Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 85 Posts

·
Registered
106 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Chciałbym rozpocząć nowy temat, zdjęciowo-tekstowy.
Jakie miasta polskie maja symbole, budowle rozpoznawalne przez wszystkich Polaków. Prosze podawac typy z małym komentarzem dlaczego
Paryż - wieża Eifla ..... bo jest jedyna :)

·
Ave Silesia
2,209 Posts
^^napisałeś polskie a podałeś francuskie ;)

Warszawa - PKiN (symbol Wawy, kazdy kto przyjeżdża do stolicy na początku wypatruje własnie ten obiekt)

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
Rozpoznawanych w cąłej Polsce jest zaledwie kilka: wymieniony wyżej PKiN, Wawel (raczej kojarzony z nazwą, a nie z wygladem :D ), kosciół Mariacki w Krakowie, ale już gdański znany bardziej lokalnie, Jasna Góra, moze ktoryś z ratuszy: wrocławski, poznański, czy zamojski. Ale generalnie Polacy słabo kojarzą miasta z konkretnymi obiektami-symbolami. Kto w Szczecinie kojarzy Lublin z Bramą Krakowską czy Trybunałem? A kto w Lublinie Szczecin z Wałami Chrobrego? Kto w Lubuskiem kojarzy Kielce z pałacem biskupów krakowskich? Przeciętnemu Polakowi Łódź skojarzy się zapewne z Piotrkowską, ale co przy tej Piotrkowskiej stoi - większosc nie powie.
Symbole architektoniczne są chyba w każdym mieście polskim, ale mają u nas raczej lokalne oddzialywanie. Myslę, ze lepiej byłoby spytać inaczej: jakie budowle rozmaitych miast są uważane za ich architektoniczne symbole w samych tych miastach czy ich okolicach, albo wśród ludzi "zorientowanych" szerzej, zainteresowanych architekturą.

·
orendż dżus jabłkowy
8,378 Posts
Jeśli chodzi o Rzeszów to najbardziej znaną w Polsce budowlą jest pomnik czynu rewolucyjnego :) .
Dla Rzeszowian to będzie hmm.. ratusz, zamek, hotel Rzeszów (już niedługo będzie rozbierany a na jego miejscu powstanie nowy) i pomnik pewnie też.
A jeśli chodzi o ulice to 3 maja najpiękniejsza ulica w mieście i ul.Rejtana gdzie można kupić wszystko.

·
5,613 Posts
^^Skojarzyłby gdybyś pokazał fotkę - owszem, ale czy zapytany, z czym kojerzy mu się Gdańsk, powiedziałby że z żurawiem? Nie sądzę.
A wątek był faktycznie.
a propos Rzeszowa - wasz pomnik to też raczej lokalna sprawa. Nie sądzę, by przeciętny mieszkanieć np. Słupska skojarzył wielką C... z Rzeszowem, podbnie jak nie skojarzy Białegostoku z kosciołem Św. Rocha czy pałacem Branickich, albo Lublina z Wieżą Trynitarską.

·
Registered
14,636 Posts
Ograniczę się tylko do obecnych miast wojewódzkich:

SZCZECIN - Zamek, PAZIM

GDAŃSK - Dworzec PKP, Katedra Oliwska, Żuraw

OLSZTYN - hala URANIA

BIAŁYSTOK - nigdy w nim nie byłem

POZNAŃ - Ratusz, Okrąglak, MTP, Stary Browar

BYDGOSZCZ - ten nowy budynek BRE czy jak mu tam / TORUŃ - Ratusz

WARSZAWA - PKIN, Stadion X lecia, Dw Centralny, Zamek Królewski

ŁÓDŻ - hmmm? Nie potrafię nic charakterystycznego (budynku) wskazać

KIELCE - nigdy tam nie byłem

WROCŁAW - Ratusz, Hala Ludowa, Most Grunwaldzki, Stadion Olimpijski

KATOWICE - Dw PKP, Spodek, "Kolby Kukurydzy", ALTUS

KRAKÓW - Kościół Mariacki, Wawel, Sukiennice

RZESZÓW - Zamek

LUBLIN - Zamek

·
Semper Invicta
26,863 Posts
Otuż to niektóre symbole maja tylko regionalny charakter oddziaływania.

