SkyscraperCity banner
1 - 12 of 12 Posts

·
slash
79 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Przekopałem cały dział Technologia i Design i nie znalazłem wątku o budowlach, konstrukcjach militarnych. Oczywiście na forum są watki militarne ale nie ściśle budowlane.
A w końcu jesteśmy na forum budowlanym:) Ogólne interesuje mnie tematyka bunkrów, schronów, schronohangarów itp. nie zidentyfikowanych budowli i wszystko co z nimi związane.
Mam nadzieje że znajda się na tym forum pasjonaci tego wątku i powrzucacie ciekawe foty schematy i jakieś ciekawostki.

Na początek wrzucę parę fotek schronohangarów:)
Nie wiem czy ktokolwiek kiedyś będąc na lotniskach wojskowych Polskich tudzież poradzieckich ( www.poradzieckie.szprotawa.org.pl )
przyglądaliście się tym ciekawym konstrukcjom.
Kiedyś miałem możliwość rozmawiać z jednym panem który budował schronohangary na lotnisku Babie Doły w Gdyni. Nie wiele z tej rozmowy pamiętam a rozmówca był trochę fantastom.
Pamiętam, że opowiadał o jakiś super parametrach tych schronohangary. Podobno, wrota schronohangarów są otwierane automatycznie a w skrajnych przypadkach była możliwość szybkiego otwarcia ich poprzez detonacje ładunków wybuchowych. Wyglądało mniej więcej to tak, że przypadku kiedy automatyka zawiodła odpalano ładunek wybuchowy który był umieszczony na styku wrót. Detonacja i siła wybuchu rozpychała wrota na boki.....Ile w tym prawdy? - nie wiem. Może ktoś pomoże mi zwerfikować te informacje?

Foty z Powidza znalezione na necie

Szkic ze strony www.gpm.pl :)

·
STEcinianin
69 Posts
Zapraszam do Szczecina, schronów i bunkrów u nas pod dostatkiem ;) Ciekawym przykładem może być też MRU czy Wał Pomorski bo tam to dopiero można zobaczyć kawał dobrej roboty. Chociaż MRU podczas swojej budowy, notabene niedokończonej już było konstrukcją przestarzałą bo projektowaną wg. potrzeb dla I wojny światowej nie uwzględniając nowego uzbrojenia ale kilkanaście kilometrów korytarzy wraz ze stacjami kolejki wąskotorowej do rozwozu amunicji etc. robi wrażenie. Zdjęcia schronohangarów postaram się wrzucić za pare dni z lotniska w Chojnie bo tam się jeszcze pare takich ostało. A ta teoria o ładunkach wybuchowych może być prawdziwa ale nie koniecznie - co z samolotem wewnątrz hangaru ? Nie znam się na materiałach wybuchowych ale wybuch czegokolwiek w betonowym pomieszczeniu tego rodzaju to jest istna masakra...

P.S. Otwierania automatyczne tych drzwi jak najbardziej prawdziwe.

Kilka zdjęć z MRU.

Dworzec Heinrich

---

---

Chyba najbardziej znany z racji trasy turystycznej Panzerwerk 717

Zdjęcia ze strony bunkry.pl bo własne z MRU nie są tak dobre ;)

·
slash
79 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Fajnie ten dworzec wygląda! W sumie nigdy nie słyszałem o tym, że w Szczecinie macie takie fajne bunkry i to do zwiedzania. A na Wale Pomorskim się było w okolicach Szczecinka i Bornego Sulinowa:)
Chyba na drugiej fotce chyba uchwyciłeś jakieś duchy???? :)

Ja od kilku lat szukam potwierdzenia informacji co do podziemnego dworca kolejowego w Gdyni.
Już parę raz docierały do mnie informacje, że na terenie jednej czynnej jednostki wojskowej znajduje się tunel do którego może wjechać cały skład pociągu. Czy to prawda nie wiem ale fakt jest, że informacje docierały z różnych źródeł.

A co do schronohangarów i materiałów wybuchowych zamontowanych w drzwiach to całkiem możliwe. Nie wiem czy wszystkie schronohangary miały taki mechanizm w wrotach bo info dotyczyło schronohangarów w Gdyni -Babie Doły. Jeżeli takie ładunki były montowane na styku wrót to po ich odstrzeleniu samoloty musiały być całe... :) Inaczej to nie miało by sensu …:/
Niestety na Openerze nie mogłem tego zwerfikować bo nie było dojścia do bunkrów a wszystkie były tez zamknięte żeby się im przyjrzeć …:(

·
STEcinianin
69 Posts
A te zdjęcia to nie ze Szczecina akurat - MRU to Międzyrzecki Rejon Umocniony znajdujący się w troszke dalszych okolicach Zielonej Góry.
Co do samego Szczecina to mamy jeden schron do zwiedzania legalnego znajdujący się na Dworcu Głównym PKP, w 2008 dostał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej jako jeden z 11 najlepszych turystycznych produktów Polski.
http://www.schron.szczecin.pl/ - tutaj można o nim poczytać więcej. Ja byłem w nim jeszcze przed otwarciem - jest to drugi co do wielkości szczeciński schron przeciwatomowy, zachowała się w nim jeszcze oryginalna podłoga z korka oraz fluorescencyjne pasy na ścianach. Schron ma dwa poziomy, a klatka schodowa to 6 pięter.

