SkyscraperCity banner

1 - 20 of 49 Posts

·
Kolejorz fan
932 Posts
Discussion Starter #1
Tak, jedna okolica:). Ponieważ byłem ostatnio w drugim największym mieście Czech (trochę ponad 400 tys. mieszkańców), postanowiłem podzielić się zdjęciami z tego wyjazdu. Niestety zdjęcia robione kompaktem, co pewnie będzie widać. Zabiorę Was do naprawdę ładnego starego miasta, a także na rejs po utworzonym na zaporze jeziorze i rzece zakończonym na przystanku (sic!) Hrad Veveri.

Zaczynamy na Placu Wolności, gdzie ustawiono kilka rzeźb z piasku i monument na cześć zdobycia wicemistrzostwa przez miejscową Kometę, oczywiście w hokeja.

Po placu jeżdżą też tramwaje

Natomiast ta fontanna albo była zepsuta, albo jest po prostu zbiornikiem na breję w nieciekawym kolorze:)

·
Kolejorz fan
932 Posts
Discussion Starter #2
Polak z Czechem nie zawsze się dogada

Jeden ze stromiejskich kościołów, przewodnika niestety jeszcze wtedy nie miałem, więc nie napiszę o nim więcej.

Fasada

Przy kościele

Rzut oka na katedrę z neogotycką elewacją. Położona jest na wzgórzu Petrov, a jej wysokie hełmy wyraźnie dominują nad okolicą.

·
Kolejorz fan
932 Posts
Discussion Starter #3
Skróćmy perspektywę

Brno może pochwalić się pięknymi kamienicami, choć najładniejszej i najbardziej monumentalnej w moim secie zabraknie, więc choć link do niej - http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Brno-Veveří_-_Tivoli.jpg

Deptak od wspomnianego placu do okolic dworca (te zwyczajem znanym i z polskich miast zbyt piękne już nie są)

Jeszcze raz zbliżenie na katedrę

·
Kolejorz fan
932 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
W Brnie chyba nie ma klasycznego rynku znanego z miast lokowanych na prawie magdeburskim, jest za to Zielny Targ (jak widać wieczorową porą zamienia się niestety w parking, a w dzień faktycznie służy jako dość mobilne targowisko owocami i warzywami- stałych straganów brak). Przy placu znajduje się Nowy Ratusz (Edit: mój błąd, nowy jest jeden plac dalej, na Placu Dominikańskim, można się pomylić, pokażę go w dalszej części:)) a do Starego jest dosłownie kilka kroków, ale do tego jeszcze dojdziemy.

Wieża Starego Ratusza, niezbyt ładna fontanna i jakiś odpowiednik poznańskiego Arsenału (brrr).

Plac zamyka dość monumentalny budynek hotelu

Z bardzo fajnymi napisami z mozaiki

Wspomniana wieża Starego Ratusza

By nie przeładować wątku fotkami, więcej zdjęć na następnej stronie po ewentualnych komentarzach:)

·
Kolejorz fan
932 Posts
Discussion Starter #6
Hmm, przestawiłem ustawienia na Picassa, daj znać czy coś to pomogło, bo ja zdjęcia widzę:p

·
Banned
2,201 Posts
Patrzę na Brno i porownuje go do prawie 2xwiekszego Krakowa, albo Wrocławia, albo do mojego miasta z bardzo poddobna architekturą (w końcu dawna Austryja) i plakać się chce, że tam sie da a w Polsce nie..:bash:Ze zdjęc wynika, że to miasto nie rozni się od Wiednia:) Bylem w Brnie parę dobrych lat temu, robilo bardzo pozytywne wrażenie, przynajmniej centrum, blokowiska juz mniej...ale widze, że przez te lata w centrum jest jak w pudełeczku.

·
Registered
540 Posts
Byłem w tym roku w obu miastach i chociaż Brno jest bardzo urokliwe ze swoimi dwoma dominantami to do Wiednia mu jeszcze daleko.

·
Kolejorz fan
932 Posts
Discussion Starter #10
Nie daliście mi wyboru, będzie więcej zdjęć na tej stronie:). Co do porównania Brno vs. Wrocław, Kraków, Wiedeń to mocno przesadzone, imponująca zabudowa jest na starym mieście, dość rozległym, ale gdy się już z niego wyjdzie czy rzuci okiem na okolicę z okolicznych wzgórz (co będzie widać później), to nic już nie robi specjalnego wrażenia.

Kontynuujemy wątek Zielnego Targu.

Kolejna kamienica między Placem Wolności a dworcem

I jeszcze raz plac, tym razem widziany z drugiej strony z wieżą kościoła Św. Jakuba w tle

Bardzo fajnym patentem są knajpy na dachach okolicznych kamienic. Widok z jednej z nich na wieżę Strego Ratusza i katedrę

A to już bliżej mi nieznany kościół i zamek Spilberk, tam też dojdziemy

·
Kolejorz fan
932 Posts
Discussion Starter #11
Znów św. Jakub

Mała przerwa od zabytków, kiedyś będąc pod Monachium widziałem McWursta, w Brnie przywitał mnie McSmażak:)

I jeszcze jeden dowód na to, że z Czeski może i brzmi podobnie, ale znaczeniowo to czasem dwa różne światy:)

