SkyscraperCity banner

4941 - 4960 of 6330 Posts

·
Registered
182 Posts
Oba linki nie dają odpowiedzi na pytania lorda.
Też jestem ciekaw czyje to to było i dlaczego na zadupiu.
na [Bydgoszcz] opuszczone, niedokończone, zniszczone ...
u Krajana lub na bunkrze jest więcej informacji, nie mam czasu teraz szukać, a nie chcę pisać głupot.
Podałem tylko gdzie ma szukać.

1,876 Posts
Pytanie: Dlaczego tak niebanalny budynek powstał w takim miejscu? W jakiej intencji?
Bo to, że robił za szkołe to raczej przypadkowa wypadkowa.

Ze zdjęć wynika, że nie ma już co ratować.
Szkoda.

Podzielił losy browaru w Myślecinku.

1,876 Posts
Herbu Rawicz?

Jeśli tak to pasowałby Celestyn Zakaszewski herbu Rawicz.

"Pamiątka z Ostendy 28.9.64" - portret zbiorowy grupy 14 osób w atelier, wśród których m.in. Celestyn Zakaszewski (1807-1875) z żoną Julią z Różyckich (1820-1886) i córką Anną (1844-1917) Antoniową Potocką z Olszy

Zdjęcie datowane na 1864 rok, p. Celestyn miałby więc 57 lat. Czyli siedzi w samym środku.

Tutaj z córką Anną:

Jego grób znajduje się w Melnicy na Ukrainie.

Jeśli się wygłupiłem- usunę.

·
Registered
221 Posts
Wraz z odzyskaniem niepodległości, w 1920 roku, do Bydgoszczy przybywa Stanisław Zakaszewski – optyk-mechanik.
Od pruskiego kolegi po fachu (Hermann Radke) przejmuje warsztat i mieszkanie przy ul. Gdańskiej 7. Działa pod szyldem „Centrala optyczna”.
W 1925 roku kupuje działkę przy ulicy Witebskiej i figuruje jako jej właściciel do 39 roku, (chociaż formalnie zamieszkuje przy Gdańskiej 7).
Wiele wskazuje na to że, w momencie zakupu parceli, istniała tam tylko jakaś skromna zabudowa, a zrujnowana obecnie willa jest dziełem pana optyka. (?)
(na żadne tytuły, herby nie trafiłem)

·
urodzony w Bydgoszczy
1,802 Posts

·
Registered
2,722 Posts

·
urodzony w Bydgoszczy
1,802 Posts
Z całkowitą pewnością pl. Wolności przedstawiają 2 zdjęcia: to z armatą (widoczne budynki zgadzają się) oraz to z trybuną (w tle kościół śś. Piotra i Pawła). Pozostałe zdjęcia zostały zrobione w innych miejscach i do końca nie wiem czy w ogóle w Bydgoszczy.

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
8,752 Posts
1sze zdjęcie to nie jest przypadkiem Plac Kościeleckich obecny? 2gie to chyba okolica koszar/dworca, 3cie to stary rynek, 4te i 6te to Plac Wolności/Gdańska na pewno, nie potrafię jedynie dopasować do niczego "piątki" z tego postu.

·
o mój Śląsku
6,025 Posts
^^ Jeśli przyjąć, ze widzimy kościół pw. św. Andrzeja Boboli, a konkretniej jego tył, to zdjęcie z katafalkiem wykonane musiałoby być na placu przed kościołem garnizonowym. Byłoby to logiczne ze względu na wojskowego kapelana, ale zołnierz był radziecki, a juz na pewno komunistą i prawosławnym, choć na tym zdjęciu widać jakieś feretrony [?]. Nie jestem tez pewna, czy w przestrzeni wzdłuż Bernardyńskiej był jakiś budynek prostopadły do ulicy.
Jeśli przyjąć, ze widzimy przód kościoła, oglądalibyśmy przestrzeń gdzieś na wysokości ulicy Długiej albo Podwale, a tam chyba, nawet pomimo strat wojennych, nie było tak łyso.
Inny bydgoski kościół, który wchodziłby w rachubę, to ten ewangelicki na Warszawskiej, lecz on chyba nie jest taki wysoki.

Co do obelisku, Historia Bydgoszczy t. 3 rzecze, ze w pierwotnej wersji była na nim płyta z herbem miasta. Na fotografii jej nie widzę, ale to pewnie wina jej kiepskiej jakości. Wiki dodaje info o tablicy nagrobnej z nazwiskami pod cokołem, takze na fotografii niewidocznej - chyba ze jest to ten ciemny prostokąt. Moda na pomniki w tym stylu była wówczas powszechna, to ewidentny socreal, więc teraz dojście do tego, czy to na pewno bydgoski monument, moze być skomplikowane.

·
urodzony w Bydgoszczy
1,802 Posts
1sze zdjęcie to nie jest przypadkiem Plac Kościeleckich obecny? 2gie to chyba okolica koszar/dworca, [...]
W pierwszym nie pasuje szczyt do kościoła przy pl. Kościeleckich.
Na drugim w jezdni widać tory więc to też nie koszary przy dworcu.

·
Registered
3,493 Posts
pierwsze zdjęcie to raczej nie jest Bydgoszcz.

drugie zdjęcie to może być obecne rondo Jagiellonów - widoczny budynek z czerwonej cegły to nieistniejące zabudowania szpitala.

·
Registered
2,722 Posts
pierwsze zdjęcie to raczej nie jest Bydgoszcz.

drugie zdjęcie to może być obecne rondo Jagiellonów - widoczny budynek z czerwonej cegły to nieistniejące zabudowania szpitala.
Wygląda na to że zdjęcia z pogrzebu i obelisk były zrobione w Toruniu http://otoruniu.net/resztki-pomnika/ Dziękuję za zaanagżowanie :)

4941 - 4960 of 6330 Posts