SkyscraperCity Forum banner
7381 - 7400 of 30546 Posts

·
Registered
2,054 Posts
L. Simon interjú:

"A minisztériumok Várba költöztetése viszont nem a kultúráról szól…

Ez ismét egy olyan hamis topik, amely akár számszerűsíthetően is cáfolható. Azokban az épületekben ugyanis, ahová a Pénzügyminisztérium jogutódját és a Belügyminisztériumot szeretnénk visszaköltöztetni, jelenleg is hivatalok, irodák és raktárak vannak. Miért baj az, ha az egykor minisztériumoknak szánt épületekbe visszaköltöztetjük azokat a minisztériumokat, amelyek teljesen más célra épült, átszabdalt ingatlanokban vannak ma?

Mert az ellenzők ebben és a Vár felújításában is a Horthy-korszak valamiféle restaurálását látják.

Mert ezt akarják látni és láttatni. Mert, ha már az ellenzők egy részének a kormányzása idején nem sikerült egy fűszálat sem megújítaniuk a budai Várban, egyszerűbb most kígyót-békát kiabálni, és megpróbálni politikai tőkét kovácsolni a terv ellenzéséből, mint az érveket meghallgatva, érdemben vitázva, korrekt párbeszédet folytatni. Nettó hazugság azt állítani, hogy a Horthy-korszak felélesztéséről szól a Nemzeti Hauszmann Terv. A dualizmus időszakának, Magyarország aranykorának terveit és elképzeléseit vettük alapul. Amire aztán olyan XXI. századi megoldásokat akarunk építeni, amelyek sok szempontból új lendületet adhatnak az egész Várnegyednek.

Számít még kilépőkre?

A Nemzeti Hauszmann Bizottságban részt venni nem kötelező elfoglaltság, és nem a kormánynak tesz szívességet az, aki vállalja benne a munkát. Ettől függetlenül mindenkinek szíve joga kilépni, mi pedig majd felkérünk a távozók helyére új, menet közben feltűnt, fiatal szakembereket. Mert próbáljanak is bármekkora cirkuszt kelteni a Nemzeti Hauszmann Terv körül, haladnunk kell a ránk bízott munkával."

http://www.kultura.hu/varban-legyen
L. Simon megint csúsztat/hazudik/téved. Amit ő Belügyminisztériumnak nevez, az nem annak épült, pár oldallal ezelőtt már leírtam, hogy mi volt, de itt van még egyszer (nem sorrendben): ferences rendház, levéltár, templom, főhadparancsnokság, börtön (Martinovics és Batthyány is itt raboskodott), klarissza kolostor, Királyi Kúria, Országház, Helytartótanács. És csak ezek után, 1867-1945-ig Belügyminisztérium. De hogy annak épült volna, az nem igaz.

Ma pedig valóban átszabdalt, de a célra megfelelően átalakított és használható, igen reprezentatív épületekben vannak ezek a minisztériumok, ami a várbeli, - egyszerűsítve belügy - épületről nem nagyon mondható el.
Az jelenleg kis irodák labirintusa, korszerű irodai funkcióra a műemlékvédelmi elvek mellett igen bonyolultan alakítható át, és hiányoznak belőle a reprezentatív tárgyalók és fogadótermek. Múltkor voltam bent, nem szívderítő látvány.

De biztató ha fiatal szakemberek kerülnek a helyükre.

·
Registered
3,692 Posts
L. Simon megint csúsztat/hazudik/téved. Amit ő Belügyminisztériumnak nevez, az nem annak épült, pár oldallal ezelőtt már leírtam, hogy mi volt, de itt van még egyszer (nem sorrendben): ferences rendház, levéltár, templom, főhadparancsnokság, börtön (Martinovics és Batthyány is itt raboskodott), klarissza kolostor, Királyi Kúria, Országház, Helytartótanács. És csak ezek után, 1867-1945-ig Belügyminisztérium. De hogy annak épült volna, az nem igaz.
Nem kötözködésből, csak megragadt rajta a szemem, nem volt közben egy alaposabb átépítés? Hogy lehetett ez templom?

·
Registered
2,198 Posts
A pénzügyminisztérium leendő épülete viszont valóban pénzügyi palotának (minisztériumnak) épült.

·
Registered
2,198 Posts
Szeretném hinni, hogy az ott a Vár térképe Orbán dolgozószobájában! :D

Nagyon úgy néz ki, mint valami régi térkép/alaprajz. Pirossal be is vannak jelölve rajta épületek.

·
Registered
2,054 Posts
Nem kötözködésből, csak megragadt rajta a szemem, nem volt közben egy alaposabb átépítés? Hogy lehetett ez templom?
Felosztották szintekre a belső terét, meg lebontották a tornyát. De azért elég jól kivehető most is.

https://www.google.hu/maps/@47.5014748,19.0297106,186a,20y,41.67t/data=!3m1!1e3

Egyébként volt átépítés, a 19. században kétszer is bővítették az épületet, egyszer Pollack tervei alapján egy szinttel, majd pedig amikor belügy lett, még eggyel, Kauser Lipót tervei alapján. Meg a '20-as években is kapott egy új traktust, Kismarty-Lechner Jenő tervei alapján. Vagyis nem fértek el, pedig '27-ben kiköltözött a Levéltár, a bővítés pedig utána történt.
Szóval már akkor sem volt elég nagy, hogy lenne akkor most elég...?

