SkyscraperCity Forum banner

[Bratislava] VÚB centrála 24f (88m)

24427 Views 39 Replies 22 Participants Last post by  dvernik
Rok dokončenia: 1997
Počet poschodí: 24
Výška: 88m (103)

VÚB centrála(z Wikipédie, slobodnej encyklopédie)
VÚB centrála je jedna z najvyšších budov v Bratislave. Nachádza sa v mestskej časti Ružinov vedľa novostavby City Business Center Bratislava a je vysoká 103 metrov (iné zdroje: 88 metrov). Sídli v nej Všeobecná úverová banka.

Opis budovy

Na križovatke Karadžičovej a Mlynských Nív vyrástla v roku 1997 24 poschodová veža valcovitého tvaru, elipsovitého prierezu. Hlavný vstup do budovy sa nachádza v úpätí veže. Hlavné použité materiály sú mramor, brazílska žula a zelený onyx. Uvolnené prízemie – priestranná hala a na ôsmych stĺpoch elipsovitého prierezu uložená galéria. Stĺpy prechádzajú vo vysokom rade cez tri reprezentačné podlažia banky. Kruhové schodisko na okraji vstupnej haly prekonáva rovnaký výškový rozdiel. Krehká plošina výťahu sa nachádza v osi schodiska. Segmentom valca vystupuje pred fasádu a vrcholí v strešnej nadstavbe v tvare skleného kužeľa. Interná kaviareň sa nachádza v čelnom oblúku elipsy a je zaujímavá s priehľadom na hlavný vstup rovno v podlahe. Štandardná banková administratíva zaberá väčšinu podlaží. Veľkoplošným kanceláriám je zase venovaný čelný oblúk elipsovitého pôdorysu. Zadná časť veže je vlastne komunikačným jadrom s dvoma schodiskami a šesticou výťahov , bočné priestory veže tvoria samostatne kancelárie jednotlivých vedúcich. Výborne integrované elipsy a presvedčivá symetrická kompozícia presne charakterizujú výškovú budovu ako dispozične tak vonkajším tvarovaním. Mierne zapustenie fasády prechádzajúce cez štyri podlažia na severnej strane ozvláštňuje hladké telo valca. Zvýraznené je jednoduchou kamennou zvislicou. Bežnej schéme sa vymyká posledné 24 podlažie tým , že poskytuje priestor pre bazén s príslušenstvom a nádherný výhľad na cele mesto. Najpríťažlivejšou tvárou sa dom obracia do Páričkovej ulice. Jediná časť prístupná verejnosti s expozitúrou sa nachádza na prízemí. Tlmený mahagón a decentné okrové farby omietky navodzujú atmosféru najvyššieho finančníctva. Priestory civilnejšie s obkladom buka pre riaditeľov sa nachádzajú o poschodie vyššie. Arkier nad expozitúrou upozorňuje na zasadačku prezidenta banky. Jeho povrch prekrýva štruktúra slnolamov. Nárožie budovy obkračuje trojica balkónov s nerezovými madlami s vzdutým doskovým profilom. Krídlo oproti autobusovej stanici ukrýva menej dôležité kancelárie, varné a iné obslužné funkcie, zásobovanie, odpadové hospodárstvo, vstupy do podzemných garáži. Zamestnanecká jedáleň a kancelárie sú umiestnené v krídle na ulici Mlynské Nivy. Na fasáde je použité striedavé pásovanie bledosivého a tmavosivého kamenného obkladu. Podzemie centrály VÚB skrýva typické priestory pre banky ako sú trezory dotačné prístupy a počítačové riadenie objektu.

Autori architektonického riešenia


  • Doc.Akad.Arch.Ing.Arch. Ján M.Bahna
  • Mgr.Arch. Igor Palčo
  • Ing.Arch. Ľubomír Závodný
  • Mgr.Arch. Miloš Juráni+BOOS, a.s., Brno
Zdroj: Wikipedia
Zdroj: picasa.com, flickr.com, google.sk
See less See more
1 - 20 of 40 Posts
11
Interiér collection

Centrála Všeobecnej úverovej banky, Bratislava
Ján Bahna - Ľubomír Závodný - Igor Palčo - Miloš Juráni
1994 - 1996