Ktoś ze Szczecinian zapytał jak można niekojkarzyć Wałów Chrobrego - otuż można... Ktos kto nigdy nie był w Szczecinie i mieszka np w Malopolsce nie ma prawa kojarzyc...

Poza klasyfikacja wydaje mi sie Warszawa, Krakow no i może Gdańsk ze swoimi symbolami. Piotrkowska w Lodzi tylko z nazwy. Wrocław hm dla mnie ma wiele symboli - ale przez 20 pae lat mieszkałem na DŚ to nie moge byc obiektywny. Poznań, Szczecin mało przejrzyste. Bydgoszcz, Kielce, Białystok... całkowicie nie do skojarzenia...

Z symboli które każdy Polak kojarzy ( a zapewne i jacyś zagraniczniacy też) mogę dodać Molo w Sopocie (plus Grand Hotel) i Malborski Zamek...

·
5,613 Posts
Darek_W said:
BIAŁYSTOK - nigdy w nim nie byłem
I to też pokazuje lokalnosc większosci takich budynków: jeśli nei byleś w mieście, nawet nie wiesz, z czym je kojarzyć.

Darek_W said:
POZNAŃ - Ratusz, Okrąglak, MTP, Stary Browar
Ratusz - zgoda. Ale co to jest okrąglak - za cholerę nie wiem, choć bywałem w Poznaniu, a z zabytków obleciałem w zasadzie wszystlie ważniejsze. MTP - raczej sam fakt, ze jest coś takiego jak Targi jest kojarzony, a nie jakiekolwike zabudowania targowe.

Darek_W said:
BYDGOSZCZ - ten nowy budynek BRE czy jak mu tam
To pokazuje, ze wymieniacie budyni z pozycji ludiz zaiteresowanych architekturą. Przeciętny Polak nie jarzy żadnego BRE w Bydgoszczy, niestety (nie tylko w tym przypadku niestety)

Darek_W said:
KIELCE - nigdy tam nie byłem
JAk pryz Białymstoku. A w Kiel\cahc jest jedyny zachowany z wnętrzami polski palac z epoki wazowskiej, który, teoretycznie, powinien być bardizje znany powszechnie niż np. bydgoskie BRE. A jak widać nie jest.

Darek_W said:
RZESZÓW - Zamek

LUBLIN - Zamek
W obu przypadkach są obiekty bardizej utożsamiane przez samych nawet mieszkańców: w Rzeszowie wymieniana już wielka C., a w Lublinie Brama Krakowska.

·
Registered
259 Posts
hubertkm said:
^^Skojarzyłby gdybyś pokazał fotkę - owszem, ale czy zapytany, z czym kojerzy mu się Gdańsk, powiedziałby że z żurawiem? Nie sądzę.
Żuraw to akurat berdzo charakterystyczny budynek dla Gdańska, zreszta kojarzony z nim i dosc dobrze rozpoznawalny.
Do listy napewno dorzycilbym zamek krzyzacki w Malborku

·
Registered
2,031 Posts
BIALYSTOK - mozna go kojarzyc w szczegolnosci z Palacem Branickich i kosciolem sw.Rocha . Pozatym neogotycka katedra i browar Dojlidy :D

zreszta Bialystok i Podlasie slynie przeciez nie tylko z Żubrówki ale rowniez ze swietnych alkoholi pedzonych nocą :p

Moim zdaniem najbardziej reprezentacyjnym symbolem Bialego i Podlasia jest ŻUBR :D:D:D:D:D:D:D

·
Registered
2,838 Posts
SZCZECIN - Wały Chrobrego

GDAŃSK - Park w Oliwie, Żuraw, Długie Pobrzeże

OLSZTYN - Urania

BIAŁYSTOK - Mar_tm:D

POZNAŃ - Stary Browar

BYDGOSZCZ - spichrze

TORUŃ- Bulwar Filadelfijski, krzywa wieża:D, Pierniki

WARSZAWA - Pałac Kultury i Nauki, Sejm, Biały Dom:D,

ŁÓDŻ - zabudowania na Piotrkowskiej (kamienice)

KIELCE - ? ? ?

