Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 229 Posts

·
Registered
Joined
·
9,566 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Zagospodarowanie terenu po lodowisku Torbyd w Bydgoszczy.

Lokalizacja: kwartał pomiędzy ulicami Ogińskiego, Moniuszki, Chopina i Jagiellońską.

Inwestor: ARD Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. K.
Projekt: Lab 3 Architekci Sp. z o.o. - Poznań


Nieruchomość obejmuje działki o łącznej powierzchni 14959 m2. W latach 1959-2003 na tym terenie funkcjonowało lodowisko Torbyd. Hala sportową wraz z towarzyszącymi obiektami niszczała przez kilkanaście lat - ostatecznie rozebrano ją w roku 2016, kiedy rozpoczęły się już prace nad budową nowego lodowiska miejskiego, przy hali widowiskowo-sportowej „Łuczniczka”.

Zachodnią granicę terenu wytycza ul. Ogińskiego, stanowiąca część tzw. Trasy Uniwersyteckiej – obecnie jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta. Kluczowy element inwestycji – czteropasmowy most nad rzeką Brdą wraz z wiaduktem nad ul. Jagiellońską – został oddany do użytkowania w roku 2013.

Spółka ARD została właścicielem terenu w drodze przetargu miejskiego w 2016 roku. Jednym z warunków przetargu było zabudowanie terenu w przeciągu pięciu lat od jego nabycia. Stąd też spółka szybko zabrała się za poszukiwanie projektanta i wykonawcy inwestycji. Obszar inwestycji objęty jest ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części osiedla Śródmieście w Bydgoszczy, w rejonie ulicy Ogińskiego. Zapisy planu określają m.in. funkcję zabudowy: obiekty usługowe z dopuszczeniem funkcji mieszkalnej oraz wskaźniki graniczne dla projektowanej zabudowy: nieprzekraczalne linie zabudowy, maksymalną powierzchnię zabudowy (do 60%), minimalną powierzchnię zieleni urządzonej (30%), wysokość zabudowy (do 5 kondygnacji oraz od 10 do 23 m przy dachach płaskich).

***

WIZUALIZACJE ZAGOSPODAROWANIA TERENUNa obszarze po Torbydzie powstanie pięć budynków. W ramach pierwszego etapu zrealizowane zostaną dwa obiekty – biurowy z częścią handlowo-usługową w parterze, który będzie nazywał się Preludium oraz budynek mieszkalny, który będzie nazywał się Apartamenty przy Chopina.

***

WIZUALIZACJA BUDYNKU BIUROWEGO PRELUDIUMW parterze budynku biurowego Preludium planowane jest wyodrębnienie lokali handlowo-usługowych i użytkowych. Pozostałe cztery kondygnacje będą przeznaczone na lokale biurowe. Łączna powierzchnia najmu będzie wynosiła 7000 mkw., z czego 1500 mkw. jest przeznaczone na handel i usługi, a 5500 na biura. W podziemiach planowane jest utworzenie 98 miejsc parkingowych. Obiekt będzie wyposażony w dwie windy i podwójne zasilanie. Jego elewacja zostanie wykonana z kamienia naturalnego (piaskowca) o szarym zabarwieniu.

***

WIZUALIZACJA BUDYNKU MIESZKALNEGOW pierwszym etapie inwestycji powstanie też pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny „Apartamenty przy Chopina”, który obejmuje 50 lokali mieszkalnych o zróżnicowanej powierzchni. W podziemiach zaplanowano halę garażową na 52 stanowiska postojowe, a także pomieszczenia techniczne oraz komórki lokatorskie. W budynku powstanie osiem kawalarek, 18 mieszkań z trzema pomieszczeniami, 18 mieszkań z czterema pomieszczeniami o powierzchni od 70 do 90 mkw. Na ostatniej kondygnacji powstanie typu studio – apartamenty posiadające antresolę użytkową, przestronny taras i duże, przesuwne okna. Elewacja obiektów mieszkalnych zostanie wykonana z białego i grafitowego tynku, a na parterach planuje się zastosowanie kamienia lub elementów ceramicznych.


