SkyscraperCity banner

16001 - 16020 of 16039 Posts

·
Registered
11,253 Posts
Решението е образование и това е. Училищата в махалите трябва да бъдат закрити или да бърат с по-добри условие. Децата от малки трябва да си играят заедно и да свикват, да са заедно, а не както ние бяхме възпитани. Ние израснахме разделени с тях и затова имаме такива разлики и трудно се разбираме.
Това се прави от доста години. Циганчетата масово се вкарват в български училища, дори и във Варна. Какъв е ефекта от това не смея да обяснявам.

·
repent sinner
just the flu, bro
5,715 Posts
Това се прави от доста години. Циганчетата масово се вкарват в български училища, дори и във Варна. Какъв е ефекта от това не смея да обяснявам.
Това се прави за да може някои училища да си запълват бройките, да не закриват паралелки и да им вървят повече субсидии. Повечето циганчета въобще нямат нужните знания за класовете в които са, как са се изкачили в по-горни класове въобще не се знае. Цигани пуснати в гимназия почти не могат да говорят на български, не могат и да четат. А уж "много затегнаха мерките", матури за начално и основно образование и т.н. Работата изключително много намирисва.

·
Registered
201 Posts
Повечето циганчета въобще нямат нужните знания за класовете в които са, как са се изкачили в по-горни класове въобще не се знае.
Знае се. Директорите натискат учителите да пишат 3-ки колкото да има достатъчна бройка деца, защото бюджета на училището е директно свързан с бройката ученици.
Ако някой учител посмее до остави ученик на поправителен или, не дай си боже, да повтаря клас, ги скъсват от проверки и бюрокрация, и вината пада на 100% на учителя. В крайна сметка на учителите просто не им се занимава с тази глупост и пишат 3-ката.

·
Registered
11,253 Posts
Това което съм чувал е, че има минимален брой деца, които трябва да имаш за да направиш паралелка. Ако ги нямаш не можеш да направиш паралелка. Заради демографската криза има много училища в страната, които без цигането да бяха закрити отдавна. Отделно от това мисля, че повтаряне на годината не се прави вече. Демек дори и да скъсаш някой от двойки той не може да повтаря както е било през комунизма.

·
Registered
201 Posts
Това което съм чувал е, че има минимален брой деца, които трябва да имаш за да направиш паралелка. Ако ги нямаш не можеш да направиш паралелка. Заради демографската криза има много училища в страната, които без цигането да бяха закрити отдавна. Отделно от това мисля, че повтаряне на годината не се прави вече. Демек дори и да скъсаш някой от двойки той не може да повтаря както е било през комунизма.
Да, мисля е 16 или 18 в паралелка. Ако падне паралелката, пада и общият брой часове по предмета и оттам може да се наложи да се съкращават учители. Затова и директорите, и учителите правят всичко възможно да задържат децата, без значение дали знае за 3-ка или с какво поведение е (да се изключи ученик за лошо поведение е рядкост вече).
Парите за училището са на бройка деца, преди години беше около 1200 лв / дете / година, вече не знам. Т.е. гледа се количеството ученици, а оттам пада качеството. Може би само най-елитните училища могат да си позволят да подбират, защото за тях винаги има достатъчно желаещи да се запишат.

·
repent sinner
just the flu, bro
5,715 Posts
Знае се. Директорите натискат учителите да пишат 3-ки колкото да има достатъчна бройка деца, защото бюджета на училището е директно свързан с бройката ученици.
Ако някой учител посмее до остави ученик на поправителен или, не дай си боже, да повтаря клас, ги скъсват от проверки и бюрокрация, и вината пада на 100% на учителя. В крайна сметка на учителите просто не им се занимава с тази глупост и пишат 3-ката.
Това се знае, но нали уж въведоха и някакви допълнителни матури и външно оценяване. Явно и там са намерили начин. Тук мисля, че и държавата си прави пас. Иначе досега трябваше да има доста освободени учители и директори, а единственото нещо за което съм чувал да ги закачат са схеми с безплатните закуски.
Тоест както обикновено, затварят си очите за големите неща и имитират дейност с някои по-дребни нарушения.

