SkyscraperCity Forum banner
1 - 7 of 7 Posts

· Registered
Joined
·
1,118 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Setbasındaki Kılıçkalkan evi============================================================

Baruthane Caddesi Çukur Mescit

============================================================

Tahtakaledeki Dag - Der Kültür Merkezi============================================================

Tarihi Yesil İmaret============================================================

Namazgah Caddesi Geleneksel Sanat Merkezi============================================================

Yıldırım Camii Minareleri============================================================

Üftade Tekkesi ve Camii============================================================

Emir Sultan Hamamı============================================================

Emir Buhari Tekkesi

 

· Registered
Joined
·
1,118 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Hamamlı Kızık Hamamı==================================================================

Cik Cik Hamamı=================================================================

Mahmekeme Hamamı================================================================

Kayıhan Hamamı================================================================

İncirli Hamamı================================================================

Kütahya Han
KAYNAK: BURSA BELEDİYESİ
 

· Registered
Joined
·
1,118 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Eskişehir Han================================================================

Şenberderler Kütüphanesi=================================================================

Fabrika - i Hümayun=================================================================

KAYNAK: BURSA BELEDİYESİ


Belediye bircok restorasyon yapmıs , sehir merkezindeki yapılan projeleri paylasmak istedim. Birde özel sektör ve ilce belediyeleri de muhakkak birseyler yapıyordur. Onları da paylasırım ;)
 

· Moderator
Joined
·
32,670 Posts
bunu yapıp da yanındaki binayı nasıl bırakıyorlar...

http://projeler.bursa.bel.tr/upload/2012/05/84.jpg

bir de önüne hiçbir şey yapılmamış olduğu gibi bıralıkmış, çim falan yapsalarmış en azından.

Eskişehir Han'ı da yarım yapmışlar, sağ tarafı özel mi acaba.
 

· Registered
Joined
·
1,118 Posts
Discussion Starter · #5 ·

BURSA’NIN TARİHİ KAPILARI GELECEĞE AÇILIYOR


Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 2300 yıllık Bitinya surlarını ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında restorasyonu tamamlanan Tahtakale’ye açılan Yokuş Caddesi’ndeki kapı, burç ve surlar Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı törenle, kent siluetindeki yerini aldı.

Bitinya döneminde yaptırılan 14 burç ve 6 kapısı bulunan 3 bin 400 metre uzunluğundaki surlarla ilgili verileri tarihin tozlu raflarından titiz çalışmalarla çıkaran Büyükşehir Belediyesi, tarihi surların Tahtakale’ye açılan kapısı olan Yokuş Cadde Tahtakale Kapısı ve bağlı burç ile surlardaki restorasyon çalışmalarını tamamladı. Kentin farklı noktalarındaki hanlar, hamamlar yeniden işlevlendirilerek yaşamın bir parçası haline getirilirken, yaklaşık 2 bin 300 yıllık geçmişi bulunan Bitinya döneminden kalma Bursa surları da bu dönem de tüm ihtişamıyla kent siluetindeki yerini alıyor. Kent siluetinin önemli bir parçası olan surların Tahtakale semtine açılan kapısı olan Tahtakale Kapısı tarihi kaynaklardan elde edilen verilerle yeniden ayağa kaldırılırken bununla birlikte 2 adet burç ve aralarındaki sur duvarların da restorasyon çalışmaları tamamlandı. Bursa’nın geleceğine açılan tarihi kapı ve surların kente yeniden kazandırıldığı törene Başbakan Yardımcısı Bülent Ardınç, Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, Bursa milletvekilleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve çok sayıda davetli katıldı.

Öncü şehir rolünü üstleniyoruz

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gerek ecdat yadigarı eserlerin yeniden ayağa kaldırılması, gerekse somut olmayan kültürel mirasın kitaplaştırılarak gelecek kuşaklara aktarılması yönündeki çalışmalarla Bursa’nın bu alanda öncü kent rolünü üstlendiğini söyledi. Bursa’nın 1855 depreminde yıkılan, daha sonra da belediyeler tarafından yol açma çalışmaları nedeniyle ortadan kaldırılan en eski kapısının Tahtakale kapısı olduğunu belirten Başkan Altepe, bu kapının 1870’li yılların gravürlerinden yola çıkarak bulunduğunu kaydetti. Tamamen yok olan kapının bugün ilk günkü ihtişamıyla orijinal yerinde ayağa kaldırıldığını ifade eden Başkan Altepe, “Yıllardır söylenip yapılamayanlar, konuşulup gerçekleştirilemeyen tüm eserler bu dönemde ayağa kalkıyor. 30 - 40 yıldır planlarda olan yollar bu dönem hayata geçiriyor. 60 yılık stat yenileniyor, 133 yıl sonra belediye hizmet binası yapılıyor. Her alanda yoğun yatırımlarımız var. Ancak Bursa’nın en önemli kimliği tarih başkenti oluşu. Bu bilince sahip kent yöneticileri olarak bu dönemde yaptığımız çalışmalarla Bursa’mızın yaşayan canlı tarih şehri ve müze kent olması yolunda önemli bir mesafe aldık. Bu bölgede devam eden çalışmalarımda ana hedeflerimizden biri Devlet Hastanesi’nin buradan kaldırılması ve metro güzergahında ulaşımın kolay olduğu bir yere taşınması. Bursa Mevlevihane’sinin yeniden ihyası, Bey Sarayı’nın yeniden Bursa’ya kazandırılması yönündeki çalışmalarımız da sürüyor” diye konuştu.

kaynak: bursa belediyesigecmişte varolan ancak zamanla yok olmus degerlerin yeniden yapılması güzel birsey , uzun vadede kent cazibe merkezi ve turizm kenti olabilir.. :)
 

· Moderator
Joined
·
32,670 Posts
Bazı kısımlar İstanbuldaki gibi tiyatro dekoruna benzemiş ne yazık ki.
 
1 - 7 of 7 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top