***

W ramach drugiego etapu inwestycji ARD planuje budowę dwóch budynków mieszkalnych oraz budynku usługowego, który ma być przeznaczony na hotel. Obiekty usługowe powstaną od strony ulicy Ogińskiego, tworząc nową pierzeję. Dzięki temu będą one stanowiły naturalną barierę dla hałasu od strony Trasy Uniwersyteckiej. Budynki usługowe będą miały wysokość 23 metrów, a mieszkalne – 19 metrów.***

Koncepcja LAB3 zakłada pełne otwarcie terenu pomiędzy budynkami – nie będzie on ogrodzony. Pomiędzy Preludium a planowanym hotelem architekci wytyczyli plac. Ten obszar będzie dostępny wyłącznie dla pieszych. Ruch kołowy ma się odbywać zjazdem od ulicy Ogińskiego z pasem wyłączeniowym oraz ulicą Chopina. Przy planowanym hotelu, od strony Ogińskiego ma powstać parking naziemny.

– Zgodnie z zapisami planu miejscowego zachowaliśmy dużą liczbę ciągów pieszych. Istotne było połączenie piesze ulicy Ogińskiego i Chopina na wysokości ulicy Karłowicza. To właśnie tam powstanie plac miejski, wokół którego mogą koncentrować się usługi, ale będzie on też miejscem spotkań dla mieszkańców. Poprzez inne zabiegi architektoniczne, np. nasadzenia zieleni czy elementy małej architektury, staramy się wyznaczać strefy publiczne i bardziej prywatne, dedykowanie mieszkańcom i pracownikom poszczególnych budynków – powiedział Dominik Banaszak, architekt z LAB3.Inwestor poinformował, że otrzymał on już pozwolenie na budowę pierwszego etapu inwestycji, lecz musi ono się uprawomocnić. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane ruszą w przyszłym tygodniu. ARD przygotowuje się już do ich startu – na terenie działki znajduje się już dźwig, a dziś zaczęto przywozić kontenery.Budowa Preludium i Apartamentów przy Chopina ma potrwać rok.

PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA TERENU***

WIĘCEJ WIZUALIZACJI
http://metropoliabydgoska.pl/tak-ma-wygladac-teren-po-torbydzie-znamy-plany-spolki-ard-wizualizacje/

Foldery inwestora APARTAMENTY NA CHOPINA

BUDYNEK BIUROWY PRELUDIUM


****

OBECNY WYGLĄD TERENU

To jeszcze moje uzupełnienie. Błażej jak możesz to dodaj do pierwszego wpisu:Więcej zdjęć z drona i nie tylko: http://bydgoszczwbudowie.pl/2018/09/nowe-zycie-terenu-po-torbydzie/


Btw. ARD ma jeszcze jedną działkę w mieście i coś czuję, że to może być jakaś przy Fordońskiej." type="application/x-shockwave-flash">APARTAMENTY NA CHOPINA

BUDYNEK BIUROWY PRELUDIUM


****

OBECNY WYGLĄD TERENU

To jeszcze moje uzupełnienie. Błażej jak możesz to dodaj do pierwszego wpisu:Więcej zdjęć z drona i nie tylko: http://bydgoszczwbudowie.pl/2018/09/nowe-zycie-terenu-po-torbydzie/


Btw. ARD ma jeszcze jedną działkę w mieście i coś czuję, że to może być jakaś przy Fordońskiej." />
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
9,778 Posts
Pewnie, że się da. Jakby robili z prefabrykatów, to się nawet i w 3 miesiące da. Wszystko zależy tylko od tego, ile inwestor chce wyłożyć pieniędzy na roboty.
 

