SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1893 Posts

·
Registered
Joined
·
3,032 Posts
Discussion Starter #1
Express Bydgoski:

Zaczęli burzyć dawny Ortis

Rozpoczęła się rozbiórka dawnej drukarni „Ortisu” na Wzgórzu Wolności. Budowa nowej galerii handlowej ma się w tym miejscu rozpocząć w 2012 roku.Nieruchomość przy ul. Wojska Polskiego na dobre została przejęta przez nowego właściciela - firmę Galeria Kujawska sp.z o.o. Właściciel już w marcu tego roku dostał pozwolenie na budowę.

Jak informuje Leszek Sikora, prokurent w prowadzącej prace projektowe galerii firmie ECE Projektmanagement Polska sp. z o.o., inwestor ma do usunięcia budynki o łącznej powierzchni aż 185 tysięcy metrów sześciennych.

Całkowite zakończenie prac rozbiórkowych dawnej drukarni zaplanowano na koniec 2011 roku.

- ECE jednocześnie prowadzi komercjalizacje nowej galerii - mówi Sikora. - Zainteresowanie wśród najemców możliwością ponownej współpracy z ECE jest bardzo duże, szczególnie po udanym debiucie Galerii Kaskada w Szczecinie.

Co znajdziemy w nowym centrum handlowym? Przewidziano, że będzie ono miało powierzchnię 48 tysięcy metrów kwadratowych - to wszystko przeznaczone pod działalność handlową. Na trzech kondygnacjach ma się tu znaleźć blisko dwieście sklepów i butików. Hipermarketu nie przewidziano, ale będą delikatesy. Dla samochodów klientów przewidziano jedną kondygnację.

Otwarcie w 2014 roku


Budowa obiektu ma potrwać 20 miesięcy. Otwarcie galerii zaplanowano na trzeci kwartał 2014 roku. Koszty jej budowy powinny zamknąć się kwotą 150 mln euro.

Inwestycji, jak zwykle w takich przypadkach, będzie towarzyszyła przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie Wzgórza Wolności, tak, żeby zwiększona liczba samochodów nie spowodowała spadku płynności ruchu. Negocjacje - jak wiemy nieoficjalnie - już się zaczęły. Mówi się nawet o możliwości współfinansowania przez inwestora budowy drugiej nitki jezdni na ulicy Kujawskiej, a nawet linii tramwajowej, łączącej rondo Kujawskie z Bernardyńskim.

Przypomnijmy, że działkę na Wzgórzu Wolności ECE kupiła od „Ortisu”. Drukarnia przeniosła się do Wrocławia.

Początkowo galeria miała być ulokowana przy ul. Focha, na terenach dawnej Befamy. Zrezygnowano z tego pomysłu ze względu na potencjalne utrudnienia komunikacyjne. Teren zostaje jednak w rękach ECE, która prawdopodobnie wybuduje na tym terenie mieszkania.

Miliardy euro

ECE Projektmanagement należy do liderów europejskiego rynku komercyjnych nieruchomości, który specjalizuje się w budowie galerii handlowych bezpośrednio w centrach miast. Na rynku firma jest obecna od 1965 roku. ECE obecnie zarządza 137 centrami handlowymi w szesnastu krajach. Mają one łączną powierzchnię 4,4 mln m kw. i roczny obrót ok. 16 mld euro. 19 kolejnych centrów jest w fazie projektowania. W Polsce do ECE należy 6 galerii: w Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi i Gdańsku.
 

·
Registered
Joined
·
559 Posts
Nie wiem z czego tu sie cieszyc, Centrostal upadł, Markum wynosi sie do Szczecina a Ortis do Solca (poczatkowo była mowa że bedą dzialac na terenie Parku Przemysłowego) a my w zamian dostaniemy kolejne galerie z butikami, czy Bruski i jego ekipa nie obecywali nam przypadniem nowych zakładow przemyslowych?!


pozdrawiam
 

·
Banned
Joined
·
5,899 Posts
no nie ma sie z czego cieszyc...pytanie co inwestor w zamian da ukladowi komunikacyjnemu...bo po doswiadczeniach z Makrum, obawiam sie, ze rzuci 10 milionow a reszte zrobi miasto, czyli jednopoziomowe skrzyzowania plus kolejne swiatla...
myslalem, ze Bruski rozegra to lepiej...
 

