Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 32 Posts

·
Registered
1,546 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Przedstawiam rodzinne miasto Milana Kundery, i drugie najwieksze miasto w Czechach. W polowie drogi miedzy Wroclawem i Wiedniem. Niestety, na ogol udajemy sie lub do Pragi lub do malych perelek...

Ale niedawno dane mi bylo tam byc dokladnie 24 godziny.

Zacznijmy od rzeczy podstawowych, a wiec: dworzec.

Obracamy sie: zaprasza nas miasto.

Idziemy pod gorke. Po lewej widzime katerde. Idziemy tam.

Widok z wiezy katedralnej na miasto.

Widok w druga strone, na zamek. Tam pojdziemy pozniej.

Kontrasty. Slow nie trzeba.

Ulica.

Schodzimy. Po drodze maly rynek.

Po drodze zaliczamy wieze ratusza. Stad widac po drugiej stronie miasta wysoki gmach hotelu, gdzie tez udamy sie pozniej.

Wracamy na glowny ciag pieszy relacji dworzec-rynek.

I tu juz rynek.

Facet lapie sie za glowe:

Idziemy dalej. To juz uliczka za rynkiem.

Dalej zaczyna sie monumentalna zabudowa.

Wracamy. Ten hotel to ten sam co dwa zdjecia wstecz.

Wychodzimy ponownie na rynek. Ta wyrwa po lewej bedzie zabudowana jakims modernistycznym koszmarkiem.

Idziemy z powrotem w strone dworca

Dalej glownym ciagiem pieszym.

A teraz w prawo, i pod gorke na zamek.

Widok na katedre:

Widok na kosciol, rynek jest po prawej.

Po drugiej stronie starego miasta, od dworca, mamy nowsze przedmiescia.

Wlasnie tam sie udajemy. Po drodze pomnik.

A tu widok z hotelu ktory widzielismy dwa zdjecia wstecz, oraz z katedry. Te starsze hotele na ogol maja okna w korytarzach, wchodzimy smialo i juz.

Widok na miasto, w strone dworca.

Czas na piwko.

I jeszcze jedno. Ten hotel juz sie pojawia trzeci raz. Zreszta w nim noclegowalem.

Ale teraz szybko na CD, na nocny...

Mowimy Brnie dobranoc.

·
Registered
12,044 Posts
dziękujemy ładna fotorelacja.

Bardzo ładne miasto swoją drogą, na zdjęciach widać, że dosyć zadbane. Niestety bloki i kominy psują klimat :(. Ale ogólne wrażenie pozytywne.

·
Registered
4,176 Posts
Bardzo fajne zdjęcia :) Klimat zbliżony mocno do tego z Polski , tyle , że np. rynek krakowski i okolice bardziej mi się podobają od tego przedstawionego przez Ciebie , Jarosławie - ale ogólnie i tak fajnie to wygląda :) Widzę , że i ich blokami skrzywdzili - nie wiem co sobie myśleli ci chorzy urganiści projektując takie miasta i takie budowle .

·
...
12,179 Posts
Piękne jest Brno jak zresztą całe Czechy. Byłem nawet w tym mieście, ale już nic prawie nie pamiętam. Katedra jest super, wiem że ją remontują, zreszta remontują dużo jak widać na zdjęciach. Miasto bardzo zadbane, kolorowe, podobne jak napisał OralB to naszych miast.
hmm tak się zastanawiam czy te centrum Brna jest większe od centrum Krakowa?

i tak btw u nich jest już tak zielono?

·
que conoce muchos idiomas
6,838 Posts
Brno to naprawde perelka!
Piekny dworzec, piekne kamienice, tramwaj w deptaczku przecina stare miasto (ale obecnie chyba nic tam regularnie nie kursuje?), bloczki tak nie szpeca bo sa daleko od starego miasta...
I w ogole w Brnie planuja budowe nowego dworca (na poludnie od obecnego) razem z cala nowa dzielnica... takie ichnie nowe miasto, tylko ze o wiele wieksze niz to co sie w Krakowie buduje..

