Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 85 Posts

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Bremen se nalazi na sjevero-zapadu Njemacke na rijeci Weser. Grad danas ima oko 550.000 stanovnika i time je deseti grad po populacij u Njemackoj. Bremen je udaljen neki 120 km od Hamburg-a i Hannover-a.

Prve naselje u tom podruciju su nastale u prvom stoljecu, a u 8. stoljecu se prvi put Bremen spomenuo ka sjediste biskupije. U srednjom vijeku je Bremen postao clan Hanze (ekonomsko, politicko i drustveno povezanje gradova ciji je cilj bio slobodan tok robe). Time je grad dosta dugo bio slobodan i bogat grad.

1811 je Napoleon zauzeo grad, nekoliko godina kasnije se oslobodio Bremen od francuske vlast i postao jedan od vodeci gradova za njemacku prekomorsku trgovinu (prvi njemacki parobrod je izgradjen u Bremen).

Problemi su postali jos u 19. stoljecu jer se rijeka Weser osusila tako da su brodovi sve teze dosli do luke u Bremen. 1827 je grad napravio pravi potez i kupio od kraljevine Hannover komad zemlje na usce Weser (50 km udaljeno od samoga Bremena). Tamo su izgradili novu luku/grad koji se zove Bremerhaven (Hafen/Haven=luka).

Na kraju 19. stoljeca Bremen gubi svoju suverenitet i postaje clan Njemacke. U drugom svijetskom ratu su americke i britanske bombardera nanijeli velike stete, oko 60 % Bremena je bio rusen.

Danas je Bremen sa Bremerhaven jedna samostalna pokrajina u Njemackoj, uz Hamburg i Berlin jedina "gradska" pokrajina. Bremen danas zivi od vanjske trgovine i industrije, te usluge. Brodogradnja danas skoro nikakav znacaj ima sta je jedno vrime bio velik problem gradu. Nekoliko velike firme imaju vazne lokacije u gradu, tako Daimler gradi svoju C-Klassu u Bremen, jos su tu EADS (neke djelove Airbus-a se grade) i ostale vazne firme ka Kraft Foods, Kelloogg`s i InBev (Becks). Usprkos toga, Bremen ima jednu od najveci nezaposlenost u zapadnoj Njemackoj.

Ja sam pola godinu zivio u Bremen tokom studija. Radio sam u jednom poduzecu ka praktikant i grad mi je ostao u dobrom sjecanju. Imam jos neke prijatelje tamo pa sam iskoristio malo slobodnog vrimena i otiso 2 dana u Bremen (kad sam bio u Göttingen). Posto je grad dosta velik (duzina 38 km i sirina 16km) nisam uspio sve obac, ali dosta sam slike napravio tako da vam ovdje mogu nesto pokazat.

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Prvo sam vozio s autom do prijatelja (kod kojeg sam prenocio) koji radi u jednom velikom trznom centru na sjeveru grada. Malo sam slikao ali nemojte bit razorcani, bolje slike (centar) slijede kasnije.

Ulazimo sa jugo-istoka

• Like
Reactions: passat1717

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #3 ·

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #4 ·

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #5 ·

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Hvala

• Like

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #8 ·

• Like

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Hauptbahnhof Bremen
Glavni kolodvor grada, 120.000 ljudi i vise od 500 vlakova po danu koriste taj kolodvor. Time je 12. kolodvor po prometu u drzavi. Izgradjen 1885 - 1889 a na njegovim tornjevima su grba 4 grada: Bremen, Hamburg, Hannover i Köln i simbolizira poveznost Bremena sa ovim gradovima priko zeljeznice.

• Like

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #11 ·

• Like

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #12 ·

Fernmeldeturm Bremen
Televizijski toranj koji ima visinu od 236 m. Izgradjen 1982 - 1986 kao kopija tornja u Kiel.

• Like

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #13 ·

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #14 ·

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #15 ·

• Like

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #16 ·

Stizemo polako do trznog centra koji se nalazi kod stare luke

• Like

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Super fotke :eek:kay:
U Bremenu mi je zanimljivo kako im je aerodrom blizu centra, čak i tramvaj vozi do terminala. :)
Da, polozaj i zgrada zracne luke su super.

Idemo dalje, stiglo se do trznog centra koji se nalazi u okviru stare luke

• Like

·
Hans
2,405 Posts
Discussion Starter · #19 ·

• Like

·
Hans
2,405 Posts