ulica je iná...
S tym zase suhlasim. Mestske casti treba zrusit bez nahrady, GIB a UHA zase zlucit s MIBom...

No asi málo z ľudí ktorí sa zaujímajú o rozvoj Bratislavy ako mesta je z obchvatu D4 nadšených, práve z dôvodu, že je to cisterna benzínu priložená na oheň suburbanizácie a v spojení s tým, že mesto samotné na rozvoj svojej vnútornej infraštruktúry v hustejšie osídlených oblastiach jednak nemá dosť prostriedkov, ale tiež ani priveľký záujem - dostávame výsledok v tom, že okolie D4/R7 bude mimoriadne atraktívne pre prímestskú výstavbu (a zlepšujúce sa možnosti pre prácu z domu to ešte podporia). Takže časom vznikne okolo Bratislavy niečo ako "kruhové mesto" riedkej nízkej zástavby a čím viac sa Bratislava bude hrať na nenahraditeľnú prémiovú lokalitu, tým bude tento trend silnejší.
Moje vestecke znalosti mi hovoria, ze aj toto "kruhove mesto" Bratislava casom pohlti a zvacsi sa jej rozloha... Cize v tom by som nejaky velky problem nevidel...

·
Registered
2,179 Posts
Moje vestecke znalosti mi hovoria, ze aj toto "kruhove mesto" Bratislava casom pohlti a zvacsi sa jej rozloha... Cize v tom by som nejaky velky problem nevidel...
Nie nevyhnutne, Bratislava má dosť priestoru na rozvoj (a dosť problémov na riešenie) na vlastnom území a obce v okolí sa tiež nepohrnú do spolku s Bratislavou, keďže ich princípy fungovania sú iné.

·
Registered
420 Posts
Presov 100k nikdy nemal, nema a v najblizsich 2 desatrociach ....Podla posledneho scitania z 2019 ma 88 464 a to pocet obyv. ... Cize poprosim ta tu nezavadzat klamlivymi udajmi.
No dobre tak do BA, ktorá má 437 725 obyvateľov, bude dochádzať 43 773 ľudí a do PO, ktoré ma 88 464 bude dochádzať 8 846 ľudí... Lepšie? :D

Princíp je, že do mesta sa dopravuje viac ľudí, ale má väčší rozpočet, viac obyvateľov.

Jednoducho nemám pocit, že Bratislava nemá nič z ľudí, ktorí tu dochádzajú..majú a podľa mňa má aj páky na to, aby ich prinútila si tu prehlásiť trvalý pobyt, ale pre mňa z nepochopiteľného dôvodu, je veľké haló okolo toho, že tu nebude mocť parkovať niekto z východu, alebo oravy alebo ja neviem kerej riti... a pritom je to štandart...mesto by malo predovšetkým vyhovieť svojim obyvateľom, potom sa starať o infraštruktúru dochádzajúcich...to isté škôlky, školy a pod.

Možno by sme hlavne zistili, že ak by po Bratislave parkovali Bratislavčania (aj mimo svojej ulice), a tí čo denne dochádzajú by mali smolu, by netrabalo ani takú "prísnu" parkovaciu politiku a Bratislavčania a ľudia čo tu bývajú by kľudne mohli ísť do práce autom a tam znova zaparkovať. Ostatní by stáli na Zlatých Pieskoch...

Ja by som to mohol otočiť naopak, že Blava má vzhľadom na to, že je hlavné mesto najviac officov (teda viac daní z nehnutelností napr., viac nebytových priestorov, lebo ľudia tu dochádzajú, firmy majú sídla) ako hlavné mesto samozrejme viac turistov a neviem čoho...

·
Registered
249 Posts
Zmysel má zdaniť ich tak, aby si ľudia rozmysleli, či do suburbov pôjdu.
Možno by to fungovalo ale je to zatiaľ politicky nepriechodné. Dá sa ísť aj opačným smerom, lepšie infraštruktúrne napojiť existujúce suburby - prioritne cez IDS-BK . Ak sa zo suburbu dostanem do centra BA v dobrom takte v dobrom čase tak cena suburbov sa bude dorovnávať s cenou bytov v meste. Existujúce suburby urbanisticky pretvoriť na malé centrum (pridať chýbajúce služby, vyžadovať vyššiu zástavbu).

Nie je podľa mňa správne pozerať sa na Bratislavu iba po D4. Dnes je podľa mňa už "hranica" Bratislavy na úrovni Pezinok - Senec - Šamorín.

·
Registered
4,154 Posts
lenže toto je dosť blbosť. pretože nik nemusí súhlasiť s nájomným bývaním a potom sa hovno postaví.. Celé to riadenie Ba je na hovno. ked vyhrá primátor tak si má dosadit jeho ludí do MC a rozvýjať mesto spoločne a nie tak ako to je, a niekto môze byt naschval proti lebo jeho oponent jeho materskej strany.
štát so samosprávami by kludne vedel ročne stavať okolo 4000 bytov kdekoľvek po SK.

·
Moderator
9,850 Posts
sprostejsi napad snad ani nemohol mat
A ponesie niekto v MIBe za to zodpovednost alebo sa schovaju za zleho Chrena, ktory je proti rozvoju mesta? Pretoze mna by zaujimalo, ci napriklad ta energia do tohto zbytocneho projektu nemohla byt radsej investovana do Baltskej.

·
YIM.BA
9,152 Posts
Tento rok inak bude súťaž na Šustekovej, kde už MIB objednáva arboristický posudok na stromy. To bude možno tiež podobná story, len namiesto akéhosi skleníka sa bude bojovať o stromy a venčovisko.