·
repent sinner
just the flu, bro
5,715 Posts
Може би само най-елитните училища могат да си позволят да подбират, защото за тях винаги има достатъчно желаещи да се запишат.
И там е паднало нивото с единствената разлика, че все още не приемат неграмотни цигани.
Но разни кифли, където преди учеха за фризьорки в кварталните гимназии, сега са вече там.

·
Registered
2,695 Posts
^^ Съмнявам се в Пазарджик да има повече от 12-15 хиляди цигани. Колкото и да са гъсто населени махалите, като площ не са достатъчно големи, за да поемат над 15 000 души.

Относно населението на големите градове - не разбирам защо хора, които скоро не са ходили някъде коментират какво е положението в града, само защото не им се вярва нещо да е така. Покрай КПП-тата с коронавируса може да се доближим до реалните числа, ще видим. За Варна не мога да коментирам, много е далече и няма магистрала до там, та не съм ходил скоро, но Пловдив се съмнявам да е под 400 000.
И как ги установи,че има 400 хиляди души в Пловдив?При положение,че учениците са намалели с 10 хиляди в общината спрямо 2000г.Тази бройка е абсолютно достоверна,защото отчита всички ученици и не може да се твърди,че някои не са адресно регистрирали.
И специално за Пловдив имам наблюдения от 25 години насам,откакто бях студент в ПУ.И в последните години няма видимо нарастване на населението.Миналата година съм ходил поне 50 пъти до Пловдив.Има нарастване на броят автомобили,ама то във всеки областен град са нараснали броят автомобили.

·
варнене&
1,984 Posts
Ами тя държавата създава порочната практика с пари на бройка. Повярвайте учителите също не са щастливи. Да не говорим, че има училища, които се управляват от тоталитарни директори т.е. по 20 години е един директор, несменяем и прави каквото и както си поиска. Абе ужас е просто. По медиите също говорят глупости - липсват учители, ама не казват къде. Във Варна примерно липса няма, даже има опашка, от друга страна в Генерал Киселово няма и да намерят ако ще и 3000 лв да е заплатата (само цигани са там).

·
Registered
2,695 Posts
Решението е образование и това е. Училищата в махалите трябва да бъдат закрити или да бърат с по-добри условие. Децата от малки трябва да си играят заедно и да свикват, да са заедно, а не както ние бяхме възпитани. Ние израснахме разделени с тях и затова имаме такива разлики и трудно се разбираме.
Ти може и да си бил разделен,аз съм учил в началното и основното училище с цигани.И не бих пуснал децата си да учат заедно с цигани.Изобщо не учеха,никога не си бяха написали домашните и постоянно пречеха на другите ученици да учат.Да не говорим пък,че и постоянно се биехме.с циганите,ама те скачаха да се защитават един друг,а повечето българи гледаха сеир.Добре че в класовете бяха по-малко, та горе-долу бяхме равностойни като бройка при боя.
Сега е още по-зле,щото тогава учителите ги шамаросваха ако много наглеят,сега нищо не могат да им направят.

·
repent sinner
just the flu, bro
5,715 Posts
И как ги установи,че има 400 хиляди души в Пловдив?При положение,че учениците са намалели с 10 хиляди в общината спрямо 2000г.Тази бройка е абсолютно достоверна,защото отчита всички ученици и не може да се твърди,че някои не са адресно регистрирали.
И специално за Пловдив имам наблюдения от 25 години насам,откакто бях студент в ПУ.И в последните години няма видимо нарастване на населението.Миналата година съм ходил поне 50 пъти до Пловдив.Има нарастване на броят автомобили,ама то във всеки областен град са нараснали броят автомобили.
Аз не казвам, че Пловдив е 400 хиляди, въпреки че е възможно да ги достигне по постоянен адрес, а след това и по настоящ. Съответно не достигат 15 и 28 хиляди.
Но това с броя на ученици не мисля, че е много подходящо да се гледа. През 2000ната година повечето ученици са били родени през 80те, период с много по-висока от сегашната раждаемост. Тоест е напълно възможно сега да има повече хора, просто да нямат толкова деца.

