SkyscraperCity banner

Podoba się?

21 - 40 of 47 Posts

·
Registered
Underground out of Voland.
Joined
·
7,865 Posts
Porównanie ze stanem poprzednim - wychodzi 10.
Sam pomysł na budynek, jego walory typowo architektoniczne - 8.
Funkcjonalność, szczegóły techniczne - 7.
Kontekst miejsca - 10.
Wychodzi 8,75, czyli w zaokrągleniu - 9. Dodatkowym atutem może być powoli zapoczątkowany pozytywny wpływ na otoczenie (już odremontowali 1 kamienicę, ma się ku lepszemu). No to niech będzie 9,5 :) A pół punktu za lokalny patriotyzm to naprawdę niewiele, więc 10 to nic złego :D Zatem 10.
 

·
Registered
Joined
·
544 Posts
Pierwsze zdjęcie i pierwsze wrażenie, WOW! Niestety im więcej ujęć widzę, tym gorzej wypada. Widać, że próbowano zrobić coś fajnego i były pieniądze, ale kilka pomysłów nietrafionych, zwłaszcza te panele jak na Złotej 44. W każdym razie gratuluję Bydgoszczy, bo ostatecznie ciekawy budynek i na pewno pozytywnie wpływa na wygląd okolicy :) 8/10
 

·
Registered
Joined
·
133 Posts
Dorzucam jeszcze kilka ciekawych ujęć:

Elewacja widziana w świetle Słońca:


Źródło: http://dronvisions.com/2016/04/12/filmowanie-drona-bydgoszcz/dworzec2-sfw/

Ujęcia z drona (chyba):


Źródło: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/51,153323,20291523.html?i=1


Źródło: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/51,153323,20291523.html?i=0


Ode mnie 8. Jeden punkt odjęty za funkcjonalność (schody przy wejściu, wysokość peronów, brak ruchomych schodów na perony). Jeden za estetykę (paskudne czerwonawe płyty krawędziowe, które nie dość że pasują jak wół do karety to jeszcze się brzydko starzeją – co widać np. w Poznaniu, frezowana kostka na peronach). Ogólnie mi się podoba.
 

·
Registered
Joined
·
65,182 Posts
Ocenić za wygląd czy za funkcjonalność? To niby Miss - więc za facjatę ;).

Odważne, nietuzinkowe, efekciarskie... :eek:kay:

Stary budynek pięknie odrestaurowany.


Forma przypomina gigantyczną rzeźbę nie budynek :|. Nie ma może za wiele polotu, ale...


Hejt na 10tki? A więc 10/10! W Poznaniu TAK bym ocenił :D.
 

·
Registered cat
Joined
·
11,794 Posts
Masz dużo racji ale nie wiem czemu się wyżywasz akurat tutaj - stajnia jednorożców w Łodzi i ponad setka 10tek Cie nie razi? Naprawdę myślisz, że w tej 100 dominują ludzie z poza Łodzi? Ta ich wiata jest naprawdę słaba, co by mocniej tego nie określić.
Nie porównuj stajni jednorożców z tym czymś, co zrobiono w Bydgoszczy.

Jedyny pożytek, że przy okazji wyremontowano prawdziwy dworzec z czasów Cesarstwa Niemieckiego, bo to co powstało od frontu to raczej Cesarstwo Środkowoafrykańskie pod panowaniem Bokassy.
 

·
Registered
Joined
·
3,986 Posts
Ode mnie 8,5. Bo w porównaniu do poznańskiego "chlebaka" nie ma porównania. :)
 

·
Registered
Joined
·
1,475 Posts
1.
- za 3 bezmyślne schodki przed wejściem
- za zbyt niskie i za krótkie perony
- za brak poszanowana dla historyzmu - poprzedni dworzec stał na fundamentach starego, nowy stoi "gdzieś"
- za świecidełko-sople na elewacji
- za zupełnie niewykorzystany taras z widokiem na... brudny świetlik do hali głównej
- za bałagan przestrzenny wokół: przedziwnie poukładane przejścia dla pieszych - czasami 3 po drodze na zupełnie krótkich odcinkach, brak dojść do bocznych wejść (do wschodniego przez parking i trawniczek oczywiście już wydeptany, do zachodniego przez wielopoziomowy labirynt schodów i barierek), za zaśmiecanie dźwiękiem (bimbanie słychać na 2-3 kilometry, również w centrum, i tak od 4 rano)
- za bałagan przestrzenny w środku - małe windy (rower się nie mieści), schody ruchome nie w logicznym i czytelnym kierunku - nie do kas tylko jakoś bokiem, kostka na peronach (fazowana oczywiście), co poręcz to inna konstrukcja i materiał, whujtyliard skrzynek-z-czymś, automaty z przyciskiem SOS wielkości szafy, ok. 20 ekranów na jednym peronie, schowanie biletomatów w kącie pod schodami, schowanie po bokach tablic informacyjnych dla niewidomych które wystają na trasy piesze, brak przemyślenia drogi do kas i z kas do tunelu na perony, słupy betonowe fi 0,5-1m wszędzie (na wprost wejścia z ulicy, na drodze z kas, w wejściach do sklepów), przerzucanie ławek w hali głównej z kąta w kąt (o dostępie do gniazdka zapomnij)
- za zawiedzione nadzieje lokalnego patriotyzmu:)
 

