SkyscraperCity banner
1 - 20 of 477 Posts

·
Registered
15 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Okazało się że wypadło mi kilka dodatkowych spraw i w wyniku tego zdjęcia Solca Kujawskiego oraz znajdującego się tam parku przemysłowego trochę się opóźnią. W zamiast tego chciałbym przedstawić zdjęcia Nowego Fordonu - największego osiedla mieszkaniowego w Bydgoszczy.

Kilka informacji o Fordonie:

Fordon ma około 85 tys. mieszkańców.
Do 1973 było to 5-tys niezależne miasto które następnie zostało wcielone do Bydgoszczy.

Tutaj można znaleźć informacje o bardzo długiej historii miasta:

http://wirtualnabydgoszcz.pl/nadwis...u_do_1973r.html

Program budowy bloków w Fordonie rozpoczęto w późnych latach 80-tych. W tym właśnie czasie została wybudowana znaczna część dzielnicy. Program ten z powodu braków środków gwałtownie przerwano na przełomie lat 1989/1990. Do zrealizowano tylko część oryginalnego planu budowy który oprócz zrealizowanej części zakładał budowę tzw. II Tarasu na terenie fordońskich "górek". Myślę że dobrze się stało że do tego nie doszło, ponieważ dzięki temu zachowany został zachowany dość atrakcyjny teren rekreacyjno-przyrodniczy, który sprawia że to blokowisko ze wszystkich stron jest otoczone zielenią co wg. mnie podnosi przyjemność z mieszkania tutaj ..poza tym blokowisko to odróżnia od wielu polskich blokowisk (powstałych w poprzedniej epoce) to że ludzie którzy planowali jego budowę położyli duży nacisk na stworzenie terenów zieleni (które można zobaczyć tutaj wszędzie) i "ludzką" zabudowę, gdzie wielkie skupiska bloków powyżej 4-5 kondygnacji praktycznie nie istnieją i nie ma się wrażenia mieszkania w "betonowej dżungli"

·
Piczer
2,616 Posts
^^ Na tych fotkach może tak wygląda, ale...
...w rzeczywistości jest dużo lepiej...
(zaznaczę, że nie mieszkam na Fordonie - żeby było jasne)

:)

·
Registered
63 Posts
Fordon to skupisko betonu umiejscowione w samym srodku pola.Nie wiem czy mozna napisac ze nie sprawia wrazenia betonowej dzungli...

·
Registered
1,306 Posts
No nie wiem, na szwederku i bartkach jest wiekszosc odnowionych blokow, a w fordonie wszedzie straszy surowy beton...

·
Doctor Honoris Causa
177 Posts
No niestety Fordon jest najmniej "dopieszczaną" dzielnicą Bydzi... Ale nie ma sie tutaj wrażenia mieszkania w betonowej dżungli, a bloki są systematycznie odnawiane. Nienależy również zapominać o Starym Fordonie, szkoda że tak niszczeje :(...

·
Registered
152 Posts
Zamachowiec said:
No nie wiem, na szwederku i bartkach jest wiekszosc odnowionych blokow, a w fordonie wszedzie straszy surowy beton...

Odnowionych poprzez ocieplenie scian szczytowych i pomalowanie ich na jakieś dziwaczne kolory. Najbardziej "podoba" mi się zestaw: żółty z pomarańczowym i niebieskim :rofl:

·
Registered
1,306 Posts
Ale nawet takie zabiegi znacznie poprawiaja wyglad osiedla.Najwiekszy niewypal to bloki na bloniu pomalowane na zarowiasty zielony.

·
Registered
417 Posts
^^
A mnie się nawet podobają te zielone bloczki! Dodają charakterku, a poza tym dlaczego bloki zawsze muszą być w pastelach?????? Nie mogą mieć pełnego koloru??

·
Somewhere Back In Time
7,459 Posts
Zamachowiec said:

Ale policz ile bloków jest w Fordonie a ile jest na Szwederowie i Bartodziejach...łącznie chyba nie mają tyle co Fordon...stąd wrażenie że więcej bloków jest nie odnowiona...a zresztą zdjęcia nie są najnowsze. Wkurza mnie okropnie izolowanie tylko szytów budynków...powinno się tego zakazać ze względów estetycznych...podobnie kolorystyka...powinien się nią zając jeden architekt lub jedno biuro tak aby całe osiedle wyglądało spójnie,a to co mamy teraz woła o pomstę do nieba!!! Różowy, żółty, zielony, pomarańczowy...wszystko bez ładu i składu...wg mnie wygląda ten cukierkowaty trend znacznie gorzej jak goły beton!!! Ja mam szczęście mieszkać w elegancko odmalowanym bloku (całym odnowionym włącznie z portalami wejściowymi)...chyba jednym z najlepiej pomalowanych w Bydgoszczy..stonowany i spokojny...aż się cieszę że tak wygląda mój blok szczególnie na tle tego cukierkowego szaleństwa...wiecie który to blok??;)

·
بيدغوشت&
7,072 Posts
^^ Iron, Fordon jest slabiej zaludniony niz poludniowy taras Bydgoszczy, jest w nim tez mniej blokow. Niestety bloki te sa tez w najmniejszym stopniu ocieplone/odnowione.

