SkyscraperCity banner

1 - 20 of 295 Posts

·
Super Member
Joined
·
9,189 Posts
Discussion Starter #1
3 Residence Towers+1 Office Tower (each 30 m)+45,000 m2 shopping center
The name of the project is not determined yet..
Artell İnşaat, Koytur ile birlikte Ümraniye Tepeüstü'nde Anadolu Yakası'nın ilk 'alışveriş merkezi-ofisrezidans' üçlüsünden oluşan 125 milyon dolarlık projeya başlıyor.

Türkiye'de son yıllarda gayrimenkul sektöründe yaşanan patlama ile birlikte rezidans kavramı da sıkça gündeme gelmeye başladı. Rezidansların alışveriş merkezi ve ofisle birlikte servis edildiği projeler hız kazandı. Avrupa Yakası'nda hali hazırdaki Akmerkez ve Metrocity gibi örneklerden sonra, inşaatı devam eden Kanyon Projesi de rezidans, alışveriş merkezi ve ofis binalarını aynı konseptin içinde sunuyor. Anadolu Yakası'nda, şu ana kadar benzer bir proje hayata geçirilmemişti. Şimdi, Artell İnşaat, Koytur ve yabancı ortakları 125 milyon dolarlık bir projeyle bu eksikliği gidermeye talipler.

IKEA ile komşu

Artell-Koytur ortak yapımı olan bu yeni proje Ümraniye Tepeüstü'nde ve IKEA'nın hemen yanında inşa edilecek. 215 bin metrekarelik bir alanda 3 adet rezidans kulesi, 1 adet ofis kulesi ve bir de alışveriş merkezi bulunacak. Projenin yabancı ortağı ise ismi henüz açıklanmayan dünyaca ünlü bir otel grubu.

Her biri 30 katlı

Projede yer alacak 3 adet rezidans kulesi tam 30'ar katlı olacak ve 45 bin metrekare üzerine inşa edilecek. Dairelerin büyüklükleri ise 80 metrekare ile 200 metrekare arasında olacak. 120 metrekareden 200 metrekareye kadar olan daire seçenekleri, istenen özelliklerde modüler sistem ile üretilebilecek. Dairelerin metrekare birim fiyatları da şu anda 3 bin dolar olarak belirlenmiş. Rezidanslarda verilecek hizmetler ev sahibinin isteğine göre sınırlandırılacak. 'Alacarte hizmet' anlayışının uygulanacağı projede evinizdeki tuvalet kağıdının değiştirilmesini bile talep edebileceksiniz. Yatağınıza kadar servis edilebilen kahvaltılar ve akla gelebilecek daha birçok alacarte hizmet ayrı ücretlendirilmeye tabi tutulacak. Bu kadar detaya ihtiyaç duymayan ev sahipleri ise ortak verilen çöp servisi gibi hizmetlerden zaten yararlanacaklar.

45 bin m2 alışveriş merkezi

Projenin diğer bir ayağı olan alışveriş merkezi, tam 45 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilecek ve tekstilden beyaz eşyaya kadar her türlü mağazaya ev sahipliği yapacak. Bunların yanında çeşitli restoranlara da yer verilmesi planlanan alışveriş merkezinin kapalı otoparkı da 3 bin araç kapasiteli olacak. 'Residence'ların içinden ve bağımsız olarak dışarıdan girişlere de açık olması düşünülen otopark, içerisinde sıkışıklığa yol açmayacak şekilde yapılandırılacak.

16 bin metrekarelik alanda inşa edilecek ofis bloğu, yangın yönetmeliği ile alakalı her türlü uygulamaya sahip olacak. Teknik altyapısına büyük özen ile yaklaşılan ofis bloğunun dışında projede bir de spor ve bakım merkezi bulunacak. Bu merkez de 16 bin metrekare üzerinde yükselecek. Spa merkezinden güzellik salonuna, kuaförden saunaya kadar pekçok olanak sunacak şekilde tasarlanan spor ve bakım merkezi ile de birlikte insan ihtiyaçlarını karşılama açısından bütünlük sağlayan bu projenin hafriyat çalışmaları Nisan 2006'da başlıyor

Artell İnşaat Satış ve Pazarlama Direktörü Neşe Canselen, ismi henüz belirlenmeyen 125 milyon dolarlık projeleri için Anadolu Yakası'nın lider projesi olacak " diyor ve ekliyor:

"Üç tarafında yol olan, ulaşımı kolay, yarım ada gibi bir arazide residence, alışveriş merkezi ve ofis inşa ediyoruz.

