SkyscraperCity banner

5021 - 5040 of 7514 Posts

·
Registered
2,722 Posts
Értem. Szóval egy "senki" kőműves ne merészelje otthagyni az "aláírását", azt csak az igazán nagy nevű mesterek privilégiuma. Nos tényleg nem értünk egyet.

Egyébként a többi kép tényleg nagyon érdekes, köszönet értük. :)
^^Bocsika mindenkitől, de

Tudjuk azt, hogy Steindl Imre saját kívánságára került oda és nem csak meglepte vele a szobor készítője, hogy róla mintázta meg az építészet allegóriáját?

A válasz: NEM.

És amíg ez a tudásunk nincs meg, addig a nagy nevű mester kézjegyhagyásáról és a "senkikkel" való demagóg szembeállításról ne nagyon beszéljünk. Ráadásul Tamás is felsorolt kb. 5 másik példát ami teljesen oké, mert olyan helyen van, ami nem tiszteletlen, nem rondít bele semmibe.

Szóval addig szerintem óvatosabban a kijelentésekkel, amíg ezt nem tudjuk meg. És mivel valószínűleg erre sosem derül fény, ezért sosem mondhatjuk, hogy a Steindl-szobor, Steindl kézjegyhagyásának minősül.

·
Hellboy88
283 Posts
Felügyelte az építkezést és elég jelentős részletekről van szó, szinte biztos, hogy jóváhagyta azt.
Mivel Steindl, ugyan nem sokkal az avatás előtt elhunyt, mondhatnánk azt, hogy jóváhagyhatta a saját szobrának elhelyezését az épületben, de mivel a belsőépítészeti munkák csak később fejeződtek be, ezért szerintem az utódok a mester előtt így akartak tisztelegni, anélkül, hogy ő erről tudhatott volna.

·
Registered
3,404 Posts
1900-ban készült a szobor, nem véletlenül emlitettem ezt feljebb is. Ezt Steindl jóváhagyta és megrendelte.

·
Registered
2,722 Posts
Felügyelte az építkezést és elég jelentős részletekről van szó, szinte biztos, hogy jóváhagyta azt.
1900-ban készült a szobor, nem véletlenül emlitettem ezt feljebb is. Ezt Steindl jóváhagyta és megrendelte.
Két hozzászólás alatt is önellentmondásosan fogalmazol.

Steindl Imre valóban vezette az építkezést, de a szobrok készítését nem ő, hanem egy szoborbizottság felügyelte. Nagyon sok szereplős történet volt ez és bár Steindl volt a művezető, minden egyes részletet ő sem határozott meg az utolsó szögig. Kétségtelenül megakadályozhatta volna a szobor háza kerülését, de ennek nem megtörténte nem jelenti automatikusan azt, hogy "jóváhagyta és megrendelte".

A szobrok témáját a bizottságtól kapták meg a szobrászok, akiknek ez után általában 4 hetük volt bemutatni egy kis mintát, majd ha az elfogadta a bizottság, akkor további 4-8 hét volt az agyagminta elkészítéséig. Nem tudunk róla, hogy megszabták volna a modelleket, egyedül a királygaléria esetében történt ilyen jelenlegi információnk szerint, ahol a képi forrás volt ajánlott.

Úgyhogy így jelents ki kategorikusan itt bármit is.

·
Registered
856 Posts
  • Steindl Imre korabeli ábrázolása és Sz. Nándor restaurátor ÖNportréja;
  • egy eredeti ábrázolás és egy utólagos RÁfestés
  • és végül: az ÉPÍTÉSZ portréja nem Steindl portréja: az építész allegorikus képe, aminek a modellje volt Steindl (ahogy Zsolnay, Ney, Tisza, Tarkovich és mások is felbukkannak hasonló kontextusban). Ezzel szemben Sz. Nándor portréja Sz. Nándort ábrázolja. Ez a témája.
Finom különbségek, de nagyon is lényegesek.

·
Registered
3,404 Posts
Két hozzászólás alatt is önellentmondásosan fogalmazol.

Steindl Imre valóban vezette az építkezést, de a szobrok készítését nem ő, hanem egy szoborbizottság felügyelte. Nagyon sok szereplős történet volt ez és bár Steindl volt a művezető, minden egyes részletet ő sem határozott meg az utolsó szögig. Kétségtelenül megakadályozhatta volna a szobor háza kerülését, de ennek nem megtörténte nem jelenti automatikusan azt, hogy "jóváhagyta és megrendelte".

