SkyscraperCity banner

3681 - 3700 of 6871 Posts

·
Moderator
7,497 Posts
^^ Jól összefoglaltad. A tér gyalogosan sokkal jobb és élhetőbb lesz, bízunk benne, hogy ez a folyamat magával fogja hozni a homlokzatok látványos megújítását is. A felszíni autós közlekedés pedig már most is sokkal jobb, múlt héten teszteltem.

·
Banned
279 Posts
Mire gondolsz a felesleges toldalékberuházások örve alatt?
Egyébként meg nem értem a problémád (kivéve az aluljáró feljárók elhelyezését) még mindig. Az egész környék színvonalasan megújult, nem gányolva.

Maga a tér átkövezése és a metrós aluljáró átszabása a toldalékberuházás. Az egész "Kaputérség projekt" nem két zebráról meg új kövezésről kellett volna szóljon, és nem is csak az elnyújtott lezárásról. Hanem egy komplex közlekedési átszervezésről és a régi gondok értő megoldásáról. Amivel máig adósok a készítők. Hiszen nem csak elkerülőutak, körirányú utak nem épültek, de az ígért mélygarázsokból sem lett semmi. Sőt még csak egy szerencsétlen balkanyar sincs a pesti rakpartról dél felől a híd irányába. Lesz viszont helyette Molnár utcába tereléses kurfli.

·
Registered
653 Posts
Immár véglegessé vált, hogy a Váci utca felújítása során a mellékutcákba tervezett és sokak által kritizált szecessziós motívumokról lemondtak a tervezők. Még novemberben közöltem fotókat a Párizsi utca "gabonaköreiről". Ugy látszik azonban, hogy a kritika meghallgatásra talált, és a tervezők visszavonták ezt az "extra díszt" a végleges tervekből.

Íme a Párizsi utca ma délután. Jól látszanak a felszedett motívum helyére visszarakott még frissen és tisztán "világító" kövek, amelyek hamarosan egybeolvadnak majd a korábban lerakottakkal.

Először érzem, hogy volt értelme a fórumozásnak és a közös hangnak. Bárcsak más dolgokban is lenne ilyen egységes fellépés, és lenne fül a meghallgatásra.
A projekt egészét, annak minőségét most nem bírálnám. Izlések és pofonok. Számomra ma délután kifejezetten elegánsnak tűnt a Váci utca és környéke. Néhány mellékutca tekintetében kifejezetten hasznos volt az átalakítás - jobb lett, mint a régi volt.
A konkrét lerakási minőséget illetően a következő képen látható fúgázás közelről szemlélve hagy némi kivetnivalót, de ezeket gondolom lehet orvosolni.

Jobb lett volna persze, ha igényesebb köveket tudnak használni az egész projektben, de ha már így alakult, egy csepp öröm az ürömben, hogy nem lett a silány minőséget felnagyító szecessziós motívumokkal kifejezetten ízléstelen a Váci utca és környéke.

·
whatever
1,649 Posts
Immár véglegessé vált, hogy a Váci utca felújítása során a mellékutcákba tervezett és sokak által kritizált szecessziós motívumokról lemondtak a tervezők. Még novemberben közöltem fotókat a Párizsi utca "gabonaköreiről". Ugy látszik azonban, hogy a kritika meghallgatásra talált, és a tervezők visszavonták ezt az "extra díszt" a végleges tervekből.

Íme a Párizsi utca ma délután. Jól látszanak a felszedett motívum helyére visszarakott még frissen és tisztán "világító" kövek, amelyek hamarosan egybeolvadnak majd a korábban lerakottakkal.

Először érzem, hogy volt értelme a fórumozásnak és a közös hangnak. Bárcsak más dolgokban is lenne ilyen egységes fellépés, és lenne fül a meghallgatásra.
A projekt egészét, annak minőségét most nem bírálnám. Izlések és pofonok. Számomra ma délután kifejezetten elegánsnak tűnt a Váci utca és környéke. Néhány mellékutca tekintetében kifejezetten hasznos volt az átalakítás - jobb lett, mint a régi volt.
A konkrét lerakási minőséget illetően a következő képen látható fúgázás közelről szemlélve hagy némi kivetnivalót, de ezeket gondolom lehet orvosolni.