Bütün bunları da çok kaliteli biçimde sunuyoruz. Sattığımız şey ev değil, yaşam tarzı" Projeyi sunacakları hedef kitle olarak 'hayatında kolaylık arayan, profesyonel ve standartları yüksek' kesimi gösteren Neşe Canselen, alışveriş merkezinin yapılan pazar araştırmalarına göre bölgede ihtiyaç duyulan bir unsur olduğuna değiniyor ve "Yapılan araştırmalara göre İstanbul'daki hemen hemen tüm alışveriş merkezleri yüzde yüz; yalnızca biri yüzde seksen dolulukta. Bu da İstanbul'un hala alışveriş merkezi istediğinin bir göstergesi. Biz yabancı ortaklığımız sayesinde buraya yabancı yatırım da çekeceğiz. Türkiye'de hiç görülmeyen mağazalar gelebilir" şeklinde devam ediyor.

1 kule yabancı ortağın

'Residence' kulelerinden biri, otel grubu sahibi yabancı ortağa ait olacak. Grup burada uzun süreli konaklamalar için otel hizmeti verecek. Yabancı ortaklarının böyle göz önündeki bir projede isim sahibi olması sayesinde önemli ciro ve görünürlük elde edeceğine de değinen Canselen, "Anadolu Yakası, projede bizim sunduklarımızın dışında bu tip bir otele de kavuşacak." diyor.
http://www.sabah.com.tr/em/eml104-20051229-104.html
 

·
Super Member
Joined
·
9,189 Posts
Discussion Starter #4
Marriott'tan, Ümraniye'ye rezidans yatırımı

Amerikalı 5 yıldızlı otel zinciri Marriott, rezidans projesiyle Türkiye'ye geliyor. Artell - Koytur'un projesinde, 3 rezidans, ofis kulesi ve alışveriş merkezi var

İstanbul'un Ümraniye semtinde toplam maliyeti 125 milyon dolar olan rezidans (lüks ve çok katlı konut) - ofis - alışveriş merkezi projesini başlatacak olan Artell - Koytur Ortak Girişim Grubu, projede ünlü Amerikalı otel zinciri Marriott ile birlikte çalışacak.
Ümraniye Tepeüstü'nde IKEA mağazasının yanındaki, otoyola cepheli 50 dönümlük arazi üzerine inşa edilecek projenin toplam inşaat alanı 215 bin metrekareyi buluyor. Projede, birer ofis kulesi ve alışveriş merkezinin yanı sıra 3 rezidans kulesi de yer alıyor. 2006'nın haziran ayında yapımına başlanacak olan projenin detayları için, Türkiye'ye yatırım hazırlığında bulunan dünyaca ünlü Amerikan otel devi Marriott'un yetkilileri geçtiğimiz günlerde İstanbul'daydı.

30'ar katlı olacaklar

Edinilen bilgilere göre arazi ve proje şartlarını inceleyen Marriott Otel yetkilileri, Executive Apartments (uzun dönemli daire kiralama sistemi) konseptini İstanbul - Ümraniye'de hayata geçirme kararı aldı. Projedeki rezidans kulelerinden birisi Marriott'a otel projesi için verilecek. Diğer iki kulede ise temizlik, teknik destek ve yemek hizmetleri yine Marriott tarafından sağlanacak. Bunun yanı sıra daire ve ofisler aynı zamanda satışa da çıkarılacak.
UD Mimarlık tarafından tasarlanan, 30'ar katlı 3 rezidans ve 1 ofis kulesinden oluşacak projede 30 dönümlük bir de alışveriş merkezi var. Kulelerin altında tartan pistin olacağı 12 bin metrekarelik 'sağlık - spor merkezi' de bulunacak. Haziran ayında başlanılması düşünülen projenin 3 yıl içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Projede 100 bin metrekarelik otopark alanı mevcut.

2 bin 700 oteli bulunuyor

Dünyaca ünlü 5 yıldızlı otel zincirlerinin sahibi Amerikan Marriott International Hotels'in 65 ülkede 2 bin 700'den fazla oteli bulunuyor. Dünyada Marriott zincirleri üst kalitede oteller olarak nitelendiriliyor. Marriott oteller zinciri, J.W.Marriott tarafından 1957 yılında kuruldu. Virginia'da inşaa edilen ilk otelin 365 odası bulunuyordu. Marriott, 1975 yılında ise Avrupa'ya açılarak Amsterdam'da ilk otelini inşa etti. Marriott, 1995 yılında Ritz - Carlton Hotel'i alarak büyümesini sürdürdü.

Anadolu'nun Maslak'ı olacak

Bosch, Siemens, Profilo, Carrefour, IKEA, Casper gibi çok sayıda tanınan markanın tercih ettiği bir bölge durumuna gelen Ümraniye, devam etmekte olan yatırımlar sayesinde Anadolu yakasının Maslak'ı olarak anılmaya başlandı. İstanbul'a yapılması düşünülen Teknokent'in, bölgenin cazibesini daha da artıracağı konuşuluyor.
http://www.milliyet.com.tr/2006/03/03/ekonomi/eko01.html
 

·
Wereldburger
Joined
·
869 Posts
I hope we can see more pictures because I like this!
 

