SkyscraperCity banner

201 - 220 of 4858 Posts

·
Registered
2,461 Posts
^^
Nu cred ca va fi metrou pe directia asta...din cate stiu pe sub bulevardul asta se afla deja tuneluri care au o cu totul alta destinatie
...poate doar sa-l faca foarte in adanc ...

:cheers:

·
Registered
273 Posts
Linia respectiva de metrou momentan e doar la stadiul de "viziune", probabil va fi M7 sau peste (8,9....). Cred ca linia asta a fost "visata" cand s-a "visat" si proiectul Esplanada.
Cert e ca nici in harta proiectelor nu apare:

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
^^ Pun si eu una. A mea e cea mai tare ca e de pe metrorex.ro

Toate cele 3 harti = VISE. In 30-40 de ani nu le vom vedea 100% complete.

·
Registered
273 Posts
Linia asta de metrou, ca si altele de fapt, face parte din ciclul "Dormi linistit, statul (Primaria/MT) vegheaza pentru tine!":lol:

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
O alta stire pe care n-o s-o vedeti la TV, mai ales zilele astea. Sunt prea ocupati cu manipularea si intoxicarea mintilor.

Tronsonul de metrou Drumul Taberei-Universitate, mai aproape de finanţare

Camera Deputaţilor a aprobat contractul de finanţare dintre România şi Banca Europeană de Investiţii pentru realizarea tronsonului de metrou Drumul Taberei-Universitate.

Astfel, România va contracta un împrumut de 395 de milioane de euro, pentru continuarea lucrărilor la magistrala a cincea Drumul Taberei - Pantelimon, tronsonul Drumul Taberei – Universitate. Lucrările ar trebui finalizate până în 2015, iar costurile totale se ridică la 883 de milioane de euro.

Metroul bucureştean asigură un sfert din cererea de transport. Media zilnică este de 600.000 de călători transportaţi. Numărul acestora va creşte cu 200.000 de călători, prin darea în funcţiune a noii magistrale, potrivit secretarului de stat în Ministerul Transporturilor, Marin Anton, citat de Mediafax.

Reţeaua de metrou va fi extinsă şi prin construcţia unei noi linii, pe ruta Bucureşti - Aeroportul Internaţional Henri Coandă Otopeni. Finanţarea lucrărilor se va face prin intermediul unui împrumut în valoare de aproximativ 315 milioane de euro, acordat de Japonia.
sursa

·
Regular user
1,365 Posts

Scarile rulante de la Victoriei sunt gata. Astazi mai ramane doar sa scoata gardurile acelea. Sunt gata si cele lungi din iesirea opusa , azi faceau verificarile si mici retusuri

·
Registered
7,490 Posts
M6 mi se pare prost gandita in momentul actual. Daca principalul scop este sa lege orasul de zona de nord, cel mai bine ar fi un brat al M2 care sa paraseasca magistrala la Aviatorilor, sa aiba statii la Piata Presei Libere, Gara Baneasa, Mall Baneasa, Otopeni Sud, Otopeni Centru, Otopeni Nord, Aeroport, Depou. Distanta este mai mica, iar zona dintre M2 si M4 are densitate scazuta deci nu prea se preteaza la metrou.

Daca se vrea legarea Garii de Nord de Aeroportul Otopeni, cel mai bine se realizeaza legatura feroviara. Cu statii la Mogosoaia, o legatura feroviara care sa te lase la aeroport si nu in camp, calea ferata reabilitata sa permite viteza maxima de care este capabil trenul (120 km/h) am avea o legatura gara-aeroport perfecta. Si ieftina.

·
Registered
2,256 Posts
Discussion Starter #211

Scarile rulante de la Victoriei sunt gata. Astazi mai ramane doar sa scoata gardurile acelea. Sunt gata si cele lungi din iesirea opusa , azi faceau verificarile si mici retusuri
Frumos. Totusi, care mai e treaba cu scarile rulante in constructie jos, pe peronul statiei de pe M3?? Eu tot zic ca ajung in pasajul rutier subteran, in statia de tramvai nefolosita.

·
Registered
2,461 Posts
^^^^
Si eu tot incerc sa-mi imaginez unde vor "iesi" scarile alea de jos.....

:cheers:

·
Regular user
1,365 Posts
^^ Se lucreaza si acolo,un pic mai intarziat(duminica totusi) decat cele de sus, dar nu mi am dat seama daca au inceput sa penetreze inspre pasajul rutier.

La iesirea dinspre BRD a fost montat si profil de tavan fals in stilul celui de la Unirii 1-2 pe langa schimbarea scarilor rulante, care sunt mult mai lungi decat cele din poza.

·
Registered
2,256 Posts
Discussion Starter #214
^^ Se lucreaza si acolo,un pic mai intarziat(duminica totusi) decat cele de sus, dar nu mi am dat seama daca au inceput sa penetreze inspre pasajul rutier.

La iesirea dinspre BRD a fost montat si profil de tavan fals in stilul celui de la Unirii 1-2 pe langa schimbarea scarilor rulante, care sunt mult mai lungi decat cele din poza.
Hmm...care iesire spre BRD? Aia dintre Muzeul de Geologie, Palatul Victoria si casa lu' Becali?:lol: Adica cea de la capatul nordic al statiei de pe M2? Alta nu vad care... Si ce scari rulante sunt acolo? Parca e una singura care coboara de la suprafata..

·
Regular user
1,365 Posts
Hmm...care iesire spre BRD? Aia dintre Muzeul de Geologie, Palatul Victoria si casa lu' Becali?:lol: Adica cea de la capatul nordic al statiei de pe M2? Alta nu vad care... Si ce scari rulante sunt acolo? Parca e una singura care coboara de la suprafata..
Ma refer la cea vis-a-vis de Orange , acolo e un sediu BRD(nu turnul din zona) la iesirea opusa de Orange. Scarile de acolo coboara de la nivelul magazinelor direct pe peron la M2 , directia spre Pipera, intrarea sudica . Pe cea nordica ar trebui s-o renumeasca Becali's personal entrance:lol:

Nu e folosita prea mult varianta pentru ca multi fac transfer spre M3 si ocolesc prin subteran . Despre aceea sudica vorbesc ca a fost si ea modernizata , cea nordica oricum nu e folosita mai deloc.

·
Registered
132 Posts
New Connection at Piata Victoriei Station

Rather nice result:

The lady from the ticket booth started yelling at me that I wasn't allowed to take photos:bash:

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
Rather nice result:
The lady from the ticket booth started yelling at me that I wasn't allowed to take photos:bash:
Niiiiceee! Looks neat. :)
Thanks for the photos!

And yes, you actually are not allowed to take pics in the subway because of security reasons. You're lucky there were no "security agents" around, they can... uh, force you to delete the pics and they can also take your camera if you don't comply.

I'm serious, I had problems a few years ago with a friend from another city in RO who was visiting me in B, and he was stubborn enough to take some pics in the subway train. That was fun. :lol: :nuts:

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
^^ Yes, I got it! :lol:

The new signs, especially the fonts, remind me of Paris' metro system. Actually it's even better, I hope all the stations in B will be updated! Cool stuff! :D

201 - 220 of 4858 Posts