Jedno ze zdjęć pochodzące z oficjalnej strony tego schronu

Drugim co do wielkości ale już niedostępnym dla zwykłych śmiertelników (zarówno podczas swojej eksploatacji jak i teraz :p ) jest schron pod Stocznią Szczecińską również przeciwatomowy, z centrum dowodzenia. Tam wszystko stanęło na epoce PRL-u. Ilość korytarzy w schronie to prawie 1900 m. Ciekawostką jest to, że podczas tłumienia strajku w Stoczni, ZOMO weszło na jej teren właśnie przez ten schron bo jedno z wejść znajduje się poza terenem Stoczni, a na tamten moment nikt nie miał prawa o tym obiekcie
wiedzieć. Kilka zdjęć z tego schronu - tym razem mojego autorstwa ;)

---

---

---

---

---

---

---
Jest tam jeszcze takich pare smaczków z oryginalnego wyposażenia :banana: :)

---

---

A to już sala pamięci w bunkrze naziemnym - w obiekcie tym znajdują się magazyny Obrony Cywilnej i sprzęt zachowany w idealnym stanie i nawet wodery z 1968 roku - jak mówią pracownicy nawet lepsze niż te co robią teraz.

Co do dworca w Gdyni to nie wiem chociaż u nas krażą plotki o całym podziemnym mieście jakby wszystkie schrony w Szczecinie miałybyć w przeszłości ze sobą połączone - moim zdaniem bujda na resorach. Sam schron na dworcu PKP, a dokładniej jego kawałek sam powstał z tunelu w którym na początku istnienia kolei w Szczecinie zawracały składy wracacjące do Berlina.

Właśnie mi o to chodzi z tymi ładunkami, że to musiałobyć jakoś rozwiązane. Sądze, że jeżeli był taki mechanizm to Rosjanie instalowali go w każdym schronohangarze bo lotniska te były im potrzebne do późniejszej inwazji więc jak będe w Chojnie to i na to postaram się zwrócić uwagę.

Aha i jeszcze jedno - te dwa schrony co pokazałem wcześniej są to dwa największe u nas ale z tego co wiem również jedne z największych takich obiektów w Polsce chyba. Jeden z dużych znajduje się również przy jeziorze Szmaragdowym - obecnie jest odkopywany i rewitalizowany. Reszta schronów którymi naszpikowany jest Szczecin to małe p-lotki i inne tego typu mniejsze rzeczy aczkolwiek też ciekawe. Także zapraszam kiedyś ;)

·
Homo Skyscraperus
22,141 Posts
W Bydgoszczy znajduje się natomiast kompleks DAG Fabrik - niemiecka fabryka dynamitu umieszczona w bunkrach. Olbrzymi kompleks, który otrzymał pieniądze z RPO na rewitalizację.

D.A.G-Fabrik Bromberg - to niemiecki zakład produkcji prochu i amunicji wzniesiony w południowo wschodniej części Bydgoszczy w okresie II Wojny Światowej. W szczytowym okresie rozwoju zatrudniał tysiące bydgoszczan oraz jeńców i pracowników przymusowych z całej europy, nadzorowanych przez niemiecką kadrę naukowo-techniczną, dostarczając szeroki asortyment materiałów wybuchowych dla hitlerowskiej machiny wojennej.
Kilka zdjęć:

Zdjęcia z forum, nie są moje. Poniżej link do ciekawej fotorelacji by Intense:

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=14336776&postcount=53

·
slash
79 Posts
Discussion Starter · #6 ·
O kurde zaje-fajny bunkier!!! Szczena mi opadła! Z tego co napisałeś to ten bunkier jest nie dostępny dla zwykłych śmiertelników czyli w „służbie”- i mimo upływu lat nie zmienili wystroju?
Trochę zdziwili mnie ulokowanie tego bunkra pod stocznia ale z drugiej strony łatwo go tam było wybudować i ukryć przed okiem imperialistów. :)

A co do podziemnych miast to chyba w każdym mieście jest taka bajka :)

A ta Bydgoska fabryka jest dość znana i podobno dość niebezpieczna...

·
Homo Skyscraperus
22,141 Posts
^^

Niebezpieczna, bo niektóre budynki mają po 6 kondygnacji i żadnej barierki. Spać z tylu metrów... albo nadziać się na wystający drut - bezcenne. Co pewien czas organizowane są tam wycieczki. Niedługo rusza jednak remont - wszystko będzie niby zniszczone tak jak jest. Zabezpieczą tylko niektóre miejsca, poprawią stropy, pociągną oświetlenie itd. Dość sporo będzie to kosztowało - teren trzeba m.in. ogrodzić.

