SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 33 Posts

·
Registered
450 Posts
Discussion Starter · #1 ·
ÎN CENTRUL VECHI SE VOR PLANTA COPACI. REABILITAREA VA FI GATA LA SFÂRŞITUL LUI SEPTEMBRIE
Pe la sfârşitul lunii septembrie, buzoienii se vor putea bucura de o plimbare prin Centrul Vechi al Buzăului.

plan centruStrada Cuza Vodă va fi pînă atunci reabilitată complet iar nuanţa cenuşie a pavajului din granit va fi atenuată de culorile florilor din jardiniere.

http://www.campusbuzau.ro/in-centru...tarea-va-fi-gata-la-sfarsitul-lui-septembrie/

·
Registered
85 Posts
Cam putine proiecte in curs de dezovoltare in momentul de fata.Sa-i multumim lui Boscodeala.:)
La ce număr de mandat este? Mi se pare mie sau singurul lucru care a crescut în perioada asta este averea sa?

Oraşul mi se pare cam fără strălucire, deja din anii 2000 s-a încurajat dezvoltarea în afara lui, şi cred că a cam rămas în urmă... rău... :eek:hno:

Centrul nou amenajat este "altceva", dar până acolo îţi rupi maşina. Iar stilul kitsch văd că se păstrează...

EDIT: iar când văd cablurile alea... :(

·
Registered
85 Posts
Sa avem norocul sa avem un nou primar capabil la urmatorul mandat.
Norocul ăsta mai trebuie şi făcut din când în când. Boşcodeală este bine înfipt în administraţie şi dacă mai apre vre-unul, are grijă să şi dispară la fel de repede.

Vorbeam cu cineva de pe la voi la ultimele alegeri şi am fost mirat să primesc remarci de genul "pe cine să votez, dacă alţii nu sunt buni???". Deci aparatul de campanie merge bine. :eek:hno:

S-o uita el DNA-ul şi pe la voi... :D

·
Registered
450 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Norocul ăsta mai trebuie şi făcut din când în când. Boşcodeală este bine înfipt în administraţie şi dacă mai apre vre-unul, are grijă să şi dispară la fel de repede.

Vorbeam cu cineva de pe la voi la ultimele alegeri şi am fost mirat să primesc remarci de genul "pe cine să votez, dacă alţii nu sunt buni???". Deci aparatul de campanie merge bine. :eek:hno:

S-o uita el DNA-ul şi pe la voi... :D
Nu am decat 21 de ani,nu stiu bine politica buzoiana.Dar sunt optimist si vreau un viitor mai bun pentru acest oras.

·
Banned
1,113 Posts
In saptamana 4-14 aprilie, in intervalul orar 10:00-22:00, la Galleria Mall Buzau va avea loc cea de a doua editie a evenimentului Shopping si Arta, un eveniment ce imbina placerea shoppingului cu frumusetea artelor, dar care in acelasi timp va oferi si un sprijin copiilor din cadrul Asociatiei Diferiti dar Egali, prin achizitionarea de produse hand made realizate de catre acestia. Astfel aveti ocazia sa aduceti bucurie micutilor chiar in perioada sarbatorilor pascale.

Vernisajul evenimentului va avea loc marti 4 aprilie, incepand cu ora 18:30, in cadrul galeriei de arta situata la etajul 1 al centrului comercial, langa Happy Cinema.

http://urban-constanta.blogspot.ro/2017/03/shopping-si-arta-editia-ii.html

·
Registered
450 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Ca un review scurt la ce am observat dupa un an in Buzau :

1. transportul public a fost pus la punct : - acum circula numai autobuze prin oras si cam toate statiile au ecrane care arata in timp real ce autobuz urmeaza sa vina
- se cumpara bilete in statii care se capseaza in autobuze ,nu mai este nevoie de cate o tanti in fiecare autobuz care sa vina la tine sa iti vanda biletul
- autobuze noi ,din germania, cu camere de filmat si ecrane tv in ele

2. au fost facute benzi pentru biciclisti in parcuri si pe arterele principale din oras

3. orasul pare mult mai ingrijit si curat ,desi mai sunt cateva strazi principale de asfaltat in totalitate; au fost facute zone de promenada in care au fost adaugate si statui cu buzoieni importanti, pun un exemplu :

4. venind vorba de constructii noi,nu am vazut cine stie ce, mai degraba cateva care urmeaza sa fie finalizate intr-un an-doi, de aceea nici nu am facut poze la ele. Mai sunt cateva schimbari mici gen o un centru dentar in loc de restaurant, un magazin de import international in loc de o banca etc.

Am observat insa ca se lucreaza destul de intens la cel mai nou cartier rezidential din oras :

5. Las ca bonus niste poze din Parcul Crang (cel mai mare din oras) pentru necunoscatori :D

1 - 20 of 33 Posts