Jobb lett volna persze, ha igényesebb köveket tudnak használni az egész projektben, de ha már így alakult, egy csepp öröm az ürömben, hogy nem lett a silány minőséget felnagyító szecessziós motívumokkal kifejezetten ízléstelen a Váci utca és környéke.
Én is ma sétálgattam arra és ugyanígy látom. Az biztos, hogy maradnak a szürke és bordó kövek, mert már nagyon sok helyen lerakták,tehát ezek szerint nem lesz az a burkolat, amit próbálgattak és mi naivan azt gondoltuk, hogy majd az egészet felszedik és lerakják újból. De legalább nincsenek körök.

Viszont az nagyon zavar, hogy sikerült azt az érzést megteremteni, ami korábban egyáltalán nem jellemezte sem a Vácit, sem a mellékutcákat, hogy mintha lenne külön elszeparált autósforgalom is, legalábbis az utcák szélén levő bordó kő az ezt a benyomást kelti. Ez nagyon rossz és itt tényleg kibukik, hogy ezt nem olyan szakemberek tervezték, akik az ilyesmit szokták, mert akkor vagy egyszínű lenne a burkolat, vagy jobban lenne tagolva a bordó kővel.
Így most teljesen rájátszik arra, hogy itt valamiféle elszeparálás van.

A másik még kicsit bosszantó dolog, hogy a korábbi sötétebb burkolaton nem látszott a sok közműfedél, nem elsősorban a csatornafedelekre gondolok, hanem a kisebb gáz meg ilyesmi, amik relatíve közel vannak egymáshoz néhol és teljesen rendezetlenül jelennek meg és ez is kissé igénytelen.

• Like
Reactions: Jackonod

·
Registered
913 Posts
Készülnek a Határ út tervei

Újabb szakmai egyeztetésre került sor dr. György István főpolgármester-helyettes részvételével a Határ úti végállomás megújítása kapcsán a Budapesti Közlekedési Központ, a BKV, a Főkert szakembereivel, valamint az illetékes önkormányzatok munkatársaival és tervezőkkel. A megbeszélésen az körvonalazódott, hogy a terület egységes, modern burkolatot kap, több pihenőrészt is kialakítanak padokkal.

·
Registered
1,536 Posts

Megpróbáltam én is úgy nézni, hogy elegánsnak lássam, sajnos nem sikerült. Egy Tesco parkolóban mondjuk kifejezetten szépen mutatna ez a burkolat.

·
Registered
731 Posts
Nagyon jó, hogy lassan, de halad előre a város, és évről évre újulnak meg a közterek és parkok.
(Nemrég elkészültek vagy folyamatban vannak:
Baross tér, Ferenciek tere,Erzsébet tér, Kossuth tér, Szabadság tér, Március 15. tér)
(Valószínűleg nemsokára elindul a felújítás:
Moszkva tér, Széchenyi tér, Clark Ádám tér, Szervita tér,)
Ez mind szép és jó, ha valaki kb. másfél méter magasságig néz fel. Utána viszont nem lát mást az ember, mind hogy minden második (Elvileg műemlék) épület romokban, díszeitől és/vagy kupoláitól megfosztva áll. Ez szégyen.
Budapest nem csak kiemelten fontos épületekből áll, mint a Szent István bazilika, a Parlament, a Pesti Vigadó.......és a sort nagyon sokáig folytathatnám.

A városkép oroszlán részét a 18. és 19. századi és 20. század eleji házak , bérpaloták és villák adják. El kellene egy Budapest építészetét határozottan és a kerületek akaratától függetlenül felügyelő intézmény, amely
-Évente nagyobb összegekkel rendelkezik és ebből fejleszt.
-Legalább a belső kerületekben egységes történelmi városkép kialakítását végzi.
-Ellenáll a magán és kerületi lobbinak.
-Megakadályozza az ocsmány, oda nem illő, modernnek nevezett épületek építését a történelmi területeken és lehetőség szerint a meglévők mielőbbi elbontását segíti.
-Minél több eredeti homlokzat visszaállítását végzi el.
-Szigorú és azonnali szankciókat alkalmaz a rongálások, és engedély nélküli építések ellen. Illetve megakadályozza a privatizált műemlékek elhanyagolását,bontását.

