SkyscraperCity banner

1 - 20 of 33 Posts

·
Registered
1,851 Posts
Discussion Starter #1
Myślę, że akurat ten projekt zasługuje na swój osobny wątek ;)

Lewitująca kamienica w Brzegu
Forma trzykondygnacyjnej kamienicy w ścisłym centrum Brzegu (woj. opolskie) stanowi współczesną odpowiedź na zastany kontekst i historię miejsca. Obszar Starego Miasta w całości objęty miejscowym planem zagospodarowania terenu narzuca rygorystyczną siatkę urbanistyczną odpowiadającą układem formie średniowiecznej. Podstawowe wyzwanie stanowi niewielka, zaledwie 204 metrowa powierzchnia działki, wraz z niewielkimi odległościami od budynków sąsiednich i ograniczeniami związanymi z wymaganą powierzchnią biologicznie czynną. Zlokalizowana na „zapleczu” głównych traktów komunikacyjnych kamienica pełnić będzie głównie funkcje biurowe. Poddasze przeznaczone zostało na apartament, natomiast kondygnacja podziemna oferuje powierzchnię pod gastronomię.
Oszczędna w detalu, prosta, lecz ekspresyjna forma przekrytego dwuspadowym dachem obiektu stanowić ma element porządkujący zaniedbane podwórko, odległe zaledwie dwieście metrów od rynku. Oplatający budynek pas cokołu z czarnego łupka nadaje bryle lekkości, po zmierzchu sprawiając wrażenie „lewitowania” obiektu w przestrzeni. Profilowane kamienne płyty elewacji wyrażają współczesną interpretację detalu architektonicznego.
Źródło - http://www.ronet.pl/index.php?mod=projekty&projekt_id=447.html

Trzy stopy nad ziemią

2008-08-26

Architekci Łukasz Kabarowski oraz Katarzyna Solarczyk z pracowni architektonicznej AMOEBA zaprojektowali „Lewitującą kamienicę”, która powstanie przy ul. Lekarskiej w Brzegu. Trzykondygnacyjny obiekt powstanie w centrum miasta na działce o powierzchni zaledwie 204 mkw. Kamienica pełnić będzie funkcje biurowe, zaś na jej poddaszu znajdzie się apartament. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 435 mkw. Budowa obiektu rozpocznie się na przełomie 2008 i 2009 roku. Inwestor budynku nie chce ujawniać swojej nazwy.
Żródło - eurobuild.pl

:cheers: :cheers: :cheers:

·
.
5,062 Posts
Projekt, wizualizacja jak już pisałem zaj**biste, ale i tak wszystko zależy od materiałów.... Miejmy nadzieję że nie zepsują tak eleganckiego projektu :)

BTW Wolałbym go w innym miejscu.... Ciekawe kiedy zaczną kopać.

·
Registered
1,851 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Myślę, że o materiały nie ma się co martwić, bo jak ktoś miał kasę na projekt renomowanej pracowni, to na pewno znajdzie pieniądze na materiały. Ja bym się raczej martwił o pracowników, bo dużej firmy do takiej inwestycji się nie opłaca zatrudniać, a z pracownikami mniejszych firm równie bywa...

Co do lokalizacji, to również na początku widziałem go w innym miejscu, bardziej widocznym (choćby piastowska). Jednak potem uświadomiłem sobie, że ul. Lekarska usytuowana jest na wprost wejścia do parku i wychodzi na samo centrum (odnowione zresztą). Przewija się tamtędy sporo ludzi i nie ma tam dużego ruchu samochodowego, co pozwoli budynkowi zachować świeżość przez dłuższy czas (o ile graficiarze docenią to dzieło i odpuszczą sobie malowanie). Poza tym takie ładne budynki powinny powstawać właśnie w zacisznych miejscach, między samym centrum a tłoczną ulicą. Mi osobiście przypomina to trochę Włochy, gdzie perełki można znaleźć właśnie w takich uliczkach ;)

·
Registered
872 Posts
Oto fotka obrazująca, jak dzisiaj wygląda miejsce, gdzie powstanie "Lewitująca kamienica":

Będąc na tej ulicy, doszedłem do wniosku, że generalnie jest to jednak dobre miejsce na tego typu inwestycję. Możnaby przebudować ul. Lekarską na taki mały deptak łączący ul. Długą i dalej Rynek z ul. Łokietka. A odpowiadając MG1803 z wątku ogólnego, to faktycznie ten blok na przeciwko tej inwestycji rzeczywiście istnieje. Na dole jest ING Bank Śląski. A co do graficiarzy i innego rodzaju "artystów" to myślę, że na tej ulicy możnaby założyć kamerę i po sprawie. Z resztą ta ulica może być w przyszłości naprawdę niczego sobie. ;)

·
Registered
1,851 Posts
Discussion Starter #10
Oto fotka obrazująca, jak dzisiaj wygląda miejsce, gdzie powstanie "Lewitująca kamienica":

Będąc na tej ulicy, doszedłem do wniosku, że generalnie jest to jednak dobre miejsce na tego typu inwestycję. Możnaby przebudować ul. Lekarską na taki mały deptak łączący ul. Długą i dalej Rynek z ul. Łokietka. A odpowiadając MG1803 z wątku ogólnego, to faktycznie ten blok na przeciwko tej inwestycji rzeczywiście istnieje. Na dole jest ING Bank Śląski. A co do graficiarzy i innego rodzaju "artystów" to myślę, że na tej ulicy możnaby założyć kamerę i po sprawie. Z resztą ta ulica może być w przyszłości naprawdę niczego sobie. ;)
Dzięki za fotkę ;) To, że jest tam blok z ING to wiedziałem, ale wydawał mi się on nieco inny. Po tym zdjęciu jestem już pewien, że to Brzeg, bo wszystko jest identycznie. No i okazało się, że odległość między kamienicami na wizualkach 2 i 3 nie bez powodu jest inna, ponieważ na Twoim zdjęciu widać, że zaraz obok istniejącej kamienicy jest blok, który jest wysunięty o jakieś 1,5m (ten, co widać go na wizualce 3 po prawej).

:cheers: :cheers: :cheers:

·
pingwin dokątowy
2,562 Posts
przepiękne, zaskoczyła mnie, osobiście Brzeg kojarzy mi się ze stagnacją i zacofaniem, miasto za każdym razem jak je odwiedzam zaskakuje mnie negatywnie. Ale powyższa kamienica jest znakiem że nie wszystko stracone i Brzeg też może liczyć na dobre realizacje architektoniczne ;)

·
Registered
1,851 Posts
Discussion Starter #17
^^ Zacofania minął czas, bym rzekł ;) W ciągu roku pojawiło się tyle inwestycji, że normalnie szok w trampkach :p Plus jeszcze sporo remontów, m.in. placów przy kościele i BCK, remonty dróg i skwerów, renowacje zabytków (zamek, kościół, brama odrzańska i właśnie zaczynają kolejną kamienicę), prywatni inwestorzy remontują stare budynki. Rok, dwa i Brzeg będzie naprawdę piękny ;)

Co do kamienicy, to wysokość idealna, bo gdyby była wyższa, to dach i pustą ścianę byłoby widać z centrum... Przy obecnej wysokości z centrum będzie widać co najwyżej czubeczek dachu.

1 - 20 of 33 Posts