SkyscraperCity banner

23081 - 23100 of 23543 Posts

·
Registered
856 Posts
Az épület (mármint a HFP) szerkezete milyen lesz vajon? Eredetileg nyilván kis méretű, tömör téglából volt. Most újra téglából építik fel? Vagy a tégla alsó szintre valahogy ráillesztenek egy vasbeton tartószerkezetet?
A KM-nél is érdekes lesz, de ott csak az alapok vannak meg. Arra rá lehet zsaluzni az új oszlopokat. De itt tulajdonképp egy emelet ráépítés lesz.
Kíváncsi leszek hogy oldják meg.

·
Registered
3,988 Posts
Sziasztok! Ugyan a teljes szöveget még így reggel nem olvastam el, de a HFP-nél a látványterven szereplő kupola csak afféle sablon vagy így fog kinézni? Ha így fog kinézni, mi lesz a két oldalán egykor álló szobrokkal?
Nem lesz olyan jelentős változás, amely megtörné az újjáépült épület összhangját, az eredetihez képest. Most már talán le lehet írni, -hiszen a látványtervekből kikövetkeztethető- a kupola héjalása (az eredeti tervekkel ellentétben) nem megy le az kupola szerk alapjáig, mint eredetileg.

Erre azért van szükség, mivel kilátóként lesz hasznosítva a kupola. Olyan egyedi, fantasztikus látvány tárul majd onnan a látogatók szeme elé, ami miatt érdemes és kívánatos is meghozni ezt a kompromisszumot.

Bár a látványtervről nem látszik rendesen, nem csak a Dísz tér felől lesz nyitott a kupola alja, hanem körben mind a négy oldalról, csak a kupola négy sarka lesz tömör:

·
Registered
3,988 Posts
Nem tudom hogy észrevettétek e, hogy a bal oldali új Zoboki-féle tömegrekonstrukcióval, a leendő vöröskereszt székházzal, (és a jobb oldalon még nem is szereplő főhercegi palotával) -és persze a középen álló befejezett HFP-vel- mennyire intim, historizáló, végre méltón lezárt és hangulatos tér jön létre, a mostani túlságosan nyitott, széttöredezett és apokaliptikus romtenger helyett.

Ebből jön le igazán, hogy miért fontos rendszerben gondolkozni, és nem csupán önmagában értékelni egy-egy épület rekonstrukciót!
A rendszerben tervezés sokkal többet ad hozzá, mint külön-külön értelmezett rekonstrukciók, önmagukban kezelve.

Nézzük meg hogy mennyire megváltoztatják a helyszín hangulatát, pozitív értelemben.

·
Registered
135 Posts
Valóban rettentő ziccer lenne ha kihagynák a kupola melletti szobrokat és egyéb a tetőn, illetve a homlokzaton egykor létező díszítő elemeket, de ne feledjük el ez egy látványterv. A Hauszmann Program korábbi látványtervei sem tartalmaztak minden apró részletet, gondoljatok csak Királyi Lovarda és Testőrség épületeire. A látványtervekről azokban az esetekben is hiányoztak a finom részletek, de a kész épületeknél már ezek mind jelen voltak.

Szerintem a szobrok pontos 3D leképezéséhez jelen stádiumban nem áll rendelkezésre elég anyag, ezért inkább kihagyták őket a látványtervről. Arra nem gondolnék, hogy a kész épületen sem lesznek rajta.

·
Registered
135 Posts
2021.

Remélem a szobrokat és a kupola díszeket nem hagyják le.
(A Millennium házára sem kerültek vissza a szobrok sajnos.)
De a Millenium Háza az a Liget Projekt része. Ez meg a Hauszmann Program. Teljesen más a projekt gazda, ott "felújításról" (kibelezésről) volt szó, itt meg újraépítésről. Reméljük a legjobbakat a HFP épületével kapcsolatban, de ahogy a fentebbi kommentben is említettem én nem aggódom a díszek elhagyása miatt.

·
Registered
2,782 Posts
Van már tervezet / terv az A-B rekonstrukciójához, vagy megkezdődik a tervezés, akkor az országos galéria elköltözik?
Nem tudok sajnos konkrétumokat, csak arra utaltam, hogyha ezekhez majd hozzányúlnak, akkor lesz időszerű újfent ennek a résznek a szintje, megoldása.

·
Registered
236 Posts
"Megoldottam" a szobor-problémát. Tudniillik megvannak, csak restaurálni kell őket és mehetnek vissza a régi helyükre:

616898

616899

A Háború (fejetlen) és a Béke szobrai. Ott vannak a HFP előcsarnokában: LINK

A Nemzeti Hauszmann Terv látványtervein meg hol van, hol nincsen szobor:

616901

LINK és

30-31. oldal: LINK

616906

Marha nagy ziccert hagynának ki, ha nem tennék vissza a restaurált szobrokat a helyükre!

·
Registered
253 Posts
Az épület (mármint a HFP) szerkezete milyen lesz vajon? Eredetileg nyilván kis méretű, tömör téglából volt. Most újra téglából építik fel? Vagy a tégla alsó szintre valahogy ráillesztenek egy vasbeton tartószerkezetet?
A KM-nél is érdekes lesz, de ott csak az alapok vannak meg. Arra rá lehet zsaluzni az új oszlopokat. De itt tulajdonképp egy emelet ráépítés lesz.
Kíváncsi leszek hogy oldják meg.
Reméljük nem úgy, mint a Közlekedési Múzeumnál...

·
Registered
113 Posts
Annyi biztos,hogy a torzót nem fogják lebontani mint a Közlekedési Múzeumnál! Ha erre gondoltál🙂.

·
Registered
3,337 Posts
Ha a FSZEK ingyenesen is ilyen felbontást biztosít, szerintem erősen valószínű, hogy lesz elegendő fogódzó a szobrok rekonstrukciójához. Hogy a sarki trófeagyűjteményekről ne is beszéljünk (Főőrségi)
Érdemes megfigyelni, két urna is felkerült a lámpás tövébe, mely sem az eredeti, sem a rekonstrukciós terven nem látszik. Ez persze nem zárja ki hogy visszakerüljön.

·
Registered
54 Posts
Ez egy nagyon jó kérdés, de nem tudom rá a választ. Én a magam részéről épp azt akartam fölvetni, hogy HFP-nak is biztosan megvannak az építési tervei meg egyéb papírjai. Vagyis meg lennék döbbenve, ha ne tudnák helyreállítani az összes díszét az épületnek.

23081 - 23100 of 23543 Posts