·
Registered
321 Posts
Sustekova je velmi dobrym prikladom toho preco sa stavaju ludia NIMBY.
Cela Vodotika a jej vystavba je jedna velka katastrofa.Pribudli tam desiatky aut a desiatky cudzincov co nemaju vztah k danej lokalite.Sluzby,ktore prisli do partera v danej lokalite su absolutne smiesne a nevyvazuju to nepohodlie.
Rovnako ako aj tak plavecka akademia.Desiatky aut co castokrat parkuju alebo cakaju dole a blokuju ludom priestor.

A to vencovisko a stromy je celkom suvisla zelen kde vela ludi travi volny cas nielen venci psy.

·
Registered
1,927 Posts
No ja ti neviem, ale ak by vsetci stavali tak kvalitne ako Vodotika, tak by 90% vyrobcov nemuselo riesit rozne reklamacie. Nehovorim ze tie farby na fasade su vykladna skrina developmentu ale co do kvality stavby by sa vacsina developerov mohla od nich ucit.

·
Registered
2,179 Posts
V inom prípade v Dúbravke (Pri kríži) sa ale Vallo postavil na stranu protestujúcich (požadujúcich "park alebo parkovisko"), aj keď tam už výstavbe 68 bytov nič nebránilo, len ten projekt bol ešte z Nesrovnalovho zásobníka. Teraz to dostáva naspäť.

"O tom, že v lokalite Pri kríži v Dúbravke sa stavať nebude, uistil obyvateľov Dúbravky aj nový primátor Matúš Vallo. Ako povedal, mesto sa nezrieka povinnosti stavať náhradné nájomné byty, tvrdí však, že daný problém je potrebné riešiť inak a inde. Nájsť menej problematický mestský pozemok a komunikovať s mestskou časťou a jej obyvateľmi inak, ako tomu bolo doposiaľ. "

·
Registered
3,136 Posts
Discussion Starter #292
V inom prípade v Dúbravke (Pri kríži) sa ale Vallo postavil na stranu protestujúcich (požadujúcich "park alebo parkovisko"), aj keď tam už výstavbe 68 bytov nič nebránilo, len ten projekt bol ešte z Nesrovnalovho zásobníka. Teraz to dostáva naspäť.

"O tom, že v lokalite Pri kríži v Dúbravke sa stavať nebude, uistil obyvateľov Dúbravky aj nový primátor Matúš Vallo. Ako povedal, mesto sa nezrieka povinnosti stavať náhradné nájomné byty, tvrdí však, že daný problém je potrebné riešiť inak a inde. Nájsť menej problematický mestský pozemok a komunikovať s mestskou časťou a jej obyvateľmi inak, ako tomu bolo doposiaľ. "
Toto je na jednej strane dobre, tam je hlavne dolezite postavit vozovnu pre elektricky.

·
Registered
2,179 Posts
Myslím že to malo byť na tom plácku kde parkujú tie autá vľavo dole, takže s vozovňou by to asi úplne nešlo...

1129740

·
Moderator
9,850 Posts
Tam vystrkoval svoje kly mroz Zatovic, blokovali tam pozemok, nasledne sa natahovali po sudoch, ale Vallo to uplne zbytocne stopil. Ta bytovka by tam nikomu neprekazala a tych 68 bytov by sa nam celkom zislo.

·
dialnice.info ::..
16,886 Posts
presne, toto pri krizi bol celkovo fail. podobne ako na astronomickej. s tou bytovkou tam pocitali uz komanci. cize vlastne ani by to nebolo nejake zahustovanie.

co uz, tu je vidno, ze vallo a jeho nohsledi si zobrali taketo pet projekty, chutnucke nununu a pekne im to vybuchlo do ksichtu.

·
Registered
150 Posts
By ma zaujímalo koľko z tzv. kritikov koncepcie nájomného bývania vychádza z pozície, že nájomné bývanie vôbec nie je treba, mesto by to vôbec nemalo riešiť, keďže to vyrieši "voľný trh" a nemali by sa z daní úspešných podnikateľov a top manažérov (ktorí zarábajú 5 tis. a potrebujú na dôchodok 200 tis) platiť nájomné byty pre tých, čo nie sú takí finančne úspešní ako oni. Tu by mala potom diskusia vyzerať úplne inak než kritizovať jednotlivé body "koncepcie", stratégie, prístupu, taktiky mesta atď. (skôr ako kritizovať, že kde bude stáť nájomný dom, alebo ako je napísaná "koncepcia" by mal kritik otvorene začať, že neuznáva ideu nájomného bývania z tých a tých dôvodov; je to prínosnejšie než sa pseudoobjektívne navážať do nejakej konkrétnej snahy mesta o nájomné bývanie).

Druhá vec, čo ma tu zaujala, že by nemali byť architektonické súťaže na nájomné bývanie (zbytočné, hipsterské ukájanie sa architekktúrou). To ale presne vyhovuje kritikom konceptu nájomného bývania , ktorí by boli najradšej, aby nájomné bývanie bolo nudné, šedivé, uniformné ako petržalské paneláky (keď máš pekné mestské nájomné domy pre strednú triedu, nižšie a znevýhodnené skupiny, tak to priamo konkuruje konceptu developerského predaja "pekných" bytov bohatším ľuďom n voľnom trhu). Našťastie je veľa príkladov zo sveta, že aj sociálne bývanie môže byť architektonicky pekné a práve to je správna cesta ako z neho urobiť širší fenomén a byť konkurenciou hypotékam na celý život (teda predstave bánk, developerov a finančne zabezpečených ľudí)

Toľko obľúbené progresivistické, ľavicovo liberálne okienko.

281 - 300 of 322 Posts