SkyscraperCity banner

1 - 20 of 26 Posts

·
112
685 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Tento thread je venovaný všetkým tým ktorý sa zaujímajú o strategický rozvoj Bratislavy. Tým ktorý zaujímajú technické a ekonomické informácie v kocke odporúčam, aby si rovno stiahli dokument z odkazov, ktoré sú umiestnené nižšie.

Úvodom,by som vás všetkých rád oboznámil s čo sa skrýva pod touto nevábnou skratkou, keďže väčšine z vás je to asi pojem dosť neznámy.

Jedná sa o Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja (v tomto prípade mesta Bratislavy)

Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja má za úlohu odborným spôsobom zanalyzovať súčasný stav mesta a podľa výsledkov analýz navrhnúť najoptimálnejší spôsob rozvoja mesta po všetkých stránkach. Spracúva sa zhruba na obdobie najbližších 5-7 rokov s možným výhľadovým obdobím ďalej do budúcnosti. Toto je veľmi dôležité pretože poskytuje zázemie a oporu pre projekty, ktorých pozitívne výsledky sa dostavia až s odstupom času alebo pre náročné projekty, ktorých realizácia presahuje dĺžku obdobia politického mandátu. Je to aj najdôležitejší strategický dokument mesta, pretože sa venuje rozvoju v jeho najzákladnejšej podstate a ideovo je to dokument nadradený ÚP mesta ktorý by s ním mal byť zosúladený, aj keď jeho dodržiavanie nemá adekvátnu oporu v zákone.

Tvorba tohto dokumentu sa v SR začína prudko rozvíjať až po roku 2 000 a
skutočným dôvodom príchodu a rozvoju tvorby PHSR na Slovensku však bolo to že pre čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov bolo nevyhnutné, aby mala príslušná obec (mesto) spracovaný tento dokument.

Pôvodne som mal v úmysle založiť toto vlákno podstatne skôr, ale keďže posledný dokument pre BA čo sa mi dostal do rúk bol skutočne brak, tak som vás s tým nechcel otravovať.

PHSRO sa vypracováva v troch základných fázach

1 Analýzy a rozbory
2 Tvorba stratégie
3 Zabezpečenie realizácie

Pre PHSR 2010-2020 boli zatiaľ spracované a odprezentované analýzy a rozbory.

Prezentáciu výsledkov analýz si môžte kompletne stiahnuť: TU (.rar)

Alebo po jednotlivých prezentáciách vo formáte .pdf na stránke bratislava.sk

Myslím že analýzy boli spracované pomerne poctivo a môžme sa z nich všetci dozvedieť množstvo zaujímavých informácií o našom meste ku ktorým sa inak len ťažko dostáva. Najväčšou výhodou ale je že všetky tieto informácie sú pokope, čo ich robí oveľa využiteľnejšími.

Mne osobne sa najviac pozdávajú časti Ľudia a občianska vybavenosť a Ekonomické analýzy, slabšie spracovaná mi príde časť venovaná samospráve, aj keď aj tam sú hodnotné informácie. Časť o priestorovom rozvoji je však pre mňa skutočným sklamaním, množstvo teoretických drístov, málo dôležitých informácií a nedostatok základných základných informácií.
Informácie o životnom prostredí sú tiež absolútne nedostatočné a biodiverzita a prírodné bohatstvo Bratislavy tento dokument vníma veľmi silno ako obmedzujúci faktor.

Celkovo dokument napriek tomu že výrazne zreálňuje pohľad na Bratislavu a zatvára mnohé veľké oči a poukazuje na množstvo problémov mám pocit že je až príliš pesimistický a že z neho necítiť entuziazmus, ktorý by z takéhoto rozvojového dokumentu mal priam sršať.

·
Registered
714 Posts
^^ Tie linky ponukaju mnozstvo zaujimavych informacii. O mnohych negativnych veciach, ktore sucasny rozvoj mesta prinasa mnohi aj vedia len zial akosi sa nemaju k nicomu, aby vyvoj usmernili tym spravnym smerom a dalsia vec je nedostatok penazi na rozne projekty.

·
Astral tourist
3,682 Posts
^^
^^

Výborné materiály, skvelé vlákno. :applause: Možno by si mohol v tom svojom príspevku viac zvýrazniť "Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja Bratislavy", ale to je len kozmetická úprava.