Továbbá a kormánynak szerintem el kellene kezdenie egy a meglévő térfelújításhoz hasonló programot. Itt nagyobb utcák és terek műemléki házait lehetne egységesen rekonstruálni és a több helyről hiányzó kupolákat és tetődíszeket visszaépíteni (Akár egy-egy akadékoskodó tulajdonos ellenében is). Egy ilyen programot a lakókkal, üzletekkel együtt kellene végezni és megállapodni velük, ha a felújítás véget ér nem csúfítják el az épület külsejét egyedileg (Légkondi, egyedi ablakkeret, ronda kirakat).

Szerintem kellene egy ilyen program-sorozat, ha nem akarjuk elveszteni Budapest egyik vonzerejét jelentő történelmi épületeinket.

·
Registered
7,821 Posts
Először is üdv a fórumon.

Nem minden második ház műemlék a belvárosban (ha jól tudom a házak alig 10-20%-a) és néhány kivételtől eltekintve egyik sincs romokban.
18. századból így hirtelen jó, ha 5-10 épület megmaradt a városban, a házak 2/3-ada 19-végi-20 század eleji és a maradék meg modern, illetve kortárs épület.

Jó lenne egy ilyen bár nem tudom, hogy milyen forrásokat lehetne erre külön mozgósítani és mi alapján döntenének egy-egy felújítás fontosságáról, így ott is lobbiérdekek döntenének.

Az egységes történelmi városkép jól hangzik csak igazából ilyen nincs. Ez csak egy mítosz, mivel az elmúlt 200 évben minden építészeti irányzat lerakta a maga kézjegyét a városban, így egységességről nem igen lehet szó és ez így van rendjén, ettől város a város és nem egy skanzen.

Ki határozza el egy modern épület kapcsán, hogy az ronda és oda nem illő? Ízlésrendőrség? Az ezres nagyságrendben (hozzávetőleges száma a "történelmietlen" épületeknek) történő esetleges, gazdaságilag teljesen indokolatlan elbontásoknak mi lenne a célja? Milyen forrásokból történnének?

Egy ilyen rekonstrukciós program min 100 milliárdos költségét honnan teremtené elő a város vagy az állam?

·
Registered
653 Posts
Szerintem van jópár példa, hogyan is kell csinálni egy város teljes rekonstrukcióját, pl. Csehország és Prága jó minta. Csakhogy ott nincs magántulajdonba adva annyi lakás, mint nálunk. Nálunk az egész rendszer van úgy kitalálva, hogy az államon/önkormányzaton alig legyen teher, ellenben a lakosságon annál több - ez a pénzhiány miatt meglátszik.
Szüntelenül abba a zsákutcába jutunk, hogy finanszírozhatja e az állam a magántulajdonú házak megújulását, és a válasz mindig az, hogy nem. Szerintem meg igen!!!
Másodszor írom le: a homlokzatok nem részei a magántulajdonnak, mivel vizuálisan az utcaképet befolyásolják, az utca pedig köztulajdon. Tudom, ez jogilag nonszensz, de a lepukkant házak tömegei és az efelett való több évtizede tartó tehetetlen sopánkodásunk szerintem még nagyobb nonszensz!!!! Lehet ez oda vezetne, hogy lenne soksok kivülről szépen felújított, belülről lepukkant ház, de erre azt mondom: nem érdekel! Az már tényleg az ő gondjuk, hogyan vigyáznak a házukra. A depressziótablettának számító fekete homlokzatok viszont a mi gondunk, hiszen nekünk kell nap mint nap nézni ezt az ocsmányságot, nem az ott lakóknak (ők belülről kevésbé látják saját házukat :D).