Na terenie tym powstanie też wystawa sprzętu wojennego Pomorskiego Muzeum Wojskowego ( wozy, czołgi itd. nie mieszczą się już przed obecnym muzeum ).

·
STEcinianin
69 Posts
A no obecnie niedostępny jak nie masz znajomości ;) Może to się zmieni za jakiś czas gdy stocznia już całkiem zmieni właściciela - z tego co wiem troche chętnych już było ale oby zostało tam tak wszystko jak jest i oby była to druga taka atrakcja w Szczecinie. Wystroju nie zmieniali bo nie było sensu żadnego - schron jest utrzymywany w stałej gotowości - wszelkie instalacje są sprawne i nawet ma ogrzewanie. Tam przed wojną było kilka stoczni i tak akurat się Niemcom zbudowało, a oni przed imperialistami nic nie ukrywali ;)

Wiesz, Szczecin przez schrony jest naznaczony chyba jak żadne inne miasto w Polsce ;) No może Wrocław jeszcze jest troche - trzeba pamiętać, że podczas II WŚ te dwa miasta były ogłoszone twierdzami.

Fajna ta Bydgoska fabryka musze się kiedyś wybrać i ekstra, że coś w niej takiego będą robić. U nas jest Hydrierwerke Pölitz, która zajmowała się wytwarzaniem benzyny syntetycznej, która była zbudowana na 1500 hektarach. Mówi się, że podziemia tam są większe niż to co pozostało na zewnątrz ale tego nawet ludzie ze "Skarbu" którzy starają się o rozpropagowanie tego terenu nie wiedzą ile w tym prawdy.
Fakt, faktem korytarzy pod ziemią jest sporo. Zdjęcia może jutro stamtąd wrzuce.

·
slash
79 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Myślałem, że ten przeciw atomowy pod stocznia za komuny powstał...skoro przeciw atomowy :) ?Stąd ci imperialiści. Oj oby ten schron pozostał w nie zmienionym charakterze jak najdłużej to w przyszłości będzie niezła perełka do zwiedzania z tym Leninem na ścianie !

·
Registered
1 Posts
Powiem tylko że znam gościa który kupił jedną z dziewięciu działek na Stoczni Szczecińskiej. Super inwestycja. Z tego co mówił wynika że chce udostępnić schron do zwiedzania. Żeby wszystko dobrze obejrzeć trzeba poświęcić co najmniej godzinę, a przecież to tylko dwa piętra.

Nie wiem kiedy otwarcie więc jeszcze nie szykujcie ekip do wyjazdu. Jak będę wiedział coś więcej to postaram się napisać.

·
Registered
110 Posts
Niemiecki bunkier kolejowy w Stępinie niedaleko Strzyżowa w woj. Podkarpackim

Cały zespół wraz ufortyfikowaną linią obrony zbudowany w 1940r . Posiada jeden wjazd, jego długość wynosi 382 metry, szerokość 14 metrów. W płycie fundamentowej wyprofilowano zagłębienie szerokości 3 metrów i głębokości 1 metra, w którym znajdował się tor kolejowy. Po obu stronach toru znajdowały się perony. Równolegle do peronu po prawej stronie znajduje się ciąg pomieszczeń schronowych dla obsługi zamykanych pancernymi drzwiami. Ciąg ten posiada wyjścia na zewnątrz schronu. Schron kolejowy połączony jest poterną z zespołem schronów zaplecza technicznego. Kryły one zespół urządzeń zapewniających zasilanie, ogrzewanie i wentylację schronu kolejowego.

fotki ze strony http://149.156.142.12/stepstrzyzow/schron2.htm

27 Sierpnia 1941r spotkali się tu Hitler z Mussolinim

Obecnie teren jest już dobrze zagospodarowany pod turystykę, często odbywają się pikniki i zloty militarne w połączeniu z bitwami rekonstruktorów IIWŚ

·
slash
79 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Powiem tylko że znam gościa który kupił jedną z dziewięciu działek na Stoczni Szczecińskiej. Super inwestycja. Z tego co mówił wynika że chce udostępnić schron do zwiedzania. Żeby wszystko dobrze obejrzeć trzeba poświęcić co najmniej godzinę, a przecież to tylko dwa piętra.

Nie wiem kiedy otwarcie więc jeszcze nie szykujcie ekip do wyjazdu. Jak będę wiedział coś więcej to postaram się napisać.
Schrony, bunkry można fajnie adaptować i robić z nich naprawdę niezła atrakcję turystyczna. Niestety często jednak złomiarze i szabrownicy są szybsi ... zostają jedynie betonowe ściany ..a miejsce traci klimat ..

Schron przeciwatomowy G-321 w Gdyni ciekawy filmik na youtube.com

http://www.youtube.com/watch?v=tg5Ac9C02WA&feature=related

1 - 12 of 12 Posts