SkyscraperCity banner

1 - 20 of 988 Posts

·
Read Only
912 Posts
Discussion Starter #1
Szklany biurowiec na pl. Kościeleckich

za Wybiórczą

Nowoczesny budynek ze szkła, stali i betonu stanie w historycznej części Starówki. To premierowa od wieku inwestycja na placu Kościeleckich i jedna z nielicznych tak wielkich w centrum Bydgoszczy - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".

Budynek stanie w miejscu dawnej pętli autobusowej przy placu Kościeleckich. Ma być przeznaczony przede wszystkim na biura. Ale nie tylko - na parterze znajdą się lokale handlowe i gastronomiczne. Biurowiec będzie miał także dwie kondygnacje podziemne - w nich parkingi na 75 samochodów i pomieszczenia techniczne. Układ przestrzenny budynku wyznacza wewnętrzny dziedziniec z dwoma głównymi ciągami komunikacyjnymi. Do środka będzie można wejść na dwa sposoby - od ul. Magdzińskiego i od strony placu Kościeleckich.

Projektanci zdecydowali się na użycie trzech rodzajów materiału: barwione szkło, płyty betonowe wzmocnione włóknem szklanym i blacha. - Zrezygnowaliśmy z cegły, bo naszym zdaniem taka elewacja przytłoczyłaby to miejsce - tłumaczą.

Żeby budowa mogła się rozpocząć, potrzebna jest zgoda konserwatora. - Na pierwszy rzut oka to nie jest zły projekt, ale za wcześnie na ostateczne decyzje - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - To normalne, że pierwsza wersja projektu nie zyskuje akceptacji. Potrzebne są drobne poprawki.

Najwięcej zastrzeżeń konserwator ma do wyglądu elewacji od strony kościoła. - Zabrakło pomysłu, jest zbyt wyciszona - mówi. - Trzeba pamiętać, że stare miasto to specyficzna przestrzeń, która nie wszystko przyjmie. Tu potrzebne są albo obiekty, które naśladują dawną architekturę, a tego nie chcemy, bo to wtórne. Albo to musi być bardzo dobra architektura współczesna.

Koncepcji architektom z CDF kibicują bydgoscy urbaniści. - Właśnie o takie podejście do zagospodarowania Starego Miasta nam chodzi - mówi Anna Dziekciowska-Rembowicz, szefowa Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Powinno się traktować obszary całościowo i stwarzać nowe funkcje budynków, przede wszystkim mieszkalne i biurowe. Tak zresztą skonstruowaliśmy nowy plan miejscowy.
Wizki: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/51,48722,11593434.html?i=0

·
Homo Skyscraperus
22,184 Posts
Dokładnie :)

(Przeraża mnie nasze drobnomieszczaństwo... Inne miasta mają wątków z niedoszłymi inwestycjami lub takimi, które oszpecono na pęczi i wszystko gra)

·
łowca hotdogów
4,933 Posts
Z wątkiem można poczekać do czasu, kiedy inwestor od obrazków stanie się właścicielem całości terenu którego jego wizualizacje dotyczą. ;)

·
Homo Skyscraperus
22,184 Posts
GW chyba coś źle napisała. Rafał J. ma chyba plac przed kościołem. Brakuje mu natomias Sphinxa z tego co kojarzę.

·
Registered
149 Posts
Czy projektowanie dobrych budynków historyzujących, zgodnych z kontekstem otoczenia uważa się już za wstecznictwo i odtwórstwo? Znawca architektury ze mnie prawie żaden, ale czy ktoś nie popełnił tu takiego samego błędu jak z akwarium na Starym Rynku?

·
Bydgoszcz w budowie
18,576 Posts
zonc said:
Dokładnie :)

(Przeraża mnie nasze drobnomieszczaństwo... Inne miasta mają wątków z niedoszłymi inwestycjami lub takimi, które oszpecono na pęczi i wszystko gra)
Zakladaj, ale w tytule dodaj "narzekanie, ze nowy watek=brig" ;)

·
Człowiek-instytucja
4,412 Posts
Ładne :)

Ale ja naprawdę nie rozumiem teorii mnożenia wątków do każdej inwestycji. Bez przesady. Co to ma wspólnego z wielkomiejskością? W wątku o metropolii ostatnio trwała dyskusja nt. tego, co czyni miasto wielkim. Czyżby chodziło o liczbę wątków?

Widzę, że jak dotąd jestem tu jedyny w opozycji, ale cóż. Musiałem to napisać :)
W kolejce czeka Atrium, Wachowski, to co ma powstać a nie powstanie na Fordońskiej (już drugie, hehe)...

·
Bydgoszcz w budowie
18,576 Posts
Nie rozumiem tej awersji do nowych wątków. Większa inwestycja to robimy wątek i tyle. Przynajmniej wszystko jest w kupie, a ja wrzucając zdjęcia nie muszę pisać co to za inwestycja :D

PS. Teraz jest ładnie, zanim dojdzie do pozwolenia to się 3 razy pogorszy, zanim wjedzie sprzęt na budowę to jeszcze ze 2 razy pogorszą wizki, a ostateczny wygląd będzie dużo, dużo gorszy niż mamy w pierwszej wizce :yes:

·
Registered
Underground out of Voland.
7,627 Posts
A, bo byłeś 6 lat przed wszystkimi, a tacy twórcy są zawsze niedocenieni, bo wyprzedzają epokę :D Musisz być jak Beatlesi, pół roku - rok przed wszystkimi :D

A projekt dobry i nawet pasuje do miejsca.

1 - 20 of 988 Posts