·
gobble gobble !
Joined
·
251 Posts
Ben su anda IKEA'nin hemen karsisindaki sitede oturuyorum.
Ikea'nin iki tarafindada devasa insaatlar var. Bir tanesinin tabelasinda bizim daha onceden bildigimiz M1 Meydan alisveris merkezi yaziyor.

Digerinin tabelasi yok fakat otoyola cepheli olani o, yukaridaki haberde yazdigi gibi. Arazide su anda devasa bir cukur acildi temel icin. Geceleri bile hafriyat kamyonlari gidiyordu. Keske penceremden gorunsede resmini cekebilsem...

Benim anladigim iki ayri insaat ortada Ikea ile birlesip devasa bir merkez olacak.
 

·
Moderator
Joined
·
28,090 Posts

·
Moderator
Joined
·
28,090 Posts
"Buyaka"yla 300 milyon dolara Anadolu yakasını sahiplendi

Anadolu Yakası’nın iddialı projelerinden biri olarak gösterilen ’Buyaka’ projesi, 43 bin metrekare arazi üzerinde üç rezidans, bir ofis kulesi ve bir alışveriş merkezinden oluşuyor. 300 milyon dolara malocak projeyi gerçekleştiren Artell Koytur’un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Özderici, ’Buyaka’ projesiyle Anadolu yakasını sahiplendiklerini belirtiyor.

Artell Koytur’un Anadolu Yakası’nın en iddialı projelerinden biri olarak başladığı ’Buyaka’, üç rezidans, bir ofis kulesi ve Buyaka Alışveriş Merkezi’nden oluşuyor. 300 milyon dolar değerindeki projenin rezidans kısmında 390 daire olacak. MAC spor kompleksi ile Anadolu yakasının spor merkezi olmayı hedefleyen projede fiyatlar metrekare başına 3 bin dolardan başlıyor. Büyüklüğü 100 ile 282 metrekare arasında değişen daireler, tüketicinin seçimine göre birleştirilerek daha da büyütülebiliyor. 2010 yılında tamamlanacak projede ev sahiplerinin istemesi halinde eve aşçı, çocuk bakıcısı gönderilecek. Projede en gelişmiş teknolojilerin kullanılacağını ancak duygusal yaşamı, insani boyutunu yok etmeyeceklerini söyleyen Artell Koytur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Özderici, Buyaka ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Buyaka projesiyle ilgili genel bilgiler verir misiniz?
- Projenin büyüklüğü 300 milyon dolar civarında. Ümraniye Tepeüstü’nde yaklaşık 43 bin metrekare arazi üzerinde yapılan Buyaka projesi üç rezidans, bir ofis kulesinden ve bir de alışveriş merkezinden oluşuyor. Rezidans kulelerinde büyüklüğü 100 ile 282 metrekare arasında değişen 390 daire yer alacak. Bu daireler, müşterilerin tercihine göre birleştirilerek daha büyük dairelere dönüştürülebilecek. Bir oda bir salondan 4 oda bir salona kadar daire seçenekleri var. 600 adetlik otopak bulunacak. Rezidans yaşamını kolaylaştırdığı için tüm konutlar daire olarak düzenlendi. Dubleks, loft gibi seçenekler yok. Bu, Anadolu yakasında şehir içi ama doğaya da temas eden bir proje.

Bu projenin en büyük özelliği nedir?
Anadolu yakasında, ofis, alışveriş merkezi, rezidanstan ve büyük bir spor merkezini bünyesinde barındıran bu büyüklükte başka bir proje yok.

Rezidanslarda ne tür hizmetler olacak?
- Standart hizmetler olarak bakım, güvenlik, temizlik olacak. Yüksek aidatlara mecbur bırakmamak için ekstralar ayrıca verilecek. İsteyene aşçı gönderebileceğiz. Alışverişi yapılıp, yemek servisi verilebilecek. Evcil hayvan bakımı, saat 17.00-19.00 arası çocuk bakıcısı organize etmek, faturaları ödemek gibi yoğun hayatı olanların yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik hizmet olacak. Ancak bu hizmetler ihtiyaca bağlı olarak ortaya çıkacak.

Akıllı binalar mı olacak bunlar?
- Çok elektronik bir yaşam hissi vermek istemiyoruz ama en gelişmiş teknolojik sistemler olacak. Duygusal yaşamı, insani boyutunu yok etmeden hayata katkıda bulunacak bir alt yapısı olsun istiyoruz. İnsanların yalnızlaştığı kule yaşamı değil, gerçek kaliteli bir rezidans hayatı kurmak istiyoruz.

Alışveriş merkezi ve ofis bloğunun büyüklükleri nedir?