·
Registered
Joined
·
501 Posts
Jedyny pożytek, że przy okazji wyremontowano prawdziwy dworzec z czasów Cesarstwa Niemieckiego, bo to co powstało od frontu to raczej Cesarstwo Środkowoafrykańskie pod panowaniem Bokassy.
Dla wszystkich miłośników historii i zabytków, ten "prawdziwy dworzec" zbudowano na długo przed powstaniem Cesarstwa Niemieckiego.
 

·
Rzeczpospolita Niedasie
Joined
·
5,480 Posts
8,5

-0,5 bo to jednak nie jest ideał, -1 za niepotrzebne schody. Reszta na duży plus, w końcu Bydgoszcz ma dworzec którego nie musi się wstydzić, dodatkowo w dosyć oryginalnym wydaniu i bez olbrzymiej narośli galerii handlowej.
 

·
Registered
Joined
·
5,245 Posts
Ja dałem 10, bo jako pasażerowi który korzysta z kolei dość regularnie, nic w tym budynku nie brakuje. W końcu jest europejsko.

Ładnie, czysto, czytelne rozkłady jazdy gdzie co i jak, piękny budynek wyspowy. Poczekalnia teraz jest ok, jak ławki przestawiono na bok.

Do poprawy bieżące czyszczenie dworca (pomazane szyby, wina chyba taniego płynu, bardzo brudne szyby nad poczekalnią) oraz wydłużenie peronu nr 5, tak aby długie pociągi z Trójmiasta do Poznania czy Wrocławia wjeżdżały jak zawsze na peron 5, tor 12 prędkością V90. Dostawił bym także 2 biletomaty. Na wyspowym i w tunelu. Bo jak jestem na dworcu, zawsze jest kolejka przy biletomacie. Widać część pasażerów lubi kupować samodzielnie. Dodatkowy zapewne by rozładował kolejkę.

Co do kas biletowych się nie wypowiadam, bo bilety kupuje przez internet albo telefon. Ale jak nieraz odprowadzam rodziców na dworzec bądź znajomych, nigdy nie było z kasami problemów. Pamiętam tylko że przez chwilę po otwarciu były straszne kolejki, ale jakoś z tym sobie poradzili, otwierając pewnie dodatkowe 2 kasy w szczycie przewozowym.

Widziałem inne nowe dworce po remontach czy modernizacji. Naprawdę mamy super dworzec jak na 350.000 miasto. Ja jako pasażer jestem dumny i zadowolony.
 

·
Registered
Joined
·
1,010 Posts
8
Mam wrażenie, że budynek się chowa, maskuje. Widać odbicie chmur, nocą gubi się jego widok. Nie przytłacza.
 

·
Registered
Joined
·
1,028 Posts
Według mnie jest to jeden z ciekawszych dworców w Polsce. Jego bryła przypominająca maszynę do szycia jest świetnym połączeniem dwóch koncepcji: stworzenia lekkiej bryły z wcięciem, które odsłania miastu stary budynek dworca, a z drugiej strony obiektu budzącego skojarzenia z narzędziem użytkowym. Jest w nim dużo postmodernistycznej megalomanii i jednocześnie dużo dystansu do samego siebie. Jako koncept oceniłbym na 8,5-9 pkt, aczkolwiek nie byłbym sobą, gdybym się nie przyczepił do elewacji. Szkło i jego widoczne podziały trącają trochę latami 90'. Sytuację nieco ratują świetlne, pionowe pasy, które nadają dynamiki. Odszczepiona ściana boczna jest swego rodzaju nieporozumieniem. Za elewację przyznałbym max. 6 pkt. Ponadto należy wspomnieć o budynku starego dworca, którego renowacja jest nader przyzwoita i co istotne przywrócono w nim życie. Perony dworca to taki bardzo ubogi standard PKP. W ogólnym rozrachunku oceniam bydgoski dworzec na 7 pkt.
 

·
Registered
Joined
·
1,438 Posts
5 - zmiana na lepsze, zadbane otoczenie patrząc na zdjęcia, stara część efektowna ale ta nowa to jak na obecne czasy zbyt duży skok w lata 90.
 

·
Registered
Joined
·
239 Posts
O czym do mnie piszesz? Jak chcesz, to możesz sobie dawać 10/10 największym gniotom, a 1/10 budynkom świetnym. Możesz zaniżać oceny z powodu lokalizacji i zawyżać z tego samego powodu.

