SkyscraperCity banner

1 - 20 of 13103 Posts

·
Piczer
Joined
·
2,616 Posts
Discussion Starter #1
Wątek ten jest kontynuacją wcześniejszego o nazwie
[Bydgoszcz] I.J. Paderewski Airport

Obecne połączenia


Kilka aktualnych tematów:
1) wybór inwestora strategicznego i zdobycie pieniędzy na finansowanie oraz rozwój portu
2) sprawa własności gruntów – Miasto Bydgoszcz chce przejąć od gminy Białe Błota cześć gruntów tak by całe lotnisko
wraz z terminalem i budynkami towarzyszącymi znalazło się w granicach Bydgoszczy
3) uruchomienie kolejnych połączeń
 

·
Banned
Joined
·
3,017 Posts
Chociaz samoloty podchadzac do ladowania przelatuja nad blokiem mojej Dziewczyny [tak nisko mozna odczytac numery samolotu ;)], zycze bydgoskiemu portowi lotniczemu samych sukcesow i wielu nowych polaczen!
Za Bydgoszcz :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
417 Posts
Struktura głównych akcjonariuszy wygląda tak:
Miasto Bydgoszcz 59 %
P.P. Porty Lotnicze 20 %
Woj. Kuj.Pomorskie 18 %

Także spokojnie...
A kto ma pozostałe 3 % akcji?? Pewnie układ i oligarchia :) :)

Przepraszam, nie zauważyłem słowa "głównych"! Taki błąd i to w moim "fachu" - ze wstydu powinienem spłonąć niczym pochodnia w ciemną noc. Dzięki zonc :)
 

·
Moderator
Joined
·
7,640 Posts
Chociaz samoloty podchadzac do ladowania przelatuja nad blokiem mojej Dziewczyny [tak nisko mozna odczytac numery samolotu ;)], zycze bydgoskiemu portowi lotniczemu samych sukcesow i wielu nowych polaczen!
Za Bydgoszcz :cheers:
Za Poznań :) :cheers:
 

·
Moderator
Joined
·
7,640 Posts
Express Bydgoski
Port Lotniczy Bydgoszcz może przestać istnieć, jeśli nie poradzi sobie z długiem. Do takiego wniosku doszedł Zarząd Województwa.

Ze sprawozdania finansowego, które w ostatni poniedziałek wpłynęło do Zarządu Województwa, wynika, że na 31 grudnia 2006 roku straty spółki wynosiły 24 mln zł. Z kolei już 26 września mija termin zapisu na akcje, które zamierza wykupić Zarząd Województwa - 15 mln zł.

Zarząd Województwa na ostatnim posiedzeniu doszedł do wniosku, że w tej sytuacji nie może podjąć uchwały o wykupie akcji bez uprzedniej decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki co do dalszego istnienia Portu Lotniczego. Marszałek Piotr Całbecki w piśmie do prezesa PLB Marcina Hydzika zażądał zwołania takiego zgromadzenia przed 26 września. W liście m.in.: „Oczekujemy (...) przedłożenia gruntownej analizy stanu sytuacji w spółce wraz z precyzyjnym planem naprawczym. W przeciwnym bowiem wypadku uzasadnionym stanie się rozważenie możliwości likwidacji, bądź nawet upadłości spółki”.

Prezes Hydzik mówi, że jest zaskoczony tak ostrym tonem marszałka w sytuacji, gdy w ostatniej fazie jest przygotowywanie planu naprawczego, który miał być przedstawiony na najbliższym zwykłym zgromadzeniu wspólników. Zdaniem prezesa, marszałek żądając zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia w terminie krótszym niż miesiąc łamie prawo. A to skutkować może tym, że wszelkie decyzje podjęte przez to gremium będą nieważne. - Stawianie sprawy na ostrzu noża może zniechęcić bardzo poważnych kontrahentów. Rozmowy z nimi na temat uruchomienia nowych połączeń rozpoczynamy w poniedziałek - mówi Marcin Hydzik.

Tymczasem miasto Bydgoszcz, które jest udziałowcem większościowym spółki Port Lotniczy, uspokaja: Żadnej likwidacji nie będzie. Jest już nawet pomysł na to, jak załatać dziurę budżetową spółki.
 

·
Registered
Joined
·
1,183 Posts
Miałem nadzieję, że w zimowej nowej siatce lotów pojawią się nowe kierunki z naszego portu... i co ważniejsze jakaś nowa linia lotnicza...
 

·
Moderator
Joined
·
7,883 Posts
Lotnisko, inwestor, upadek
2007-09-24 (aktualizacja: 2007-09-21)
MIR (Puls Biznesu wyd. 2440, s. 13)

Marszałek straszy port lotniczy w Bydgoszczy upadłością w trakcie negocjacji z potencjalnymi inwestorami.

Sytuacja w bydgoskim porcie lotniczym jest kuriozalna. Zarząd spółki jest w trakcie rozmów z dwoma inwestorami, a marszałek województwa, po zapoznaniu się z wynikami finansowymi, podaje w wątpliwość jej dalsze istnienie.

— Problem w tym, że 24 mln zł długów spółki nie było tajemnicą. Dlatego aby ją ratować, podjęto decyzję o wpuszczeniu inwestora. Nikt nie kwestionował tego scenariusza — tłumaczy Marcin Hydzik, prezes portu.

Decyzję tę podjął także marszałek, który teraz wystąpił do zarządu o natychmiastowe zwołanie nadzwyczajnego walnego, aby podjąć decyzję o dalszym istnieniu spółki.