- 106 bin metrekare büyüklüğündeki Buyaka Alışveriş Merkezi’nde 135 mağaza yer alırken, ofis bloğunun toplam brüt alanı 17 bin metrekareye yaklaşıyor. MAC (Mars Athletic Club) tarafından işletilecek dev spor merkezi ise, rezidans bloklarının altında yer alacak. 15 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.

Satışlar nasıl gidiyor?

- Projeyi satışa çıkarmadan yüzde 15’i satıldı. Eş-dost, duyanlar büyük ilgi gösterdi. Projede konut fiyatları 3 bin dolar ortalamasıyla satılıyor.

AVM ve ofis bloğunda satışlar nasıl gidiyor?

- Buyaka Alışveriş Merkezi’nin kiralanması için, konusunda uzman bir şirketle anlaşmaya hazırlanıyoruz. Alışveriş merkezinde yer almak isteyen çok sayıda marka kapımızı çaldı. Dükkan sayısının iki katı taleple karşılaştık.

Projenin yanında IKEA ve Meydan Alışveriş Merkezi var. Buyaka Alışveriş Merkezi’ni nasıl etkileyecek?

- Meydan ve IKEA daha çok kitlelere hitap ediyor. Buyaka Alışveriş Merkezi ise daha butik ve üst kategoriye yönelik. Birbirlerini tamamlayan projeler. IKEA’yı geçen yıl 11 milyon kişi ziyaret etmişti. Meydan ve Buyaka projeleriyle bu sayının ciddi yükselmesi bekleniyor. Sadece bizim projemizi 8 milyon kişinin ziyaret edeceğini bir araştırma ortaya koydu. Buyaka, Meydan Alışveriş Merkezi ve IKEA’nın hemen yanında bölgenin bir güç merkezi haline gelecek.

MAC’da neler olacak?

- Buyaka Anadolu yakasının özellikle spor merkezi olmak konusunda iddiası var. MAC’ın işleteceği spor merkezinin büyüklüğü değil niteliği önemli. 15 bin metrekare büyüklüğündeki tesiste kaptanlı çocuk kulübü, spa, kapalı havuz, squash, plaj voleybolu gibi çok çeşitli spor aktiviteler olacak. Kanyon’da yapılan ve çok ilgi gören yaz kış kayam yapma imkanı vere kayak tesisinin bir benzerinin kurulması planlanıyor.

Proje ne zaman teslim edilecek?

- Eylül 2010’da projenin tamamı teslim edilecek. Ofis ve alışveriş merkezi daha erken bitecek ama aynı tarihlerde açılmasını bekliyoruz.

Buyaka ismini neden seçtiniz?

- Anadolu yakasını sahipleniyoruz. Bu yakanın sürekli ’karşı’ şeklinde anılması haksızlık. Bu yaka sahiplenilmemiş. Demografik olarak, gelir düzeyi ve nüfus yoğunluğu olarak neredeyse aynı olmalarına rağmen hep karşı yaka olmuş. Biz Buyaka ile Anadolu yakasının en iddialı projelerinden birine soyunduk. Anadolu yakası da artık ofis ve iş merkezi gibi kurumsal yapılanmayı çekiyor.

Ege kıyılarıyla da ilgileniyoruz
Yeni konut projeleri var mı?

- Gayrimenkul geliştirme alanında önemli çıkışlar yapmaya hazırlanıyoruz. İstanbul’da hem Avrupa hem Anadolu yakasında arazi çalışmaları yapıyoruz. Ege kıyılarıyla da ilgileniyoruz.

Kanada için proje yapacağız
Yabancılardan teklifler alıyor musunuz?

- Pek çok yabancı ortaklık teklifinde bulundu. Yatırım fonlarından tutun da iş geliştirmeye kadar pek çok yabancı... Biz Türkiye’de zaten iyi işler yapabiliyoruz. Yurtdışında büyük oyuncu olmak için yabancılarla ortaklığı değerlendirebiliriz. 33 milyon nüfuslu Kanada mükemmel alt ve üst yapısı ile dikkat çekiyor. Demokrasi, güvenlik konularında kusursuz. Hak ve hukukun oturmadığı ülkelerle ilgilenmiyoruz. Bu nedenle çok uzak görünse de Kanada iyi bir pazar.
http://www.arkitera.com/haber_20820_buyakayla-300-milyon-dolara-anadolu-yakasini-sahiplendi.html
 

·
Engineered
Joined
·
904 Posts
web sitesi gerçekten çok güzel tasarlanmış..son zamanlarda gördüğüm en güzel sitelerden biri diyebilirim..
 

·
Moderator
Joined
·
7,897 Posts
To be honest
its my favourite project in Istanbul (after sapphire:D)

Ya neden İstanbulun hep bu güzel projelerini İnternational Highrise bölümüne koymuyoruz?
Güzel tanıtım olur
 
1 - 20 of 295 Posts
Top