Tylko, że to jest chamstwo i psucie zabawy innym, którzy przykładają się do wystawiania ocen.

Lokalny patriotyzm nie powinien być częścią oceny. Oczywiście przywiązanie do danego miejsca, znajomość miejsca, okolicy, budynku, pozytywne emocje jakie towarzyszą powstaniu jakiegoś budynku, mogą wpływać na ocenę. Łatwiej ocenić coś co się zna bardzo dobrze, niż coś co się zna ze zdjęć i do czego nie ma się sentymentu. Poza tym jest też efekt przyzwyczajenia. Dlatego wyższe oceny dla budynków z miejsc zamieszkania to rzecz normalna i akceptowalna. Ale wyższe o pół oceny, ocenę wyżej. Sam też tak robię i większość użytkowników również. Jest jednak różnica między zawyżeniem oceny do 8-8,5/10 (bo w kontekście innych budynków w konkursie budynek zasługuje na 6-7,5/10, a do 10/10 (czyli perfekcyjnym budynkiem). Bo to jest absurd.
I niestety sprawiedliwie by było, jakby wszystkich użytkowników z każdego miasta byłoby tyle samo, tyle samo byłoby inwestycji z tych miast, a zawyżone oceny byłyby równoważone przez zaniżone. A tak niestety nie jest.

Nie może być jednak tak, że lokalny patriotyzm jest jedynym kryterium. Bo wtedy nie ma konkursu Miss, tylko konkursu kto ma więcej użytkowników. A niestety coraz bardziej w tę stronę idziemy.
A możesz łaskawie przestać trolować w wątku o tym dworcu i nie poruszać tu tematu wpływu ocen autochtonów na końcowe efekty rankingu. Zawsze możesz przenieść się ze swoimi wynurzeniami do jednego z wątków ze swojego miasta, proponuje o Z44. Ocena tego obiektu jest trudna ale należy ją podejmować w pewnym kontekście do skali i rangi miasta jak i bezpośredniego otoczenia oraz tego co stało na tym miejscu wcześniej. Ważne jest tez na jakim tle porównujemy ten obiekt. Czy skalą porównawczą będą inne nowe ralizacje dworcowe w kraju czy oceniamy ten zespół budynków bez tej skali. Wielu myli ten dworzec z jedną wyłącznie nowoczesną bryłą a stanowi on w istocie zespół obiektów i w tym wymiarze należy nierozerwalnie rozpatrywać tą realizację. Ocena jest trudna mamy liczne przykłady dobrych realizacji rewitalizacyjnych dworców i niestety całkowity brak dobrych założeń budowanych od nowa. Zastanawiam sie nad porównaniem z realizacjami Poznania, Katowic czy Krakowa. Tam mieliśmy niestety do czynienia z przeobrażeniem dworców w przestrzeń handlową z marginalizacją funkcji reprezentacyjnych dworca czy komunikacyjnych. I tu odnajduje sens oceny tego obiektu w kategoriach komunikacyjnych bo do tego służy dworzec podróżnym. Ten dworzec przewyższa skomplikowane struktury we wspomnianych miastach i nie obniżają na tym tle jego wartości nawet wąskie windy czy schody przy wejściu gdyż z założenia to dworzec a nie hala marketu do której wpada zagubiony podróżny. Kwestie reprezentacyjne obiektu, zgoda zbyt są naciągane w stronę populizmu architektonicznego ale to samo można by powiedzieć o obiektach typu Z44 bo ten dworzec zdaje się sprawiać nieodparte wrażenie czerpania w swej nowej części z postmodernizmu. Ocena 8
 

·
Registered
Joined
·
2,935 Posts
W sumie to mieliśmy szczęście w nieszczęściu patrząc na kaszany, które buduje PKP. Bydgoszcz i lokalizacja bydgoskiego dworca nie są w żaden sposób atrakcyjne w porównaniu do Poznania, Warszawy, Krakowa czy Katowic. Z tego powodu PKP odpuściło standardowe dla nich budowanie galerii handlowej z dworcową dobudówką, a zbudowali coś co w większości faktycznie tym dworcem jest. Mogło być gorzej. Mogliśmy mieć galerię handlową "Bydgoszcz Główna" z dodatkiem kas biletowych. Ewentualnie tak jak w deweloperce jesteśmy "pobłogosławieni" partaczami z Arusa, Futury czy tym podobnych, tak też mogliśmy zostać ubłogosławieni wizjonierskimi koncepcjami na dworzec wzorem pomysłów szczecińskiego małżeństwa Fiuków. Także jak na kasztany, które sadzi PKP to faktycznie nie jest źle.
 

·
Registered
Joined
·
3,036 Posts
Discussion Starter #40
Z punktu widzenia estetyki nie funkcjonalności, to gdyby na elewacji było inne szkło, dworzec byłby bezkonkurencyjny w kraju.
 
21 - 40 of 47 Posts
Top