SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 114 Posts

·
Registered
Joined
·
207 Posts
Tak do Komarova uz nejezdi salina.. zaclo se kopat od ulic Uzka po ul. Zvonarka.. takze kdo jede od Koliste smer Olomouc nelze odbocit do leva.. lze jedine z Plotni na Kovarskou nebo vlastne kolem Vankovky na Trnitou.. a nebo lepsi varianta jak nejet po Dornychu hned odbocit na Krenovou..
 

·
does not sleep. He waits.
Joined
·
556 Posts
U Svratky má vyrůst obří vyhlídkové kolo

Osmašedesát metrů vysoké vyhlídkové kolo, ze kterého lidé uvidí Špilberk, Petrov i Pálavu. A kolem něj písečná pláž u řeky Svratky, kterou budou využívat rodiny s dětmi i sportovci. Taková je vize brněnského podnikatele Pavla Trčaly, který nyní o jejím uskutečnění jedná se společností Jižní centrum. Ta má na starosti rozvoj města v okolí plánovaného nového hlavního vlakového nádraží.

Trčala totiž vyhrál výběrové řízení, které společnost letos v létě vyhlásila na pronájem zanedbaného pozemku mezi Opuštěnou ulicí a řekou Svratkou. „Pozemek v sousedství cyklostezky je podle územního plánu možné využívat pouze pro rekreační účely, což Trčalův plán splňuje,“ vysvětlil ředitel Jižního centra Jan Zavřel.

Nejambicióznější částí vítězného projektu je obří vyhlídkové kolo. To má být podobné kolu v Londýně, které už jedenáct let nabízí vyhlídku na město z výšky 135 metrů. „Další podobnou atrakcí je kolo ve vídeňském Prátru, které je vysoké bezmála pětašedesát metrů. To brněnské chci postavit ještě o tři metry vyšší, aby se stalo nejvyšším vyhlídkovým kolem ve střední Evropě,“ líčí plány Trčala.

Vzhledem k tomu, že takzvané Londýnské oko se začalo točit až po sedmi letech příprav, považuje Trčala i stavbu kola v Brně za dlouhodobější záležitost. Přesto věří, že se mu peníze i potřebná povolení podaří získat.
Hledá se investor

O tom, že Brno se kola může dočkat, je přesvědčen i ředitel Jižního centra. „Z hlediska územního plánu by úřady neměly mít s tímto záměrem problém. Zbývá najít investora. Vzhledem k nadšení Trčaly si však umím představit, že i na tuto část projektu dokáže peníze najít,“ zhodnotil Zavřel. Cena nové atrakce však zatím není známá.

Právě podobně jedinečné atrakce jako vyhlídkové kolo přitom mohou podle odborníků do města přilákat turisty. „Brněnské oko rozhodně turisty zaujme. každý záměr, díky kterému se město oživí, vítáme,“ zhodnotila Libuše Vlachová z jihomoravské Centrály cestovního ruchu.

Souhlasí s ní i mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. „Důležité je hlavně, že kolo může fungovat celoročně, zatímco například ohňostroje jsou jen jednorázovou záležitostí. Je to velice ambiciózní plán, ale Brnu se takto atrakce vyplatí,“ myslí si Okamura. Stavbu kola má proto podle něj podpořit i město, které poté ze zájmu turistů bude těžit.

Projektu se nebrání ani brněnský primátor Roman Onderka, ačkoliv o něm zatím nemá konkrétnější informace. „Pokud se ukáže, že je stavba kola reálná, budu mu rozhodně nakloněn,“ slíbil Onderka.

Jasnější obrysy než stavba kola má zatím městská pláž. Podnikatel počítá s tím, že její součástí bude hřiště na plážový volejbal, místo pro výuku vodního lyžování či víceúčelové hřiště s možností přestavby na kluziště.

Trčala chce také v areálu otevřít půjčovnu kol, která umožní milovníkům cyklistiky projížďku po stezce podél řeky. „Brňané stále považují Svratku za špinavou a smrdutou řeku, ačkoliv je čistá a příjemná. Chtěl bych ji proto oživit a toto smutné území využít,“ vysvětlil podnikatel Trčala. Náklady na pláž přitom vyčíslil na necelých pět milionů korun.

První atrakce se mohou podle jeho představ u řeky objevit už příští léto. Zájem lidí však mají přilákat hlavně poté, co v okolí vyrostou nové domy Jižního centra. „Pozemek patří k záplavovým území a pro developery proto není zajímavý. Lidé, kteří budou v Jižním centru bydlet a pracovat, však určitě uvítají zelený kout vhodný k odpočinku i sportu,“ věří Trčala, který už druhým rokem provozuje hřiště na plážový volejbal ve Spielberk Office Centru.

Jedinou překážkou podnikatelova plánu je zatím železniční vlečka, která přes pozemek nyní vede. Příležitostně ji využívají brněnské veletrhy k dopravě exponátů na výstaviště a bez jejího odstranění se zřejmě nepodaří otevřít pláž ani postavit vyhlídkové kolo. „Věřím, že se Jižní centrum s veletrhy nějak domluví,“ řekl Trčala.

Vedení veletrhů však zatím o budoucnosti vlečky nechce spekulovat. „O jejím případném odstranění kvůli tomuto projektu jsme dosud s nikým nemluvili. To však neznamená, že se takovému jednání bráníme,“ upozornil mluvčí veletrhů David Pokorný.
 

