SkyscraperCity banner
1 - 20 of 175 Posts

·
Registered
244 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Veliki pozdrav, moji hrvatski prijatelji!
Zeleo bih da vas, a takodje i sve ljude koji citaju ovaj forum, povedem na jednu malu foto-setnju mojom lepom domovinom/otadzbinom - Bugarskom.
Nadam se da cete uzivati u fotografijama koje, naravno, mogu da prenesu samo jedan mali deo nasih prirodnih lepota i kulturnih bogatstava.

Za pocetak predlazem da vas povedem na foto-setnju planinom Rila, 60 km. juzno od Sofije, do najviseg vrha Bugarske i takodje krova Balkana - Musala (nekadasnji vrh Stalin), visok 2925 metara. Vrh je ime dobio za vreme turske vladavine i bukvalni mu je prevod "Blizu Boga" (Mus-Allah).

MUSALA - LETO 2007

Dotle stize zicara iz zimskog centra Borovec (visina je oko 2000m.), a onda se pocinjemo penjati peske:

Sa stanice zicare je moguce videti grad Samokov, planinu Vitosu (na levoj strani ispod oblaka) i vestacko jezero "Iskar" - jedno od najvecih u Bugarskoj. Iza Vitose se nalazi glavni Grad - Sofija:

Pogled prema zapadu:

A odavde se vidi i sam Vrh Musala

·
Registered
244 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Ledeno Jezero:

Vec je juli (7. mesec) a jos ima dosta snega:

Blizimo se vrhu. Mozemo se malo odmoriti i uzivati u panorami:

·
Registered
244 Posts
Discussion Starter · #5 ·

Stigosmo do krova Balkanskog poluostrva/poluotoka!!!:

Sa vrha se vidi i planina Pirin, prema jugu, gde se nalazi i zimski centar i stari grad Bansko:

·
Registered
244 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Jako lijepe slike!:cheers: Koliko vidim još ima ostatak snijega. U kojem mjesecu je to slikano?:)
To je slikano u 7. mesecu, a postoje mesta gde se sneg gotovo nikad ne topi.
Ipak smo ovde dosta na jugu i blizu Egejskog mora, pa nije moguce da u ovo doba godina ima toliko mnogo snega kao u Tatrama ili Karpatama naprimer.

·
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!
3,159 Posts
Hvala na lijepim fotkama! Volim ledenjačka jezera. Panorama je gotovo kao negdje na vrhovima u BiH, a pretpostavljam da kako se spušta u nizinu da ima ipak više zelenila? Ili je takav biljni pokrov zbog blizine mora?

·
Moderator
17,076 Posts
^^Ja bih rekao da nema tamo bas utjecaja mora ili se varam. Pogle npr Kupres u BiH, blizu je mora ali nemam nikakvog utjecaja more.

·
Registered
244 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Veoma mi je drago da vam se slike svidjaju!

Rila je relativno blizu mora, na jedno 100-150 km. More uopste nema uticaja nize, ali je 100% sigurno da utice na klimu na toj visini... Neki ljudi cak kazu da se sa vrha moze videti more kad je lepo vreme, ali ja licno ne verujem...
Inace, nize ima puno, puno zelenila i veoma lepu i gustu cetinarsku sumu. Stavicu veceras slike koje sam napravio proslog novembra u okolini Borovca, pa cete videti...

·
Registered
244 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Kao sto sam obecao, evo slike od mog jednodnevnog novembarskog izleta u Borovec - najstariji zimski centar u Bugarskoj osnovan 1896. godine kada je Car Ferdinand sagradio svoju letnju rezidenciju i nalazi se u podnozju najviseg vrha na Balkanu - Musala - u planini Rila. Borovec je ranije bio poznat pod imenom "Čam Korija".

BOROVEC - 11.2008

Jezero Pančarevo, manje od 2 kilometra od izlaza iz Sofije, a kao da smo vec negde daleko u planini... Vreme, kao sto se vidi, je prelepo:

Pocetak novembra i pocetak maja su, bar prema meni, dva najbolja perioda za posetu Bugarskoj, vidi se i zbog cega:

·
Registered
244 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Vestacko jezero na reci Iskar, koja je najduza reka u predelima Bugarske:

Dzamija i tzv. “megdan” (ne znam da li koristite tu rec?) u Samokovu, udaljen 10 km. Od Borovca :

Nekoliko lepih panorama iznad Borovca:

·
Registered
244 Posts
Discussion Starter · #15 ·

Jedna od mnogih ski staza:

I sad nekoliko fotografija od carske rezidencije “Bistrica” u Borovcu:

·
Banned
2,692 Posts
Oko Sokolovo, evo da ti i ja poželim dobrodošlicu na hrvatski forum i zahvalim na lijepim fotkama.