Az előbbi kommentre reflektálva: ocsmány állapotban a Ferenciek tere (főleg déli) és a Baross tér házai vannak. A többi közelmúltban megújult téren egy-egy épület kandikál ki a sorból, de javarészt ha nem is tökéletes, de elfogadható állapotban vannak. Deák tér - Anker-ház, Szabadság tér - Adria palota, Március 15. tér - Belgrád rkp.27. A Szervita tér úgy ahogy van el van tolva, ott egy nagy rombolás és újraépítés kellene, amit jelenleg senki nem akar finanszírozni. Ami jobban zavar, azok a világörökségi területen álló, a világörökség részét képező házsorok, ahol még az UNESCO-nak tett igéret nyomán indok is lenne a köztulajdon-magántulajdon vitát felülírva államilag beavatkozni a megújulás érdekében. Ezek a (főleg budai) rakpartok házsorai, illetve az Andrássy út teljes egésze, kiemelve a Kodály körönddel!

Azt kell mondanom, szélmalomharcnak érzem néha az egészet...

·
Moderator
7,497 Posts
Szerintem kellene egy ilyen program-sorozat, ha nem akarjuk elveszteni Budapest egyik vonzerejét jelentő történelmi épületeinket.
Mely történelmi épületeinket fenyegeti ez a veszély? És ki az aki képes annak megállapítására, mely modern épületek minősülnek "ocsmány"nak, oda nem illőnek? Az "ocsmány" vagy az "oda nem illő" ugyanis meglehetősen szubjektív kategória. Pl. lebontanád a prágai táncoló házat?

·
Registered
731 Posts
Válaszolva a kommentekre.
Igen, lehet kicsit eltúloztam a rossz állapotú épületek számát, de tény, hogy egyes frekventált helyeken borzasztó állapotok vannak.

Ami a pénzkérdést illeti, az állam évente sok tízmilliárdokat költ el sportkomplexumokra, útépítésekre, és tömegközlekedésre (Még az EU-s források önrészére is).
Lehet, hogy sokaknak nem fog tetszeni amit mondok, de nem csak az utakat kellene túrni és a 20. metrón gondolkodni.
Igenis a középületek is legalább ilyen fontosak. Én nem hiszem, hogy Bécsnek a vonzereje nem a gyönyörű épületekben rejlik. (és nem csak a fontos látnivalókra gondolok)
Persze az utcák és a közlekedés is fontos, de értitek mire akarok kilyukadni.

Egyébként meg nem kellene százmilliárdokkal dobálózni. Egy-egy ilyen felújítási hullám évente 10-15 milliárdnál többe nem kerülne, ennyit meg azt hiszem ki tudna gazdálkodni az állam, ha a tavalyi költségvetési tartalék év végére még mindig több százmilliárdos nagyságrendű volt. De ez csak az én véleményem persze.

·
Registered
731 Posts
Mellesleg, nem vagyok én a modern építészet ellen, sőt....
De azért a "történelmi", múlt századi épületek fontosak.
Nem akarom én kitiltani a modern építészetet a városból, de a belső városmagba tervezett új épületeknél jobban oda kell figyelni a külsőre.

·
Registered
2,721 Posts
^^Most nincs időm hosszabban reagálni, de azért azt is vegyük figyelembe, hogy az államnak mekkora a felelőssége abban, hogy ezek a házak ilyen helyzetbe kerültek. Hogy az államosított ingatlanok döntő többségén az 1970-es és '80-as évekig nem történt érdemi beavatkozás, aztán meg tűzoltás szerűen megcsináltak vitatható minőségben egy-két dolgot, illetve életveszély elhárítottak, így az 1990-es évekbre számos olyan 80-100 éves ház volt, amelyet SOHA nem újítottak fel (megjegyzem napjainkig akad).

Mindezt a történeti terhet elintézettnek gondolja az önkormányzat és a magyar állam azzal, hogy "dehát piaci áron alul adtuk oda a lakásokat", és a különbözet volna a hozzájárulás. És innentől hivatkoznak arra, hogy magántulajdon, majd az egész problémát látva nevetséges összegekkel támogatják az 1950 előtt épült társasházak felújítását egy elaprózott és szar rendszerben, amiben évente párszázmillió (!) forint van. A műemléki keret ebből 40 millió forint. Negyvenmillió...

