Mi a baj a Kökivel? A könyökükön jön ki a pláza?
A Levegő Munkacsoportnak most sem tetszik
[2009.01.16. 16:14]
A Köki fejlesztése kapcsán sokáig ment a huzavona. Lebontott üzletek, áthelyezett BKV-megálló, bírósági határozatok. De van-e itt a probléma?
Új generációs plázák nyomában
A Köki, azaz a Kőbánya-Kispest intermodális központ a főváros egyik legforgalmasabb és legfontosabb közlekedési csomópontja, amelyen naponta közel 200 ezer ember halad keresztül, a buszpályaudvar pedig napi 1100 jármű indítását és fogadását bonyolítja le. Sok éve lerobbant állapotban tengődik, az államnak, a BKV-nak és az önkormányzatnak nincs forrása a megújításra, most itt van az R-Co Ingatlanforgalmazó Zrt., amely vállalta, hogy saját bevásárlóközpontja mellett közösségi fejlesztéseket is épít – ez közterület megújítást, valamint közlekedési csomópont korszerűsítést jelent. A beruházás az eredeti ütemtervnek megfelelően halad, a bevásárlóközpont 2010-ben megnyitja kapuit. Az üzlethelyiségek iránt komoly kereslet mutatkozik. Több jelentkezővel, köztük több nagy céggel már megszülettek az előbérleti szerződések – mondja Légrádi Petra az R-Co kommunikációs és marketing igazgatója.
A csomópont megújítása olyan összetett projekt, amely volumenét és komplexitását tekintve a Károly Róbert Körút és a Váci út metszéspontjában, a metrómegállónál zajló AL Holding-fejlesztéshez hasonlítható. Ezek az ún. regionális városközpontok valójában a budapesti városfejlesztés több évtizedes lemaradását pótolják, hiszen anno a külvárosok rohamléptékű fejlesztése, a monumentális lakótelepek építése során a széleskörű szolgáltatások, a közösségi terek megalkotása csupán az élelmiszerboltig, a fodrászig, a patyolatig és a játszótérig terjedt. Másrészt az ilyen típusú multifunkcionális projektek az új generációs plázák sajátja is, hiszen a hagyományos bevásárlóközpontokra már kisebb a kereslet, a konkurencia is nagy. Ezért az új projektek a kereskedelmi és irodafunkciók mellett a kerületek új központjaivá válnak, ahogy ez az újbudai Allee esetében is megvalósul.
Egyezkedtek vagy megegyeztek?
A Köki-beruházással kapcsolatban áprilisban kezdődött a huzavona, amikor a metrómegálló felüljáróját bontó munkások és az üzlettulajdonosok konfliktusba keveredtek. A tulajdonos BKV akkor azt nyilatkozta, hogy már mindenkinek el kellett volna hagynia a területet. Három nappal később végül elkezdődött a bontás. Aztán jött a hír, hogy a Fővárosi Bíróság hatályon kívül helyezte a környezetvédelmi hatóság határozatát, és a bevásárlóközponttal kapcsolatban új eljárást kell indítani. A Levegő Munkacsoport és a helyi lakosokat képviselő szervezetek még tavaly fordultak bírósághoz az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség (OKTVF) határozata ellen, amely korábban azt állította, hogy az 53 ezer négyzetméter kereskedelmi szintterületet tartalmazó bevásárlóközpontnak „a környezetre jelentős hatása nem lesz”. A pernyertes társadalmi szervezetek csak úgy tudják elfogadni a bevásárlóközpontot, ha a tervezett épületek nagyságát jelentősen csökkentik és helyükbe a terepszinten valódi, biológiailag aktív zöldfelületek, közparkok kerülnek kialakításra.