A szobrok témáját a bizottságtól kapták meg a szobrászok, akiknek ez után általában 4 hetük volt bemutatni egy kis mintát, majd ha az elfogadta a bizottság, akkor további 4-8 hét volt az agyagminta elkészítéséig. Nem tudunk róla, hogy megszabták volna a modelleket, egyedül a királygaléria esetében történt ilyen jelenlegi információnk szerint, ahol a képi forrás volt ajánlott.

Úgyhogy így jelents ki kategorikusan itt bármit is.
Igen, pongyola fogalmazást. Magam részéről biztos vagyok benne, hogy Steindl személyesen jóváhagyta, de nem ismerem a fennmaradt iratanyag erre vonatkozó részét, ha van ilyen. Elég jelentős részletek voltak ezek a szobrok, tehát mindenképp az építkezés vezetője személyesen is találkozott a tervekkel, részletekbe menően. Végül is mit csinált volna mást, nem szimbolikus vezetője volt ennek a projektnek! Ezért az első "szinte biztos" a helyes fogalmazás, csak elragadtattam magam.

·
Registered
856 Posts
Mi volt alattuk, azt lehet tudni?
Pontosan nem, mert - egyelőre úgy tűnik - úgy mázolták le, hogy nem dokumentálták.
De van egy ajánlatom az SSC tisztelt közösségének: Nagyon régen, még a térépítés idején csináltunk utoljára közös bejárást. Felajánlom, hogy körbevezetlek Titeket az Országházban, olyan helyekre is eljutva, ahová a "mezei turisták" nem jutnak el.
Megmutatom ezeket a kis portrékat is, és akkor mindenkinek egyértelművé válik, hogy ahová ezeket festették, ott korábban valami egészen más volt. Meg egy csomó egyéb barkácsolást is. Meg persze azokat a dolgokat is, amik szépen fejlődnek.

·
Registered
1,773 Posts
Pontosan nem, mert - egyelőre úgy tűnik - úgy mázolták le, hogy nem dokumentálták.
De van egy ajánlatom az SSC tisztelt közösségének: Nagyon régen, még a térépítés idején csináltunk utoljára közös bejárást. Felajánlom, hogy körbevezetlek Titeket az Országházban, olyan helyekre is eljutva, ahová a "mezei turisták" nem jutnak el.
Megmutatom ezeket a kis portrékat is, és akkor mindenkinek egyértelművé válik, hogy ahová ezeket festették, ott korábban valami egészen más volt. Meg egy csomó egyéb barkácsolást is. Meg persze azokat a dolgokat is, amik szépen fejlődnek.
HOHÓ!!! Az nagyon állat lenne!! :banana: Múltkor úgyis lemaradtam. Mikor? :D

·
Registered
734 Posts
Kedves Tamás. Hosszú idő óta ma volt időm és lehetőségem, hogy tegyek egy jó kis esti sétát a kivilágított Parlamentnél.

Nagyon megdöbbentem, hogy a Duna felőli oldalon szinte teljesen szünetelt a díszkivilágítás miközben mint minden este a Duna hemzsegett a "night cruise" sétahajóktól. Nagyon kínos volt belegondolni, hogy most biztosan milyen csalódottak.

Megkérdezhetem, hogy mi történt? Talán valami nagy technikai hiba? Ha így van, meddig fog tartani a kijavítás? Köszönöm előre is a választ.

Mindenesetre a Kossuth tér felőli oldal engem legalábbis kárpótolt, ott minden tökéletes volt a kupolát leszámítva persze.

·
Registered
856 Posts
Kedves Tamás. Hosszú idő óta ma volt időm és lehetőségem, hogy tegyek egy jó kis esti sétát a kivilágított Parlamentnél.

Nagyon megdöbbentem, hogy a Duna felőli oldalon szinte teljesen szünetelt a díszkivilágítás miközben mint minden este a Duna hemzsegett a "night cruise" sétahajóktól. Nagyon kínos volt belegondolni, hogy most biztosan milyen csalódottak.

Megkérdezhetem, hogy mi történt? Talán valami nagy technikai hiba? Ha így van, meddig fog tartani a kijavítás? Köszönöm előre is a választ.

Mindenesetre a Kossuth tér felőli oldal engem legalábbis kárpótolt, ott minden tökéletes volt a kupolát leszámítva persze.
Fogalmam sincs, mi történhetett. A díszvilágítást a BDK (Budapesti Dísz-és Közvilágítási Kft) nevű fővárosi cég üzemelteti; amikor elkészült, a teljes rendszert átadtuk nekik. Ők tartják karban, ők kapcsolják ki és be, és ők fizetik a számláit is. Az Országgyűlés Hivatala nem részese az ezzel kapcsolatos munkának.

5021 - 5040 of 7514 Posts