SkyscraperCity banner

81 - 100 of 6350 Posts

·
Registered
1,126 Posts
Ten budynek znajdował się przy dzisiejszym rondzie Jagiellonów. Został rozebrany krótko po wojnie. W tym miejscu powstał budynek, w którym jeszcze do niedawna mieścił się Urząd Skarbowy. Obecnie należy do Akademii Medycznej.
A ja slyszalem, ze ten budynek po wojnie zostal przebudowany do stanu dzisiejszego a nie zburzony. Mysle, ze gdyby go zburzyli to nowy budynek powstalby w innym ksztalcie po to aby zrobic w przyszlosci symetryczne rondo na skrzyzowaniu przed tym budynkiem.

Zreszta bylem w tym budynku wielokrotnie bo pracowala tam moja mama za czasow gdy byl tam urzad skarbowy i zapewniam Cie, ze nie było to budownictwo powojenne. Kiedys nawet jakis portier mnie oprowadzal po tym budynku i twierdzil, ze wczesniej byl tam szpital stad miedzy innymi przejscia z pokoju do pokoju. Wszystkie pomieszczenia w tym budynku byly polaczone.

·
Phelot
8,279 Posts
A ja slyszalem, ze ten budynek po wojnie zostal przebudowany do stanu dzisiejszego a nie zburzony.
Cóż, moje źródło nie było pewne czy to była przebudowa czy też rozbiórka i budowa nowego obiektu.
Wychodzi na to, że jednak się pospieszyłem z moją odpowiedzią ;)

·
بيدغوشت&
7,073 Posts
Opasle albumisko TMMB mowi, ze szpital zostal przebudowany :colgate:

BTW Przeciwnie niz Jacek, nie mam zadnego szacunku do starych brzydactw. Wyburzyc nalezy wszystko, co nie przedstawia soba zadnej wartosci, tak jak ta dwie chatki. Pod warunkiem oczywiscie, ze mamy pewnosc budowy nowego obiektu :)

·
Banned
2,292 Posts
To ja jestem fanatykiem. Dla mnie jak mowilem kiedys, wszystko co przed 1939 a zwlaszcza 1920 to świętość. I powtarzam- miasto miało swój -co prawda tochę prowincjonalny- charakter, ale miało ! A a tu słyszę że to co nie jest wielkomiejskie powinno się zburzyć. Tylko że zawsze po takich rozbiórkach powstawała pustka, albo coś beznadziejnego.
Patrzy się na miasto jakby całe było wielkomiejskie z prowincjonalnymi zaledwie akcentami, a wg mnie dominuje pół-prowincjonalność z której tylko (choć często) wybija się wielkomiejskość.
Wolałbym nasze miasto dużo mniejsze niż obecnie ale z zachowanym przedwojennym charakterem, w którym jakoś potrafiłby się jakoś zmieścić ruch w dawnych wąskich ulicach i nie trzebaby burzyć kamienic całymi dziesiątkami jak za komuny i jak niektórzy chcą teraz (r. Bernardyńskie).

·
بيدغوشت&
7,073 Posts
Masz racje, przeciez ani na miejscu Savoya, ani ING, ani Pod Orlem nie staly kiedys mniejsze, acz starsza budynki :sleepy:
Dla mnie to zwykle wstecznictwo, to co proponujesz.

·
Phelot
8,279 Posts
JaCeK, a przypomnij sobie co stało w miejscu, gdzie obecnie znajduje się BRE Bank... Gdyby kiedyś mieszkańcy podnieśli larum "Nie burzmy tej budy! To przedwojenna świętość!" dziś nie mielibyśmy nad Brdą pięknego budynku, ikony polskiej architektury lat 90-tych.
JaCeK, zachowajmy umiar i zdrowe podejście. Taki wręcz fanatyczny radykalizm nie doprowadzi do niczego dobrego.