A bíróság 2008 novemberében végül feloldotta az építkezés felfüggesztését elrendelő határozatát, miután a kezdeményezők visszavonták keresetüket. A beruházó az elmúlt időszakban többször is egyeztetett a környék lakástulajdonosaival, akik meggyőződhettek arról, hogy a központ megépítésével párhuzamosan rendezett környezet és zöldterület is létrejön – nyilatkozta Légrádi Petra. Gajda Péter kispesti polgármester szerint ez a megállapodás a környéken lakóknak fizetett összeg miatt jött létre, amit a beruházó ajánlott fel nekik. Hozzátette, hogy 2005 óta folyamatos az egyeztetés a lakókkal és a civilekkel is. Az önkormányzat is tárgyalt a beruházóval, így nyomására csökkent pl. a terület beépítési szintje is.
A Levegő Munkacsoport ismét akcióban
„Bár az OKTVF az új eljárás keretén belül is olyan határozatot hozott, miszerint a létesítmény megvalósításának jelentős környezeti hatása nincs, ez nem jelenti azt, hogy a Levegő Munkacsoport és a Civilek Érdekvédelmi Fóruma Kispestért (CÉFÓ) elfogadhatónak tartaná az építkezést. Ezért 2008. december 10-én keresetet terjesztettünk elő a Fővárosi Bíróságnál, amelyben a határozat felfüggesztését kértük, mivel az építkezés folytatásával olyan visszafordíthatatlan környezeti hatások valósulnának meg, amelyek jóval nagyobb kárt okoznának az érintett lakosságnak, mint a végrehajtás felfüggesztése a beruházónak” – mondta az ingatlanmagazin.com kérdésére Schnier Mária, a Levegő Munkacsoport elnökhelyettese.
„A beruházó gyakorlatilag semmilyen olyan változtatást nem eszközölt a tervekben, amit az általa kezdeményezett megbeszéléseinken előadtunk. Nincsenek új elemek a projektben. Nem lettek kisebbek a tervezett épületek. A telepítendő zöldfelület ugyan elvileg számszerűsíthető, de az építkezés alapozására a szemben lévő lakásból való rálátás alapján feltételezhető, hogy még ezt a minimális előírást – ami mind a településrendezési tervben, mind az építési tervben elő van írva – sem teljesítené a beruházó. (Nem hagyott ki helyet számára.) Az építési hatóság (XVIII. kerületi jegyző) többszöri levélbeli felkérésünkre sem volt hajlandó ezt ellenőrizni.” – folytatta az elnökhelyettes asszony.
Kell-e ide pláza egyáltalán?
Sokan nem akarnak újabb plázát, mert jelentős környezetterhelésre számítanak, ráadásul a közeli Neo Center beruházás is lassan beindul. A Levegő Munkacsoport véleménye szerint a térségben nincs szükség bevásárlóközpontra, az átszállási vásárlást a korábban meglévő üzletek – amelyeket a cső bontásával már megszüntettek – kielégítették. A Kökitől ugrásnyi távolságra van a Kispesti Piac, és egy metrómegállónyira az Europark. A metró végállomás és autóbusz pályaudvar tervek szerinti átalakítása sem szolgálná az utazó közönség kényelmét és biztonságát, egészséges körülményeit.
Légrádi Petra szerint viszont a kerületben lakók túlnyomó többsége támogatja a beruházást, amit a kispestiek körében – a Capital Research által – elvégzett közvéleménykutatás is egyértelműen igazolt. A válaszadók mintegy 90 százaléka ért egyet azzal, hogy a kritikus állapotban lévő csomópontban szükség van a tervezett fejlesztésekre. Légrádi Petra kitért arra is, hogy a pénzügyi válság nincs hatással a projekt fejlesztésére, mert az R-CO Zrt. stabil, biztos pénzügyi hátteret teremtett a beruházás megvalósításához: az építkezés megkezdése előtt a várható költségeket megtervezte, a finanszírozás így kezdettől fogva, folyamatosan biztosítva van. Ami a nagy konkurenciára vonatkozó kérdésünket illeti, a kommunikációs igazgató szerint a Köki Terminál kivételes adottságokkal rendelkezik, épp ezért nem is hasonlítható a többi most épülő, vagy éppen nehéz helyzetbe került bevásárlóközponthoz – sokkal több azoknál. A fejlesztés lokális szinten teljesíteni fogja a várakozásokat, erre a kiemelkedően jó adottságok jelentenek garanciát, amelyek nem csak a helyi, hanem az összbudapesti piac tekintetében is érvényesek, és számos szempont alapján a vetélytársak elé helyezik.