Mindeközben amúgy a panelek szigetelésére és energiagazdálkodásának javítására milliárdokat költöttek el. Megjegyzem az 1950 előtti házak energetikai tulajdonságai hasonlóan szarok, ha nem rosszabbak, mint ezeknek a házaknak.

·
Registered
397 Posts

·
whatever
1,649 Posts
Ígértem, hogy lesz egy poszt a Ferenciek terén található, szerintem igencsak kaotiuksra sikerült állapotokról.

Először is készítettem egy térképet, ahol megközelítőleg bejelöltem, hogy mennyi, hol és milyen burkolatok határozzák meg ezt az igencsak aprócska területet:

Nem nagyon kommentálnám a dolgot, a jelenséget és annak okát is szerintem mindannyian ismerjük, de én azt gondoltam, hogy valami előrelépés történt már az elmúlt pár évben, de úgy látszik tévedtem.

A virtuális sétát a 2-es villamostól indítom:

Átérve szép kövön koptathatjuk a cipőnket, majd keresztezzük a bicikliutat, ami aszfaltozva van. Gondolhatnánk, hogy ezek után ismét kellemes köveken sétálhatunk, de miért is lenne így:

~10 lépést tettünk meg nagyjából és 3 különböző burkolattal találkoztunk, kő, aszfalt, műkő.

A lámpaoszlopok az Erzsébet híd fel-és lehajtóján a Belgrád rakparthoz igazodnak, a járdát a Március 15. térről és Károly körútról ismerős kandeláberek:

Átellenben megfigyelhetjük, hogy a kőburkolat az eddig megismert három típusból az egyik, kő, de aki igazán szemfüles annak talán feltűnik a városban talán eddig ismeretlen poller és a továbbfejlesztett főutca kuka:

Érdekesen oldották meg a lámpás kereszteződést is, muszáj volt eltérő oszlopokat alkalmazni. Hiányolok egy zebrát innen, de nem annyira vészes:

Kicsit továbbsétálva pedig továbbgyönyörködhetünk a szabadtéri lámpaoszlop kiállításban. Van minden, talán eredeti gizi (1), 70-es évek Kossuth Lajos utca (2), Belgrád rakpartról megismert típus, ami az Erzsébet hídra is felhajlik (3), városszerte ismerős gyalogátkelős lámpa (4), az új divatos alumínium ostor közlekedési lámpa tartó (5) és bónuszként az Erzsébet híd eredeti kandeláberei ((6)):

De térjünk vissza picit a Váci utca-Március 15. tér déli részéhez. Itt is szép kiállítás van, az eredetileg kandeláber típus kameratartóval eddig nem találkoztunk. És ha már új közvilágítás, akkor új burkolat. Anyagában ez is műkő, de jobban hasonlít a Március 15. térire, mint a Váci és Duna utcaira. Az eltérést az adja, hogy ezek különböző méretű kövek és átlósan vannak lerakva, ki érti ezt?

Elérkezünk a Ferenciek terére, ahol két műkőburkolat szembenéz egymással, mert elválasztja őket a csodás kőburkolat, a kandelábereket már meg sem említem, ahogy a szemetest és a kapcsolószekrényt sem:

Szép az el nem bontott aluljáró is:

A Kígyó utcára nem panaszkodnék, ti panaszkodhattok a képminőségre:

Ez persze nem azt jelenti, hogy nem állunk meg a buliban, beszivárog a térre a főutcás lámpa is, de a járdaszigeten már nem hagyjuk megjelenni:

Aki esetleg hiányolja még egy pollertípus bevezetését, annak sem okoztak csalódást:

Végül pedig elérkeztünk személyes kedvencemhez, nem tudom, hogy melyik fővárosi szerv felelős a kresz táblákért, de nagyon szarul csinálják a dolgukat az biztos, nem csoda, hogy valaki nem tudja kikerülni az oszloperdőt. Utólag elnézve a bringás átkelő lámpában nem vagyok biztos, lehet, hogy az a Kossuth Lajoson átkelőknek szól, majd kiderítem:

Összeségében a tér tervezésében és kivitelezésében rengeteg hibát vétettek a korábbi Belváros szíve projektekhez képest. Lehet, hogy az új vezetés?

3681 - 3700 of 6871 Posts