SkyscraperCity Forum banner
3201 - 3220 of 6760 Posts

·
Registered
Joined
·
268 Posts
Witam serdecznie, od paru lat męczy mnie jedna rzecz. Chodzi mi o coś w rodzaju pomnika chyba z czasów PRL który znajdował się na wyżynach w okolicy SP 25 i basenu Perła. Nie istnieje od kilku (10- może wiecej ) lat, kojaży mi sie że była to budowla upamietniająca jakiegoś wojskowego czy coś w tym stylu. Może ktoś wie co to było i ma jakieś zdjęcie :D

Takie coś miedzy jezdniami w miejscu obecnej pętli 66? To był pomnik Karola Świerczewskiego. Zdjęcia niestety nie mam, w sieci tez nic nie znalazlem.
 

·
Metropolita Bydgoski
Joined
·
838 Posts
Na Wyżynach było więcej tego typu różności.


Nieznana mi rzeźba, z lewej bloki przy Modrakowej, z prawej przy "Boya" 22.


"Kule" symbolizujące współpracę Zachemu z osiedlem Wyżyny. Dziś w ich miejscu stoją biurowce US, PEKAO i PZU.
 

·
Krystof77
Joined
·
51 Posts
Z tymi dwoma slajdami czekałem na specjalną okazję.Dzisiaj kościół łaciński ma swoje święto, które szczególnie w średniowieczu słynęło z nietolerancji, jak np. zmuszania innowierców ( Żydów,protestantów itp.) do uczestnictwa w nim, czy 'opłacenia' zwolnienia od pójścia w procesji... (Temat ciekawy, pewnie bardziej nadający się do 'hydeparku')

Często słyszymy,że za PRL-u religijność była zastraszana... Trochę prawdy w tym jest, ale 'zakaz' uczestnictwa w uroczystościach religijnych dotyczył głównie różnych 'funkcjonariuszy' i im podobnym... A lud i tak miał to 'gdzieś', a takie święta jak to dzisiejsze, były okazją do np, zademonstrowania nie akceptacji ówczesnego systemu...

Te dwa slajdy są chyba z 1986, lub 1987.
Hej Henry H., wspominałeś kiedyś,że mieszkałeś na Bartodziejach. Może jako młodzian szedłeś tam wśród tłumu... :)Uploaded with ImageShack.usUploaded with ImageShack.us
Ta fotka musiała powstać dużo wcześniej, gdyż latem 1986r. budowa wieżowca na rogu Skłodowskiej-Curie i Al. Wyszyńskiego była już w zaawansowanym stadium. Blok oddano do użytku w I poł. 1987r.
 

·
Registered
Joined
·
2,984 Posts
Ta fotka musiała powstać dużo wcześniej, gdyż latem 1986r. budowa wieżowca na rogu Skłodowskiej-Curie i Al. Wyszyńskiego była już w zaawansowanym stadium. Blok oddano do użytku w I poł. 1987r.
Na tym wyższym slajdzie, nie widać tego budowanego budynku, bo i tak był po za kadrem. Mniej więcej w osi ul Żmudzkiej. Ale i tak może masz rację. Slajd może być z 1985.Z pewnych powodów pamiętam że w 1986 wspomniany budynek był już w 'połowie'... :)

Połowa lat osiemdziesiatych XX w, schyłek PRL-u. Czyli właściwy wątek dla tego zdjęcia.:) Budowa bloku mieszkalnego przy ul,Skłodowskiej 48.Wtedy właśnie kończyły się czasy 'wielkiej płyty'i fabryk domów... Czasy w których choć był ciągły 'głód na mieszkania',wymarzone wtedy domy rosły jak przysłowiowe 'grzyby po deszczu'... Czasy mojej młodości do której ponoć każdy człowiek po '50-tce tęskni najbardziej...W sklepach było mniej towarów,w kieszeni mniej pieniędzy, ale nie było aż takiej pogardy dla drugiego człowieka, którą się teraz widzi niemal na każdym kroku... Większość społeczeństwa czuła się po prostu Polakami,bez podziałów.I dlatego mogła powstać Solidarność,w której budowie i ja mam swoje udziały.Solidarność, która dawała jeszcze większe poczucie jedności i dumy,że jest się Polakiem, mimo że daleko nam było do 'zachodu'...
Ale niestety, dzisiaj NIC nie pozostało z tamtej Solidarności,oprócz nazwy...
Coś mi się jakoś zebrało na wspomnienia... :)
Kopia ze slajdu.Uploaded with ImageShack.us
 

·
Registered
Joined
·
98 Posts
Zeskanowałem dziś zdjęcia z książki Jerzego Bartnickiego "Bydgoszcz w roku 1939".
Zdjęcie z okładki.Most Teatralny - stan z listopada 1939 r. Fot. Włodzimierz Kałdowski i Edward DubielMost Teatralny, kawiarnia Bristol Repr. Jerzy RiegelKościół pojezuicki na Starym RynkuSpichrze przy ul. Mennicac.d.n.
 

·
Registered
Joined
·
98 Posts
"Potop". Repr. Jerzy Riegiel.Synagoga we wrześniu 1939 r. i w kilka miesięcy później. Fot. Włodzimierz Kałdowski i Edward Dubiel.Budynek BTW. Repr. Jerzy Riegiel.Henryk Sienkiewicz Konstantego Laszczki. Repr. Jerzy Riegiel.i to by było na tyle.
 
3201 - 3220 of 6760 Posts
Top