·
does not sleep. He waits.
Joined
·
556 Posts
A vyjádření Pavla Trčaly z diskuze na Brněnském deníku ohledně výstavby velké městské pláže City Beach a Brněnského oka.

Mili ucastnici diskuze, dekuji za vsechny vase prispevky ohledne projektu Brnenske oko. Predem bych rad upresnil, ze vyhlidkove kolo je az finalni casti planovane resuscitace severniho nabrezi Svratky. Hlavnim cilem je uzemi vycistit a zpristupnit pro sport a rekreaci. Brnenske oko by pak bylo az jakousi tresnickou na dortu. A upect tento dort nebude vubec snadne. Avsak verim, ze Brno si zaslouzi mestskou plaz, jako maji jine evropske metropole. Jiz fungujici City Beach je popularnim mistem setkavani sportovne zalozenych mladych lidi. Rad bych vecne reagoval na vase pripominky ohledne vysky a mozne navstevnosti. Planovanou vysku jsem navrhl vyssi nez vyhlidkove kolo ve Vidni, avsak nizsi nez hlavni brnenska dominanta, tedy Katedrala Sv. Petra a Pavla. Pan primator mi take sdelil, ze projekt podpori, pokud bude kolo nizsi nez Petrov. Rad bych pripomenul, ze jen dveste metru od planovaneho kola bude jiz pristi rok stat hotel vysoky 84 metru. Pocet obyvatel v Brne je samozrejme jen zlomkem populace Londyna ci Vidne. Brno je vsak tranzitni a spadove mesto. Kazdorocne Brno navstivi mnoho obyvatel z jinych kraju CR ci regionu Evropy, at kvuli veletrhum, ci napriklad na Moto GP. Verim, ze vyhlidkove kolo, samozrejme v mene nakladne variante nez London Eye, by mohlo byt prijemnym zpestrenim navstevy naseho mesta. Brno ma pro krasnou vyhlidku velmi atraktivni polohu. Nase mesto se totiz nachazi na rozhrani dvou geografickych uzemi Moravy, tedy relativne cleniteho reliefu na severu a rovinatou zemedelskou oblasti na jihu. Z vybraneho mista je uzasny vyhled. Na sever vidite dominanty Brna a na jihu Palavu. Pokud chcete videt, jak asi vypada vyhled z tohoto mista z vysky cca 70 metru, podivejte se na: www.citybeach.cz/brnenske-oko Brno ma Brnenskeho draka, Brnenske kolo a proc by tedy nemohlo mit i dalsi symbol: Brnenske oko. Pavel Pavel Trcala www.citybeach.cz
Takhle nějak by měl vypadal výhled z kola na Brno(zřejmě foceno z Spielberk Tower)
 

·
Registered
Joined
·
335 Posts
JJ, ten Hornbach tam vubec nesedi, kdyby to jezero pokraocvalo dal (ne primo, s prerusenim treba) a byla tam "ulice", z tohoto pohledu vpravo nizsich, vlevo vyssich domu az k M palaci a budouci AZ tower, tak by to bylo super.
 

·
does not sleep. He waits.
Joined
·
556 Posts
V Jižním centru se aktuálně bourají garáže na Komárovském nábřeží a budovy okolo, pak by se měla začít na jejich místě hloubit retenční nádrž.

Vedle Zvonařky


Mezi Trnitou a Opuštěnou
 

·
does not sleep. He waits.
Joined
·
556 Posts
nedávno tam byl i buldozer, ale co se tam děje netuším. Asi to ale nijak nesouvisí s demolicemi z první fotky.
 

·
Registered
Joined
·
50 Posts
Dobry den. Posledni clanek, ktery jsem vygooglil, byl z roku 2008, takze nevim, ale mate nekdo informace o aktualni situaci s projektem Austerlitz Centrum a dalsich projektech planovanych v Jiznim Centru?
 

·
Registered
Joined
·
207 Posts
nejake mensi info:
Retencni nadrz bude postavena na jedné z deseti rozhodujících brněnských kmenových stok, která odvádí odpadní vody z řady brněnských nemovitostí a z veřejných prostranství do městské čistírny v Modřicích. V případě velkých dešťů dosud voda přetéká z kanalizace do povodí Svratky. Retenční nádrž bude mít objem 8 600 krychlových metrů, takže během větších a velkých dešťů bude zadržovat vodní živel valící se stokou. V případě největších přívalových dešťů předčistí vodu, která pak bude přepadávat do řeky Svratky.

Jedná se o projekt, který zlepší životní prostředí v jižní části Brna a současně umožní výstavbu v Jižním centru a v dalších místech Brna, které mají kanalizaci napojenou na tuto kmenovou stoku. Podle smlouvy má sdružení zhotovitelských firem postavit nádrž za 914 dnů. Nad podzemní nádrží bude zeleň a malý provozní objekt.
 

·
Registered
Joined
·
1,039 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Dobry den. Posledni clanek, ktery jsem vygooglil, byl z roku 2008, takze nevim, ale mate nekdo informace o aktualni situaci s projektem Austerlitz Centrum a dalsich projektech planovanych v Jiznim Centru?
Někde jsem viděl, že z toho sešlo. Myslím, že to bylo kvůli krizi a taky kvůli odsunu nádraží, ke kterýmu se zatím nikdo nemá. Ale úplně vše si k tomu už nepamatuju a kde jsem to viděl už taky nevím. Tento projekt mě velice mrzí, byl to jeden z nejlepších co tu bylo :(
 
1 - 20 of 114 Posts
Top