A sposob malowania jest okropny. Najgorzej wygladaja bloki w prostokaty roznokolorowe i te zarowiaste na Bloniu...

·
Banned
3,016 Posts
Fordon

W Fordonie jest bardzo duzo zieleni ale niestety dzikiej. Szkoda ze to osiedle wyglada na mocno zaniedbane i niedokonczone:(

·
PIT
495 Posts
Fordon miał być osiedlem "wzorcowym" po praktycznych doświadczeniach budowy osiedli górnego tarasu Bydgoszczy.
Założenia w 1978 r. były nowatorskie na skalę kraju. Osiedle miało składać się z odrębnych 6-10 tys. osiedli (Przylesie, Bohaterów, Bajka itd) otoczonych zielenią i zachowanymi naturalnymi lasami.

Niestety zmiana systemu w 1990 r. zastała osiedle w stanie niedokończonym.
Dobrze przynajmniej, że nie rozpoczęto zabudowy górnego tarasu, choć wg pierwotnych planów, miał być ukończony do 2000 r.
Po pewnych próbach uzupełnienia infrastruktury do 1995 r. (m.in. budowa ul. Pelplińskiej), teraz niewiele się dzieje, poza budową plomb mieszkalnych.
Są natomiast szanse na zabudowę osiedla Pałcz, pierwszego po latach budowy osiedla "na szczerym polu".

Potencjalne warunki Fordonu są bardzo atrakcyjne, o czym wielu "macierzystych" bydgoszczan nawet nie zdaje sobie sprawy.
Dużo zieleni, sąsiedztwo 50-metrowego zbocza objętego parkiem krajobrazowym, Wisła, przełom Wisły (najwęższy odcinek doliny Fordon-Jarużyn w ramach dolnej Wisły) zabytkowe miasteczko Fordon, grodzisko Wyszogród, dębowe lasy w Mariampolu, liczne parki leśne wśród zabudowań itp.
Na zboczu naukowcy UKW postulują od 10 lat utworzenie rezerwatu "Dolinki Fordońskie".
Jestem fanem tego osiedla, nie ze względu na jego obecny stan, ale warunki środowiska.

Do pełnego rozkwitu Fordonu potrzeba wiele:
* efektywnego skomunikowania z centrum B., istniejące rozwiązania to prowizorki ciągnące się od 20 lat
* dokończenie układu drogowego
* zabudowa opuszczonych kwartałów terenu, porośniętych obecnie dziką roślinnością
* zagospodarowanie rozległych terenów ATR.
Nie ma szans na realizację planów z lat 70-tych (np 8 akademików 12-kond. + wielkiego campusu). Teren powinien być przez ATR udostępniony do zagospodarowania przez developerów, bądź na cele rereacyjno-wypoczynkowe.
* rewitalziacja Starego Fordonu jako elementu planu Rewitalizacji BBW
* budowa wielkiego parku nadwiślańskiego, jako elementu orginalnego w Bydgoszczy, stykającej się tyko w niewielkim zakresie z największą polską rzeką.
W ramach tego projektu powinna być ujęta glinianka, Wyszogród-skansen z wieżą widokową, klifowy wiślany brzeg koło Glabalmalt Polska, przystań nad Wisłą w Starym Fordonie, tereny zielone, place zabaw dla dzieci itp
* wykorzystania walorów krajobrazowych zbocza fordońskiego - budowa promenady parkowo-widokowej oraz ochrona otuliny zbocza przed zabudową

·
made in Poland
1,079 Posts
Fordon - okropieństwo
kompletna alienacja i anonimowość
Typowe sowieckie koszary
:puke:
Jak mam tam jechać, robie się od razu nerwowy.
Nie wiem jak to nazwać, bo dla ludzi to to nie jest.
Najgorsze jest to że duża część Bydgoszczy tak wygląda.

·
Register User
1,688 Posts
no własnie ja tu sie napalam na jakąś fajną zabytkowa dzielnice..a wy tu bloki wklejce:)tak sie nie robi:)juz wszyscy Polacy chyba maja dość Bloków:)

1 - 20 of 477 Posts