WROCŁAW - Most Grunawldzki, Most Milenijny, Park Szczytnicki, ZOO, Ratusz, Rynek, Plac Solny, Budynek Uniwersytetu, Hala Ludowa, Panorama Racławicka, Katedra, Psie Pole, Dworzec Głowny, Lotnisko Strachowice, dzielnica Krzyki, dziurawe ulice, Plac Grunwaldzki, Galeria Dominikańska.

KATOWICE - Spodek

KRAKÓW - Wawel, Sukiennice, Kazimierz, Kościoł Mariacki

RZESZÓW - ???

LUBLIN - ???

ZIELONA GÓRA- winnice

GORZÓW - brak ratusza:D, tramwaje :)

·
tararam
7,621 Posts
tak pierwsze skojarzenia z czyms na prawde charakterystycznym

SZCZECIN - nic

GDAŃSK - Żuraw

OLSZTYN - nic

BIAŁYSTOK - nic

POZNAŃ - Ratusz

BYDGOSZCZ - BRE

TORUŃ- nic

WARSZAWA - Pałac Kultury i Nauki,

ŁÓDŻ - Piotrkowska

KIELCE - nic

WROCŁAW - Hala Ludowa

KATOWICE - Spodek

KRAKÓW - Wawel, Sukiennice, Kościoł Mariacki

RZESZÓW - nic

LUBLIN - zamek

ZIELONA GÓRA- nic

GORZÓW - nic

·
Registered
4,556 Posts
Duże miasta:

Częstochowa - Jasna Góra

Gdańsk - myślę, że najbardziej znanym budynkiem jest ta kamienica/spichlerz (?) z drewnianą nadbudówką i z żurawiem nad Motławą - nie wiem jak się nazywa, ale każdy Polak jak widzi na zdjęciu ten budynek to chyba wie, że to Gdańsk :) (czy pomniki, posągi i rzeźby też się liczą? Bo jeśli tak to posąg Neptuna :D)

Katowice - Spodek

Kraków - Kościół Mariacki, Sukiennice, Wawel

Poznań - ratusz, Stary Browar

Warszawa - PKiN, Zamek Królewski, Pałac w Łazienkach, Pałac w Wilanowie, (pewnie dojdą do tego jeszcze Złote Tarasy :))

Wrocław - ratusz

Małe miasta

Zamość - ratusz

Nawiasem mówiąc straszne jest to jak Polska i polskie miasta słabo są znane przeciętnemu Polakowi :(, nie mówiąc już o turystach z zagranicy :bash:

·
Registered
2,031 Posts
SZCZECIN - Wały Chrobrego , Zamek Ksiazat Pomorskich , Marian Jurczyk (no comment) , Pogon Szczecin

GDAŃSK - Żuraw, Długie Pobrzeże , Park i Katedra w Oliwie , nazwy dzielnic Siedlce i Chelm , Gunter Grass , Artur Schopenhauer

OLSZTYN - Kortowo , jeziorka lodeczki i te sprawy , zamek krzyzacki , babcia dziadek - miejsce narodzin mamuski :D

BIAŁYSTOK - Mar_tm:D (mowa !!!!) , JAGIELLONIA

POZNAŃ - Stary Browar , Ratusz , zamek

BYDGOSZCZ - spichrze , teleranek :D

TORUŃ- Bulwar Filadelfijski, krzywa wieża:D , ojciec Rydzyk i jeden z lepszych uniwerkow w Polsce

WARSZAWA - Pałac Kultury i Nauki, Sejm, Biały Dom:D,

ŁÓDŻ - zabudowania na Piotrkowskiej (kamienice) , tysiace genialnych kamienic

KIELCE - Zeromski , Palac Biskupi , nowy stadion Korony

WROCŁAW - Ratusz, Rynek, Plac Solny, Budynek Uniwersytetu, Hala Ludowa, Panorama Racławicka, Katedra , Ostrow Tumski

KATOWICE - Spodek , wiezowiec Stalexportu

KRAKÓW - Wawel, Sukiennice, Kazimierz, Kościoł Mariacki ... mozna by dlugo pisac

RZESZÓW - wielka p**** , zamek

LUBLIN - Krakowskie Przedmiescie , Brama Krakowska , Zamek , Filharmonia (glownie z powodu jej dlugiej budowy :D) , wiezowiec UMCS i pomnik Sklodowskiej

ZIELONA GÓRA- ???

GORZÓW - ???

1 - 20 of 85 Posts