Wróćmy jednak do architektury, kamienica w pobliżu św. Jakuba

I jeszcze jeden anonimowy kościół - sporo ich w okolicy

·
sceptyk
16,505 Posts
Co do porównania Brno vs. Wrocław, Kraków, Wiedeń to mocno przesadzone, imponująca zabudowa jest na starym mieście, dość rozległym, ale gdy się już z niego wyjdzie czy rzuci okiem na okolicę z okolicznych wzgórz (co będzie widać później), to nic już nie robi specjalnego wrażenia.
I tu niestety masz całkowitą rację, byłem w Brnie podczas majowego weekendu, a że akurat mieszkałem w hotelu po południowej stronie tamtejszego dworca głównego, to dotarcie do starego miasta raczej nie nastrajało zbyt optymistycznie - np. gigantyczne szmaty reklamowe na budynkach (niektóre mocno wyblakłe wiszące z naszywkami "do wynajęcia"). Nie chcę przez to powiedzieć że Brno rozczarowuje - ale jadąc tam warto zrezygnować z nastawienia "w Czechach to wszystko takie idealne, cacy i w ogóle,a w Polsce to dno i pięć metrów mułu", bo przy takim nastawieniu opuszczenie ścisłego centrum może jednak nieco zszokować.

·
tararam!
3,580 Posts
W Brnie chyba nie ma klasycznego rynku znanego z miast lokowanych na prawie magdeburskim
No przecież są dwa: Zielny Targ, i, nawet ważniejszy i główniejszy, Plac Wolności, w pobliżu którego znajduje się główny kościół parafialny. Tyle że tereny te po pierwsze zostały bardzo mocno przekształcone w XIX i XX wieku, a po drugie, Brno, jak wszystkie duże średniowieczne miasta w Czechach i na Morawach nigdy nie otrzymały, pomimo lokacji na prawie niemieckim, regularnego układu przestrzennego.

·
I am the passenger
5,772 Posts
Byłem w Brnie nieco ponad rok temu (na weekend majowy) i wróciłem naprawdę oczarowany. Miasto jest świetne i wielkomiejskie, a centrum cudownie odremontowane. Dalej też wcale nie jest źle, szczególnie zabudowa w kierunku północnym trzyma poziom.

·
Registered
244 Posts
Do Wiednia brakuje Brnu jakichs 1.200.000 mieszkancow, wiec chyba niema sensu porownywac nieporownywalne. Druga sprawa to jest charakter zabudowy, ktory jest naprawdzie bardzo podobny. Nic dziwnego, skoro Wieden jest tylko lekko ponad 70km daleko i budynki byly budowane przes tych samych architektow. W centrum jest wiele naprawdzie wspanialych budynkow i kamienice na polnoc sa generalnie 4-5 kondygnacyjne i takich jak Tivoli na prozno sukac nawet w Pradze.

Zrobilem sobie maly spacerek w Google Streetview s przykladami, i chyba wiele z nich pojawia sie w tym watku: http://i46.tinypic.com/wuezjs.jpg

Natomiast na poludniu za dworcem kolejowym byly dzielnice "Arbeiterklasse" i tak jest do dzis i od 2. WS mieszka tam takze wiele Romow. Niestety nie moge bardzo polecic odwiedzenie tych miejsc zwlaszcza po zachodzie slonca :)

·
Registered
128 Posts
Brno, jak wszystkie duże średniowieczne miasta w Czechach i na Morawach nigdy nie otrzymały, pomimo lokacji na prawie niemieckim, regularnego układu przestrzennego.
Ale jednak takie Pilzno, czy Czeskie Budziejowice mają regularne miasta lokacyjne.

·
SkyGuy
1,165 Posts
Fotki az zapraszaja do odwiedzenia tego ladnego miasta. Robi wrazenie latwego do ogarniecia, oko cieszy porzadek i czystosc, ale z tego sa czeskie miasta znane.

·
tararam!
3,580 Posts
Ale jednak takie Pilzno, czy Czeskie Budziejowice mają regularne miasta lokacyjne.
No mają, jeszcze kilka się znajdzie, np Bruntal czy Kromieryż. Ale to były miasta niewielkie i przede wszystkim w większości nowe, w czasie lokacji zakładane na tzw. surowym korzeniu, w miejscu jakiejś niewielkiej osady albo w ogóle niczego. Tymczasem Brno, podobnie jak Praga czy Ołomuniec, należy do starych ośrodków osadniczych, które w XIII wieku, gdy nadawano im prawa miejskie, były już spore i miały w miarę gęstą zabudowę, w pewnej mierze nawet murowaną - stąd regulacje urbanistyczne na dużą skalę były bardzo utrudnione. U nas w podobnych przypadkach radzono sobie inaczej - przedkolacyjne osady w Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie były niewielkie, a lokowane miasta wytyczano po prostu poza ich obrębem.

·
Kolejorz fan
932 Posts
Discussion Starter #20
Kontynuujmy wycieczkę, przed nami piękna secesyjna kamienica będąca siedzibą (chyba) akademii muzycznej. Zdjęcie nieco krzywe, bo robione "w biegu"

Divadlo:) czyli teatr, narodowy w dodatku

Po drugiej stronie ulicy całkiem przyjemny plac

A to już wspomniany Plac Dominikański z kolejnym kościołem i budynkiem Nowego Ratusza

1 - 20 of 49 Posts