SkyscraperCity banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 457 Posts

·
tu sam
1,424 Posts
Discussion Starter · #1 ·
1. dio

Petak poslijepodne, 09.03. krećemo iz Sarajeva, preko istočne Bosne, Višegrada, te u Užicama ulazimo u Srbiju. Glede puteva i uređenosti okoline, nema neke razlike između Bosne (istočne) i Srbije (zapadne)...
Jedino su prirodne ljepote koje okružuju te iste puteve ipak daleko u korist Bosne. Smeća sa strane ima tamo gdje se i raja okuplja, no to je nekako postala slika Balkana na koju sam gotovo pa oguglala...
U Srbiji se nismo zadržavali duže od ispijanja nekoliko kafa/čajeva u usputnim lokalima koji variraju od onog savršeno kafanskog tipa do onog savršeno ušminkanog. To objašnjavam time da, kad se lokali sređuju, onda se srede kako treba... U međuvremenu stagniraju. Ljudi kontrast... Neki nezainteresovani, neki gnjavatorski zainteresovani.

Još malo i eto nas u Dmitrovgradu te i u Bugarskoj... Al tamo puteva... Neopisivi.. Pokušavala sam povući paralelu sa nekim od puteva po Bosni,
ali u ovom izobilju loših BH puteva ne može se naći niti jedan dovoljno loš da bi ušao u konkurenciju sa bugarskim cestama... A tek smeće sa strana... Konstantno... bez prekida, umjesto zelenog pojasa trave (ili snježnog ili "zemljanog"...) kontinuirani pojas smeća...

A za naselja sa strane smo u početku kontali da su ciganska... Ili je mnogo ciganskih sela u Bugarskoj ili ih je većina kraj ceste ili se pak uopšte ne radi o ciganskim naseljima...

No, da ne bude da pišem samo negativno o ovoj državi, moram napomenuti da se radilo možda i o prevelikim očekivanjima...
Država koja je u EU bi svakako trebala i odokaciono izgledati mnogo bolje nego jedna BiH ili Srbija koje neće u tu istu zajednicu još najmanje 10 godina. No, situacija je obrnuta... Hrvatsku ne bih smjela ni pomisliti da poredim sa jednom Bugarskom (ceste, gradovi, standard građana,... ma sve)

Naravno, postoji mnogo pozitivnih iskustava iz te iste Bugarske. Čini mi se da su kao narod još uvijek dosta otvoreni, još ih nije prevladala ona kapitalistička manija toliko da i po čemu liče na hladne zapadnoevropljane. Uglavnom su gostoljubivi, ljubazni, ne djeluju škrti. Iako su nas uveliko upozoravali da su najveći kradljivci u Evropi, nama je nestao samo jedan mobilni aparat, ali zapravo nismo sigurni je li izgubljen ili ukraden (veća je mogućnost ovo prvo).

Da ne davim dalje, za početak evo nekoliko sličica sa bugarskih puteva (uz napomenu da nisu sve moje):

·
tu sam
1,424 Posts
Discussion Starter · #3 ·
skromnost je vrlina :lol:

·
Registered
2,711 Posts
Uf, koma izgleda, ali Bugarska (i Rumunjska) rastu dosta brzo, valjda će brzo biti bolje.

Inače, kriteriji prijema u EU u slučaju ove dvije zemlje bili su "odmakni od Rusije" - kakvi standardi, kakava antikorupcija, kakvi bakrači.

·
Lilium Bosniacum
40,317 Posts
hahaha ajoj Beco nemaš pojma koliko sam ti zahvalan na ovom threadu !! :D
Oduvijek sam htio vidjeti STVARNO stanje u BG i RO a ne one ušminkane slikice koje postaju njihovi forumaši :D
ala na šta je spala EU :eek:hno: dakle... Bosna je EU standarde od 1 januara davno prešišala :|

·
tu sam
1,424 Posts
Discussion Starter · #6 ·
grad Samokov

2.dio

Samokov je glavno zimsko sjedište u Bugarskoj, nalazi se između planina Rila i Vitoša, nije daleko od Sofije. Ima nekih 30 000 stanovnika. Bilo je strašno hladno pa jedva da smo napravili nekoliko slika. Džamija u samom centru grada je neizbježna (moram napomenuti da je mnogo sličnija turskom stilu gradnje nego bosanskom), a osim nje i pravoslavne crkve, teško da je nešto drugo zanimljivo u gradu:

Naš krasni domaćin - Marijana nas je odvela na klopu u "restoran" koji izgleda prestrašno (ne mogu da nađem adekvatniji epitet), ali je u njemu supa bila predobra:

·
tu sam
1,424 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Da te vooooliiim duša znaaaaa draga moja Beej-Haaaa :D
tako smo se otprilike i mi osjećali :)

Beco super slike btw

da nemaš sliku krasnog domaćina Marijane?
Marijana je teta :) ali, ako želiš mogu postovati slike nekih "usput" "uhvaćenih" Bugarki poslije, kad dođe na red izvještaj iz Sofije :)

Pjevali smo joj (a i svirali) ovu pjesmu:

Jedne divne, tihe majske noći
Ti si rekla da ćes doći na prvi rendezvous
Noć je oko mene svud je tama
A Marijana spava sama
I ne zna da sam tu
A ja pod palmom sjedim sam
I oči sklapa san i tužan čekam
Davno žuđen dan

O Marijana, slatka, mala Marijana
Ja ću te čekati, dok svane dan
O Marijana, slatka mala Marijana
Ja ću te čekati, jer ti ćes doć

Baštom opet cvate majsko cvijeće
A ja drhtim sav od sreće
Jer čekam samo nju
Ponoć davno, davno već je prosla
A Marijana nije došla na prvi rendezvous...

·
Ta☼
3,479 Posts
jako zanimljiv report i slike:eek:kay:, inače čuo sam da su tradicionalna sela lijepa i da su ljudi dosta topli..

·
Lilium Bosniacum
40,317 Posts
haha okej nemoj Marijanu ipak! ;)
Ali Bugarke moraš obavezno :eek:kay:

grejt,jedva čekam da vidim ostatak,Sofiju pogotovo :eek:kay:
btw kojim si povodom ako se smije znati išla u BG? i jel ti trebala viza?

·
Registered
2,711 Posts
Ma nemre bit tak loše! Ipak, zima je na slikama, nema lišća, sivo nebo - sve to pogoršava dojam, kaj ne?

I was in Sofia a few yrs ago and I liked the place. Some parts are a bit run down but, hey, overall impression was pretty good. But it was a sunny springtime day I visited, green parks, ppl sitting outside etc.

·
tu sam
1,424 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Ma nemre bit tak loše! Ipak, zima je na slikama, nema lišća, sivo nebo - sve to pogoršava dojam, kaj ne?

I was in Sofia a few yrs ago and I liked the place. Some parts are a bit run down but, hey, overall impression was pretty good. But it was a sunny springtime day I visited, green parks, ppl sitting outside etc.
a do Sofije si stigao avionom? ;)

·
tu sam
1,424 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Beca, is this the Bulgaria that you saw?
no, this is only a part of it... I am going chronologically... Roads Serbia-Sofia, town Samokov, then Rila mountain, then Sofia...

·
tu sam
1,424 Posts
Discussion Starter · #20 ·
btw kojim si povodom ako se smije znati išla u BG? i jel ti trebala viza?
planinarenje je bio povod
a viza treba i vjerovatno je jedna od najskupljih (100KM, ali sa taksama izađe 116KM)

1 - 20 of 457 Posts
Status
Not open for further replies.