Gajda Péter elmondta, hogy a Köki felújítása kapcsán „nem merültek fel olyan alternatívák, amelyek megvalósíthatóak lettek volna. A fővárosnak és a kerületnek sem volt pénze a környék rendbetételére, így az nem adóforintokból valósul meg.” Az újabb plázaépítéssel kapcsolatban pedig annyit tett hozzá, hogy ha nem lenne igény az ilyen típusú beruházásokra, nyilván nem erre költene a projektgazda. Ezért szerinte vitatható az az állítás, hogy egyre nagyobb a lakosság ellenszenve, hiszen a plázák tele vannak vásárlókkal. A beruházással kapcsolatban az alábbi pozitívumokat emelte ki: több ezer munkahely, javuló közlekedési helyzet, javuló építészeti környezet, építményadó bevétel (több tíz millió forint/év); az a közcélú felajánlás (110 millió forint), amelyből tavaly a kerület egyik legnagyobb zöldberuházása valósult meg; valamint több mint 3 milliárd forintos közcél megvalósulása: út, P+R parkoló, közfunkciók az épületben.
Ki fizeti ki az új BKV-terminált?
A Kőbánya-Kispesti ideiglenes autóbusz végállomás áthelyezése megtörtént. „A forgalom a napokban indult meg, ezért a forgalomtechnikai megoldások ellenőrzése és az esetleges többletköltségek meghatározása (útvonal hosszabbítás, menetidő növekedés stb.) jelenleg folyamatban van. A felmerülő esetleges többletköltségek megosztásáról tárgyalásokat fogunk folytatni a beruházóval” – mondták el a BKV-nál. Mindenképpen be kellett vonni a beruházásba egy magánfejlesztőt, mert a közeljövőben „ekkora léptékű átfogó fejlesztést a közlekedési vállalat saját forrásból nem tudott volna végrehajtani a területen.” A megegyezés értelmében a korábban részben önkormányzati, részben BKV-tulajdonban lévő terület a beruházó tulajdonába került. Az elkészült épületkomplexumban a beruházó ugyanakkor hosszú távon meghatározott számú, területű és funkciójú helyiséget bocsát térítésmentesen a BKV rendelkezésére. A beruházó több igen nagy értékű közösségi fejlesztést vállalt a Kőbánya-Kispest csomópontban. Többek között új gyalogoshidat, új, részben fedett buszpályaudvart is épít, vállalta továbbá a terület akadálymentesítését is.
A legjelentősebb változás, hogy a metró- és vonatsínekre eddig merőleges buszvégállomás helyett egy új, részben fedett buszpályaudvart épít a beruházó, amely a sínekkel párhuzamosan helyezkedik majd el. Ezzel a megoldással a különböző közlekedési eszközök, valamint a két gyalogos felüljáró között több kapcsolódási pont is létrejön, ami könnyebbé teszi az átszállást - az utasok például kerülő nélkül érhetik el a buszokat. Az új buszpályaudvar a Ferihegyi úttal is közvetlen kapcsolatban lesz, ami pozitív változást eredményezhet. További fontos változás az akadálymentesített környezet, vagyis hogy a jövőben a kerekesszékkel közlekedők is gond nélkül használhatják majd a csomópontot – ennek érdekében több lift is épül. Az új, 330 járművet befogadó P+R parkoló, illetve a 60 férőhelyes B+R parkoló pedig azok számára jelent majd ideális megoldást, akik a fővárosi dugókat elkerülve szeretnék letenni itt az autójukat, hogy a BKV járataival folytassák útjukat a belváros felé.
http://www.ingatlanmagazin.com/7386/Mi_a_baj_a_Kokivel_A_konyokukon_jon_ki_a_plaza/2.html