·
Registered
2,695 Posts
Аз не казвам, че Пловдив е 400 хиляди, въпреки че е възможно да ги достигне по постоянен адрес, а след това и по настоящ. Съответно не достигат 15 и 28 хиляди.
Но това с броя на ученици не мисля, че е много подходящо да се гледа. През 2000ната година повечето ученици са били родени през 80те, период с много по-висока от сегашната раждаемост. Тоест е напълно възможно сега да има повече хора, просто да нямат толкова деца.
Постоянният и настоящ адрес изобщо не се актуализират редовно.По постоянен адрес в Пазарджик живеят 85 хиляди,по настоящ 77 хиляди ,НСИ ги дава 68 хиляди,а в действителност са под 60 хиляди.
Ще се види на преброяването догодина,което изрично се прави по местоживеене,а не по адресна регистрация.Точно заради твърденията,че в София,Пловдив и Варна живеели много нерегистрирани.
А ако в Пловдив живее население доста над данните на НСИ,то ще е вследствие на миграция,щото данните за раждаемостта и смъртността са точни.А естествено,че ще мигрират млади хора,а не такива на средна и пенсионна възраст.И тези млади хора имат деца или биха създали деца в Пловдив след преместването си,така че няма как да намалеят толкова драстично учениците спрямо 2000г.А ии сегашните ученици са родени след кризата от 90-е години,когато имаше много ниска раждаемост заради кризата.В тази връзка при сегашната криза пак е възможно да има много ниска раждаемост.Не само от икономическа гледна точка,ама много жени ще откажат да имат деца заради пандемията с коронавируса.

·
Moderator
18,914 Posts
Обективно погледнато, в последните седмици населението на България значително се е увеличило - много бачкатори се върнаха, а потенциалните емигранти не могат да заминат. Да мислим, как да задържим и двете групи тук след края на кризата.

·
Registered
2,695 Posts
Обективно погледнато, в последните седмици населението на България значително се е увеличило - много бачкатори се върнаха, а потенциалните емигранти не могат да заминат. Да мислим, как да задържим и двете групи тук след края на кризата.
Нищо не се знае.Рисковано е да се правят прогнози при пандемия.Сега ще има масово закриване на работни места,което пък ще се отрази на ръста на заплатите.Особено в провинцията.Така че пред някой бачкатор ще стои изборът да остане в чужбина,да се върне в родното си място на ниска заплата,или да отиде в София на по-висока заплата,ама наемът да му изяде голяма част от дохода.А и в София също ще има закрити работни места,та няма да е учудващо и там заплатите за бачкатори да тръгнат надолу.

·
repent sinner
just the flu, bro
5,715 Posts
А ако в Пловдив живее население доста над данните на НСИ,то ще е вследствие на миграция,щото данните за раждаемостта и смъртността са точни.А естествено,че ще мигрират млади хора,а не такива на средна и пенсионна възраст.И тези млади хора имат деца или биха създали деца в Пловдив след преместването си,така че няма как да намалеят толкова драстично учениците спрямо 2000г.А ии сегашните ученици са родени след кризата от 90-е години,когато имаше много ниска раждаемост заради кризата.В тази връзка при сегашната криза пак е възможно да има много ниска раждаемост.Не само от икономическа гледна точка,ама много жени ще откажат да имат деца заради пандемията с коронавируса.
Малко грешно е разбирането, че младите хора биха създавали деца, ако преди това е било някакво правило, сега вече далеч не е така. Раждаемостта при кореняците е направо трагична, дори и този брой деца които има сега до голяма степен се крепи на млади двойки които идват от по-малките населени места.
И между другото, учениците вече не са от 90те, когато е въпросната криза, а от 2000те, когато уж вече нещата са по-добре. А 90те дори са по-добре като раждаемост, отколкото 2000те и 2010те...