·
Banned
2,292 Posts
Są wyjątki- budynki których mi nie żal- i to jest właśnie m.in. buda w miejscu BRE.
Mniej by mi było żal wszystkich starych budynków, gdyby ich wyburzenia od razu łączyły się z budwą wartościowych gmachów w ich miejsce. Ale po starych budynkach zostają tylko trawniczki, parkingi lub asfalt, Rywal czy Kaskada.

·
Doctor Honoris Causa
178 Posts
Żeby burzyć coś starego i mało efektownego, nowy budynek na miejscu starego musi być na naprawdę wysokim poziomie. Budynek w miejscu BRE był rzeczywiście żałosny, i ciężko go porównywać z BRE. Ale np. wiele osób uważa, że zburzenie drukarni celem wybudowania Astorii, nie było tak efektowne. I w takich momentach powstają największe tarcia, o to czy warto rezygnować z części historii dla wielkomiejskości.

·
Registered
652 Posts
W książece "Historia Bydgoszczy 1920-1939" znalazłem te ciekawe fotki. Nie mam skanera więc sorki za jakość.

1. Domek po lewej stronie nadal stoi, tyle że został przykryty tynkiem. Na zdjęciu niestety niewyraźnie widać, że ma on budowę szachulcową!

2. Wiele razy już to było ale się nie mogłem powstrzymać, żeby jeszcze raz je umieścić.

3. Papiernia

4. Zakłady mięsne

5. A czy te budynki istnieją to nie mam zielonego pojęcia.

·
Registered
1,116 Posts
dzieki za fotki :cheers:

W książece "Historia Bydgoszczy 1920-1939" znalazłem te ciekawe fotki. Nie mam skanera więc sorki za jakość.
2. Wiele razy już to było ale się nie mogłem powstrzymać, żeby jeszcze raz je umieścić.

^^
a ja nadal bym sie upieral przy przeniesieniu pomnika prezydenta
Barciszewskiego (on pewnie tez nie mial by nic przeciwko:) ) i odtworzeniu tej kamienicy z restauracja "Bristol" ...to zdjecie najlepiej tego dowodzi

·
Registered
1,116 Posts
bylo by milo ..a poza tym mamy wiele przykladow: opera czy filharminia nie powstaly z przypadku tylko dlatego, ze pan Andrzej Szwalbe mial marzenia i potrafil je realizowac...:)

·
Registered
578 Posts

QUOTE]
Dobudowana Cafe Bristol zaslaniala figure ktora byla we wnece na wysokosci pierwszego pietra i to chyba byl jedyny mankament. ;p No, chyba ze figura (moze ktos wie kogo przedstawiala?) zostala zniszczona. ;/
To kamienica ktorej mi chyba najbardziej brakuje, razem z tym czerwonym spichrzem za nia :) to bylby dopiero klimacik... zamiast obsurnego Domu Katolickiego (czy jakkolwiek sie to nazywa...).

Na tym zdjeciu przy okazji widac sliczne barierki na moscie. :)

·
Registered
1,116 Posts
QUOTE]
Dobudowana Cafe Bristol zaslaniala figure ktora byla we wnece na wysokosci pierwszego pietra i to chyba byl jedyny mankament. ;p No, chyba ze figura (moze ktos wie kogo przedstawiala?) zostala zniszczona. ;/
To kamienica ktorej mi chyba najbardziej brakuje, razem z tym czerwonym spichrzem za nia :) to bylby dopiero klimacik... zamiast obsurnego Domu Katolickiego (czy jakkolwiek sie to nazywa...).

Na tym zdjeciu przy okazji widac sliczne barierki na moscie. :)
zdjecie barierek mozna wykorzystac przy odtwarzaniu mostu (przeslac do konserwatora)
...nie wiedzialem o zadnej figurce masz moze jakies fotki
...czerwony spichrz mial klimacik zdaje mi sie, ze bylo w nim kino

·
cognosce te ipsum
1,845 Posts
Ja nie wiem, a kogo? :>

To kamienica ktorej mi chyba najbardziej brakuje, razem z tym czerwonym spichrzem za nia :)
Dobrze prawisz...

81 - 100 of 6350 Posts