Budući da sam prije tri godine imao priliku posjetiti tvoju domovinu htio bih iznijeti par svojih dojmova.

Prvo, među Hrvatima vladaju velike predrasude o Bugarskoj, Bugarima i općenito o tom dijelu Balkana i Europe. Možda sam i sam bio takav dok nisam otišao tamo na poziv jednog prijatelja, i to je najbolji lijek protiv svih predrasuda - otići na lice mjesta i upoznati dotični narod i državu.

Išao sam autom preko Srbije: Beograd, Niš, Pirot, Kalotina...
Bio sam u Plovdivu, Sofiji, posjetili manastir Barščevski (jel' se ono tako zvaše?!) napravili krug po Rodopima.
Priroda je prekrasna, posebice planinski rodopski krajolici, bogati šumom, livadama, jezerima.

Plovdiv mi se jako svidio - miks raznoraznih kultura i povijesnih utjecaja. Stari grad je prekrasan: antička jezgra Philipopolisa s velebnim rimskim amfiteatrom, orijentalna jezgra-bilo bizantske bilo islamske provenijencije (šetajući se uskim kaldrmama osjećao sam se kao na sarajevskoj Baščaršiji), utjecaj zapadne arhitekture 19. st. (klasicizam, recesija...). Naravno ne manjka ni utjecaja moderne, socijalizma 20 stoljeća, dapače. Brežuljci na kojima je izgrađen grad podsjećaju me na minijaturni Rim. Sve u svemu, vrlo lijep grad, živahan, romantičan, pun mladih ljudi i preporučio bih ga svima kao obvezatan dio bugarskog itinerarija. Nećete se pokajati.

Središte Sofije također ima svojih čari iako se puno razlikuje od Plovdiva. Sofija je tipična ogromna kaotična balkanska metropola. Grad ipak ima što za ponuditi turistima. Ono što me je općenito oduševilo u oba grada jest dobra i jeftina hrana. Zaista se može dobro, dobro, dobro jesti ukusne specijalitete za male pare. I naravno sve to zaliti Zagorkom - odličnim bugarskim pivom iz Stare Zagore. O gostoprimstvu i otvorenosti Bugara ne treba trošiti previše riječi - to je valjda karakteristika svih ljudi na Balkanu.

Bugari općenito imaju vrlo pozitivno mišljenje o nama Hrvatima, iako sam stekao dojam da nas ne razlikuju previše od Srba. Za jezik nije neki problem (barem usmenu komunikaciju za one koji ne znaju ćirilicu) jer se lako sporazumijevamo, ipak više zahvaljujući "poznavanju" "srpsko/hrvatskog" od strane Bugara, nego li našem poznavanju bugarskog.

Noćni život. Kao što rekoh, Plovdiv ima neki romantičarski šmek (bio sam ljeti) i ugodnije sam se osjećao vani u brojnim ljetnim baštama, šetnicama, malim lokalima u povijesnoj jezgri. Nešto kao Mostar, Ohrid...
U Sofiji druga priča, prava balkanska ludnica. Zadnju večer sam završio u nekoj rupi (doslovce) gdje je "udarala" srpska cajka. Bugari znaju sve i jednu pjesmu Lepe Brene i Cece.:lol:

O ekonomskoj strani Bugarske ne bih previše. Odmah smo u opasnosti započeti priče tko je jači, čiji je veći (...:lol:BDP)...bla, bla.
Istina, iako se država nalazi u EU, standard je puno slabiji nego u HR, infrastruktura je lošija, ali to ne znači da ljudi i s MANJE ne znaju živjeti BOLJE, uživati. To je opet zajedničko umijeće življenja na cijelom Balkanu.

Sve u svemu, nosim pozitivne dojmove o Bugarskoj i Bugarima i svakomu bih preporučio posjet. Želio bih idući put posjetiti crnomorsku obalu, vratiti se u Plovdiv i naravno provozati se legendarnom STRUMOM.:lol::lol::lol:

:cheers:

·
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!
3,159 Posts
^^ što bi onda bio "megdan"? Pretpostavljam da je u Beogradu onaj Kalemegdan takav "megdan" koji spominješ?

·
Registered
244 Posts
Discussion Starter · #20 ·
^^ "Megdan" znaci glavni trg nekog malog mesta. To je rec turskog porekla. Obicno na megdanu nalazimo sadravan (sadrvan) ili cesmu, a cesto se desava da je on i pocetak carsije. O poreklu reci "Kalemegdan" mozda bi znao vise neki kolega iz Srbije...

