SkyscraperCity banner

3201 - 3220 of 6364 Posts

·
Registered
268 Posts
Witam serdecznie, od paru lat męczy mnie jedna rzecz. Chodzi mi o coś w rodzaju pomnika chyba z czasów PRL który znajdował się na wyżynach w okolicy SP 25 i basenu Perła. Nie istnieje od kilku (10- może wiecej ) lat, kojaży mi sie że była to budowla upamietniająca jakiegoś wojskowego czy coś w tym stylu. Może ktoś wie co to było i ma jakieś zdjęcie :D

Takie coś miedzy jezdniami w miejscu obecnej pętli 66? To był pomnik Karola Świerczewskiego. Zdjęcia niestety nie mam, w sieci tez nic nie znalazlem.

·
Metropolita Bydgoski
831 Posts
Na Wyżynach było więcej tego typu różności.

Nieznana mi rzeźba, z lewej bloki przy Modrakowej, z prawej przy "Boya" 22.

"Kule" symbolizujące współpracę Zachemu z osiedlem Wyżyny. Dziś w ich miejscu stoją biurowce US, PEKAO i PZU.

·
Krystof77
51 Posts
Z tymi dwoma slajdami czekałem na specjalną okazję.Dzisiaj kościół łaciński ma swoje święto, które szczególnie w średniowieczu słynęło z nietolerancji, jak np. zmuszania innowierców ( Żydów,protestantów itp.) do uczestnictwa w nim, czy 'opłacenia' zwolnienia od pójścia w procesji... (Temat ciekawy, pewnie bardziej nadający się do 'hydeparku')

Często słyszymy,że za PRL-u religijność była zastraszana... Trochę prawdy w tym jest, ale 'zakaz' uczestnictwa w uroczystościach religijnych dotyczył głównie różnych 'funkcjonariuszy' i im podobnym... A lud i tak miał to 'gdzieś', a takie święta jak to dzisiejsze, były okazją do np, zademonstrowania nie akceptacji ówczesnego systemu...

Te dwa slajdy są chyba z 1986, lub 1987.
Hej Henry H., wspominałeś kiedyś,że mieszkałeś na Bartodziejach. Może jako młodzian szedłeś tam wśród tłumu... :)

Uploaded with ImageShack.us

Ta fotka musiała powstać dużo wcześniej, gdyż latem 1986r. budowa wieżowca na rogu Skłodowskiej-Curie i Al. Wyszyńskiego była już w zaawansowanym stadium. Blok oddano do użytku w I poł. 1987r.

·
Registered
2,729 Posts
Ta fotka musiała powstać dużo wcześniej, gdyż latem 1986r. budowa wieżowca na rogu Skłodowskiej-Curie i Al. Wyszyńskiego była już w zaawansowanym stadium. Blok oddano do użytku w I poł. 1987r.
Na tym wyższym slajdzie, nie widać tego budowanego budynku, bo i tak był po za kadrem. Mniej więcej w osi ul Żmudzkiej. Ale i tak może masz rację. Slajd może być z 1985.Z pewnych powodów pamiętam że w 1986 wspomniany budynek był już w 'połowie'... :)

Połowa lat osiemdziesiatych XX w, schyłek PRL-u. Czyli właściwy wątek dla tego zdjęcia.:) Budowa bloku mieszkalnego przy ul,Skłodowskiej 48.Wtedy właśnie kończyły się czasy 'wielkiej płyty'i fabryk domów... Czasy w których choć był ciągły 'głód na mieszkania',wymarzone wtedy domy rosły jak przysłowiowe 'grzyby po deszczu'... Czasy mojej młodości do której ponoć każdy człowiek po '50-tce tęskni najbardziej...W sklepach było mniej towarów,w kieszeni mniej pieniędzy, ale nie było aż takiej pogardy dla drugiego człowieka, którą się teraz widzi niemal na każdym kroku... Większość społeczeństwa czuła się po prostu Polakami,bez podziałów.I dlatego mogła powstać Solidarność,w której budowie i ja mam swoje udziały.Solidarność, która dawała jeszcze większe poczucie jedności i dumy,że jest się Polakiem, mimo że daleko nam było do 'zachodu'...
Ale niestety, dzisiaj NIC nie pozostało z tamtej Solidarności,oprócz nazwy...
Coś mi się jakoś zebrało na wspomnienia... :)
Kopia ze slajdu.

·
Registered
99 Posts
Zeskanowałem dziś zdjęcia z książki Jerzego Bartnickiego "Bydgoszcz w roku 1939".
Zdjęcie z okładki.

Most Teatralny - stan z listopada 1939 r. Fot. Włodzimierz Kałdowski i Edward Dubiel

Most Teatralny, kawiarnia Bristol Repr. Jerzy Riegel

Kościół pojezuicki na Starym Rynku

Spichrze przy ul. Mennica

c.d.n.

·
Registered
99 Posts
Wenecja bydgoska. Repr. Jerzy Riegiel

Rzeźnia miejska przy ul. Jagiellońskiej. Repr. Jerzy Riegiel

Bulwar nad Brdą. Repr. Jerzy Riegiel

Rybi Rynek. Repr. Jerzy Riegiel

c.d.n.

·
Registered
99 Posts
"Potop". Repr. Jerzy Riegiel.

Synagoga we wrześniu 1939 r. i w kilka miesięcy później. Fot. Włodzimierz Kałdowski i Edward Dubiel.

Budynek BTW. Repr. Jerzy Riegiel.

Henryk Sienkiewicz Konstantego Laszczki. Repr. Jerzy Riegiel.

i to by było na tyle.

·
بيدغوشت&
7,073 Posts
Świetna sprawa, dzięki za Twoją pracę.

Jedna uwaga - to, co nazwałeś spichrzami przy ulicy Mennica, to tak naprawdę dawne budynki wojskowe przy obecnej ulicy Focha, w miejscu Opery.

To jest fajne zdjęcie - nic, co na nim widzimy, nie przetrwało do dziś.

3201 - 3220 of 6364 Posts