·
Registered
2,695 Posts
От 1995г до 2000г има по-ниска раждаемост,отколкото през периода 2005г до 2010г.За цялата страна,за Пловдив не знам как е,но предполагам няма да е по-различно.
А относно раждаемостта не е само до поколения.Познавам много хора над 40 години,които нямат деца.И мъже,и жени.И то хора с доходи доста над средните.Явно си имат проблеми с общуването с противоположният пол.
При по-старите поколения пък е имало много бракове заради бременността на жената.Откакто масово навлязаха презервативите,такива случаи са по-редки.
Общо взето избягвам вече да правя изводи защо е ниска раждаемостта,защото всеки случай си е индивидуален.

·
Registered
11,253 Posts
Хич не съм съгласен да мислим как да задържим мургавата част от тия завърнали се, която представлява 80% от възвращенците. Стискам палци всичко да отмине час по-скоро и всички роми да се върнат в богатата, уредена и красива Западна Европа!

·
Registered
5,346 Posts
Ти може и да си бил разделен,аз съм учил в началното и основното училище с цигани.И не бих пуснал децата си да учат заедно с цигани.Изобщо не учеха,никога не си бяха написали домашните и постоянно пречеха на другите ученици да учат.Да не говорим пък,че и постоянно се биехме.с циганите,ама те скачаха да се защитават един друг,а повечето българи гледаха сеир.Добре че в класовете бяха по-малко, та горе-долу бяхме равностойни като бройка при боя.
Сега е още по-зле,щото тогава учителите ги шамаросваха ако много наглеят,сега нищо не могат да им направят.
Как така не би пуснал децата си да учат заедно с цигани? Вкъщи не можеш да ги обучаваш след като навършат 7-годишна възраст, защото по закон училищното образование е задължително до 16-годишна възраст. Ако не пуснеш децата си на училище, ти ще нарушиш закона. Освен това ще навредиш и на самите си деца, защото ако не ходят на училище ще се затрудни значително социализацията им.
А пък в днешно време едва ли има училища, където да няма цигански деца в паралелките (може би с малки изключения в езиковите, математическите и другите "елитни" гимназии, но те така или иначе са за по-големи на възраст деца, за юноши са).
В Пазарджик сигурно е още по-лошо положението, като се има предвид, че това е един от градовете с най-голям брой цигани в България. Същото важи и за цялата област Пазарджик, а в училищата на областния град има деца и от областта, и от селата, а не само от областния град.
Затова няма как да не пуснеш децата си да учат с цигани. То просто е неизбежно.
Ако имаш някакви опасения, трябва да проучиш кои са родителите на циганските деца, които ще бъдат в паралелките на твоите деца, и да говориш с тези цигански родители, да ги помолиш да кажат на децата си да не закачат твоите деца. Особено като се има предвид, че децата ти са момичета. Момичетата са по-уязвими от момчетата.

·
Registered
11,253 Posts
Вадуцка, всички знаем че си стар свъсен ергенин и нямаш деца. Айде като си намериш булка и си народите дребни дечица пак ела да пишеш кой да си пуска децата да учат с цигани и кой не.

·
repent sinner
just the flu, bro
5,715 Posts
А пък в днешно време едва ли има училища, където да няма цигански деца в паралелките (може би с малки изключения в езиковите, математическите и другите "елитни" гимназии, но те така или иначе са за по-големи на възраст деца, за юноши са).
Тва въобще не е вярно...

16001 - 16020 of 16039 Posts