·
Registered
2,054 Posts
A pénzügyminisztérium leendő épülete viszont valóban pénzügyi palotának (minisztériumnak) épült.
Valóban. Csak akkor a csak pénzügyminsiztérium volt, most meg nemzetgazdasági, sokkal nagyobb hatáskörrel, és összehasonlíthatatlanul nagyobb személyi állománnyal.

(A fenti kép honnan van?)

·
Registered
2,198 Posts
Valóban. Csak akkor a csak pénzügyminsiztérium volt, most meg nemzetgazdasági, sokkal nagyobb hatáskörrel, és összehasonlíthatatlanul nagyobb személyi állománnyal.

(A fenti kép honnan van?)
A dolgozószobás kép?

A lengyel elnök Facebook-oldaláról.

• Like
Reactions: hmphoto

·
Registered
2,054 Posts
A dolgozószobás kép?

A lengyel elnök Facebook-oldaláról.
Köszi!
Csak azért kérdeztem, hátha ott jobban nagyítható méretben is meg van, de akkor nem. Amúgy Fb-képet, ha megnyitod új lapon, akkor azt be lehet linkelni, nem muszáj más képmegosztóra áttenni. :)

Így:

(Forrás: Budapest Régi Képeken Fb csoport)

·
Registered
3,396 Posts
Szeretném hinni, hogy az ott a Vár térképe Orbán dolgozószobájában! :D

Nagyon úgy néz ki, mint valami régi térkép/alaprajz. Pirossal be is vannak jelölve rajta épületek.

Jól kiszúrtad, biztos, hogy a Várhegy képe - tisztán kivehető a jobb oldalán a Palota alaprajza. Ez alapján, az arányokból ítélve a tőle balra lévő rózsaszín foltok a Dísz tér be- és visszaépítését jelezhetik.

·
Moderator
11,266 Posts
Fejjel lefelé lenne a térkép? Sztem a pirossal ábrázolt objektum inkább a karmeliták épülete (volt Várszínház, leendő Miniszterelnökség) lehet.

Nincs kizárva, hogy tévedek, de sztem ebből az irányból nézendő:

A tájékozódást könnyebbé teszi a térképen és a Googlemaps-en látszó zöldterület összevetése.

Kép forrása: googlemaps

·
Registered
3,396 Posts
Fejjel lefelé lenne a térkép? Sztem a pirossal ábrázolt objektum inkább a karmeliták épülete (volt Várszínház, leendő Miniszterelnökség) lehet.

Nincs kizárva, hogy tévedek, de sztem ebből az irányból nézendő:

A tájékozódást könnyebbé teszi a térképen és a Googlemaps-en látszó zöldterület összevetése.

Kép forrása: googlemaps
Én azt mondanám, hogy pont fordítva, legalábbis én ezt látom bele. Persze lehet, hogy csak egy óriási kormányközi Rorschach-teszt alanyai vagyunk. :D

·
Moderator
11,266 Posts
Én azt mondanám, hogy pont fordítva, legalábbis én ezt látom bele. Persze lehet, hogy csak egy óriási kormányközi Rorschach-teszt alanyai vagyunk. :D

Tovább nézegetve hajlok arra, hogy igazad van... még szokni kell, hogy ott is épületet jelölnek, ahol most nincs semmi.

• Like
Reactions: Tímea89

·
Registered
2,198 Posts
^^ Ez Orbán új 500.000 like-s fb videójában is feltűnik egy másik szögből, de úgy látszik nem csak a terveknek tart fent helyet. Kíváncsi lennék mi lehet a bal oldali képen..?

Talán épp az a könyv, amit Lázár olyan átszellemülten olvasgatott korábban! :D

(De lehet, hogy valami képes krónika, régi lexikon vagy ilyesmi.)

·
Registered
784 Posts
Erre megy ma esetleg valaki?

A Magyar Királyi Pénzügyminisztérium egykori palotája a budai várban
véleményhelyszín: FUGA Budapesti Építészeti Központ

kezdés: 2016. március 21. CET 18:00
vége: 2016. március 21. CET 20:00

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) ismét szakmai estet szervez a FUGA Budapesti Építészeti Központban március 21-én "A Magyar Királyi Pénzügyminisztérium egykori palotája a budai várban címmel".
Meghívó

A RÉKE (Régi Épületek Kutatóinak Egyesülete) szakmai estje a FUGA Budapesti Építészeti Központban (Budapest V. Petőfi S. u 5.)

2016. 03. 21. hétfő 18 h.

Bazsó Gábor - Prakfalvi Endre művészettörténész:

A Magyar Királyi Pénzügyminisztérium egykori palotája a budai várban.

„Tekintetséged által tervezet Góth stílű munka, mely jelenkor legnehezebb vívmányai közé tartozik, de a legszebb . . . az alapkőtől (Grundstein) egész a kémény fedlapig szorgalmunk és ügyességünk által [épült].” Ney Ede kőfaragóműhely kőfaragósegédeinek levele Fellner Sándorhoz, hogy róluk se feledkezzenek meg a falegyen jutalom osztásakor."

7381 - 7400 of 30546 Posts