SkyscraperCity banner

261 - 280 of 295 Posts

·
Registered
Joined
·
4 Posts
dört kuleden birini Anadolu Efes kiralamış blok olarak.. Coca-Cola, McDonalds, Efes Bira hepsinin genel merkezi Buyaka olacak..
 

·
Registered
Joined
·
7,155 Posts
AVM'ye girdim, güzel olmuş ama birçok mağaza Kanyon ayarında,
bu durumda çok para yapamayacaklar çünkü ümraniyede bir levent yok.
ek olarak migros gibi mağazalar da kanyon ayarındaki yerlerin karizmasını çizmiş.

kısacası bu AVMnin ne olacağına karar vermesi gerek.
 

·
Registered
Joined
·
7,155 Posts
22 Eylül 2012 tarihinde Kalebodur sponsorluğunda 20. kez düzenlenen ARKİV Buluşması, Buyaka AVM'de gerçekleşti.

Buluşmaya UrasXDilekçi'den Durmuş Dilekçi önderliğinde Fikret Sungay, Yekta İpek, Aylin Ayvaz, Handan Akbudak, Tekeli - Sisa Mimarlık'tan Dilgün Saklar ve Mehmet Emin Çakırkaya, Cem İlhan, Defne Önen, İpek Akpınar, Ömer Kanıpak, Ahmet Turan Köksal, Can Elmas, Kalebodur'dan Pelin Özgen ve Ayşe Çamcı, Pınar Koyuncu, Tabanlıoğlu Mimarlık'tan Semah Akdoğan, yüklenici firma Artell - Koytür AŞ'den Turgay Bayrı, Arkitera Mimarlık Merkezi'nden Emine Merdim Yılmaz, Ömer Yılmaz, Selin Biçer, Uğur Ceylan, Aslı Uzunkaya katıldı. Ayrıca https://twitter.com/#!/mimarlikarsivi adresinden düzenlediğimiz kampanya sonucu buluşmaya katılma hakkı kazananlardan Nihat Arafat Sarı da buluşmada yerini aldı.

Dilekçi sunumuna projenin kendilerine ilk geliş aşamasını anlatarak başladı. 2005'te proje ilk geldiğinde işverenin isteği yüksek katlı blokları sadece konut alanı olarak kullanmakmış. Aradan geçen irtibatsız 1,5 sene sonunda fikirler değişmiş ve yapının ofis, konut, spor alanları ve AVM içermesine karar verilmiş. 2005 yılında çevrelerinde sadece İKEA'nın bulunduğunu ve Meydan AVM'nin de ortada olmadığını aktardı. Çevre yollarının kesişiminde olması nedeniyle projenin lokasyon olarak ideal bir noktada olduğundan bahsetti. İKEA, Meydan AVM ve Buyaka AVM'nin beraber bir güç alanı oluşturacağını düşündüklerini söyledi. Arsadaki yapıların kullanım ile beraber her ne kadar otoparklardan oluşsa da bir meydanlaşmaya sebebiyet verdiğinden bahsetti. Meydan AVM ile arasında alle oluşturmayı düşündüklerini, yaya geçişi yaratmak istediklerini belirten Dilekçi, yapıların işveren-yönetim farklılıkları yüzünden bu isteklerinin gerçekleşemediğinden bahsetti.Yapı grubunun dar ve uzun bir arsa üzerine konumlandığını ve arsanın uzun kenarının, projenin etkili görüş alanını oluşturduğunu aktaran Dilekçi, kütleyi algının genellikle araç içinden olduğunu ve kütledeki parçalanmalar ve dağılmaların otoyolun kenarındaki hız döngüsünü alıp, yönlendirmek amaçlı olduğunu belirtti.

Yüksek katlı 4 bloğun arsanın başında ve sonunda konumlanarak proje alanını işaretlediğini belirtti.

Yapı arazisinin 2 ayrı araziden oluştuğunu ve aradaki araziden Nato boru hattı geçtiği için o kısımın kullanılamadığını söyledi. Bununla birlikte 2 ayrı araziyi tek bir mimari kurguyla yorumladıklarını da sözlerine ekledi.Alışveriş merkezlerinde konseptin genelde aynı olduğundan ve eğlence yapıları olarak algılanabileceğinden bahsetti. Buyaka AVM'nin ise tıpkı bir müze mantığında geometri ve form üzerine kurgulanmış olduğunu ve formun etkilerini içeride de görmenin mümkün olduğunu söyledi. Buyaka AVM'nin tematik alışveriş merkezi anlayışına bir tavır olarak tasarlandığını aktardı.

Cephenin farklılığı ve oluşum sürecinde yaşanmış olabilecek problemlerle ilgili soruyu "Cephe çözümünün ise sadece cephe firmasına bırakılmadığını, parçaların nasıl monte edileceğini tasarım sürecinde ofiste çözdüklerini, pattern oluşturduklarını ve rengin de özel olarak oluşturulduğunu"söyleyerek cevaplandırdı.http://www.arkitera.com/haber/index/detay/tematik-alisveris-merkezi-anlayisina-karsi-bir-tavir--buyaka-avm/10099
 
261 - 280 of 295 Posts
Top