— To, że inwestor wejdzie do spółki, jest niemal przesądzone. Właśnie kończymy rozmowy. Nadzwyczajne walne będzie rozpatrywać wniosek już po wyłonieniu inwestora — mówi Marcin Hydzik.

Władze portu rozważają dwie kandydatury do objęcia pakietu do 49 proc. akcji. W rozmowach bierze udział notowany na wiedeńskiej giełdzie Meinl Airports International, który deklarował zakup za 23 mln zł 24,9 proc. akcji. Tyle samo miał objąć francuski Agis, biorący udział w programie budowy autostrad.

Port potrzebuje 47 mln zł na inwestycje związane z budową terminalu i infrastruktury okołolotniskowej.
 

·
Registered
Joined
·
21 Posts
Kolejny cios dla PLB.
"Jeśli w budżecie samorządu kujawsko-pomorskiego nie znajdą się pieniądze dla narodowego przewoźnika lotniczego, połączenia do stolicy mogą się stać wkrótce przeszłością."
Taka jest decyzja PLL LOT. Pewnie marszałek woj. skrzętnie wykorzysta tę sytuację, nie znajdzie pieniędzy i będzie miał kolejny argument dla likwidacji PLB.
 

·
Homo Skyscraperus
Joined
·
22,185 Posts
LOT żąda od marszałka województwa dotacji do nierentownych rejsów i doradza: - Nie macie pieniędzy? Weźcie z Unii.
Jeśli w budżecie samorządu kujawsko-pomorskiego nie znajdą się pieniądze dla narodowego przewoźnika lotniczego, połączenia do stolicy mogą się stać wkrótce przeszłością. Jak ustaliła "Gazeta", do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu wpłynęły już dwa pisma od szefów Polskich Linii Lotniczych LOT. W jednym informują, że są zainteresowani uruchomieniem nowych kierunków przy wsparciu finansowym, ale w kolejnym precyzują, że oczekują dotacji do rejsów Bydgoszcz-Warszawa.

- Prawda jest taka, że nie możemy w nieskończoność dopłacać do rejsów, które przynoszą straty. A do takich należą te z Warszawy do Bydgoszczy - wyjaśnia Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy PLL LOT.

LOT uruchamia tygodniowo na tej trasie po 18 rejsów w każdą stronę. Codziennie odlatuje samolot o godz. 5.40 i wraca o 23.20, od poniedziałku do piątku przylatuje również o godz. 8.20 i odlatuje o 8.45, a z wyjątkiem sobót można dolecieć z Warszawy o godz. 17 i wrócić o godz. 17.25. Przedstawiciel przewoźnika nie chce zdradzić, ile trzeba dopłacać do tych połączeń. Jednak Marcin Hydzik, prezes Portu Lotniczego, przyznaje, że czasami samolot leci pusty.

- Największe zainteresowanie jest lotem porannym, choć rzadko udaje się wypełnić niemal 40-miejscową maszynę. Dużo gorzej jest z pozostałymi rejsami, które są wykonywane niewielkimi kilkunastomiejscowymi jetstreamami - informuje.

Hydzik dodaje, że gdyby LOT zdecydował się zawiesić rejsy, byłby to wielki cios dla lotniska. W ten sposób miasto straciłoby jedyne połączenia krajowe i jeden z czterech kierunków, które są lub wkrótce będą wykonywane z Bydgoszczy. Na razie można stąd dolecieć do Londynu i Dublina, a od października Ryanair uruchomi lot do Liverpoolu.

Kądziołka przekonuje, że teraz wszystko zależy od przedsiębiorczości władz województwa. Dlatego, aby podpowiedzieć rozwiązania, przedstawiciele przewoźnika chcą się spotkać z urzędnikami marszałka. - Jest specjalny program, który umożliwia samorządom uzyskanie unijnej dotacji na utrzymanie lotniczych połączeń, które nie są dochodowe, ale są bardzo istotne ze społecznego punktu widzenia. Jeśli województwo kujawsko-pomorskie zacznie o nie starania, to ma wielkie szanse na ich otrzymanie - przekonuje rzecznik.

Tomasz Moraczewski, dyrektor departamentu infrastruktury, o takiej możliwości uzyskania pieniędzy dowiedział się od "Gazety". Zapewnił, że w tym tygodniu sprawdzi możliwości prawne otrzymania takiej dotacji. - Nikt nie ma wątpliwości, że połączenie z Bydgoszczy do Warszawy jest bardzo potrzebne. Jeśli okaże się, że mamy szansę na pomoc z Unii, to o nią wystąpimy. Będziemy zabiegać oto, aby loty do stolicy były utrzymane - przekonuje.
:nuts:
 

·
Piczer
Joined
·
2,616 Posts
Discussion Starter #14
A propos połączeń z Warszawą - najlepsze dla mnie jest to, że ilekroć pytam się odnośnie lotów do stolicy by zerezerwować miejsce takowych nie ma...
:)
 

·
Somewhere Back In Time
Joined
·
7,445 Posts
Jak czytam te wszystkie artykuły to po prostu nie wiem o co chodzi...ludzie którzy są w temacie i są związani z portem mówia że nie jest źle...natomiast gazety i marszałek mówią o armagedonie :dunno:...ciekawe kto ma w tym interes...
 

·
Registered
Joined
·
2,021 Posts
PLL LOT też chciał kasę od woj. Śląskiego za utrzymanie lotów na trasie WAW-KTW-WAW. Marszałek województwa Moszyński powiedział że jak im się nie podoba to niech się zwijają, a Ślązacy i tak wolą latać w Świat przez Frankfurt niż przez buraczaną Warszawę. Wszystko jakoś ucichło i jak widać teraz atakują Bydgoszcz ;)
 
1 - 20 of 13103 Posts
Top