·
BYDGO-SZCZ-ECIN
Joined
·
2,190 Posts
Fajne jest to, że w końcu jednoznacznie wszyscy będą wiedzieć, gdzie kończą się Kujawy a gdzie zaczyna Pomorze;). Galeria Kujawska na górze, Galeria Pomorska na dole z wyraźną granicą strefy wpływów na Brdzie;)
 

·
Registered
Joined
·
931 Posts
A tu cały dzisiejszy wpis z Enjoya (No tak, mnożą się te wątki... ;) Wpierw zamieściłem to na inwestycjach, a dopiero potem zauważyłem, że jest ku temu nowy wątek.), zatem wraz z wizualizacjami z Enjoya:

http://enjoybydgoszcz.pl/bydgoszcz/galeria-kujawska-zobacz-najnowsze-wizualizacje

Galeria Kujawska – zobacz najnowsze wizualizacje
sobota, 15 października 2011 07:58


Krakowskie biuro IMB Asymetria przygotowało najnowszą koncepcję galerii handlowej, która stanie w miejscu drukarni Ortis. Budowa obiektu podzielona zostanie na etapy.


Kamień, szkło i aluminium – te materiały będą dominować na elewacji Galerii Kujawskiej. Zmiany względem pierwotnego projektu widoczne są gołym okiem: budynek stracił dominantę w postaci biurowca, na rzecz tzw. totemu (wysokiego słupa z logotypami sklepów). Budowa najciekawszego pod względem wizualnym hotelu oznaczona została natomiast jako etap trzeci.

Na 4,5-hektarowej działce, kosztem ponad 600 mln zł, zbudowana zostanie galeria handlowa o łącznej powierzchni sprzedaży przekraczającej 45 tys. m2. W czterokondygnacyjnym obiekcie znajdzie się 200 sklepów, sześciocalowe kino z 1400 miejscami siedzącymi, market spożywczy i RTV AGD, klub fitness oraz kręgielnia.


(wizualizacje: IMB Asymetria)

[Redakcja Enjoy!]
A tu zamieszone wizualizacje:

A tu jest, przypuszczam, jeszcze z układem drogowym, przed ustalonym z miastem zakresem przebudowy:

 

·
Registered
Joined
·
8,805 Posts
Ciekawe te projekty, szczególnie styl ich wykonania i opisu.
Liczę na jakieś zdjęcia z rozbiórki Ortisu :), choć będzie to ciężkie do wykonania.
 

·
Registered
Joined
·
117 Posts
Dla mnie te wizualizacje są takie trochę nijakie. Ot, zwykła galeria. Projektanci mogliby się trochę bardziej wysilić, ale z drugiej strony, z oceną trzeba będzie poczekać na efekt końcowy.
 

·
Banned
Joined
·
5,899 Posts
Dla mnie te wizualizacje są takie trochę nijakie. Ot, zwykła galeria. Projektanci mogliby się trochę bardziej wysilić, ale z drugiej strony, z oceną trzeba będzie poczekać na efekt końcowy.
no wlasnie o to chodzi...skoro juz wizualizacje szalu nie robia to efekt koncowy bedzie zapewne jeszcze gorszy, zwlaszcza, ze pewnie zabraknie kasy na eleganckie materialy i bedzie krolowala blacha...a jak nie patrzec obiekt bedzie stal w samym centrum...
 

·
Registered
Joined
·
3 Posts
Witam wszystkich czytam was od lat i w koncu sie zarejestrowalem ;)

Wyjasniam gdzie przeniosl sie Ortis. Drukarnia Ortis znajduje sie we Wroclawiu a w Bydgoszczy maja ksiegowosc i dzial handlowy ktore z tego co pamietam mieszcza sie przy Kraszewskiego. Natomiast do Solca przeniosl sie Artis produkujacy karty ;) Mam nadzieje ze pomogle w rozwianiu waszych watpliwosci ;)
Pozdrawiam
 

·
Registered
Joined
·
13 Posts
Dziś przejeżdżałem 79 obok i się zastanawiam, co tam się dzieje. Kolejna galeria handlowa... Tylko po co? Niech zamieszczą tam jeszcze jakieś centrum rozrywki oprócz tego kina
 
1 - 20 of 1893 Posts
Top