Budova Centrály VÚB je prítomná v prostredí mesta ako máloktorý iný dom. Pomáha riešiť problémy orientácie, vyzdvihuje okolité smery krídlami budovy, sprítomňuje centrum aj medzi petržalskými panelákmi. Uzatvára dovtedy akoby nedopovedané okolité priestranstvá, harmonickou výškou kompaktnej zástavby dotvára prerušenú Páričkovu ulicu i neurčité Mlynské nivy. Trojicou krídel vymedzuje plochu celého uličného bloku. Z priblíženia dvoch krídel na križovatke Karadžičovej a Mlynských nív vyrastá 24-poschodová valcová hmota veže elipsovitého prierezu. V upätí veže je hlavný vstup do budovy. Uvoľnené prízemie - priestranná hala a na ôsmich stĺpoch elipsovitého prierezu uložená galéria. Stĺpy prechádzajú vo vysokom ráde cez tri reprezentačné podlažia banky. Nad prízemím sa rozvíja piano nobile so zasadacou sieňou a vstupnými priestormi predstavenstva banky. O podlažie vyššie sa nastupuje k riaditeľom odborov a tiež do jedálne zamestnancov. V čelnom oblúku elipsy sa rozprestiera interná kaviareň s rafinovaným priehľadom na hlavný vstup do budovy v podlahe. Väčšinu podlaží veže zaberá štandartná banková administratíva. Čelný oblúk elipsovitého pôdorysu je venovaný veľkoplošným kanceláriám. Bočné priestory tvoria samostatné kancelárie vedúcich a zadná pravouhlá časť veže je vlastne komunikačným jadrom s dvoma schodiskami a šesticou výťahov. Výškovú budovu charakterizuje presvedčivá symetrická kompozícia a výborné integrovanie elipsy s veľkopriestorom - ako dispozične, tak vonkajším tvarovaním. Hladké telo valca ozvláštňuje na severnej strane mierne zapustenie fasády. Prechádza cez štyri podlažia. Zvýraznené je jednoduchou kamennou zvislicou. Je jedným z radu zámerných narušení fasádnych plôch, ktoré by stará moderna nechala stereotypné. Posledné - 24. podlažie sa vymyká bežnej schéme a poskytuje priestor pre bazén s príslušenstvom a nádherný výhľad na celé mesto. Azda najpríťažlivejšou tvárou sa dom obracia do Páričkovej ulice. V prízemí je expozitúra, ktorá je ako jediná časť domu prístupná verejnosti. Fasáda disponuje jemnými narážkami na bratislavské bankové stavby, dôverne známe a typické. Krídlo oproti autobusovému nádražiu ukrýva menej významné kancelárie, iné obslužné funkcie a vstupy do podzemných garáží. Na fasáde sa objavuje výrazné módne pásovanie. V krídle na ulici Mlynské nivy sú umiestnené kancelárie a zamestnanecká jedáleň. Na fasáde je použité rovnaké pásovanie - striedanie bledosivého a tmavosivého kamenného obkladu. Trojica krídel obopína parkovo upravené vnútorné átrium so sklenenými ihlanmi. Podzemie centrály VÚB skrýva okrem parkovísk typické tajuplné bankové priestory - trezory, dotačné prístupy a počítačové riadenie objektu.
Príjemným zážitkom, plným prekvapení je nočná iluminácia budovy. Nasvetlenie modrým neónom (trubice umiestnené v hornej časti okenných otvorov) robí hotové zázraky. Dom akoby stratil hmotu a bol len ilúziou podarenej laserovej šou.
Zdroj: zavodny.skZdroj: picasa.com, flickr.com, google.sk, zavodny.sk
See less See more
super praca tibi! :applause:

toto je moj najoblubenejsi pohlad:


len s tou matnou stvorcovou oblastou by sa malo nieco spravit. neviem aky bol povodny zamer, ale momentalne to vyzera, ako keby z tadial opadal cladding.
See less See more
^^
myslis ten maly obdlznicek hned vedla loga VUB uplne navrchu budovy? to fakt vyzera ako ked by odtial odpadla tabulka skla...
Nie,on mysli ten obklad z juznej strany cez niekolko podlazi ktory je taky sedasty.
Nie,on mysli ten obklad z juznej strany cez niekolko podlazi ktory je taky sedasty.
presne ten!

^^
myslis ten maly obdlznicek hned vedla loga VUB uplne navrchu budovy? to fakt vyzera ako ked by odtial odpadla tabulka skla...
tak to som si az teraz vsimol. :) hej, vyzera to tak.
Nepamatam si vystavbu VUB,ale z tohoto to vyzera,ze je komplet z prefabrikovanych dielcov,taky modernejsi panelak.Pamatate sa niekto na to?
Pre mňa suverénne najkrajšia výšková budova na Slovensku. Aj keď má už 13 rokov, vyzerá oveľa lepšie ako všetky po nej postavené výškovky. Konkurentom je akurát tak NBS a možno MT2.
  • Like
Reactions: 1
teraz mam moznost pracovat skoro uplne hore vo vubke. celkom fajn vyhlad :)
1 - 20 of 40 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top