Oko Sokolovo, evo da ti i ja poželim dobrodošlicu na hrvatski forum i zahvalim na lijepim fotkama.
Budući da sam prije tri godine imao priliku posjetiti tvoju domovinu htio bih iznijeti par svojih dojmova.
Hvala ti na dobrodoslici, cross, i hvala na vremenu sto si odvojio da napises svoje utiske o Bugarskoj – uvek je zanimljivo procitati sta misle o nama stranci, narocito iz zemalja u okruzenju...

Prvo, među Hrvatima vladaju velike predrasude o Bugarskoj, Bugarima i općenito o tom dijelu Balkana i Europe. Možda sam i sam bio takav dok nisam otišao tamo na poziv jednog prijatelja, i to je najbolji lijek protiv svih predrasuda - otići na lice mjesta i upoznati dotični narod i državu.
U pravu si da smo mi ovde na Balkanu kao « otrovani » predrasudama, jer mislimo da znamo mnogo jedni o drugima, a u stvari znamo veoma, veoma malo. Mozda su bivse jugoslovenske republike jedini izuzetak, jer ipak ste ziveli u jednoj drzavi. Ali ovde u Bugarskoj, vecina ljudi, poput ljudi u zapadnaoj Evropi vecina od kojih nema pojma o drzavama koje se nalaze malo istocnije od njih, tesko razlikuje narode u bivsoj Jugoslaviji.

Bio sam u Plovdivu, Sofiji, posjetili manastir Barščevski (jel' se ono tako zvaše?!) napravili krug po Rodopima.
Plovdiv je mozda jedan od najlepsih gradova u Bugarskoj i svakako « najsareniji » - malo je gradova u Evropi gde su predstavljeni toliko mnogo arhitektonskih stilova, religija i etnickih grupa... Stavicu slike od ovoga grada, ali nek se i svi ostali ljudi koji su ikad posetili Bugarsku osecaju slobodnim pokazati svoje slike i izneti svoje utiske.
Inace, manastir koji si posetio se zove Bačkovski jer se nalazi blizu sela Bačkovo.

Središte Sofije također ima svojih čari iako se puno razlikuje od Plovdiva.
I Sofija ima svojih starih zgrada, ali ona je prezivela teska bombardovanja od strane prvo amerikanaca i britanaca, a potom i nemaca. Veliki broj starih zgrada je bio srusen a nova komunisticka vlast koja je dosla 1945. godine, umesto da obnovi te zgrade je sve sravnila sa zemljom i pocela graditi novi centar u arhitektonskom stilu sumnjivih estetskih vrednosti…

U Sofiji druga priča, prava balkanska ludnica. Zadnju večer sam završio u nekoj rupi (doslovce) gdje je "udarala" srpska cajka. Bugari znaju sve i jednu pjesmu Lepe Brene i Cece.:lol:
U pravu si da postoji dosta ljudi koji vole tu muziku, ali postoji jos vise ljudi koji je « preziru » i smatraju djubretom. Situacija je, barem sto se turbofolka tice, slicna situaciji u Hrvatskoj.

O ekonomskoj strani Bugarske ne bih previše. Odmah smo u opasnosti započeti priče tko je jači, čiji je veći (...:lol:BDP)...bla, bla.
Istina, iako se država nalazi u EU, standard je puno slabiji nego u HR, infrastruktura je lošija, ali to ne znači da ljudi i s MANJE ne znaju živjeti BOLJE, uživati. To je opet zajedničko umijeće življenja na cijelom Balkanu.
Dobro si to rekao. Ziveo sam u Francuskoj, sad zivim u Engleskoj, ali moram reci da uprkos nizem standardu, niko ne ume ziveti kao nas ovde na Balkanu...
Sto se ekonomskog stanja tice - istina je da je cela Jugoslavija bila puno bogatija od Bugarske za vreme komunisticke diktature kod nas. To vise nije slucaj, mada je ekonomsko stanje u Bugarskoj puno losije od stanja sto bi vecina ljudi smatrala « zadovoljavajucem ». To je donekle posledica mafijaske komunisticke pseudo-socijalisticke « vladavine » u Bugarskoj zadnjih 8 godina. Nazalost nismo imali srecu da ocistimo drzavnu administraciju od bivsih komunistickih funkcionera i agenata tajnih sluzbi, koji su se pretvorili u « crvene mafijase » i izvrsili sumnjivu privatizaciju drzavnih preduzeca...

Sve u svemu, nosim pozitivne dojmove o Bugarskoj i Bugarima i svakomu bih preporučio posjet. Želio bih idući put posjetiti crnomorsku obalu, vratiti se u Plovdiv i naravno provozati se legendarnom STRUMOM.:lol::lol::lol:
Nadajmo se da ce za koju godinu i ovaj autoput najzad biti zavrsen… Taj bi autoput povezivao Sofiju sa Solunom u Grckoj, a vreme voznje bi bilo oko 2 sata (trenutno je oko 5).

1 - 20 of 175 Posts