SkyscraperCity banner

1961 - 1980 of 1991 Posts

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
8,566 Posts
Pewnie patrzę na to inaczej, bo ze swojego okna widzę dach tego hotelu. Teraz wydaje się jeszcze bardziej przysadzisty IMO, bo wygląda jak niski budynek postawiony na bardzo niskim, zamiast jednolitej bryły. Ale to i tak lepiej, niż pierwotna przeróbka Projprzemu.

·
Registered
23 Posts
Dla mnie jest właśnie prosto i elegancko. Jedynie te czerwone płyty elewacyjne bym zmienił na prawdziwą cegłę i dodał jakiś uskok na łączeniu tych materiałów - i prawie Filharmonia w Hamburgu by wyszła :)

·
Bydgoszcz w budowie
18,545 Posts
Też mam zdjęcia po ściągnięciu rusztowań na drugiej ścianie. Za kilka dni mają zacząć ściągać rusztowania od strony centrum. Więcej zdjęć standardowo na Bydgoszcz w budowie:

·
Somewhere Back In Time
7,437 Posts
Dla mnie jest właśnie prosto i elegancko. Jedynie te czerwone płyty elewacyjne bym zmienił na prawdziwą cegłę i dodał jakiś uskok na łączeniu tych materiałów - i prawie Filharmonia w Hamburgu by wyszła :)
słowo "prawie" ma tutaj potężny ciężar ;)
filharmonia-w-hamburgu-widok-od-strony-polnocno-w_199161.jpg

·
Registered
23 Posts
słowo "prawie" ma tutaj potężny ciężar ;)
Brawo! Taki miało mieć ;-) Jak na standardy Bydgoskie to jest arcydzieło* - niedosłownie - dla wyjaśnienia, żebyś nie miał wątpliwości.

Patrząc przez pryzmat tego, że mieli paskudny kloc i nie robili jakichś poważnych zmian w bryle / konstrukcji to wyszło według mnie bardzo fajnie i z poszanowaniem dla otoczenia - żałuję tylko tej cegły. A porównując do ulepów, które nad Brdą budują albo planują od zera tym bardziej uważam, że to dobry projekt.

·
Registered
162 Posts
Bakos, nie ta skala i nie to otoczenie. Myslisz, ze jakbys powtorzyl zalozenia budynku PKO tutaj to byloby slicznie? Czyli... Tynki na wszystkie budynki! Ja uwielbiam lekkie szklane konstrukcje, ktore sa wyznacznikiem naszych czasow. Mi nie przeszkadza piramida w Luwrze. Fanem socrealizmu nigdy nie bede. PKO oczu nie kaleczy teraz (wczesniej pamietam piekny kanarkowy koloreko_O), ale wolalbym tam w tym miejscu z powrotem przedwojenne kamienice. Nie jestem fanem elewacji na hotelu (slabo dobrane szklo, przyziemie), ale rozumiem zamysl architekta. Moze cos nie pyklo miedzy inwestorem a wizjami studia arch. Konczac, wole widziec ten budynek w takiej formie, niz w innych poprzednich lekko liftujacych oryginal.

·
Registered
9,463 Posts
Jestem pewien, że projekt bazujący na pierwotnych założeniach z nowym wydaniem okien to byłaby zupełnie inna klasa. W dodatku dużo lepiej znosiłby próbę czasu. Tu nie ma lekkości - to nie jest szkło transparentne. Błędnie dobrano materiał do funkcji obiektu. Poza tym, nigdzie nie pisałem o socrealiźmie, ale o takich budynkach jak ten czy PKO. Równie dobrze mogłyby stać na zachodzie Europy.

·
Registered
23 Posts
PKO to socrealizm. Nie wiem jakie były pierwotne założenia - dla mnie obecna ogólna koncepcja jest bardzo dobra, a co do detali i materiałów - wiadomo, że mogło być lepiej. Jestem antyfanem zarówno socrealizmu jak i modernizmu w komunistycznym wydaniu - dlatego cieszy mnie, że paskudna bryła została schowana całkowicie za refleksyjnym szkłem - ma neutralną formę i możliwie małe oddziaływanie na otoczenie - oraz duży plus za nawiązanie w podziale elewacji do sąsiedniego budynku i prawidłowej wysokości całej pierzei - można było lepiej robiąc całość w cegle z fajnymi detalami, a nie w tych panelach. Wiadomo, że całkowite przeszklenia transparentne wyglądają lepiej, ale przecież Arkady z tego nie zrobią skoro konstrukcja musi zostać. Nie wiem jaki materiał jest bezbłędny dla funkcji hotelowej, ale jakby w centrum miasta przeszklić całość jak w biurowcu to goście hotelowi raczej nie czuliby się komfortowo.

·
Kujawski łoś bezkolizyjny
Kujawski Łoś Bezkolizyjny
8,566 Posts
Jestem antyfanem zarówno socrealizmu jak i modernizmu w komunistycznym wydaniu - dlatego cieszy mnie, że paskudna bryła została schowana całkowicie za refleksyjnym szkłem
Tyle, że budynek dawnego Projprzemu w pierwotnym wydaniu nie był w żadnym z tych stylów. Był to całkiem przyzwoity funkcjonalizm, bardzo podobny zresztą do budynku Urzędu Wojewódzkiego, ale z poziomymi podziałami elewacji, a nie pionowymi.

·
Registered
9,463 Posts
PKO to socrealizm. Nie wiem jakie były pierwotne założenia - dla mnie obecna ogólna koncepcja jest bardzo dobra, a co do detali i materiałów - wiadomo, że mogło być lepiej. Jestem antyfanem zarówno socrealizmu jak i modernizmu w komunistycznym wydaniu - dlatego cieszy mnie, że paskudna bryła została schowana całkowicie za refleksyjnym szkłem - ma neutralną formę i możliwie małe oddziaływanie na otoczenie - oraz duży plus za nawiązanie w podziale elewacji do sąsiedniego budynku i prawidłowej wysokości całej pierzei - można było lepiej robiąc całość w cegle z fajnymi detalami, a nie w tych panelach. Wiadomo, że całkowite przeszklenia transparentne wyglądają lepiej, ale przecież Arkady z tego nie zrobią skoro konstrukcja musi zostać. Nie wiem jaki materiał jest bezbłędny dla funkcji hotelowej, ale jakby w centrum miasta przeszklić całość jak w biurowcu to goście hotelowi raczej nie czuliby się komfortowo.
PKO to funkcjonalizm.

Mogliby z tego zrobić Arkady - tutaj także elewacji nie pełni funkcji nośnej, tylko to nie wybór na hotelu. Z kolei szkło lustrzane wypadło dawno zarówno z mody, jak i filozofii rozwiązań ( zagrożenie dla ptaków). Dlatego właśnie szkło nie jest dla hoteli dobre. Przecięcie projektowanego jako jednolitą bryłę budynku pełniącego funkcję narożnej dominanty, także uważam za błąd. Zachowanie dobudówek w parterze nie pomogło, ale przynajmniej coś inwestorowi daje w formie dodatkowej przestrzeni.

Generalnie ten lifting mnie bardzo cieszy i jest dużo lepszy niż poprzedni. :) Liczę, że inwestor będzie miał tylko projekty o klasę wyżej niż ten, a trochę już zrobił i zrobi w mieście. Mam nadzieję, że inne liftingi w mieście będą tak zrobione, że nie będzie potrzeba powtarzania co dekadę.

1961 - 1980 of 1991 Posts