Celkovo to vyzerá, že to robili nejaký profáci pre ďurkovského (viď ten jeho ksicht vždy niekde na stránke bratislava.sk)

Ale každopádne materiály sú zaujímavé, ..., dokonca by som povedal skvelé. A to aj preto, že som tam našiel termín "rekonštrukcia starého mesta", do ktorého vkladám aspoň malú nádej. :D

Keď mi pôjde FTP tak pošlem odtiaľ zaujímavé grafy. :)

---------------------

*
napr. že od roku 1990 do roku 2006 klesal počet prepravených na MHD, čo sa vysvetlilo tým, že "Autobusy ako nosný segment MHD nevyužívajú segregovanú infraštruktúru (alebo iba ciastocne v podobe BUS jazdných pruhov), ciže sú priamo vystavené kongesciám v cestnej sieti, resp. ich spoluvytvárajú."

* Počet prepravených cez električku najskôr klesal, a potom stagnuje. Vysvetlenie: "Elektricková doprava nie je úplne segregovaná, nepodarilo sa ju presadit ako nosný segment systému MHD."

·
112
685 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Úprava názvu a príspevku

Možno by si mohol v tom svojom príspevku viac zvýrazniť "Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja Bratislavy", ale to je len kozmetická úprava.
Máš určite pravdu, ale to je moja profesionálna deformácia. Ja tomu už inak ako PRO alebo PHSRO (to O znamená obce) neviem povedať. V názve príspevku som to upravil ale názov celého vlákna môže upraviť asi už len moderátor, tak ho žiadam teda aby to upravil a potom znovu adekvátne upravím aj príspevok.

·
Banned
3,248 Posts
Vdaka za link. :eek:kay:

Inac sam tu planujem otvorit thread s kompletnymi analyzami slovenskej ekonomiky, jej vyvojom od 89-teho a najma s podrobnymi porovnaniami a faktami s ostatnymi europskymi ekonomikami, ktore presli podobnym vyvojom.

Slovensko uz mohlo realne dobehnut zapad.
Mame k tomu vsetky predpoklady, okrem nasho myslenia a mentality.

V tom threade vysvetlim a faktami dolozim, ako na to.:cheers:

·
Registered
9,874 Posts
^^a budes sa niekedy este venovat aj poslednym 10 threadom co si zalozil? ;)

·
Banned
3,248 Posts
Zrejme nie, Wuane.

Tie prenechavam rozvijat sa takym konstruktivnym forumerom, ako si ty.

Naozaj si to tu neviem predstavit bez tvojich nekonecne duchaplnych a mimoriadne obohacujucich prispevkoch s mnozstvom novych materialov, faktov a fotografii. :eek:kay:

Mimochodom, neskusal si niekedy aj Pokec?
Mozno by to stalo za to niekedy to skusit, som pevne presvedceny, ze aj tam by tvoje prispevky mali neuveritelny prinos, tak, ako je to na tomto fore a ty, osobne, by si tam nasiel konecne svoje uplatnenie.

Wuane, nikdy ma ani nenapadlo davat niekoho na ignore list, aj ked nesuhlasim s viacerymi forumermi tuna, ich prinos si vazim. Nikto z tohto fora nema ale viac zbytocne, nudne, nic nehovoriace, ale popritom annoying(neviem prelozit) posty, takze ty tam prave ides.

·
Banned
3,248 Posts
Ja tam mam tiez smajlik. :D

S tym prekladom mas pravdu - iritujuce, alebo mozno este viac slovensky - otravne.

Inac tento flame s Wuane-om uz trva veelmi dlho. Ten chlapec nema ani ziaden respekt a ani ziaden logicky zdravy rozum, aby dokazal ocenit pracu ostatnych.
V tej jeho zakomplexovanej mladosti, alebo hluposti, poklada otvaranie threadov za prejav sebapredvadzania sa, nedokaze si uvedomit, ze niekto otvara thready pre to, aby sa dalo diskutovat o tom, co je pren zaujimave a ze skutocnost, kto zalozil thread, nema na zivot jedinca absolutne ziaden vplyv.

A ako som spomenul, aj napriek rozlicnym nazorom ostatnych forumerov, nikdy by ma nenapadlo dat nikoho na ignore list, petoze rad si precitam aj mienku ostatnych, aj ked sa rozlisuje od mojej.

