SkyscraperCity banner

4941 - 4960 of 6470 Posts

·
Registered
Joined
·
191 Posts
Oba linki nie dają odpowiedzi na pytania lorda.
Też jestem ciekaw czyje to to było i dlaczego na zadupiu.
na [Bydgoszcz] opuszczone, niedokończone, zniszczone ...
u Krajana lub na bunkrze jest więcej informacji, nie mam czasu teraz szukać, a nie chcę pisać głupot.
Podałem tylko gdzie ma szukać.
 
Joined
·
2,058 Posts
Pytanie: Dlaczego tak niebanalny budynek powstał w takim miejscu? W jakiej intencji?
Bo to, że robił za szkołe to raczej przypadkowa wypadkowa.

Ze zdjęć wynika, że nie ma już co ratować.
Szkoda.

Podzielił losy browaru w Myślecinku.
 
Joined
·
2,058 Posts
Herbu Rawicz?

Jeśli tak to pasowałby Celestyn Zakaszewski herbu Rawicz."Pamiątka z Ostendy 28.9.64" - portret zbiorowy grupy 14 osób w atelier, wśród których m.in. Celestyn Zakaszewski (1807-1875) z żoną Julią z Różyckich (1820-1886) i córką Anną (1844-1917) Antoniową Potocką z Olszy

Zdjęcie datowane na 1864 rok, p. Celestyn miałby więc 57 lat. Czyli siedzi w samym środku.

Tutaj z córką Anną:
Jego grób znajduje się w Melnicy na Ukrainie.

Jeśli się wygłupiłem- usunę.
 

·
Registered
Joined
·
221 Posts
Wraz z odzyskaniem niepodległości, w 1920 roku, do Bydgoszczy przybywa Stanisław Zakaszewski – optyk-mechanik.
Od pruskiego kolegi po fachu (Hermann Radke) przejmuje warsztat i mieszkanie przy ul. Gdańskiej 7. Działa pod szyldem „Centrala optyczna”.
W 1925 roku kupuje działkę przy ulicy Witebskiej i figuruje jako jej właściciel do 39 roku, (chociaż formalnie zamieszkuje przy Gdańskiej 7).
Wiele wskazuje na to że, w momencie zakupu parceli, istniała tam tylko jakaś skromna zabudowa, a zrujnowana obecnie willa jest dziełem pana optyka. (?)
(na żadne tytuły, herby nie trafiłem)
 

·
urodzony w Bydgoszczy
Joined
·
1,802 Posts

·
Registered
Joined
·
2,092 Posts

·
urodzony w Bydgoszczy
Joined
·
1,802 Posts
Z całkowitą pewnością pl. Wolności przedstawiają 2 zdjęcia: to z armatą (widoczne budynki zgadzają się) oraz to z trybuną (w tle kościół śś. Piotra i Pawła). Pozostałe zdjęcia zostały zrobione w innych miejscach i do końca nie wiem czy w ogóle w Bydgoszczy.
 

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
Joined
·
9,365 Posts
1sze zdjęcie to nie jest przypadkiem Plac Kościeleckich obecny? 2gie to chyba okolica koszar/dworca, 3cie to stary rynek, 4te i 6te to Plac Wolności/Gdańska na pewno, nie potrafię jedynie dopasować do niczego "piątki" z tego postu.
 

·
o mój Śląsku
Joined
·
6,009 Posts
^^ Jeśli przyjąć, ze widzimy kościół pw. św. Andrzeja Boboli, a konkretniej jego tył, to zdjęcie z katafalkiem wykonane musiałoby być na placu przed kościołem garnizonowym. Byłoby to logiczne ze względu na wojskowego kapelana, ale zołnierz był radziecki, a juz na pewno komunistą i prawosławnym, choć na tym zdjęciu widać jakieś feretrony [?]. Nie jestem tez pewna, czy w przestrzeni wzdłuż Bernardyńskiej był jakiś budynek prostopadły do ulicy.
Jeśli przyjąć, ze widzimy przód kościoła, oglądalibyśmy przestrzeń gdzieś na wysokości ulicy Długiej albo Podwale, a tam chyba, nawet pomimo strat wojennych, nie było tak łyso.
Inny bydgoski kościół, który wchodziłby w rachubę, to ten ewangelicki na Warszawskiej, lecz on chyba nie jest taki wysoki.

Co do obelisku, Historia Bydgoszczy t. 3 rzecze, ze w pierwotnej wersji była na nim płyta z herbem miasta. Na fotografii jej nie widzę, ale to pewnie wina jej kiepskiej jakości. Wiki dodaje info o tablicy nagrobnej z nazwiskami pod cokołem, takze na fotografii niewidocznej - chyba ze jest to ten ciemny prostokąt. Moda na pomniki w tym stylu była wówczas powszechna, to ewidentny socreal, więc teraz dojście do tego, czy to na pewno bydgoski monument, moze być skomplikowane.
 

·
urodzony w Bydgoszczy
Joined
·
1,802 Posts
1sze zdjęcie to nie jest przypadkiem Plac Kościeleckich obecny? 2gie to chyba okolica koszar/dworca, [...]
W pierwszym nie pasuje szczyt do kościoła przy pl. Kościeleckich.
Na drugim w jezdni widać tory więc to też nie koszary przy dworcu.
 

·
Registered
Joined
·
3,569 Posts
pierwsze zdjęcie to raczej nie jest Bydgoszcz.

drugie zdjęcie to może być obecne rondo Jagiellonów - widoczny budynek z czerwonej cegły to nieistniejące zabudowania szpitala.
 

·
Registered
Joined
·
2,092 Posts
pierwsze zdjęcie to raczej nie jest Bydgoszcz.

drugie zdjęcie to może być obecne rondo Jagiellonów - widoczny budynek z czerwonej cegły to nieistniejące zabudowania szpitala.
Wygląda na to że zdjęcia z pogrzebu i obelisk były zrobione w Toruniu http://otoruniu.net/resztki-pomnika/ Dziękuję za zaanagżowanie :)
 
4941 - 4960 of 6470 Posts
Top