·
Registered
Joined
·
1,050 Posts
12 miesięcy na te dwa budynki nierealne. Na plus, że po rozbiórce torbydu sporo ziemi wywieziono i prawie nie trzeba robić wykopu. Biurowiec z prefabrykatów może ale takie powierzchnie nie do osiągnięcia w tak krótkim czasie, dodatkowo przy dzisiejszych problemach z wykonawcami. Ich też gonią terminy z przetargu zakupu działki więc muszą sie spieszyć.
Architektura solidna, poprawna, bez szału. Nie przeszkadza mi wysokość (że za nisko). I do tego ni stąd ni zowąd mamy kolejny biurowiec średniej wielkości w budowie.
 

·
Banned
Joined
·
53 Posts
Panowie, ale jaki rok, jak oni mają pozwolenie na jeden bloczek?
Czyli w pierwszej kolejności powstanie pewnie mieszkaniówka :lol:
 

·
Registered
Joined
·
57 Posts
Na wysokosci terenu zielonego brakuje jeszcze takiej samej szerokosci przejscia dla zwierzat nad autostrada (bo tak sie traktuje w miescie pieszych i rowerzystow), oczywiscie zielonego :). Moze miasto sie poczuje bo jak widze jak starsi ludzie na kilka razy (swietna synchronizacja swiatel ;) ) ten bubel (skrzyzowanie TU z Moniuszki) pokonuja to sie serce kraje.

Druga rzecz, jak nie zrobia rownolegle Karlowicza i Wyczolkowskiego jednokierunkowymi - jak Chopina i Sportowa, to codzienny Sajgon jaki tam jest z dziecmi wybiegajacymi z pomiedzy samochodow zaparkowanych po krawedzie skrzyzowan (gratuluje inteligencji rodzicom) zamieni sie w Bangladesz. Swoja droga miasto za siedziba ZIT ma piekny parking gdzie rodzice mogliby zostawiac i odbierac pociechy wjezdzajac/wyjezdzajac z Jagiellonskiej, ale po co ulatwiac zycie. Jak bedzie naduzywany - darmowe 15 minut (bilecik lub fotokomorka jak na lotniskach) a potem 200 pln za godzine.
 

·
Registered
Joined
·
2,940 Posts
4 piętra w miejscu, gdzie pięter powinno być 10. Parking od ulicy jak pod monopolem w Pcimiu Dolnym. Dobrze, że samej architektury nie spieprzono, bo są to po prostu schludne, proste przyzwoite budynki bez udziwnień.
 

·
Registered
Joined
·
923 Posts
Marnotrastwo, marnotrastwo i jeszcze raz marnotrastwo...chyba wolałbym aby Focus się rozbudował niż mam oglądać 4 kondygnacyjne biurowce, które owszem wyglądają nieźle ale nie na działce z takim potencjałem...
 

·
Registered
Joined
·
1,759 Posts
[Bydgoszcz] Inwestycja w miejscu Torbyd

Zatem ucieszy Cię informacja, ze już dawno są usunięci. MPZP dla tej działki powstało w 2004.

Obecne kierownictwo MPU można obciążyć błędem zaniechania poprawienia tego planu. Choć trudno mi ocenić na ile to faktycznie był wybór a na ile brak mocy przerobowych w sytuacji gdy duże obszary miasta w ogóle nie mają planów miejscowych.

Osobiście uważam, że w tym miejscu wyższa zabudowa byłaby lepsza.
 

·
marboro
Joined
·
6,606 Posts
Sciema z tymi mocami przerobowymi w kolko powtarzana przez dyrektorke MPU. A fakty sa takie ze wiadomo bylo ze ta dzialka idzie na sprzedaz i przez te wszystkie lata kiedy nie mozna bylo jej sprzedac MPU nie znalazlo na nia czasu aby zmienic planow. No ale na szybko w tym samym czasie znalezli czas na plany pod outlet na Fordonskiej albo uwalenie dzialka na rondzie Jagiellonow. Ot priorytety MPU w Bydgoszczy.
 
1 - 20 of 229 Posts
Top