·
The Promised Land
469 Posts
Ciekawie się prezentuje, ale momentami sprawia przygnębiające wrażenie. Tak jakby było zbyt szaro. Chociaż może się czepiam.

·
...
2,120 Posts
Moje pierwsze wrazenie zwiazane z Brnem bylo straszne. Do Brna jechalem z Pragi autostrada (to tez bylo nieprzyjemne swoja droga) i pierwsze co ukazalo sie moim oczom to wielkie blokowisko. Zdawalo mi sie, ze ciagnie sie w nieskonczonosc. Wieksze jak na razie widzialem tylko w Bratyslawie.

Kilka dni pozniej przejezdzalem przez miasto, a tu mile zaskoczenie. Niestety nie widzialem rynku i okolic bo bylem tam tylko przejazdem. Z tego co pamietam, linia kolejowa przecinajca miasto byla bardzo dobrze rozwiazana.

·
Registered
1,077 Posts
Brno jest naprawdę pięknym miastem. Nie podobały mi się tylko targowiska na 2 gównych placach. Zamek Spielberk jest niezły - w każdej sali objaśnienia w kilku językach: czeskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim; tylko w jednej sali także po polsku, bo tam akurat był Kwaśniewski:) Swoją drogą ciekawe czy więcej tam mają rzeczywiście turystów z Rosji niż z Polski.
Zdziwiły mnie też tramwaje, same "zabytkowe" (może to się zaczęło już zmieniać). A w W-wie to muszą wymieniać, bo są z lat 70 czy którychś tam:)

·
Registered
8,887 Posts
Świetna fotorelacja, wielkie dzięki Jarek :eek:kay: Piękne miasto, trochę kojarzy mi się z Krakowem :) chociażby ze względu na podobne, lekkogórzyste ukształtowanie terenu, wielkość też na oko podobna, ale Brno ma chyba mniej mieszkańców, w końcu sama NH to 250tys.

·
digitisebanking.com
1,918 Posts
bylem dawno, ale pamietam jako tako starowke, katedre i okolice. fajne, stare, klimatyczne. no i maja autostrade do stolicy:) a po drodze zdaje sie jakis tor wyscigowy F1 czy cos takiego.. akurat jak tam bylem to byly wyscigi motocyklowe

·
que conoce muchos idiomas
6,838 Posts

·
Registered
1,546 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Bloki na ogol sa tak daleko od centrum ze widzi sie je tylko wlasnie z jakiejs wyzszej perspektywy. Najgorzej bylo w Koszycach, tam bloki sa na wzgorzach doslownie nad stacja kolejowa. I oczywiscie cala prawobrzezna Bratyslawa...

Brno to nie Praga, malo turystow (ale chyba maja targi?), troche to lokalno-zapyziale, ale jak widac na zdjeciach, duzo remontuja. Stare miasto jest o wiele mniejsze od krakowskiego, poza tym widac ze duzo starszej zabudowy poszlo pod kilof (lub zostalo podwyzszone) w 19-tym wieku, teraz mamy okazale kamienice przy waskich uliczkach, dziwny kontrast.

Nie zauwazylem tramwajow na tym ciagu pieszym, chociaz tory wygladaly na nowe.

W nocy wsiadlem w pociag Brno-Wroclaw. Byl prawie pusty. Ale tanio wyszlo, tylko ze razem trzy bilety, Brno-Lichkov, Lichkov-Miedzylesie (taki fajny bilet lacznikowy) i Miedzylesie (pociag tam stal chyba z pol godziny) -Wro.

Niestety innych czeskich miast nie mam na skladzie... Moze byc Slowacja?

·
...
12,179 Posts
Jaroslaw1 said:
Brno to nie Praga, malo turystow (ale chyba maja targi?), troche to lokalno-zapyziale, ale jak widac na zdjeciach, duzo remontuja. Stare miasto jest o wiele mniejsze od krakowskiego, poza tym widac ze duzo starszej zabudowy poszlo pod kilof (lub zostalo podwyzszone) w 19-tym wieku, teraz mamy okazale kamienice przy waskich uliczkach, dziwny kontrast.
dziwne bo na tym zdjęciu wygląda na bardzo rozległe

1 - 20 of 32 Posts