SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 106 Posts

·
Registered
Joined
·
2 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam!

Nie wiedziałem gdzie założyć ten temat...

Mam do Was pytanie:

Czy wiejący wiatr z prędkością >100km/h ma jakikolwiek wpływ na dość wysokie bloki (mieszkalne)?
Chodzi mi o to, czy stwarza jakieś zagrożenie.

Dajmy na to blok mieszkalny, 11-to kondygnacyjny o wymiarach podstawy jak na foto:


(kliknij aby powiększyć)

Tworzy to mniej więcej taką budowlę:


(kliknij aby powiększyć)

Wiadomo, że wiatr wiejący na taki 'żagiel' wywrze bardzo dużą siłę, która oddziałuje na jego fundamenty...
Jak z wytrzymałością takiego wąskiego prostopadłościanu z tzw 'wielkiej płyty' wybudowanego 30-40 lat wstecz? Nie chodzi mi tu o suche wzory i wiem, że napór na fundamenty rośnie kwadratowo względem wysokości, tylko jak to wygląda w 'praktyce'. Wiadomo też, że bloki z 'wielkiej płyty' są elastyczne, ale przecież do czasu...
 

·
Redsigert User
Joined
·
11,974 Posts
Takie tęcze to chyba w Rzeszowie... Nie słyszałem o przypadku w którym blok zawaliłby się pod wpływem wiatru, nawet najsilniejszego więc raczej możesz spać spokojnie.
 

·
Registered
Joined
·
2 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Nie chodzi mi o konkretnie ten blok ;) Ogólnie ciekawi mnie to, ponieważ w tamtych czasach raczej mało który wykwalifikowany architekt/inżynier miał coś do gadania, na dodatek często bloki były budowane tak, aby tylko wytrzymały plus minus 10lat ;) Np. Tychy na Śląsku. Miasto nazywane 'Sypialnią Katowic'... a to dlatego, że 'parę lat' temu, gdy miasta się rozwijały budowano w Tychach bloki które miały służyć jako hotele dla pracowników kopalń, fabryk. Raczej nie przypuszczano, że będą użytkowane do dziś...
 

·
Pijcie portera z BŁ!
Joined
·
18,209 Posts
Ruscy to naprawdę mają coś nie tak z psychiką... Mieć zgrzewę z takiego tornada, to do psychologa conajmniej się nadaje... No chyba, że byli po Vodce, to zwracam honor :lol:

Co do bloków, to też nie słyszałem nigdy o przypadku zawalenia się.
Okazuje się, że wielka płyta była w sumie bardzo wytrzymała i na pewno bardziej odporna od Amerykańskych domków z tektury, czy nawet starszych i zaniedbanych kamienic. Swoją drogą ciekawe, jak by wytrzymały porządne trzęsienie ziemi, jak np. to, które ostatnio Włochy nawiedziło.
 

·
Moderator
KACCCP
Joined
·
31,082 Posts
Następna osoba, która nabrawszy się na propagandę PRLu (przejściowe trudności i niedługo każdy będzie miał samochodzik i domek, a na razie macie tu bloczek na 10 lat), zakłada wątek, że zabiorom, zawali się itd.
 

·
Administrator
Joined
·
40,192 Posts
W Kołobrzegu koło 100 km/h wieje wiele razy w ciągu roku, a bloków mnóstwo. I nic. Najwyżej okna się otwierają, jak są stare :D
 

·
Nie(bo) Szczecin
Joined
·
10,778 Posts
Zniszczenia w Moskwie nie wyglądają na duże, szczególnie że drzewa całe połamane i samochody poprzewracane... Myślę, że wielka płyta byłaby w stanie przetrzymać taką trąbę powietrzną, jakie mają miejsce w Polsce... Albo na ciasnych osiedlach mielibyśmy Domino Day... :lol:

PS. dzisiaj przed burzą przeglądałem jakieś forum meteorolgiczne, chyba polskich Łowców Burz i był tam założony identyczny wątek, nawet z takim samym zdjęciem i rzutem bloku, jaki ten świat mały. :)
 

·
wartości
Joined
·
17,870 Posts
To przez to ten temat? http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomo..._blok_przewrocil_sie__na_plecy__ZDJECIA_.html
Na przedmieściach Szanghaju z niewyjaśnionych przyczyn runął w sobotę rano wykańczany przez robotników 13-piętrowy apartamentowiec - podały miejscowe media. Pod gruzami zginął jeden robotnik.

Hongkońska telewizja pokazała zdjęcia niemal całkowicie wykończonego już budynku, który wcześnie rano w sobotę nagle zaczął się przechylać by następnie runąć na jedną ze ścian. Budynek stanowił część dużego kompleksu mieszkaniowego w prestiżowym punkcie Szanghaju. Katastrofa nie spowodowała wielu ofiar wyłacznie dlatego, iż doszło do niej zanim robotnicy zaczęli pracę.

Naoczni świadkowie, cytowani na portalu internetowym dziennika "China Daily" , mówią. iż wcześniej na ścianach budynku pojawiły się rysy. Okoliczni mieszkańcy w momencie runięcia konstrukcji, odczuli wstrząsy, które przyjęli za trzęsienie ziemi. Szanghajskie władze zapowiedziały zbadanie przyczyn wypadku. Wstrzymano całkowicie budowę kompleksu do czasu wyjaśnienia sprawy.

Zdaniem mediów, nie jest wykluczone, że wykonawca użył nieodpowiednich, tańszych materiałów budowlanych - podobnie jak to miało miejsce w prowincji Syczuan, gdy w trakcie trzęsienia ziemi w ubiegłym roku runęły wszystkie szkoły, zbudowane z naruszeniem przepisów.(PAP) hb/ pz/ 4317236 int.
 

·
46 & 2
Joined
·
10,658 Posts
Xylometazolin, architekci projektujący wielką płytę bardzo się przeliczyli...wielka płyta wytrzyma jeszcze bardzo długo...
Architekci to sobie w wielkiej płycie mogli najwyżej wzorek tynku wymyślić. To był konstrukcyjnie obliczony prefabrykat, tym się zajmowali inżynierowie budowlani, za PRL-u po specjalistycznych kierunkach. Szwankowała przede wszystkim izolacja i łączniki, nie konstrukcja jako taka.

Co do wpływu wiatru - budynki z wielkiej płyty to konstrukcje sztywne, gdzie siłę wiatru przejmują ze ścian zewnętrznych osłonowych stropy i wewnętrzne ściany nośne. Musiałyby mieć ze 100 m wysokości i być wąskie jak talia anorektyczki, żeby im wiatr cokolwiek zrobił. :)
 

·
Registered
Joined
·
13,170 Posts
Może nie dotyczy to kwestii wytrzymałości na wiatr, ale przypominam o wybuchu gazu w jednym z gdańskich bloków (chyba 11p), które miało miejsce dobre kilka lat temu. Jedno piętro dosłownie wbiło się w ziemię, ale budynek wytrzymał tak gigantyczny wybuch! To w jakiś sposób pokazuje jak bardzo wytrzymała jest konstrukcja wielkiej płyty.
 

·
Registered
Joined
·
13,170 Posts
^^ Śmiesznie wyglądają te kamienice pomiędzy blokami. Jaki to rejon Wrocławia (o ile to w ogole Wrocław)?
 
1 - 20 of 106 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top