Avsak, Wuanove posty pokladam za absolutne zbytocne a nicnehovoriace, ani jediny z tych jeho 5 600 postov mi nikdy nic nepriniesol a nedokazal ma prinutit zamysliet sa + jeho osobnost je prilis vsedna a nevyrazna na to, aby ma zaujimali jeho nazory na projekty, ci sa mu pacia, alebo nie, takze ignore list je v tomto pripade vyborne riesenie. :cheers:

·
Registered
9,874 Posts
Zrejme nie, Wuane.

Tie prenechavam rozvijat sa takym konstruktivnym forumerom, ako si ty.

Naozaj si to tu neviem predstavit bez tvojich nekonecne duchaplnych a mimoriadne obohacujucich prispevkoch s mnozstvom novych materialov, faktov a fotografii. :eek:kay:

Mozno by to stalo za to niekedy to skusit, som pevne presvedceny, ze aj tam by tvoje prispevky mali neuveritelny prinos, tak, ako je to na tomto fore a ty, osobne, by si tam nasiel konecne svoje uplatnenie.

Wuane, nikdy ma ani nenapadlo davat niekoho na ignore list, aj ked nesuhlasim s viacerymi forumermi tuna, ich prinos si vazim. Nikto z tohto fora nema ale viac zbytocne, nudne, nic nehovoriace, ale popritom annoying(neviem prelozit) posty, takze ty tam prave ides.

A dufam ze ma neplanujes zbit,ako kedysi :D
Ale tusim som udrel na spravnu strunku.Skoda ze toto si uz neprecita. :(

·
Registered
9,874 Posts
Inac tento flame s Wuane-om uz trva veelmi dlho. Ten chlapec nema ani ziaden respekt a ani ziaden logicky zdravy rozum, aby dokazal ocenit pracu ostatnych.
Ja nemam flame s nikym na tomto fore.A ze nemam respekt voci tvojej praci na fore neznamena ze ho nemam voci Matiasovi,Vladikovi,Marishovi,Phillovi,Carbonovi(a este mnho dalsich),a ostatnym usilovnym fotografom ci uz z Bratislavy alebo aj Kosic a ostatnych casti Slovenska.
V tej jeho zakomplexovanej mladosti, alebo hluposti, poklada otvaranie threadov za prejav sebapredvadzania sa, nedokaze si uvedomit, ze niekto otvara thready pre to, aby sa dalo diskutovat o tom, co je pren zaujimave a ze skutocnost, kto zalozil thread, nema na zivot jedinca absolutne ziaden vplyv.
V tvojej zakomplexovanej mladosti alebo hluposti pokladas postovanie postov za prejav sebapredvadzania sa,nedokazes si uvedomit,ze niekto postuje preto,aby sa dalo diskutovat.Niekto ma moznosti fotit,niekto ma konexie a zdroje na informacie,niekto ich nema.Ked som mohol cosi odfotit tak som to odfotil a postol sem.Nemozem sa porovnavat s vyssie spomenutymi ludmi,ale to mi je jasne.Zato ty sa s nimi porovnavat chces,a tak ti neostava nic ine,len vymyslat total OT thready a spamovat po ostatnch threadoch,Toto nie je encyklopedia ale forum.

A ako som spomenul, aj napriek rozlicnym nazorom ostatnych forumerov, nikdy by ma nenapadlo dat nikoho na ignore list, petoze rad si precitam aj mienku ostatnych, aj ked sa rozlisuje od mojej.
Ja si teba na ignore list nedam.Tvoje poucovanie o diani na Slovensku spoza hranic moze byt este velmi uzitocne.
Avsak, Wuanove posty pokladam za absolutne zbytocne a nicnehovoriace, ani jediny z tych jeho 5 600 postov mi nikdy nic nepriniesol a nedokazal ma prinutit zamysliet sa + jeho osobnost je prilis vsedna a nevyrazna na to, aby ma zaujimali jeho nazory na projekty, ci sa mu pacia, alebo nie, takze ignore list je v tomto pripade vyborne riesenie. :cheers:
TY "OSOBNOST" :lol:

·
dialnice.info ::..
17,573 Posts
zaujimave, ze s milan s tebou maju temer vsetci problem .. ale len ty si lietadlo .. boze aky tu bol klud ked si tu nebol ..

zjavne mas s pokecom vynikajucu skusensot, ze tam mozes svoje blaboly postovat, tak tam preboha zostan

·
Registered
9,874 Posts
^^sorry seem,ale ked milan reagoval na jednoduchu a podla mna vhodnu otazku tak,ako zareagoval,nemohol som sa nebranit.Na moju jednoriadkovu otazku stacilo rovnako kratko odpoveda:"Ano ,moje thready budem dalej ozivovat a doplnat" alebo "Nie,nemam na ne cas a dva krat si premyslim,ci zalozim dalsi."

·
Moderator
14,722 Posts
Škoda že dve tretiny príspevkov v tomto threade s ním vôbec nesúvisí...

(Viem že vrátane tohto môjho.;))

·
dialnice.info ::..
17,573 Posts
inak ked som si to porovnal s podobnym dokumentom co teraz pripravilo mesto praha, tak ten rozdiel je obrovsky .. tento pre bratislavu je oproti tomu asi ako vystup seminarky na strednej skoly ..

nehovoriac o celkovom plane do buducna, ako sa kde pocita s elektrickami, metrom, dialnicami, obchvatmi prelozkami etc ..

·
112
685 Posts
Discussion Starter · #17 ·
inak ked som si to porovnal s podobnym dokumentom co teraz pripravilo mesto praha, tak ten rozdiel je obrovsky .. tento pre bratislavu je oproti tomu asi ako vystup seminarky na strednej skoly ..

nehovoriac o celkovom plane do buducna, ako sa kde pocita s elektrickami, metrom, dialnicami, obchvatmi prelozkami etc ..
Z tohto sú zatiaľ hotové len analýzy (aj to nemáme v ruke dokument, len prezentácie).

Návrhy rozvoja, obchvaty, diaľnice, železnice, prohibícia, zriadenie parkovacích automatov, toto všetko bude ešte iba spracované, takže to ešte nemôžeš hodnotiť.

Možno to nie je európska špička (pražský dokument nepoznám), ale určite sa jedná obrovský posun oproti tomu, čo tu bolo doteraz.

·
YIM.BA
9,243 Posts

mohol by si poslať link na pražský dokument?

·
112
685 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Verjná Prezentácia PHSRO 2010-2020 v 14.1 o 14 Zrkadlovej sále primaciálneho paláca

Zdravím vás všetkých,

a pozývam vás na verejnú prezentáciu Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja Bratislavy pre roky 2010 až 2020 verím že tam bude prezentovaných množstvo zaujímavých materiálov a možno aj nejaké zaujímavé rozvojové nápady. Ja sám sa bohužiaľ zúčastni nemôžem keďže som odcestovaný, ale dúfam že sa tu na fóre dozviem zaujímavé referencie.

Štvrtok, 14. januára 2010, 14:00 h
Primaciálny palác, Zrkadlová sála, Bratislava

Program:

14:00 Privítanie
Zástupca mesta
14:10 Informácia o cieľoch a priebehu prezentácie Ing. arch. Erika Horanská, AINova

14:20 Prezentácia strategickej vízie mesta a strategických tém Ing. arch. Erika Horanská, AINova,
RNDr. Jan Vozáb, PhD., Berman Group. s.r.o.,
Ing. Tomáš Vlasák, Berman Group, s.r.o
14:30 Diskusia Účastníci prezentácie
15:00 Prezentácia rozpracovanosti globálnych a strategických cieľov v jednotlivých strategických témach rozvoja
Ing. arch. Erika Horanská, AINova,
RNDr. Jan Vozáb, PhD., Berman Group. s.r.o.
Ing. Tomáš Vlasák, Berman Group, s.r.o
16:30 Diskusia
Účastníci prezentácie
16:15 Informácia o ďalšom postupe Ing. arch. Erika Horanská, AINova,
zástupca mesta
Nejaké materiály k tomuto nájdete aj TU ale sú veľmi nekompletné a zle usporiadané.

·
112
685 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Kto sa zúčastnil tejto akcie, nech podá aspoň krátky správu ako to celé prebiehalo. Skutočne by som bol vďačný za akékoľvek detaily.

1 - 20 of 26 Posts